virusi

Komaj 23-letna žalostno preminila
Močan imunski sistem ni vedno koristen. Pri 23-letni Catherine Hall je poleg virusne okužbe uničil še srčno mišico in povzročil veliko prehitro in na žalost povsem nenadno smrt.

Veste, katero cepljenje je letos obvezno
Program cepljenja in zaščite z zdravili bistvenih sprememb za letošnje leto ne prinaša. Nekateri starši so se bali, da bo cepljenje proti pnevmokoknim okužbam postalo obvezno, a določila ostajajo nespremenjena.

Zbolel in umrl v pičlih sedmih urah!
Takšen šok si je težko predstavljati. Družina je 13-letnega Gregorja Smitha izgubila samo sedem ur po tem, ko je začel tožiti, da se počuti slabo. Mirna nedelja se je na žalost končala grozljivo.

Kaj muči priljubljeno pevko?
“Upam, da bo kmalu pomlad, da bo že konec s temi virusi,“ pravi Brigita Šuler, ki je bila letošnjo zimo prehlajena že trikrat, januarja pa je prebolela celo bronhiolitis. Ta letni čas ji na sploh povzroča veliko skrbi.

Osem najbolj okuženih javnih mest
Da bi se zavarovali pred virusi gripe in prehlada, pa tudi pred drugimi bakterijami in mikrobi, je dobro, da vemo, katere so najbolj umazane površine, ki smo jim lahko izpostavljeni zunaj našega doma. Po stiku z njimi je dobro, da si temeljito umijemo roke z vodo in milom.

Zaščitite se proti virozam!
Imunski sistem je obrambni sistem našega organizma, ki nas varuje pred škodljivimi vplivi zunanjih in notranjih dejavnikov. Zaradi različnih dejavnikov, kot so nezdravo življenje, stres, dedne in presnovne bolezni, okužbe, poškodbe, zdravljenje z antibiotiki in staranje, lahko imunski sitem oslabi.

10 zdravstvenih pravil, ki jih lahko kršite
Uživajte sadje in zelenjavo, spite osem ur na dan, ne škilite … Veliko zdravstvenih nasvetov je dobro upoštevati, a nekateri so iz trte izviti in niso osnovani na strokovnih študijah. Preverite, katera zdravstvena pravila lahko prekršite.

Zaščitite se pred virusi, ki trenutno razsajajo
V tem trenutku obstaja veliko večja možnost, da vas preseneti virusna okužba dihal, zato si preberite, kakšno zaščito priporoča dr. Tatjana Mrvič s Klinike za infekcijske bolezni UKC Ljubljana.

Ne boste verjeli, kaj lahko povzroči gripo!
Virusi zaradi katerih lahko zbolimo, se skrivajo tudi na površinah, ki nas obdajajo. Mikrobiolog je izpostavil nekaj tistih, za katere ne bi nikoli verjeli, da nas lahko pahnejo v slabo počutje.

Kaj je bronhiolitis in kako ukrepati?
Iz UKC Ljubljana so v teh dneh sporočili, da se je povečalo število sprejemov dojenčkov in majhnih otrok do drugega leta starosti z diagnozo akutni bronhiolotis. V dveh tednih sta zaradi zapleta pri tem virusnem obolenju spodnjih dihal umrla že dva malčka.

Čas je za čiščenje organizma
Med prazničnimi dnevi se je le redko komu uspelo odpovedati mastni hrani, alkoholu in slaščicam, ki so bile na dosegu roke. Po koncu tega hedonističnega obdobja je čas za čiščenje organizma.

Zaščitite organizem pred sezonsko gripo
Sezonska gripa je pred vrati, zato je pomembno, da telo pripravite nanjo. To lahko storite že s petimi preprostimi triki, ki ne zahtevajo veliko truda, ampak le manjšo prilagoditev vsakdana.

Tega vam tudi zdravniki ne povedo vedno
Z uživanjem vitamina C in zdravo prehrano ste na pravi poti, da letošnjo zimo ubežite gripi ali prehladu. Goveja juha, krajši nohti na rokah, seks in svež zrak pa so še štirje od šestih korakov, na katere nas tudi zdravniki ne opozorijo vedno in za katere morda še niste slišali.

Navade, ki otroke obvarujejo pred prehladom in gripo
Zdrave higienske navade imajo pri vašem otroku številne koristi. Med drugim jih lahko že letošnjo jesen in zimo obvarujejo pred prehladom in virusi gripe. Sicer pa bo zgodnje učenje in navajanje na zaščito pred mikrobi tako njemu kot vam povrnjeno tudi pozneje v življenju.

Poznate razliko med gripo in prehladom?
Gripa in prehlad sta tegobi, ki v jesenskem in zimskem času prizadeneta veliko ljudi. Gre za virusni obolenji, ki trajata približno teden dni in ju ne moremo zdraviti, lahko pa izjemno učinkovito odpravimo neprijetne simptome. Preverite, kako.

