vročina pri otrocih

Kako prenesti takšne temperature?
Z Inštituta za varovanje zdravja prihaja opozorilo, da vročinskega vala nikakor ne smemo jemati zlahka. Paziti je treba, da ne dehidriramo in da temperatura telesa ne postane previsoka. Preberite si njihove nasvete.

Kaj je bronhiolitis in kako ukrepati?
Iz UKC Ljubljana so v teh dneh sporočili, da se je povečalo število sprejemov dojenčkov in majhnih otrok do drugega leta starosti z diagnozo akutni bronhiolotis. V dveh tednih sta zaradi zapleta pri tem virusnem obolenju spodnjih dihal umrla že dva malčka.

Kako ravnati v vročini?
Kot sporočajo vremenoslovci, nas ta teden čakajo pasje vroči dnevi s temperaturami tudi do 36 stopinj Celzija. Prav zato je dobro, da veste, kako se ohladiti in kako ravnati v vročini.

Nabirajte jih previdno!
Trenutno je višek sezone nabiranja gob, zato ni nenavadno, da je tudi več zastrupitev z njimi. Iz UKC LJ so sporočili, da so letos zdravili že 7 zastrupitev z gobami, ki so se k sreči dobro iztekle. Da do tega ne bi prišlo, so pripravili nekaj varnostnih pravil, ki jih je dobro upoštevati.

Sinupret – naravno zdravilo za nahod in sinuzitis
Nahod in sinuzitis sta pogosti obolenji zgornjih dihal. Zanju je na voljo naravno zdravilo Sinupret, ki so ga zdravniki preizkusili tudi v klinični raziskavi v Sloveniji.

Se gibljete v naravi? Učinkovito se zaščitite pred klopi!
Številni preživljajo svoj delovni ali prosti čas v naravi: na travnikih, vrtovih, v gozdovih, parkih, sadovnjakih, vinogradih, poljih ... In prav tam na nas prežijo tudi klopi, prenašalci nevarnih nalezljivih bolezni.

Mati in hči se skupaj borita proti raku
27-letni Kezia Fitzgerald so po porodu hčerke Saoirse diagnosticirali Hodkinov limfom, štiri mesece kasneje pa so raka odkrili tudi njeni hčerki. Danes se tako obe bojujeta z nevarno boleznijo.

Koristni nasveti za premagovanje potovalne slabosti
Vožnja na dopust – naj bo to z avtomobilom, ladjo ali letalom – je za marsikoga prava nočna mora. Med potjo mu je namreč slabo, bruha, je omotičen in se mu vrti. Vse to so tipični simptomi potovalne bolezni oziroma slabosti, ki jo lahko z nekaj preprostimi ukrepi omilite ali celo odpravite.

Kaj razkriva koža na vašem obrazu?
Že sam pogled na vaš obraz lahko razkrije resnico o vašem zdravstvenem stanju. Kaj vse lahko pomeni rdečica obraza, povečan nos, zabuhel obraz in druga stanja, preverite spodaj.

Cepite se proti nevarnim bakterijam – pnevmokokom!
Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe in so med drugim vzrok za to, da kar 60 odstotkov otrok do prvega leta starosti zboli za akutnim vnetjem srednjega ušesa. S pravočasnim cepljenjem je otroke in seveda tudi odrasle mogoče učinkovito in uspešno zaščititi.

V Evropi znova v porastu ošpice
V 90. letih so strokovnjaki menili, da so ošpice za vekomaj izginile, vendar pa Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) opozarja, da je ta bolezen v evropskih državah ponovno v porastu.

Vas srbi lasišče?
Mastno in srbeče lasišče, ki ga lahko spremljata tudi prhljaj in izpadanje las, je pogosta težava številnih ljudi. Pogosteje, kot si umivajo lase, huje se simptomi izražajo, pri čemer se lahko kmalu zgodi, da se lasišče začne vidno mastiti že isti dan po tem, ko si posameznik umije lase. Se s to težavo srečujete tudi vi?

Pomoč za vneto grlo pri prehladih, gripi ali angini
Zaradi izpostavljenosti mrazu ter virusom in bakterijam nam v zimskih mesecih različna obolenja pogosto povzročajo preglavice. Med najbolj pogostimi so gripa, angina ter razne viroze, predvsem pa prehladi.

Kako ravnati, ko ima otrok vročino?
Številni starši se ob povišani temperaturi otrok izjemno prestrašijo. Če se ta hitro poviša, namreč pomislimo na vročinske krče ali celo na možganske poškodbe. Preverite, kako pravilno ravnati, ko otrok dobi vročino.

Mastna hrana lahko povzroči napade žolča
Bolečina na desni zgornji strani trebuha, bruhanje, slabost … Nič kaj prijetno, če vas doleti med božičnimi prazniki. Pa vendar so v tem času napadi žolča pogosti. Preverite, kdo ima večje možnosti, da dobi žolčne kamne, in kakšne so možnosti zdravljenja.

14-letnik ostal brez stopal in prstov na rokah
Ko je Carl pri 14 letih zbolel, ni niti pomislil, da se mu bo življenje za vedno spremenilo. Carl je bil namreč prepričan, da je staknil zgolj gripo, a v resnici je zbolel za bakterijskim meningitisom in ostal brez obeh stopal in treh prstov na roki.

VIDEO: Izognite se zastrupitvam s hrano!
Zastrupitve s hrano so zaradi visokih temperatur in nepravilnega shranjevanja živil poleti izjemno pogoste. Preverite, kako se lahko zaščitite, kako lahko prepoznate zastrupitev, kako morate ukrepati ter kdaj je potrebno obiskati zdravnika!

Razmišljate o sterilizaciji?
Sterilizacija žensk je vse pogostejša metoda preprečevanja zanositve. Gre za operativni poseg, s katerim se prekine prehodost jajcevodov. Ker pa je to za žensko velik korak, mora biti dobro premišljen.

Imate gripo? Pomagajte si z nasveti naših babic!
Če imate gripo, potem se je bolezen začela hitro, z visoko vročino, glavobolom, mrzlico, utrujenostjo in značilnimi bolečinami v mišicah. Preverite, kako bolezen pozdravimo s pomočjo nasvetov naših babic.

Norice na pohodu
Norice so v Sloveniji že vrsto let na prvem mestu med nalezljivimi boleznimi. Lahko se pojavljajo preko celega leta, večje število obolelih pa je značilno za pozne zimske in zgodnje spomladanske mesece. Največ otrok zboli med tretjim in petim letom starosti.

Cepljenje proti virusu HPV – PROTI
Predsednik Društva za svobodno odločanje Primož Verbič pravi, naj starši pri odločitvi za cepljenje upoštevajo, da je lahko cepljenje deklic proti virusu HPV celo smrtno nevarno. Zato naj se pred odločitvijo dobro informirajo.