vpliv

Previdno: Pločevinke s paradižnikom sproščajo nevarni bisfenol A
Zakaj dobro informirani znanstveniki ne uživajo paradižnika v pločevinkah? Notranje stene te embalaže so namreč prepojene s kemijskimi spojinami, ki se izločajo v paradižnik.

Mobilni telefoni ne povzročajo možganskih tumorjev
30-letna raziskava, ki je vključevala praktično celo Skandinavijo, je pokazala, da ne obstaja nobena povezava med uporabo mobilnih telefonov in nastankom tumorja na možganih.

Ko začnemo izgubljati pigment
Imate na koži lise brez pigmenta, ki kar nočejo izginiti? Se vam zdi, da se iz dneva v dan vse bolj širijo in napadajo celo telo? Potem ste morda zboleli za kožnim obolenjem, imenovanim vitiligo.

Slovenec vsako leto spije okrog 150 litrov alkohola
Družabno pitje alkohola je v Sloveniji reden običaj, saj vsi vemo, da je vino “dobro za kri“, žganje pa “najboljše razkužilo“. Redko kdo pa se zaveda nevarnosti in posledic uživanja alkohola.

Z gobo nad raka (Ganoderma lucidum)
V Aziji svetlikavo pološčenko že dolgo uporabljajo pri zdravljenju različnih oblik raka. Na Japonskem jo uvrščajo celo na uradno listo zdravil, spremljajočih pri kemoterapiji. Neodvisno od tega, kdaj gobo zaužijete, pred ali po obsevanju, se število levkocitov, eritrocitov in trombocitov izredno hitro povrne v prvotno stanje.

VIDEO: Se želite končno odvaditi kajenja?
Potem si lahko za zgled vzamete Mojco in Roka. Ne le, da naša zmagovalca akcije Se želite odvaditi kajenja že skoraj tri mesece nista prižgala cigarete, temeljito sta spremenila tudi način življenja.

Visok krvni prtisk - "tihi ubijalec"
Arterijska hipertenzija ali visok krvni tlak je glavni dejavnik tveganja za bolezni srca, možgansko kap in ledvične bolezni. Ker nima posebnih opozorilnih znakov, jo imenujemo tudi “tihi ubijalec“.

(Ne)resnice o vzrokih za slabo spermo
Se bojite, da bo zaradi pretesnih spodnjic, prepogostega uživanja rdečega mesa ali verižnega kajenja kakovost vaše sperme slabša? In ste, ravno obratno, prepričani, da moški z leti niste nič manj sposobni spočeti potomce? Preverite, katere trditve držijo in ne.

Paro: Terapevtski robot za krajšanje samotnih dni
Paro je tjulenjček, ki ima enako terapevtsko moč kot živali. Je robotek, ki otrokom in starejšim lahko nudi pomoč, oporo, družbo in tolažbo.

Nasilje nad ženskami – začaran krog strahu in nemoči
V tem trenutku več kot 20 odstotkov vseh žensk v Sloveniji doživlja nasilje, poleg tega pa nevladne organizacije ocenjujejo, da je vsaka sedma ženska v času svojega življenja posiljena.

Revolucionarno odkritje: Cepivo proti kajenju!
Znanstveniki so izdelali novo cepivo NicVAX. Ta proizvaja protitelesa, ki se vežejo na molekule nikotina in tako preprečujejo njihov vpliv na možgane in odvisnost od kajenja.

Televizija ustvarja male agresivce
Nove raziskave so pokazale, da je gledanje televizije pri otrocih povezano z agresivnim vedenjem.

10 mitov o raku - resnica ali laž?
Ste že slišali, da naj bi dezodoranti z aluminijem povečevali tveganje za raka na dojki? Ali da naj bi bilo meso, ki ga preveč zapečemo na žaru, kancerogeno? O teh in še nekaterih drugih mitih smo povprašali strokovnjake.

Ni vseeno, kaj daste v usta!
Ob svetovnem dnevu hrane je že prav, da se vprašamo, kakšno hrano jemo. Že dolgo je namreč znano, da je tudi od hrane odvisno, kako hitro bomo ozdraveli. Vedno več pa jih verjame, da je prav nezdrava hrana vzrok številnim boleznim, tudi raku.

Dr. Dragoslav Domanović, dr. med.
Transfuziolog, ki se ukvarja z zbiranjem, obdelavo in shranjevanjem krvotvornih izvornih celic iz kostnega mozga, periferne venske krvi in popkovnice ter zdravljenjem s celicami in tkivi.

