vročinski

Hladna prha: ja varna v vročih dneh in ali nas res ohladi?
Vsak od nas je ob vročem vremenu, ko nas je oblival pot, pomislil na najbolj priročno možnost ohlajanja – hladen tuš. Je to 'zdrava' varianta ohladitve? Kaj je dejansko najboljši način ohladitve? Da bi odgovorili na to vprašanje, moramo najprej vedeti, kako telo ohranja stabilno notranjo (jedrno) temperaturo.

Ekstremna vročina lahko privede do nepričakovanega simptoma
Določena zdravstvena tveganja, ki jih prinese poletje, so nam znana – sončne opekline, vročinski udar in denimo dehidracija. Manj pogosto pa govorimo o precej pogosti težavi in simptomu, ki se pojavi, ko narastejo temperature – driski.

6 nevarnosti, ki vas ogrožajo poleti
Naj vam lepih poletnih dni ne uničijo različne tegobe in bolezni, ki so značilne za to letno obdobje. Naučite se jih predvideti in primerno preprečiti. Vedite pa tudi, kako si pomagati, če vas vseeno presenetijo.

Stanje, ki je poleti lahko smrtno nevarno
Vročinska izčrpanost, ki lahko vodi do vročinskega udara, je lahko smrtno nevarno stanje, ki pa se mu največkrat lahko izognemo! Glede na to, da se približujemo vročemu poletju, je pomembno, da se zavedamo pomena preventive!

Koliko vode morate dejansko popiti v trenutnih razmerah?
Vročina zahteva, da prilagodimo in povečamo količino vode. Več se potimo, četudi smo manj aktivni, zato je pomembno, da poskrbimo, da dobimo dovolj tekočine.

V vročini bodite pozorni na zdravila, ki jih jemljete
Kombinacija visokih temperatur in jemanja določenih zdravil so lahko nevarna, celo usodna za določene posameznike. Zato bodite pozorni.

Napotki za ravnanje v vročih dneh
V nadaljevanju predstavljamo napotke za ravnanje v vročih dneh; pazite nase in poskrbite tudi za druge!

Tako na zdravje vplivajo podnebne spremembe
Podnebne spremembe so globalni izziv, ki vpliva na vse vidike našega življenja, vključno z našim zdravjem. Naraščajoče temperature, spremenjeni vremenski vzorci in povečana pogostost ekstremnih vremenskih dogodkov imajo številne negativne posledice za zdravje ljudi.

Stanja in bolezni, zaradi katerih se lahko pojavijo motnje spanja
Spanec je ključnega pomena za naše zdravje in dobro počutje. Kvaliteten spanec nam omogoča, da se spočijemo, obnovimo energijo in ohranjamo optimalno delovanje telesa ter uma. Katera stanja in bolezni vplivajo na motnje spanja?

'Počutila sem se ničvredno'
Svetovno znana zvezdnica je odkrito spregovorila o tem, kako je preiti v perimenopavzo že pri 36 letih.

Simptomi, ki lahko ženskam ogrozijo kakovost življenja
Eden najpomembnejših mejnikov v življenju ženske je zagotovo menopavza, ki prinaša številne spremembe tako na fizičnem kot na čustvenem področju. V večini gre za neprijetne simptome, ki so lahko pri nekaterih ženskah zelo intenzivni, a brez skrbi. Če boste razumele, kaj se v vašem telesu pravzaprav dogaja, in se podučile, kako ohraniti hormone v harmoniji, boste lahko zaživele izpolnjeno in brezskrbno tudi v obdobju menopavze.

Kaj storiti, če pride do vročinskega izpuščaja?
V poletnem času so zelo pogosti vročinski izpuščaji, ki so lahko prava nadloga, saj so zelo neprijetni in nam lahko po nepotrebnem pokvarijo brezskrbno uživanje na dopustu. A če jih dovolj hitro prepoznamo in ustrezno zdravimo, lahko ublažimo nezaželene posledice. Več o tem in tudi o preventivi pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Pridobivate kilograme in se potite?
Že nekaj časa je znano dejstvo, da v menopavzo ne vstopajo le ženske, temveč tudi moški. Moško menopavzo imenujemo andropavza, njeni simptomi pa so lahko enako neprijetni kot simptomi ženske menopavze.

Vpliv menopavze na delovanje mehurja
Obdobje menopavze v povprečju pri ženskah nastopi v 50. letu starosti, vendar to ni pravilo, saj se lahko pojavi tudi že deset let prej. Postopoma je vse manj menstrualnih ciklusov, in ko nastopi zadnja menstruacija, temu obdobju rečemo menopavza.

5 pravil, ki jih morate upoštevati, ko je vroče
Resda je pravo poletje vroče, a to ne pomeni, da vročina, če se ji pretirano izpostavljamo oziroma je že sama po sebi ekstremna, ne more predstavljati nevarnosti. Ko je vroče, je treba upoštevati nekaj naslednjih nasvetov.

