velikost

Pravočasno prepoznajte ledvične kamne
Ledvični kamni so lahko neverjetno boleči. Kakšni so simptomi, zakaj nastanejo in kako poteka zdravljenje?

Kako škodljiva so ličila med vadbo?
Vse ženske že vedo, da je spanje z ličili škodljivo za kožo. Morda je čas, da spregovorimo tudi o ličilih med vadbo. Poglejmo, kaj o tem pravijo dermatologi.

Vse, kar moraš vedeti o ženskih prsih
Ženske prsi so eden najbolj prepoznavnih simbolov ženskosti in hkrati pomemben del ženskega telesa, ki ga je treba razumeti in negovati. Poglejmo si nekaj ključnih dejstev o ženskih prsih, od njihovega razvoja do pomembnosti samopregledovanja in zanimivih dejstev.

Zakaj bi morali za hujšanje jesti živila, ki imajo veliko 'volumna'?
Uživanje živil, ki imajo veliko 'volumna', pomeni uživanje več zdravih živil, hitrejšo sitost in več zdravja!

Priljubljen način vadbe, ki si ga lahko privošči vsak
Človeško telo je narejeno za gibanje, zato mu sodobna delovna mesta, v katerih večino časa presedimo, ne delajo ravno usluge. Še posebej neaktivni smo pozimi, ko so zaradi kratkih dni in sivine fitnesi ter vodene vadbe praktično edina možnost rekreacije, ki pa številnim ne ustrezajo. A prihaja pomlad, dnevi so vse daljši, tudi vreme se počasi pobira, zato je čas, da se prebudite iz zimskega spanja in začnete spet migati. A nikar se ne zadovoljite 'le' s sprehodi v naravi - nagradite jih s treningi na prostem, ki postajajo vse bolj priljubljena oblika vadbe, prijazna do telesa in duše!

Pretesna oblačila? Morda niso krivi kilogrami ...
Zunaj že diši po pomladi in za številne je to čas, ko prevetrijo svojo omaro ter naredijo selekcijo oblačil. To pomeni tudi, da bo nekaj oblačil treba pomeriti in verjetno nam ni treba razlagati o tem, kako klavrno se človek počuti, ko ne more zapeti najljubših hlač pretekle pomladi, nekoč ohlapna majica s kratkimi rokavi pa postane nenavadno oprijeta. A pozor, ni nujno, da so za tako stanje krivi kilogrami!

Kako se spopasti z napihnjenostjo in vetrovi?
Ste si zaradi nabreklega trebuha in neprijetnega tiščanja, pritiska in polnosti v predelu črevesja že kdaj morali odpeti pas in hlače? Potem zagotovo veste, kako neprijetna tegoba je napihnjenost. Res je, da običajno popusti še isti dan, a če se ves čas ponavlja, je pametno, da poiščete vzrok te prebavne tegobe in jo z ustreznimi ukrepi poskušate omiliti oziroma se ji izogniti. Toda, kako ugotoviti, zakaj ste napihnjeni?

9 simptomov vnetja trebušne slinavke
Vnetje trebušne slinavke se imenuje pankreatitis. Običajno gre za začasno stanje (akutno), lahko pa je tudi vseživljenjsko (kronično) stanje. Najpogostejši simptom je bolečina v trebuhu. Najpogostejši vzroki so uživanje alkohola in žolčni kamni. Žolčni kamni, ki blokirajo kanal trebušne slinavke, so eden najpogostejših vzrokov pankreatitisa.

Kako pridobiti mišice?
Rast mišic zahteva čas, vztrajnost in dolgoročno predanost procesu. Vsekakor pa je z ustrezno vadbo, prehrano in predanostjo, skoraj vse mogoče.

Kakšna bi morala biti nega mastne kože?
Mastna koža je ena najpogostejših težav s kožo. Predstavlja kar nekaj izzivov, kot sta sijoča polt, izbruh aken in mozoljev, dodaten izziv pa predstavlja nega takšne kože. Kakšna bi torej morala biti slednja?

