vpliv na zdravje

Plastične vrečke ubijajo živali in zastrupljajo ljudi
Ko boste naslednjič stali v trgovini pred blagajno, se spomnite, da se nereciklirana plastična vrečka razkraja od 500 do 1000 let in da zaradi njih vsako leto pogine na tisoče morskih živali. Ne le to, zaradi tovrstnih odpadkov trpi tudi vaše zdravje, saj z njimi onesnažujemo pitno vodo.

Premagajte spomladansko utrujenost
Ste kljub daljšim dnevom in višjim temperaturam nenehno utrujeni in brez volje? Ste zaspani in izčrpani, čeprav dovolj spite? Potem vas morda daje spomladanska utrujenost. Kaj jo povzroča in kako jo premagati, smo vprašali strokovnjake.

Ko boli celo telo
Fibromialgija je bolezen, o kateri se le redko govori in je številni ljudje ne priznavajo. Kljub temu pa prizadene približno dva odstotka ljudi, ki se zaradi izjemnih bolečin znajdejo v hudi stiski – tako fizični kot tudi psihični. O fibromialgiji smo se pogovarjali z asist. Heleno Jamnik, dr. med.

Izpoved popove zdravnice dr. Metke Adamič
Dermatologinja Metka Adamič je zdravnica v pravem pomenu besede. Pravi, da je medicina njeno življenje, da se je s tem rodila in se ne vidi nikjer drugje. Kadar je v stiski, se tega vedno spomni in odžene dvome.

Preverite, ali ste zasvojeni s sladkorjem?
Sladkorju se je težko izogniti. S sladko kavo pogosto začnemo dan in ga zaključimo s kakšnim sladkim prigrizkom pred televizijskim sprejemnikom. Zato ni prav nič nenavadno, da je odvisnosti od sladkorja vedno več.

Kako začeti dan z nasmeškom na obrazu?
Nekateri znanstveniki trdijo, da je sreča genetsko in zdravstveno pogojena in da je ne moremo nadzorovati. Zadnje študije pa so pokazale, da smo ljudje sami odgovorni za svojo srečo!

Delavci s prostimi rokami so bolj zdravi
Britanska raziskava je pokazala, da so tisti zaposleni, ki imajo bolj prilagodljiv delovnik, ki niso prisiljeni delati nadur in ki lahko do neke mere sami odločajo o tem, kdaj, kaj in kako bodo delali, boljšega psihičnega in fizičnega zdravja.

Lahko s tahionizirano vodo uravnavamo pritisk?
Na trg je prišla nova voda, ki naj bi bila dodatno obogatena z naravno energijo, pomagala pa naj bi urejati tudi krvi pritisk.

Kako premagati menopavzalno depresijo?
Menopavza prinaša s seboj specifične spremembe v telesu in duševnem stanju žensk, med drugim tudi menopavzalno depresijo. Kako jo prepoznamo, kaj jo povzroča in kako se z njo spopasti, smo povprašali psihologinjo Andrejo Pšeničny.

Vitamini brez mineralov v telesu ne delujejo
Vitamini brez mineralov v telesu ne morejo delovati, poleg tega pa jih telo brez mineralov ne more niti sprejeti. Vitamine telo lahko tvori samo, medtem, ko ne more tvoriti mineralov.

Ženske, pozor! Menstruacija še ne pomeni ovulacije
Imate bolj ali manj redne menstrualne krvavitve, pa vam kljub temu ne uspe zanositi? Potem morda med vašim menstrualnim ciklom sploh ne pride do ovulacije. To pa pomeni, da tudi zanositev ni mogoča.

Blagodejni učinki joge
So vaši dnevi kaotični in stresni? Ste zaradi skrbi in številnih opravkov, ki jim kar ni videti konca, vse bolj izčrpani in nejevoljni? Potem je joga prava rešitev za vas!

Kolački proti stresu, žalosti, boleznim ...
Najnovejše raziskave so pokazale, da so poleg medenjakov, ki preprečujejo stres, zdrave in koristne tudi druge sladice. Najbolj zdravi so predvsem kolački z medom, cimetom, čokolado in vaniljo!

10 največjih zdravstvenih preplahov zadnjega desetletja
Medtem ko medicinska tehnologija iz dneva v dan napreduje, smo ljudje zdravstveno vedno bolj ogroženi. Kateri so bili tisti zdravstveni preplahi, ki so najbolj zaznamovali zadnje desetletje?

