virusno

Vsako leto se pri nas z virusom HIV okuži 50 ljudi
V Sloveniji se vsako leto z virusom HIV na novo okuži približno 50 ljudi, zato je še kako pomembno, da se tisti, ki so v rizični skupini redno testirajo. Samo na ta način si lahko podaljšajo življenjsko dobo in preprečijo nadaljnje okužbe. Več o okužbi in zdravljenju nam je povedal infektolog prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.

Prepoznajte simptome klopnega meningitisa
Sončne jesenske dni marsikdo preživlja v naravi, kjer pa na nas še vedno prežijo klopi. Največ jih najdemo do nadmorske višine 600 metrov, aktivni pa so na temperaturi, višji od sedem stopinj Celzija. Z ugrizom lahko povzročijo številne nevšečnosti – med drugim tudi klopni meningitis.

S poletnimi zelišči nad zdravstvene tegobe
Ste vedeli, da lahko nespečnost in glavobole pozdravi čaj iz šentjanževke? Da kopriva izboljšuje kri in prebavo? Marsikatera zelišča, ki jih prav v teh poletnih dneh najdemo v naravi, lajšajo številne težave.

Popotniki, pazite se nevarnih bolezni!
Če potujete v tropske in druge oddaljene kraje, je nevarnost, da boste zboleli za katero od tropskih bolezni, veliko večja. Katere bolezni vam grozijo in kako se lahko pred njimi zaščitite, smo povprašali infektologa mag. Branka Šibanca.

Izpoved Ecclestonove hčere: Hotela sem umreti
Ko je Petra Ecclestone, hči slavnega Bernieja Ecclestona, pri štirinajstih letih zbolela za virusnim meningitisom, se je njeno življenje za vedno spremenilo. Takrat si je želela le eno – umreti.

Regrat za leno črevo
V vseh delih rastline je lepljiv užiten mlečni sok z zdravilnimi učinki, najbolj uporabna pa je korenina. Svež regrat se uporablja kot solata, ki krepi organizem, lajša presnovo in pomaga pri čiščenju krvi.

Prozopagnozija: Ko ne prepoznamo obrazov!
Si predstavljate, da bi imeli takšne težave s prepoznavanjem in pomnenjem obrazov, da ne bi prepoznali staršev, partnerja, otrok? S tem se spopadajo tisti, ki bolehajo za boleznijo, imenovano prozopagnozija.

VIDEO: Razkužila so lahko bolj nevarna kot virusi
Tudi vi v strahu pred novo gripo in drugimi virusnimi obolenji posegate po dezinfekcijskih sredstvih? O pretiranem razkuževanju rok in prostorov pa raje dvakrat premislite, kajti dolgoročno si lahko s tem naredite več škode kot koristi.

S cepivom proti pljučnici nad novo gripo?
Večina zapletov in smrti zaradi nove gripe je pravzaprav posledica pljučnice. Raziskave so pokazale, da bi cepivo proti pnevmokoknim okužbam lahko zmanjšalo nevarnost zapletov pri okužbi z novo gripo.

Naravna sredstva za zbijanje temperature
Temperature pod 38C ni smiselno zbijati, saj je nekoliko povišana temperatura za organizem ob okužbi koristna. Če pa se vročina še poviša lahko za zbijanje temperature, seveda po posvetovanju z zdravnikom, uporabite tudi naravne pripravke.

Kako si pomagati, ko se prehladite?
Prehladna virusna obolenja so najpogostejša obolenja zgornjih dihal. Od angine in gripe se običajno razlikujejo po tem, da pri prehladu ni visoke vročine, pojavi pa se izcedek iz nosu, bolečine v grlu, kašelj in kihanje.

Vnetje ušes je lahko tudi nevarno
Za vnetjem srednjega ušesa najpogosteje obolevajo otroci v prvih štirih letih življenja. Vzrokov, zakaj najbolj pogosto obolevajo prav majhni otroci, je več.

10 znakov bolezni, ki jih ne smete spregledati
Nekatere bolezni se začnejo tako burno, da znakov ne moremo spregledati. Nekateri znaki pa so takšni, da nismo povsem prepričani, ali moramo k zdravniku. Pripravili smo seznam desetih znakov, ki jih ne smete spregledati.

Panika zaradi nove gripe ni potrebna!
Po več kot 210 potrjenih primerov obolelih z novim virusom gripe v Sloveniji je panika zaradi nove gripe zavladala tudi pri nas. Zavedati pa se je treba, da vsak, ki zasmrka ali zakiha, še nima nove gripe.

Nasveti za varno kopanje
Osvežitev v vodi je ena najbolj priljubljenih poletnih dejavnosti, vendar je lahko tudi nevarna, če se ne držite pravil varnega kopanja. Za varne užitke v vodi upoštevajte nekaj nasvetov.

VIDEO: Kako se zavarujete pred klopnim meningitisom?
Topli dnevi so na plan zvabili sprehajalce, pa tudi klope, ki vas lahko okužijo s klopnim meningitisom. Virusno vnetje osrednjega živčevja lahko pusti resne zdravstvene posledice, tudi paralizo. Pred njim se lahko zavarujete s cepljenjem in primerno zaščitno obleko ter repelenti, svetuje infektolog dr. Branko Šibanc.