Vizita.si

ves

Prehrana 24. 05. 2021 06.00

5 ritualov, ki lahko povsem spremenijo vaše življenje!

Če določen čas delate iste stvari, postanejo del navade, vaš ritual. Jasno je, da niso vse navade dobre, a če so globoko zakoreninjene v vašo podzavest, se jim boste le stežka uprli. Zato je pomembno, da se zavestno trudite v svoje življenje vnesti tudi čim več zdravih ritualov. Predstavljamo pet takih, ki bodo obogatili vaš vsakdan in vaše življenje spremenili na bolje.

Osebna rast 19. 05. 2021 06.00

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi

Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Duševno zdravje 19. 05. 2021 06.00

Nagnjenosti k optimizmu, altruizmu in hvaležnosti se lahko naučimo

Pozitivna psihologija je ena najnovejših 'vej' psihologije. Za razliko od drugih področij psihologije, ki se običajno osredotočajo na disfunkcije in nenormalna vedenja, se pozitivna psihologija osredotoča na to, da ljudem 'svetuje', kako lahko napredujejo in postanejo 'srečnejši'. Kot pri vseh ostalih stvareh in teorijah, ne le na področju psihologije, imamo tudi tukaj močne podpornike, pa tudi glasne kritike. Očitki slednjih pa so velikokrat neutemeljeni.

Nasmeh zdravju 17. 05. 2021 06.00

Se zavedate, kako pomembna je?

Samopodoba je naša lastna predstava o tem, kdo mislimo, da smo. Treba je poudariti, da se ves čas spreminja. ''Če samo pogledamo razliko med tem, ko smo slabe ali pa dobre volje, lahko vidimo, da imamo že v teh dveh situacijah različno predstavo o sebi,'' je povedala psihoterapevtka Brigita Chuuya v oddaji Nasmeh zdravju.

Nasmeh zdravju 06. 05. 2021 06.00

Energijska bomba za odličen začetek dneva

Kot smo že pisali, je beseda razstrupljanje nekoliko sporna, saj naše telo, če seveda zanj skrbimo kolikor toliko primerno, to počne samo. O 'razstrupljanju' in o svojem najljubšem napitku pa je v oddaji Nasmeh zdravju spregovorila tudi priljubljena blogerka Ana Žontar.

Odnosi in spolnost 06. 05. 2021 06.00

Koliko seksa je preveč in kakšne so posledice? To pravijo strokovnjaki

Povprečna odrasla oseba ima spolne odnose 54-krat na leto, torej enkrat na teden, kaže študija iz leta 2017. Velikokrat se šalimo, da spolnih odnosov ne more biti preveč, zgolj premalo. Ampak ali je to res?

Psiha 20. 04. 2021 06.00

''Stigmatizacija težav v duševnem zdravju je še vedno prevelika''

Kakšne so razmere na področju duševnega zdravja mladih v času trenutne epidemije in v povezavi z njo? V medijih lahko poslušamo o vplivih na ekonomijo in na splošno na ves sistem, premalo poudarka pa dajemo svojemu splošnemu duševnemu zdravju predvsem duševnemu zdravju mladih, za katere so trenutne razmere vse prej kot lahke.

Aktivno življenje 16. 04. 2021 09.14

Kakšne so prednosti igranja golfa?

Golf naj bi po vsem svetu igralo skoraj 70 milijonov ljudi v več kot 200 državah. Eden najbolj prepoznavnih zdravnikov začetka 19. stoletja, dr. Benjamin Rush, je zapisal: ''Golf je vadba, s katero se ukvarjajo gospodje na Škotskem. Kdor se enkrat do dvakrat tedensko ukvarja z golfom, živi deset let dlje kot drugi.''

Prehrana 01. 04. 2021 06.00

To je mesnina, ki je bogata z vitamini in minerali

Slovenci smo veliki ljubitelji mesnin, ni zabave, na kateri ne bi imeli narezka in ni priložnosti, na kateri ne bi postregli vsaj pršuta. Pa se kdaj vprašate, kakšna hranila vnesemo v telo z uživanjem mesnin? Preberite si v nadaljevanju vse o mesnini, ki vsebuje malo maščob, bogata pa je z vitamini in minerali, še posebej z železom in magnezijem.

Starostne bolezni 31. 03. 2021 11.00

Kako demenca vpliva na življenje svojcev obolelega?

Svojci ob dolgoletni skrbi za osebe z demenco pogosto doživljajo občutke krivde, nemoči ali sramu. Za premagovanje negativnih občutij, ki sčasoma lahko vodijo v izgorelost, je nujno potrebno, da se svojci ves čas informirajo o bolezni in oblikah pomoči v skupnosti.

