vsi

7 razlogov, zakaj bi morali vsi telovaditi
Ste vedeli, da telovadba, na splošno telesna aktivnost, ni dobra samo za vaše telo? Poglejmo si nekaj razlogov, zakaj bi morali vsi telovaditi.

'Življenje sem vedno dojemala kot veliko darilo'
Tanjo Žagar vsi poznamo kot energično, vedno pozitivno in nasmejano pevko, pianistko in učiteljico glasbe. Z njo sem se v luči Rožnatega oktobra pogovarjala o njeni nedavni diagnozi, kako jo je le-ta, če jo je, spremenila, zaupala pa mi je tudi, kdo ji je in ji predstavlja največjo oporo.

Samozavest se začne s samogovorom
Želiš izboljšati svojo samozavest? Bodi pozoren na to, kaj si govoriš v svoji glavi! Pogovor s samim seboj je močno povezan s tem, kako se počutiš v svoji koži. Tvoja glava je neverjetno močna; vse je v glavi, vključno s tvojo zaznavo sebe. Večina je že slišala za raziskavo, v kateri so tisti, ki so samo vizualizirali metanje na koš, po enem mesecu bili tako dobri kot tisti, ki so dejansko vsak dan vadili v telovadnici. Kar razmišljaš, to si.

Zakaj je rdeče vino še vedno del mediteranske prehrane, čeprav vemo, da je alkohol povezan z rakom?
Vsi poznamo prednosti mediteranske prehrane, ki dokazano velja za eno najboljših. Spodbuja namreč k uživanju polnozrnatih žit, pustega mesa in rib, sadja, olivnega olja in podobno. Mnogokrat s to vrsto prehrane povezujemo tudi pitje rdečega vina. Je slednje res tako zdravo ali bi morali razmisliti o njegovi omejitvi?

To se zgodi, če 'vrtate' po nosu
Priznamo ali ne, večini od nas prst kdaj pa kdaj zaide tudi v nos. To početje ni problematično, dokler se to ne razvije v vsakodnevno prakso. V tovrstnem primeru je lahko to vedenje celo škodljivo.

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami
TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

8 načinov, kako izboljšati komunikacijo s starši
Vloga staršev v našem življenju nikakor ni zanemarljiva. Za mnoge je celo neprecenljiva. So vir podpore, vodenja, ljubezni, pa vendar vemo, da se pogosto ravno v najstniških letih dogajajo težave pri vzpostavljanju odnosov prav z njimi.

Kaj je Peyronijeva bolezen, ki prizadene moške?
Peyroniejeva bolezen je stanje, pri katerem brazgotinsko tkivo povzroči, da se penis ukrivi ali izgubi dolžino ali obseg. V nekaterih primerih lahko povzroči bolečino in moškemu prepreči spolne odnose.

5 načinov, kako lahko od staršev dobiš (skoraj) vse, kar želiš
Tisti mladostnik, ki trdi, da nima vsaj manjših težav pri komuniciranju s svojimi starši, laže. Vsi vemo, kako je, ko jih poskušaš v kaj prepričati, odgovor pa je vedno NE, kajne? Predstavljamo ti pametne načine, kako vzpostaviti dobro komunikacijo s starši, ki temelji predvsem na zaupanju.

Fantje, to so stvari in dejanja, ki naj bi punce najbolj motile
So stvari in dejanja, ki so privlačna, in so taka, ki punce odvračajo. Se sprašuješ, katere so te stvari? Poglejmo si jih nekaj.

Kaj je občutek upravičenosti?
''Občutek upravičenosti'' je osebnostna lastnost, ki temelji na prepričanju, da si nekdo zasluži posebno obravnavo ali priznanje za nekaj, zgolj za to, ker je, kar je. Rečemo lahko, da se občutek upravičenosti pogosto povezuje z občutkom absolutne večvrednosti in vsemogočnosti. Z drugimi besedami, ljudje s takšno miselnostjo verjamejo, da jim svet dolguje, ne da bi sami kdaj kaj dali v zameno.

Zakaj lahko telesno tkivo odmre?
Nekroza je odmiranje oz. 'odmrtje' vašega telesnega tkiva.

Letošnji svetovni dan duševnega zdravja pod geslom 'Čas je, da damo prednost duševnemu zdravju na delovnem mestu'
Letošnji svetovni dan duševnega zdravja pod geslom 'Čas je, da damo prednost duševnemu zdravju na delovnem mestu' odpira pomembno razpravo o nujnosti ustvarjanja delovnih okolij, ki bodo spodbudna in ki bodo podprla dobro počutje zaposlenih. Na pomembnost duševnega zdravja na delovnem mestu opozarja tudi ministrstvo za zdravje. Osebe s težavami v duševnem zdravju še vedno sodijo med najtežje zaposljive, so zapisali na ministrstvu za zdravje.

Pogovor o smrti in umiranju
Ne govorimo radi o umiranju, izgubi, še manj o smrti, četudi je vse omenjeno del našega življenja. Četudi se izgube, umiranje in sama smrt zgodijo vsem nam. Maja Sodja je za 24ur.com govorila s Tejo Kleč, 47-letno oblikovalko, ki ima raka. Teji so onkologi predlagali, da bi se še naprej zdravila s kemoterapijo, odločila pa je se drugače. Poglejmo si prispevek Maje Sodja.

