vnetje

Bolečina v vratu
Bolečina v vratu je pogosta težava, saj jo vsaj enkrat v življenju občuti kar 35 odstotkov ljudi. Lahko je posledica neustrezne drže, dolgotrajnega sedenja, poškodb ali nenadnih gibov vratu.

Kako omilimo bolečino pri poškodbah?
Topli spomladanski dnevi v ljudeh zbudijo željo po gibanju, hkrati pa se poveča tudi število poškodb. Ljudje si namreč prevečkrat zadajo pretežko nalogo, na katero fizično še niso pripravljeni. Pogosto pa je vzrok za poškodbe tudi premalo ogreto telo. Poškodbe niso nedolžne, saj lahko pustijo trajne posledice.

Katero bolezen vam sporoča bolečina?
Nikar ne ignorirajte bolečin, te so namreč lahko pokazatelj hudih bolezni ali pa napadov. Predstavljamo vam najpogostejše bolečine, ki pa niso vedno povsem nedolžne.

Boleče vnetje pokostnice!
Rekreacija v naravi je v tem letnem času lahko pravi užitek, če pretiravate ali stopite narobe, pa se lahko spremeni v moro. Ena najpogostejših poškodb je vnetje pokostnice.

Bolečina v komolcu
Poletje je čas športnih aktivnosti, pa tudi čas večjega števila poškodb. Ena izmed njih je vnetje kit v komolcu, še posebej pri večji športni preobremenitvi, na primer pri plezanju, golfu ali tenisu.

Najpogostejše težave s stopali
Bolečine in težave stopal najpogosteje izvirajo iz neprimerne in neudobne obutve, zato je pomembno, še posebej pri športnikih, da izboru primernih obuval posvetite več pozornosti.

Piki so lahko smrtno nevarni
Čas dopustov in počitnic nam lahko hitro zagrenijio nadležni in včasih tudi nevarni piki žuželk, meduz, nadležne so tudi ježeve bodice. Še posebej občutljivi so otroci in alergiki. Kako ravnati in kako se zavarovati pred piki, nam je povedala dermatologinja Metka Adamič.

Umetna prekinitev nosečnosti
"Zdravniki bi radi naredili kar se le da malo splavov. Najraje nobenega. Toda ženske morajo imeti pravico do splava," pravi dr. Sašo Drobnič.

Klamidijska okužba
Okužba s klamidijo je najpogostejša bakterijska spolno prenosljiva bolezen.

Ženske, pregledujte si dojke!
Vzrok za nastanek raka dojke še ni znan, zato je edina zanesljiva preventiva redno samopregledovanje in zgodnje zdravljenje.

Jogurt lahko olajša vnetje nožnice
Glivično vnetje nožnice je ena izmed najpogostejših okužb pri ženskah. Do 25. leta starosti ima občasno glivično vnetje kar polovica žensk. Vnetje zdravimo z zdravili, ki jih predpiše ginekolog, pomagamo pa si lahko tudi z jogurtom!

Nadležno srbenje nožnice
Mnogo žensk se poleti sooča z nadležnim srbenjem nožnice, ki ga povzroča spremenjen vaginalni ekosistem. Da se vaginalni ekosistem poruši je možnih več vzrokov.

Nikar ne urinirajte v "smuk" drži!
Vas neprestano tišči na vodo, ko pa mokrite, občutite pekoč občutek in nikakor ne morete izprazniti mehurja? Najverjetneje gre za neprijetno vnetje mehurja.

Cepljenje proti virusu HPV – PROTI
Predsednik Društva za svobodno odločanje Primož Verbič pravi, naj starši pri odločitvi za cepljenje upoštevajo, da je lahko cepljenje deklic proti virusu HPV celo smrtno nevarno. Zato naj se pred odločitvijo dobro informirajo.

Delo za računalnikom lahko tudi boli
Vsakodnevno delo za računalnikom, kjer držite roko dlje časa v nenaravnem položaju in izvajate ponavljajoče gibe, na primer tipkanje po tipkovnici, lahko povzroči bolečine v zapestju.