Osebna rast 25. 03. 2021 06.00

Kakšna je razlika med pozitivnim življenjskim pristopom in toksično pozitivnostjo?

Je lahko pozitivnosti preveč? Kaj sploh je toksična pozitivnost in zakaj je škodljiva? Poglejmo si tanko, resnično tanko, ločnico, ki ločuje zdravo samopodobo, samozavest in samospoštovanje ter tako imenovano škodljivo prepričanje, da 'ignoriranje problemov slednje odstrani'.

Osebna rast 23. 03. 2021 06.00

Kaj je ego in zakaj je pomemben?

»Kako velik ego ima!« so najpogostejši stavki, ki jih slišimo v povezavi z vedenjem, ki nam pri drugih ni všeč. Poznamo tudi različne izraze, ki vključujejo ego, kot so denimo egoizem, ego obramba, egocentrizem, superego in podobno. A kaj v resnici pomeni ego in zakaj ima v medosebnih pogovorih vedno negativno konotacijo?

Duševno zdravje 23. 03. 2021 06.00

Kaj je senčna plat naše osebnosti in kako jo lahko sprejmemo?

V jungovski psihologiji je senca (znana tudi kot id, senčni vidik ali senčni arhetip) bodisi nezavedni vidik osebnosti, ki ga zavestni ego v sebi ne prepozna, bodisi ga noče sprejeti in ga celo zavrača.

Lajfstajl 10. 03. 2021 05.45

Kako lahko veš, ali si mu res všeč ali se zgolj 'zabava'?

Pravijo, da so dekleta zakomplicirana, a vsi vemo, da lahko tudi fantje pošiljajo zelo dvoumne signale. V nadaljevanju ti predstavljamo nekaj posrednih in neposrednih znakov, ki kažejo, da si mu zares všeč in da te nima zgolj 'za zabavo'.

Življenjske zgodbe 10. 03. 2021 06.00

Sanjski moški: 'Izgledati mišičasto ni moja prioriteta'

Zdrav duh v zdravem telesu, pogosto slišimo in to potrjuje tudi 30-letni Gregor Čeglaj, ki smo ga Slovenci minuli teden spoznali kot Sanjskega moškega, ki bo to pomlad na POP TV iskal ljubezen svojega življenja. Nanjo je po življenjskih preizkušnjah, ki jih je že prestal, zdaj pripravljen, njegove fotografije pa razkrivajo tudi, da sta mu šport in nasploh zdrav način življenja še kako pomembna. Prav o tem smo se z Gregorjem pogovarjali v intervjuju 'ena na ena', kjer smo preverili tudi, kako sam gleda na svoj videz.

Imunski sistem 10. 03. 2021 06.00

S tem nezavedno škodujete svojemu imunskemu sistemu

Verjetno smo vsi na neki točki svojega življenje pomislili, kako lahko zgradimo močan imunski sistem. Le kdo si ne želi, da skoraj nikoli ne bi zbolel, da bi imel ves čas obilico energije, dodatno pa bi se večino časa še odlično počutil. Je to sploh mogoče?

Duševno zdravje 05. 03. 2021 06.00

Veste, kaj je somnifobija?

Takšnih in drugačnih motenj, ki so povezane s spanjem, je kar nekaj, mednje pa lahko umestimo tudi somnifobijo, pri kateri gre za tesnobo in strah ob misli na odhod v posteljo. Ta fobija je znana tudi kot hipnofobija, klinofobija, spalna tesnoba ali preprosto strah pred spanjem.

Zdravje 23. 02. 2021 05.30

Debelost: Epidemija, za katero ne bo cepiva

Vstopili smo v tretjo dekado 21. stoletja, v obdobje, ko se svet bori s pandemijo koronavirusa SARS-CoV-2. Življenje se je v marsičem spremenilo, posledice pa smo v večji ali manjši meri zagotovo občutili že vsi. Poleg te pandemije pa je svet v zadnjih nekaj desetletjih prizadela še druga »pandemija«.

Zdravje 22. 02. 2021 06.00

Kako žvečilke učinkujejo na naše telo?

Pred 5000 leti so ljudje žvečili koščke brezovega lubja. Imelo je antiseptične lastnosti in druge zdravilne učinke, enake sodobnim žvečilnim gumijem. Ti so danes seveda drugačni, a kako pravzaprav učinkujejo na naše telo?