Samozavest izvira iz tebe (in ne iz drugih)
Samozavest je zelo izmuzljiva tema. Veliko ljudi na prvi pogled deluje samozavestno, ko pa si nekaj časa z njimi, hitro ugotoviš, da je vse skupaj le krhka maska. Drugi na prvi pogled delujejo čisto povprečno, ko pa si nekaj časa z njimi, nenadoma ugotoviš, da imajo globoko in trdno jedro, ki ga malokatera stvar zamaje.

MiYOSMART – očalna leča, ki ne samo izboljšuje vid, ampak tudi upočasnjuje kratkovidnost pri otrocih
Starši bi naredili vse za zdravje svojih otrok. Ali veste, da jim lahko pri kratkovidnosti pomagate z inovativnimi očalnimi lečami MiYOSMART?

10 stvari, ki jih lahko naredimo za zdravo starost
Na zdravo staranje vpliva veliko dejavnikov. Nekateri, denimo genetika, niso pod našim nadzorom. Vsi ostali, kot so gibanje, zdrava prehrana, skrb za duševno zdravje in vse drugo, pa vsekakor so!

Konkretni načini, kako lahko zmanjšaš svoje skrbi
Najboljši nasveti in načini za karkoli v življenju, so tiste najbolj preproste stvari. Vsi imamo svoje skrbi, želje in hotenje, dobre in manj dobre občutke in čustva, zato je pomembno, da se zavedamo, da nismo sami.

Podcenjene navade, ki pa imajo velik vpliv na naše duševno zdravje
Včasih se nam navade, kot so dobro spanje, redno gibanje in preživljanje časa na prostem, zdijo tako "zlajnane", da ne moremo verjeti, da bi imele takšen vpliv na naše duševno zdravje. Pa ga imajo!

Spremembe, ki jih morate narediti v svojih 30-ih
Trideseta leta so pravi čas, da prevzamete nadzor nad svojim zdravjem in življenjem. To je tudi pravi čas, da sledite svojim sanjam in odkrijete, kakšne so vaše prioritete.

10 najbolj zdravih virov beljakovin
Beljakovine pomagajo pri vzdrževanju telesne teže, sestavi telesa in so pomembne tudi za ohranjanje zdravega imunskega sistema. Vemo, da so bistvenega pomena za ohranjanje zdravja, zato si poglejmo najbolj zdrave vire.

Koliko naše osebnosti je kodirane v naši DNK?
Ste vedeli, da bi bilo lahko med 30 in 60 % naše osebnosti podedovane? To kažejo genetske študije, slednje pa kažejo tudi, da se znatne osebnostne spremembe navadno pojavijo med 20. in 40. letom.

9 nasvetov za boljši spanec ob prehladu
Spanje je svojevrsten in zapleten izziv, ko smo prehlajeni. Zamašen nos lahko oteži dihanje, kašelj in bolečine v mišicah pa lahko preprečujejo spanje. Kako si lahko vsaj malo olajšamo spanje ob prehladu?

Zakaj je dobro vstajati zgodaj?
Hočemo ali ne, nekateri imajo radi zgodnje vstajanje, drugi pa prisegajo na dolgo spanje. Nekateri so bolj kreativni v nočnih urah, spet drugi več stvari postorijo zjutraj. Ljudje smo si različni, vseeno pa je nekaj dobrobitnih stvari, ki jih dobimo z zgodnjim vstajanjem.

Kako ne zasovražiti dela?
Praktično vsakega je že kdaj zagrabila huda panika, ko je pomislil na vse svoje obveznosti za šolo ali faks. In potem se ure in ure siliš delati, po parih dneh pa pride totalna izčrpanost in ne moreš narediti prav nič. Nič ni narobe s tabo – samo pristop je bil napačen.

Vadba med prehladom: da ali ne?
Nekateri ljudje si ne predstavljajo dneva brez vadbe. To je vsekakor pohvalno, a kdaj bi bilo pametno, da se ustavimo oz. da ne telovadimo? Predvsem med boleznijo. A kakšno in kdaj? Kdaj je celo pametno, da se nekoliko spotimo in kdaj bi morali počivati?

6 najslabših stvari, ki jih lahko naredite pred tekom
Obstaja nekaj začetniških napak, ki bi se jim morali izogniti, ko tečemo.

''Večina srčnih zastojev se pripeti v domačem okolju in na javnih mestih''
Znate oživljati? Kako bi odreagirali, v primeru, da bi kdo v vaši okolici potreboval oživljanje? Morda se nam kaj takšnega ne zdi pomembno, dokler sami ali nekdo od naših potrebuje takojšnje oživljanje. O tem, kako oživljati, zakaj je pomembno, da znamo oživljati, pomembnosti vsega znanja, ki ga potrebuje vsak od nas in vsem v povezavi s tem, smo se pogovarjali z Željkom Malićem, samostojnim strokovnim sodelavcem za prvo pomoč pri Rdečem križu Slovenije.

Kaj o vas pove hoja po stopnicah?
Lahko pridete v četrto nadstropje, brez da bi se morali vmes ustaviti in spočiti? Če je odgovor: da, je to zelo dobro. V tem primeru imate manjše tveganje za prezgodnjo smrt, pravijo španski raziskovalci. Če je odgovor: ne, pa ne obupavajte. To je pokazatelj, da se morate začeti več gibati.

Ne želiš v šolo zaradi ustrahovanja?
Ustrahovanje lahko povzroči nizko samozavest, zdravstvene težave, slabe ocene in celo samomorilne misli. Pomembno je, da o težavah spregovoriš, bodisi z učiteljem, svetovalnim delavcem in/ali staršem!