Agrumi - vitamini z rakotvornimi pesticidi
Pomaranče, limone in grenivke so priljubljeno sadje, ki ga Slovenci radi kupujemo vse leto. Vendar pa ti predvsem v lupini vsebujejo veliko rakotvornih pesticidov. Vsaj del pesticidov se da odstraniti na dokaj preprost način.

Nad akne z zobno pasto
Akne so bolezni kože, bolezen žlez lojnic, ki izločajo loj. Akne prizadenejo najstnike in zelo vplivajo na njihovo samozavest, saj so – večini – moteče. Na tržišču je veliko izdelkov za nego aken, mi vam ponujamo domača zdravila.

VIDEO: Vam izpadajo lasje?
Za preprečevanje plešavosti je pomemben predvsem zdrav življenjski slog. Čim manj stresa, alkohola, cigaret in nezdrave hrane. Vse to v kombinaciji z dednim materialom vodi v pretirano izpadanje las.

Z otrokom nikoli na sonce brez zaščite!
Otroške kože do dopolnjenega prvega leta ne izpostavljajte sončnim žarkom! Če se temu ne morete izogniti, pa otroka obvezno zaščitite s primernim sredstvom!

Zakaj nam spomladi 'podivjajo' hormoni?
Pomlad je tu in z njo tudi »podivjani hormoni«. Med predavanji in v službi pogledujemo skozi okno in si želimo, da bi bili kje zunaj na soncu s prijatelji, kar na enkrat smo spet polni energije.

Dobrodejno dojenje
Dojeni otroci so običajno bolj zdravi in odporni, dojenček pa pri maminih prsih poteši tudi osnovno potrebo po varnosti in toploti.

Ali se res lahko redimo zaradi počasne prebave?
Drži, počasna prebava res obstaja in res, lahko je vzrok povečani telesni teži. Je pa res tudi, da imajo počasno prebavo redki in da so vzroki za povečanje teže drugje, v neprimerni prehrani in premalo gibanja.

S šentjanževko nad depresijio
Britanski nacionalni inštitut opozarja na prepogosto predpisovanje antidepresivov. V letu 2008 so angleški zdravniki napisali več kot dvajset miljonov receptov za štiri in pol miljone ljudi in za to porabili petsto miljonov funtov.

Zrušimo tabuje! Spregovorimo o zasvojenosti s seksom
Tuje raziskave so pokazale, da je s seksom zasvojenih od 3 do 10 odstotkov ljudi. Zanje spolnost ne predstavlja izkazovanja ljubezni svojemu partnerju, niti posebnega užitka. Zanje je seks gola nuja, potreba, omama. Tudi v Sloveniji je s seksom zasvojenih veliko ljudi.

Poskrbite za svoje možgane
Kaj so možgani in kako za njih poskrbeti? Preberite nekaj spodnjih nasvetov.

Dobro se naspite in si izboljšajte spomin!
Znanstveniki so ugotovili, da ima spanec izjemno pomemben vpliv na to, kako možgani delujejo naslednji dan.

Onesnažen zrak slabo vpliva na možgane
Vdihavanje onesnaženega zraka lahko slabo vpliva na možgane, so odkrili nizozemski raziskovalci. Posledice lahko pusti tudi na otrocih in nosečnicah.

Zakaj se jeseni zredimo?
Poleti uživamo lažjo hrano, se več gibamo, zato lažje izgubimo kilograme oziroma vzdržujemo težo. Ko nastopijo hladnejši dnevi, se običajno tudi naša prehrana spremeni. Hitro se zredimo, naša prehrana pa postane "težja". Zakaj prihaja do takšnih nihanj, nam je razložil dietetik Jože Lavrinec.

Alenka Godec: "Luki kuha moja mami!"
Priljubljena slovenska pevka in ambasadorka zdravega hujšanja Alenka Godec je svoj način prehranjevanja spremenila že pred desetimi leti. Nad njim pa je navdušila tudi svojega najstniškega sina Luko.

Motnje hranjenja so klic na pomoč!
Uživanje hrane naj bi bil eden od užitkov v življenju, a je zaradi sporočil o hrani in telesni teži, ki jih prejemamo, za mnoge prava muka. Motnje hranjenja so klic na pomoč in so posledica čustvene stiske. Od kod prihaja pritisk, da moramo biti vitki in popolni? Odgovore smo poiskali pri mag. Dragici Sternad, ki se ukvarja z motnjami hranjenja.