Nahranite možgane in izboljšajte spomin!
Se vam je že zgodilo, da ste šli v trgovino po mleko, domov pa prišli s polno vrečko in brez mleka? Ste po večerji ugotovili, da na mizo niste dali solate? Izboljšajte svoj spomin s hrano!

Sedem nasvetov, kako premagati zimsko depresijo!
Temačni, sivi in megleni dnevi decembra in januarja močno vplivajo na naše razpoloženje. Decembra dneve sicer nekoliko polepšajo prazniki, sicer pa dolgi, sivi in megleni dnevi mnogo ljudi pahnejo v depresijo.

Previdno: Pločevinke s paradižnikom sproščajo nevarni bisfenol A
Zakaj dobro informirani znanstveniki ne uživajo paradižnika v pločevinkah? Notranje stene te embalaže so namreč prepojene s kemijskimi spojinami, ki se izločajo v paradižnik.

Mobilni telefoni ne povzročajo možganskih tumorjev
30-letna raziskava, ki je vključevala praktično celo Skandinavijo, je pokazala, da ne obstaja nobena povezava med uporabo mobilnih telefonov in nastankom tumorja na možganih.

Ko začnemo izgubljati pigment
Imate na koži lise brez pigmenta, ki kar nočejo izginiti? Se vam zdi, da se iz dneva v dan vse bolj širijo in napadajo celo telo? Potem ste morda zboleli za kožnim obolenjem, imenovanim vitiligo.

Slovenec vsako leto spije okrog 150 litrov alkohola
Družabno pitje alkohola je v Sloveniji reden običaj, saj vsi vemo, da je vino “dobro za kri“, žganje pa “najboljše razkužilo“. Redko kdo pa se zaveda nevarnosti in posledic uživanja alkohola.

VIDEO: Se želite končno odvaditi kajenja?
Potem si lahko za zgled vzamete Mojco in Roka. Ne le, da naša zmagovalca akcije Se želite odvaditi kajenja že skoraj tri mesece nista prižgala cigarete, temeljito sta spremenila tudi način življenja.

Visok krvni prtisk - "tihi ubijalec"
Arterijska hipertenzija ali visok krvni tlak je glavni dejavnik tveganja za bolezni srca, možgansko kap in ledvične bolezni. Ker nima posebnih opozorilnih znakov, jo imenujemo tudi “tihi ubijalec“.

(Ne)resnice o vzrokih za slabo spermo
Se bojite, da bo zaradi pretesnih spodnjic, prepogostega uživanja rdečega mesa ali verižnega kajenja kakovost vaše sperme slabša? In ste, ravno obratno, prepričani, da moški z leti niste nič manj sposobni spočeti potomce? Preverite, katere trditve držijo in ne.

Paro: Terapevtski robot za krajšanje samotnih dni
Paro je tjulenjček, ki ima enako terapevtsko moč kot živali. Je robotek, ki otrokom in starejšim lahko nudi pomoč, oporo, družbo in tolažbo.

Nasilje nad ženskami – začaran krog strahu in nemoči
V tem trenutku več kot 20 odstotkov vseh žensk v Sloveniji doživlja nasilje, poleg tega pa nevladne organizacije ocenjujejo, da je vsaka sedma ženska v času svojega življenja posiljena.

Revolucionarno odkritje: Cepivo proti kajenju!
Znanstveniki so izdelali novo cepivo NicVAX. Ta proizvaja protitelesa, ki se vežejo na molekule nikotina in tako preprečujejo njihov vpliv na možgane in odvisnost od kajenja.

Televizija ustvarja male agresivce
Nove raziskave so pokazale, da je gledanje televizije pri otrocih povezano z agresivnim vedenjem.

Ni vseeno, kaj daste v usta!
Ob svetovnem dnevu hrane je že prav, da se vprašamo, kakšno hrano jemo. Že dolgo je namreč znano, da je tudi od hrane odvisno, kako hitro bomo ozdraveli. Vedno več pa jih verjame, da je prav nezdrava hrana vzrok številnim boleznim, tudi raku.

Agrumi - vitamini z rakotvornimi pesticidi
Pomaranče, limone in grenivke so priljubljeno sadje, ki ga Slovenci radi kupujemo vse leto. Vendar pa ti predvsem v lupini vsebujejo veliko rakotvornih pesticidov. Vsaj del pesticidov se da odstraniti na dokaj preprost način.

Nad akne z zobno pasto
Akne so bolezni kože, bolezen žlez lojnic, ki izločajo loj. Akne prizadenejo najstnike in zelo vplivajo na njihovo samozavest, saj so – večini – moteče. Na tržišču je veliko izdelkov za nego aken, mi vam ponujamo domača zdravila.