vpliv na duševno zdravje

Lahko zbolite zaradi svojih čustev?
Med ljudmi je razširjeno mnenje, da lahko, če se preveč jeziš, si vedno v skrbeh ali žalosten, tudi zboliš. Je to res? Kako čustva vplivajo na naše telo?

Devet stvari, ki so skupne nesrečnim ljudem
Vsi si želimo biti srečni in pomirjeni, da bi to dosegli, moramo vedeti, kaj nas onesrečuje. In čeprav se nam zdi, da imamo drugačne težave kot vsi drugi, so raziskave pokazale, da imajo nesrečni ljudje marsikaj skupnega.

Je Amy za svojo smrt res kriva sama?
Ob smrti priljubljene zvezdnice Amy Winehouse se porajajo različna vprašanja. Številni namreč po eni strani sočustvujejo z družino, po drugi pa pravijo, da je konec koncev za vse kriva sama. Pa je res?

Preverite, ali ste zasvojeni s Facebookom!
Z uporabo interneta narašča tudi odvisnost od socialnih omrežij. Kakšni so znaki odvisnosti in koga socialna omrežja prej zasvojijo, smo povprašali psihologinjo dr. Andrejo Pšeničny.

Če duša trpi, lahko telo boli
Psihosomatska obolenja so posledica nakopičenih čustvenih napetosti in strahov, ki jih posameznik ne zna oziroma ne zmore izraziti drugače kot skozi telo in telesne organe. O psihosomatiki smo podrobneje povprašali psihoterapevtko dr. Andrejo Pšeničny.

Se je Sandri 'odpeljalo'?
Resničnostni šov Big Brother Slavnih se bliža koncu. Nekateri tekmovalci so tako v izolaciji zaprti že deset tednov in zato, kot pravi psihologinja dr. Andreja Pšeničny, ni prav nič nenavadno, da so odzivi vse bolj burni.

Kaj jesti glede na razpoloženje?
Strokovnjaki pravijo, da imajo določena živila velik vpliv ne le na naše fizično počutje, temveč tudi na psihično počutje. Kaj torej jesti, kadar smo pod stresom, ko smo žalosti ali jezni, ko čutimo tesnobo? Preverite.

10 užitkov, ki se jim nikar ne odpovedujte
Ko govorimo o zdravem načinu življenja, številni pomislijo, da to pomeni, da se je treba odpovedati vsem užitkom. K sreči ni tako! Tudi zdrav način življenja vam ponuja številne užitke, s katerimi lahko okrepite tako fizično kot duševno zdravje.

Kako premagati menopavzalno depresijo?
Menopavza prinaša s seboj specifične spremembe v telesu in duševnem stanju žensk, med drugim tudi menopavzalno depresijo. Kako jo prepoznamo, kaj jo povzroča in kako se z njo spopasti, smo povprašali psihologinjo Andrejo Pšeničny.

Sedem nasvetov, kako premagati zimsko depresijo!
Temačni, sivi in megleni dnevi decembra in januarja močno vplivajo na naše razpoloženje. Decembra dneve sicer nekoliko polepšajo prazniki, sicer pa dolgi, sivi in megleni dnevi mnogo ljudi pahnejo v depresijo.

Slovenec vsako leto spije okrog 150 litrov alkohola
Družabno pitje alkohola je v Sloveniji reden običaj, saj vsi vemo, da je vino “dobro za kri“, žganje pa “najboljše razkužilo“. Redko kdo pa se zaveda nevarnosti in posledic uživanja alkohola.

Nasilje nad ženskami – začaran krog strahu in nemoči
V tem trenutku več kot 20 odstotkov vseh žensk v Sloveniji doživlja nasilje, poleg tega pa nevladne organizacije ocenjujejo, da je vsaka sedma ženska v času svojega življenja posiljena.

Zakaj nam spomladi 'podivjajo' hormoni?
Pomlad je tu in z njo tudi »podivjani hormoni«. Med predavanji in v službi pogledujemo skozi okno in si želimo, da bi bili kje zunaj na soncu s prijatelji, kar na enkrat smo spet polni energije.

Zrušimo tabuje! Spregovorimo o zasvojenosti s seksom
Tuje raziskave so pokazale, da je s seksom zasvojenih od 3 do 10 odstotkov ljudi. Zanje spolnost ne predstavlja izkazovanja ljubezni svojemu partnerju, niti posebnega užitka. Zanje je seks gola nuja, potreba, omama. Tudi v Sloveniji je s seksom zasvojenih veliko ljudi.

Motnje hranjenja so klic na pomoč!
Uživanje hrane naj bi bil eden od užitkov v življenju, a je zaradi sporočil o hrani in telesni teži, ki jih prejemamo, za mnoge prava muka. Motnje hranjenja so klic na pomoč in so posledica čustvene stiske. Od kod prihaja pritisk, da moramo biti vitki in popolni? Odgovore smo poiskali pri mag. Dragici Sternad, ki se ukvarja z motnjami hranjenja.

Ali sanje res napovedujejo prihodnost?
Kaj sanje sploh so in zakaj sanjamo, nihče ne ve natančno. Zato razlage o tem nočnem fenomenu segajo od mističnih, kot je napovedovanje prihodnosti, preko sanj, pa vse do sodobnih teorij, ki menijo, da so sanje namenjene reševanju čustvenih problemov. Ali imajo sanje res poseben pomen, smo preverili pri psihologinji Andreji Pšeničny.