Kako preživeti hitre temperaturne spremembe?
Še pred kratkim smo se sprehajali v lahki jakni, zdaj pa nas zebe že v debeli zimski bundi. Ja, na nizke temperature se zagotovo še nismo privadili. Kako preživeti hitro spremembo vremena, pa preverite spodaj.

Kako okrepiti organizem naših najmlajših?
Spremembe temperaturnih razlik še kako občutijo naši najmlajši. Prehlad, gripa, boleče grlo so simptomi, katerim otroci že ob najmanjši temperaturni spremembi podležejo. Kako lahko zaščitimo otroke pred okužbami v času viroz in izboljšamo njihovo odpornost na povsem naraven način?

Kako se znebiti nadležnih dlak?
Dandanes skorajda ni mlade ženske, ki si ne bi odstranjevala dlačic. A klasične metode, kot so depilacija, britje, puljenje in voskanje, prinašajo le začasne učinke, poleg tega lahko privedejo do nekaterih stranskih učinkov. Prav zato se mnoge odločajo za lasersko odstranjevanje dlak.

Že skrbite za svoj imunski sistem?
Jeseni začnejo na nas prežati prehladi in razna obolenja, pred katerimi pa se lahko uspešneje ubranimo, če pravočasno poskrbimo za zdravje imunskega sistema.

Ščetka bolj umazana od WC-školjke!
Na povprečni zobni ščetki naj bi se nahajalo več nevarnih bakterij in virusov kot na WC-školjki, zato jo je treba redno čistiti ter hraniti čim dlje od stranišča.

Umrl pred očmi nemočne medicinske sestre in staršev
19-letni Blake Fought je v bolnišnici umrl na dan, ko bi jo moral zapustiti. Treba mu je bilo le še odstraniti intravenozno terapijo, ki jo je imel speljano v vrat, nato pa bi s starši lahko odšel domov.

V Sloveniji porast nevarne mišje mrzlice
Zdravstveni delavci pri nas beležijo porast pojava mišje mrzlice. Letos je doslej zbolelo 54 ljudi, lani v enakem obdobju ena, v celem letu pa 14 oseb.

Tudi vi ji lahko rešite življenje!
Obupana starša sta že od rojstva hčerke v bitki s časom, saj ji želita poiskati ustreznega darovalca in rešiti življenje. Rodila se je namreč brez imunskega sistema, že poljubček pa je zanjo lahko usoden.

Si redno pregledujete spolovila?
Ljudje zmotno mislijo, da se s spolno prenosljivimi boleznimi lahko okužijo le tisti, ki pogosto menjavajo spolne partnerje. Pa ni tako, okuži se lahko prav vsaka spolno aktivna oseba, tudi če je bila intimna le enkrat v življenju. Ravno zato je samopregled spolovil nadvse pomemben pri zgodnjem odkrivanju SPB.

VIDEO: Zaščitite se pred klopnim meningitisom!
Začelo se je že pravo spomladansko vreme, ki kar kliče po tem, da svoj prosti čas preživljamo v naravi. Prav zato je pomembno, da se zaščitimo pred nevarnim klopnim meningoencefalitisom.

Izognite se nevarnim rotavirusnim okužbam
Rotaviroza je poleg noric najbolj pogosta nalezljiva bolezen v Sloveniji, ki je še posebno nevarna, če povzroči dehidracijo. Otroci lahko zaradi nje celo umrejo.

Naravna pomoč pri trebušni gripi
V zimskem času so na pohodu različni nadležni virusi, med njimi tudi tisti, ki povzročajo trebušno gripo. Ko nas doleti, je dobro poznati naravna zdravila, ki pomagajo, da si čim prej opomoremo.

Veste, kaj je rotavirusna okužba?
Rotavirusi so še posebno nevarni, ker se izjemno hitro širijo. Bolniki bruhajo, imajo drisko, vročino, krče in hude bolečine v trebuhu. Otroci lahko celo umrejo.

VIDEO: Kdaj naj otrok ostane doma?
Otroci se v vrtcih in šolah hitro nalezejo bolezni, če so sami bolni, pa kaj hitro okužbo tudi prenesejo na druge otroke. Kdaj naj otroci ostanejo doma in kako jih lahko zaščitite pred okužbami?

Veste dovolj o raku materničnega vratu?
Med 21. in 28. januarjem poteka letos že šesto leto zapored evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu pod okriljem Evropske zveze proti raku materničnega vratu (ECCA). Na srečo se v Sloveniji vsako leto znižuje število žensk, ki zbolijo za RMV, kar je zagotovo posledica vse večje ozaveščenosti, rednih pregledov in cepljenja.