Neprijetni simptomi, s katerimi se soočajo predvsem ženske
Če vam pogosto niha razpoloženje, pridobivate na teži, se prekomerno potite ali ste nenehno utrujeni, je to lahko znak porušenega hormonskega ravnovesja. Slednje je še posebej izrazito v puberteti ter pri ženskah v perimenopavzi ter v menopavzi. Ste vedeli, da vam hormone lahko pomaga vrniti v harmonijo tudi matični mleček, ki učinkovito lajša jakost kar 11 simptomov, ki spremljajo menopavzo?

Ste že slišali za maco?
Maca je perujska rastlina, ki ima lahko različne koristi za zdravje.

Kako najti ravnovesje v menopavzi?
Praktični nasveti za dobro počutje in zadovoljstvo.

Kako se spreminja naše telo po štiridesetem letu?
Začne se povsem neopazno, na primer z rastjo dioptrije, nato pa se, ko se naše telo približuje menopavzi, naša telesa in misli soočijo z vrsto sprememb, ki nas lahko močno frustrirajo in obremenjujejo.

Zakaj se pojavijo rdeče pikice na nebu v ustih?
Rdeče pikice na nebu v ustih se največkrat pojavijo zaradi draženja hrane, zobne proteze ali okužbe. Večinoma minejo same od sebe, a ni nujno, da je temu vedno tako. Več o morebitnih vzrokih si lahko preberete v nadaljevanju.

To doleti vsako žensko po 45. letu starosti
Neznosno potenje, navali vročine, motnje spanja, nihanje razpoloženja in potrtost ... To je le nekaj najpogostejših simptomov, ki jih povezujemo z menopavzo. Ta se v povprečju prične med 45. in 55. letom starosti in traja od 4 do 7 let. A čeprav obdobje menopavze, ki se mu ne more izogniti nobena ženska, velja kot eno bolj neprijetnih, ni nujno, da je tako. Če razumete, kaj se dogaja v vašem telesu in k lajšanju simptomov pristopite pravilno, je to obdobje lahko priložnost, da (za)živite dobro, izpolnjeno in s strastjo.

5 simptomov, ki kažejo na bližajočo se menopavzo
Perimenopavza je opredeljena kot čas, ko žensko telo preide v menopavzo. Začne se v poznih 30-ih in običajno traja do sredine 40-ih.

Hrana, ki jo je dobro jesti v 20, 30, 40 letih ...
V najstniških letih potrebujemo več kalcija, da si izgradimo močne kosti, v 30 letih več energije, ker imamo številne obveznosti z družino in službo, v 40 se presnova upočasni in moramo znova prilagoditi prehrano. Preverite, kaj je dobro jesti v različnih življenjskih obdobjih.

10 mitov o naši koži: od dragih krem do nevarnih neresnic
Radi kupujemo drage kreme proti staranju, uporabljamo antibakterijska mila, intenzivno nanašamo pilinge ... in ko je koža poškodovana ali pa se celo že pojavijo kožne bolezni, zlahka in celo zelo radi nasedemo mitom, ki obljubljajo 'hitro' in 'takojšnje' celjenje in zdravljenje.

Kakšna je razlika med tesnobo in paniko?
V pogovorih z vrstniki verjetno pogosto zaslediš izraza panika in tesnoba, ki sta si med seboj dokaj podobna, a še vedno različna. Prav zaradi podobnosti skupnih lastnosti ju marsikdo zamenjuje, zato ju tokrat predstavljamo malce bolj poglobljeno.

Kaj barva vašega urina pove o vašem zdravju?
Barva vašega urina vam lahko pove, ali ste spili dovolj vode ali ne, kar je pomemben podatek v vročih poletnih mesecih. Urin je običajno v različnih odtenkih rumene barve. Bolj kot je rumen, bolj verjetno je, da ste dehidrirani. Kaj pa pomeni, če je vaš urin rdeč ali oranžen? Preverite.

Kaj različni madeži na naši koži razkrivajo o našem zdravju?
Obstaja veliko razlogov, zakaj se pojavijo madeži na naši koži, a prav gotovo je dobro vedeti, kaj je vzrok, da ga lahko odpravimo ali vsaj omilimo. Za vas smo pripravili nekaj najpogostejših razlogov, zaradi katerih se madeži lahko pojavijo tudi na vaši koži.

Čaj, ki lahko pomaga pri vročinskih oblivih v menopavzi
Menopavza v povprečju nastopi nekje med 41. in 59. letom starosti. Nekatere ženske prehoda v obdobje menopavze skoraj da ne čutijo, spet druge pa se soočajo z vrsto neprijetnih simptomov, kot so navali vročine, nočno potenje, spremembe razpoloženja ipd. Odkrivamo vam, s čim si lahko pomagate blažiti simptome, če spadate v drugo skupino žensk.

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti
Kakšne so razlike med aksioznostjo in depresijo? Je mogoče, da imamo istočasno eno in drugo? Kakšni so vzroki za eno in drugo, kako prepoznamo simptome in najpomembnejše, kam se lahko (pravočasno!) obrnemo po pomoč?

Stanje, ki je poleti lahko smrtno nevarno!
Sončarica je lahko usodno stanje, ki se pojavi zaradi pretirane in nezavarovane izpostavljenosti glave soncu in vročini. Zaradi neposrednega izpostavljanja soncu v najhujši vročini lahko namreč pride do razširitve krvnih žil okoli možganov in pregrevanja možganskega tkiva!