Najpogostejša spolna težava pri moških
Čeprav je prezgodnji izliv ena od najpogostejših seksualnih težav moških, vsak prezgodnji izliv ni skrb vzbujajoč. Skrb je upravičena le, če nima nadzora nad svojim telesom in ga izliv pravzaprav preseneti.

Samopregled testisev vam lahko reši življenje
Za zgodnje odkrivanje raka je ključnega pomena redno samopregledovanje. Zato bi si tudi moški morali enkrat mesečno pregledati svoja moda.

Rak trebušne slinavke – najbolj agresivna oblika raka!
Ameriški igralec Patrick Swayze je v noči na torek izgubil boj z rakom na trebušni slinavki. Sicer pa pogostost tega raka v svetu narašča. Tako vsako leto zboli okoli 170.000 ljudi, pri nas nekaj več kot 200 ljudi.

Zaprtje je lahko znak bolezni
Zaprtje je lahko precej neprijetna nadloga. Vzroki so običajno nepravilna in neredna prehrana, stres in premalo gibanja. Če je zaprtje dolgotrajno ali če opazite kri v blatu, gre lahko za resnejše težave, ki zahtevajo obisk zdravnika.

Neprijetno vnetje mehurja
Vnetje mehurja je v spomladanskem in poletnem času zelo pogosta zdravstvena težava, ki jo spremlja pekoča bolečina in zbadanje v predelu mehurja.

Buče v kulinariki in zdravilstvu
Težko najdemo zelenjavo, ki bi jo lahko pripravili na toliko različnih načinov kot buče. Lahko so v glavnih ali stranskih vlogah, v vsakdanjih in slavnostnih obedih.

Pazite, da vam ne poči bobnič!
Ni bolj neprijetnega občutka, kot je bolečina v ušesih sredi vročih poletnih dni. Prikrajša vas za marsikateri užitek v vodi, potapljanje in vam krati miren spanec.

„Poletna“ bolečina v grlu
Poletje je, vas pa boli grlo. Vas zanima, kakšni so vzroki in kako ukrepati?

Ste se zastrupili z gobami? Preverite!
Slabost, bruhanje, bolečine v trebuhu in driska so lahko znak, da ste se zastrupili z gobami. V tem primeru čim prej poiščite zdravniško pomoč. Podobni znaki lahko pojavijo tudi, če ste se gob le preobjedli.

10 znakov bolezni, ki jih ne smete spregledati
Nekatere bolezni se začnejo tako burno, da znakov ne moremo spregledati. Nekateri znaki pa so takšni, da nismo povsem prepričani, ali moramo k zdravniku. Pripravili smo seznam desetih znakov, ki jih ne smete spregledati.

Z robidami proti raku
Naj bodo ob koncu poletja na vašem krožniku tudi robide. So namreč izredno zdravilne. Učinkovite naj bi bile tudi v boju proti raku, pomagajo pri vnetem grlu in prebavnih težavah, so tudi naravni antiseptik.

Možganska kap mu je izboljšala vid
Po 68. letih slabovidnosti, za katero je bilo krivo vnetje očesnih živcev, zdaj upokojeni arhitekt Malcolm Darby vidi bolje kot marsikateri 20-letnik.

Zdravniška napaka: Dvakrat so mu odstranili slepič!
Ko se je en mesec po odstranitvi slepiča Mark Wattson zaradi neznosnih bolečin vrnil v bolnišnico, je doživel šok. Zdravniki so mu povedali, da ima vnetje slepiča.

Pazite se nevarne bakterijske bolezni!
Borelioza je bakterijska bolezen, ki jo prenaša klop. Zanjo, za razliko od klopnega meningitisa, nimamo cepiva. Zato je zaščita pred odhodom v naravo nujna. Kako se zaščititi in ukrepati ob morebitni okužbi, nam je razložil infektolog dr. Branko Šibanc.

Grlo hitro zaboli, če klima premočno hladi
Vroč poletni dan, temperatura nad 30 stopinj Celzija. Iščemo senco, iščemo ohladitev in komaj čakamo, da sedemo v avto. Oh, kakšno olajšanje, saj je tukaj naša rešiteljica – klima.