6 simptomiov fibriodov, ki bi jih morala poznati vsaka ženska
Ko je govora o miomih (maternični fibriodi), strokovnjaki trdijo, da v večini primerov ni razloga za strah. Gre za benigne tvorbe, za katere je značilna neenakomerna rast mišičnih celic maternice, ki tvori fibriozne vozle znotraj tkiva maternice.

V sebi lahko nosite parazita, a se tega sploh ne zavedate
Zajedavci ali s tujko paraziti so organizmi, ki preživijo na način, da živijo znotraj drugega, navadno veliko večjega organizma, ki ga imenujemo gostitelj. Ko se znajdemo v vlogi gostitelja, lahko zajedalci postanejo za nas nevarni. To nam namreč lahko povzroči hude zdravstvene težave, lahko pa so simptomi tudi tako blagi, da se sploh ne zavedamo, da nosimo v sebi parazita.

Si sploh znamo pravilno umivati zobe?
Pravilno umivanje zob je temeljna skrb za vaše ustno zdravje, ki ne vpliva le na lepoto vašega nasmeha, temveč tudi na vaše splošno zdravje.

Kaj storiti, ko pade motivacija za vadbo?
Konec poletja prinaša vrnitev v ustaljeno rutino, ki smo jo med dopusti in počitnicami nekoliko zanemarili ali celo povsem opustili. Na novo je treba oblikovati urnik dnevnih aktivnosti, v katerem je dobro najti čas tudi za gibanje, ki nas ohranja zdrave ter vitalne. Sprva običajno ni večjih težav, a ko začetna zagnanost popusti, običajno pride do pomanjkanja motivacije, kar lahko hitro vodi v opustitev aktivnosti. Ker gre za razmeroma pogosto prakso, smo preverili, pri katerih oblikah fizične aktivnosti ljudje najdlje vztrajamo in od kod črpamo motivacijo za izbrano vrsto vadbe.

Kaj storiti, ko v očeh vidimo to?
Je mogoče, da oči spremenijo barvo? Dobesedno ne, obstajajo pa stanja in bolezni, ki lahko vplivajo na navidezno spremembo barve. Odgovor tako in zato ni enoznačen.

Koprivin čaj je obogaten z železom in lahko znižuje krvni sladkor
Kopriva ali botanično urtica dioica je ena najbolj zdravilnih rastlin, kar jih poznamo. O njenem vplivu je pisal že grški modrec Fanias. Stari grški zdravnik Dioskurid pa ji je pripisoval zdravilni učinek pri splošni slabosti, izločanju seča, slabi prebavi, kašlju, ranah, čirih, krvavitvah in čiščenju krvi.

''Najpogostejše se neustrezna obutev odraža v obliki tekaških poškodb''
S tekaškim trenerjem Klemenom Dolencem smo se pred prihajajočim Ljubljanskim maratonom pogovarjali o primerni in ustrezni opremi pri teku na dolge proge. Je dražje boljše? Zakaj ni dobro, da gledamo samo na ceno? Na kaj vse moramo biti pozorni?

Vpliv prehrane na sladkorno bolezen in nadzor krvnega sladkorja
Sladkorna bolezen, znana tudi kot diabetes, je kronična bolezen, ki vpliva na način, kako telo obdeluje glukozo (sladkor). Ena izmed ključnih komponent uspešnega upravljanja sladkorne bolezni je pravilna prehrana.

Bolečine pri hoji v gore? Preverite, kako lahko rešite težavo
Športno rekreativne dejavnosti predstavljajo pomemben vidik človekovega življenja in imajo pozitiven vpliv tako na fizično kot psihično zdravje. Med najpogostejše prostočasne aktivnosti Slovencev sodi hoja, pohodništvo in tek.

Trn v peti – kako ga pozdraviti s sodobno fizioterapijo?
Imate bolečine v peti, ki se poslabšajo med aktivnostjo? So vaši prvi koraki v dnevu zmeraj boleči? Imate občutek, da hodite "s kamenčki" v čevlju, ki so moteči in boleči?