Rakave bolezni 04. 02. 2021 11.19

Svetovni dan raka 2021: Ob epidemiji covida-19 ne pozabimo na epidemijo raka

Ob svetovnem dnevu raka Onkološki inštitut Ljubljana (OI) opozarja, da tudi med epidemijo covida-19 ne smemo pozabiti na epidemijo raka – rak je namreč danes eden najpomembnejših zdravstvenih problemov naše družbe.

Bolezni 27. 01. 2021 06.00

Kako se razlikujeta sladkorna bolezen tipa 1 in tipa 2?

Tako sladkorna bolezen tipa ena kot sladkorna bolezen tipa 2 naj bi bili v svetu v porastu, a se med seboj v nekaterih vidikih močno razlikujeta.

Nasmeh zdravju 27. 01. 2021 06.00

Kaj je manifestacija?

Učenje, kako nekaj manifestirati, se začne z razumevanjem, kaj manifestacija sploh je in kaj ni. Pri tem je treba dodati, da nekateri menijo, da manifestiramo ves čas– namensko ali pa nezavedno. Poglejmo si, kaj o tem pravi stroka.

Lajfstajl 27. 01. 2021 06.00

Gaja Ribič: Pomoči je v teh časih premalo

Gaja Ribič je 23-letna študentka zdravstvene nege, ki jo večina mladih in malo manj mladih pozna z družbenih omrežij, saj objavlja iskrene, lepe in malo manj lepe trenutke svojega vsakdanjika. Z njo smo se pogovarjali o tem, kako najde čas zase, kakšne so prednosti in slabosti zgodnjega starševstva in predvsem o tem, kakšen nasvet bi danes dala mlajši sebi.

Lajfstajl 13. 01. 2021 08.17

To so mladi upi, ki prejmejo finančno podporo

Prišli smo do konca glasovanja za Mlade upe 2020 in s tem tudi do finalista, ki ste mu namenili največ glasov in bo tako prejel finančno podporo. To je Peter Gričar Vintar, nadobudni skakalec s palico. Neodvisno od vaših glasov pa je strokovna komisija izbrala še dvanajst talentiranih športnikov in umetnikov, ki bodo prav tako prejeli finančna sredstva, s pomočjo katerih bodo lažje uresničili svoje sanje.

Imunski sistem 12. 01. 2021 06.00

Kako lahko v tem času jemo bolj zdravo, hkrati pa okrepimo svoj imunski sistem?

Naslednja živila vam bodo pomagala, da se znebite simptomov, kot so kašelj, utrujenost in zaprtje.

Tuje 11. 01. 2021 08.14

Opozorili so jo, naj shujša, ali pa bo od debelosti umrla. Poglejte jo danes

Premalokrat se zavedamo, kako zelo debelost vpliva na naše zdravje. Tukaj ni govora o dveh ali nekaj odvečnih kilogramih, temveč o močno prekomerni teži, ki vpliva na ves organizem. Tega se je zavedala tudi Natalie Vargas, ki prihaja iz Los Angelesa. Zaradi prekomerne telesne teže je namreč skoraj umrla.

Zdravje 07. 01. 2021 06.00

Ranljive skupine ljudi so povsod okoli nas

Velikokrat poudarjamo pomen tega, da ne gledamo zgolj nase, temveč tudi na druge. Če kdaj, smo prav v trenutni situaciji, v kateri se je znašel ves svet, dojeli, kaj to pomeni. Ranljive skupine so povsod okoli nas, velikokrat tudi zelo blizu.

Aktivno življenje 06. 01. 2021 15.48

Kakšna vadba najbolj kuri maščobe?

Odgovor naj bi bil tako imenovana intervalna vadba. To pomeni, da izmenjujemo intenzivno vadbo s počitkom. Ko so tako telovadili, so ljudje izgubili več odvečne maščobe in teže, kot ko so tekli ali kolesarili v fitnesu s približno isto hitrostjo, brez počitka. In to četudi so se tako gibali več časa.

Odnosi in spolnost 05. 01. 2021 06.00

Ste v razmerju začeli izgubljati sami sebe?

Biti v zvezi z osebo, s katero se počutimo popolnoma povezane, ob kateri se počutimo sprejete, cenjene in ljubljene, je nekaj najlepšega in najbolj izpolnjujočega. A kljub vsem sladkostim in radostim, ki jih partnerski odnos (zlasti v začetnih fazah) prinese, ne smemo dovoliti, da se v partnerstvu izgubimo.

Razstrupljanje 05. 01. 2021 06.00

Znaki, da vaše telo nujno potrebuje razstrupljanje

Zmanjšajte obroke, razdelite jih na več manjših porcij in zmanjšajte vnos predelane hrane, bogate z odvečno maščobo.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996