Vse zdravstvene koristi koriandra
Koriander je zelišče, ki ponuja pomembna hranila, kot so vitamini A, K in C ter antioksidanti za zdravje srca. Za kaj vse je (še) dober?

Ste že slišali za apikotomijo?
Apikotomija ali odstranitev vrška (apeksa) korenine je kirurški poseg, med katerim kirurg odstrani nekaj milimetrov vrhnjega dela korenine in okoliško vnetno tkivo. Po posegu tako v kostnini ostane prazen prostor, ki se med celjenjem zapolni z novim kostnim tkivom ali z brazgotino. Poseg navadno opravi specialist oralni kirurg, parodontolog ali endodont.

12 najboljših živil, ki jih morate to poletje vključiti v svoj jedilnik
Poleti skoraj vsi raje posegamo po bolj lahkotni hrani, ki nam daje več energije, nas ohladi in napolni naš dan z občutkom svežine. Če pozimi raje posegamo po bolj 'težki' hrani, imamo poleti radi lahka živila. Poglejmo si nekaj najboljših in najbolj zdravih, ki jih moramo letos preprosto vključiti v svoj jedilnik.

Vsi se sprašujejo, kakšna je njena skrivnost
Jennifer Lopez vzbuja ogromno pozornosti, kjer koli se pojavi, in priznajmo si, da je še vedno videti odlično, kljub temu da bo kmalu dopolnila 54 let. Ni skrivnost, da veliko ur preživi v fitnesu in da ogromno pozornosti nameni tudi svoji prehrani. Torej, kaj se najpogosteje znajde na njenem krožniku?

Kako se lotiti načrtovanja zdravih obrokov?
Naša prehrana ima velik vpliv na naše zdravje in vsesplošno počutje, kar običajno že vemo, a si za obroke vseeno vzamemo premalo časa. Hiter življenjski tempo, številne obveznosti in skrbi nam pogosto odvračajo fokus od tistega, kar je resnično pomembno – skrb zase. Vendar pa lahko že z malo načrtovanja in priprave poskrbimo, da bodo zdravi in hranljivi obroki postali del našega vsakdana.

5 nasvetov, ki vam bodo pomagali, da boste jedli počasneje
Vse hitrejši življenjski tempo, hočemo ali nočemo, vpliva tudi na naš način prehranjevanja, kar pomeni, da mnogokrat jemo v naglici. Zaradi tega imamo lahko veliko nepotrebnih težav: od slabše prebave, prenajedanja do pridobivanja telesne teže. Če smo le malo bolj pozorni, kaj in kako jemo, bomo že veliko naredili za svojo prebavo, hkrati pa bomo izboljšali tudi svoje počutje. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, zaradi katerih boste zagotovo jedli bolj počasi.

Dedna bolezen, ki spada v skupino genetskih motenj
Canavanova bolezen je redka dedna bolezen, ki poškoduje sposobnost živčnih celic (nevronov) v možganih za pošiljanje in prejemanje sporočil. Bolezen spada v skupino genetskih motenj, imenovanih levkodistrofije. Levkodistrofije motijo rast ali vzdrževanje mielinskega ovoja, ki je ovoj, ki ščiti živce in spodbuja učinkovit prenos živčnih impulzov.

Skupina genetskih motenj, ki povzročajo nastanek tumorjev na živčnem tkivu
17. maj je svetovni dan nevrofibromatoze. Nevrofibromatoze so skupina genetskih motenj, ki povzročajo nastanek tumorjev na živčnem tkivu. Ti tumorji se lahko razvijejo kjer koli v živčnem sistemu, vključno z možgani, hrbtenjačo in živci.

6 stvari, ki vam lahko pomagajo do ravnega trebuha
Je res tako težko doseči raven trebuh ali delamo kaj narobe?

Ste že slišali za maco?
Maca je perujska rastlina, ki ima lahko različne koristi za zdravje.