z zdravstveno

Kako živeti in preživeti s hemofilijo?
Letošnji svetovni dan hemofilije poteka pod geslom 'Poiščite navdih, sodelujte z izvirno idejo ob svetovnem dnevu hemofilije'. Društva, zveze in organizacije doma in po svetu želijo tokrat opozoriti predvsem na to, da igra prav vsakdo izmed nas pomembno vlogo pri izboljšanju celostne oskrbe oseb s hemofilijo.

Ne pozabite na nego stopal!
Človeško stopalo je prava umetnina. Je močno, fleksibilno in funkcionalno oblikovano ter deluje odlično, brez pritoževanj. A le če zanje redno in ustrezno skrbite. Kakšna je pravilna nega stopal?

Kako osebnost vpliva na zdravje?
Ali lahko na podlagi osebnosti posameznika resnično ocenimo, kakšno je njegovo zdravstveno stanje? Strokovnjaki menijo, da lahko, saj naj bi osebnostne lastnosti pomembno vplivale na to, katere bolezni nam grozijo.

S sodobnimi posegi do krajšega okrevanja
Če se v Kliničnem centru še vedno neuspešno borijo z dolgimi čakalnimi vrstami, jim po drugi strani zaradi novih metod zdravljenja, ki so bolnikom bolj prijazne, uspeva krajšati čas okrevanja bolnikov po operacijah.

Je cepivo proti HPV-ju varno?
Čeprav je pri nas že leto in pol možno brezplačno cepljenje šestošolk proti humanim papiloma virusom, ki povzročajo raka na materničnem vratu, mnogo staršev še vedno ne zaupa cepivu. Profesor Mark Kane, ki že vrsto let preučuje okužbe z nevarnimi virusi, pa zagotavlja, da je strah odveč.

Bodoča nevesta v sedmih dneh premagala raka
Ko so zdravniki Natalie Langworthy zaradi levkemije napovedali le še nekaj tednov življenja, njen zaročenec ni izgubil upanja. Natančno je preučil njeno zdravstveno stanje, prebrskal številne spletne strani in odkril zdravljenje, ki je njegovi zaročenki rešilo življenje.

Glasujte za POPovega zdravnika leta
Začelo se je glasovanje za POPovega zdravnika leta. Lani je ta prestižni naslov osvojil infektolog mag. Branko Šibanc, dr. med. Kdo vam je letos najbolj pomagal in vas najbolje usmeril s svojimi odgovorom na vaša vprašanja, pa boste s svojim glasom lahko izrazili na naši spletni strani vse do 23. maja.

20 let ni mogel požirati
38-letni Tim Noble zaradi redke motnje kar naenkrat ni mogel več požirati. Bil je podhranjen in mislil je, da bo vsak čas umrl, zdaj pa so mu zdravniki bistveno izboljšali življenje, saj po 20 letih končno spet lahko požira.

V laboratoriju so vzgojili sečevode
Raziskovalcem je iz celic pacientov v laboratoriju uspelo vzgojiti sečevode, ki so jih nato lahko zamenjali s poškodovanimi tkivi pri petih dečkih. Gre za metodo zdravljenja, ki temelji na rabi celic in s pomočjo katere bi lahko zdravili številne bolezni, ki jih do sedaj ni mogoče.

Dejstva o raku, ki jih je dobro poznati
Vsako leto za različnimi oblikami raka zboli kar 12.000 Slovencev, umre pa jih nekaj več kot 5500. Tako se rakava obolenja uvrščajo med najpogostejše vzroke smrti pri nas. Več o tem, kako se izogniti rakavim obolenjem in kdo jim je najbolj izpostavljen, nam je povedala vodja Registra raka izr. prof. dr. Maja Primic Žakelj z Onkološkega inštituta.

Bo morala Serena Williams zaključiti kariero?
Teniška zvezdnica Serena williams je morala zaradi krvnega strdka na nujno operacijo pljuč. Operacijo je uspešno prestala, vendar pa je njena športna kariera pod velikim vprašajem.

Negovalna bolnišnica odpira svoja vrata
Danes je negovalna bolnišnica odprla svoja vrata in sprejeli bodo prve štiri bolnike. Gre za bolnišnico, ki je namenjena bolnikom, ki so končali akutno zdravljenje in še niso pripravljeni na samostojno življenje doma ali v domu starostnikov.

Zaradi kapljic za oči je skoraj umrla!
Ker so 19-letno Marian pekle in srbele oči, ji je zdravnik predpisal zdravilo v obliki kapljic, a to je mlado Britanko skoraj stalo življenje. Oči in ustnice so ji zatekle, obraz in telo so ji prekrili ogromni mehurji, koža se ji je začela luščiti in pristala je na intenzivni negi.

Pravočasno prepoznajte simptome kapi
Možgansko kap v Sloveniji vsako leto doživi približno 4.500 ljudi, od 20 do 30 odstotkov pacientov pa se po njej sooča z invalidnostmi, predvsem zaradi prepozne pomoči, zato je treba znake in simptome kapi prepoznati pravočasno. Kako?

Prsti rok in nog razkrivajo bolezni
Okno v dušo predstavljajo oči, bežen vpogled v skrita zdravstvena tveganja pa nam omogočajo prsti na rokah in nogah. Preverite, kako!

Naravna zdravila naših babic
Naše babice so znale marsikatero težavo rešiti same – brez kemije, na povsem naraven način. Tukaj je nekaj domačih zdravil, s katerimi lahko poskusite tudi vi rešiti kakšno zdravstveno ali lepotno nadlogo, preden odhitite do strokovnjaka.

127-kilogramski moški se hoče še bolj zrediti!
Ne gre še za eno postavljanje rekorda in željo po tem, da bi dosegel naziv najdebelejšega moškega na svetu. Gre preprosto za to, da bi Darin rad zadostil kriterijem za operacijo zmanjšanja želodca, po katerih mora tehtati vsaj 133 kilogramov in imeti zaradi debelosti resne težave, na primer diabetes.

Čudežni 'elektronski' deček
14-letni Erik bi bil lahko jezen na cel svet, saj se je rodil s polovico srca, brez vranice, s fetalnim alkoholnim sindromom in je nato še zbolel za rakom, a kljub temu živi le zato, da pomaga drugim.

Soja – recept narave za bolj vitko postavo
Soja je gotovo najbolj raziskana zdrava hrana, ki jo trg danes ponuja. Njene dobrodejne učinke bi lahko naštevali in naštevali, poleg tega pa je na voljo še v toliko različnih oblikah, da gotovo lahko najdete vsaj eno zase.

V Sloveniji krožijo trije virusi gripe
V Sloveniji so potrdili primere okužb z vsemi tremi virusi gripe, ki krožijo v tem obdobju po Evropi. Povečano število bolnikov s prehladnimi obolenji so v minulem tednu že zabeležili na Celjskem.

Nikar prehlajeni v savno
Savna izjemno dobro vpliva na naše počutje, krepi krvni obtok in imunski sistem. A le, ko smo zdravi. Če smo prehlajeni, je učinek ravno obraten. V času infekcijskega obolenja je namreč organizem močno obremenjen, visoke temperature v savni pa lahko obremenitev še dodatno povečajo.

Preveč D-vitamina vam lahko škodi
Če jemljete vitamin D kot prehransko dopolnilo, pozor. Lahko ga jemljete preveč in svojemu telesu povzročite resno zdravstveno stanje, imenovano hipervitaminoza D.

Aretha Franklin v boju za življenje
Legendarna ameriška pevka Aretha Franklin, kraljica soul glasbe, je pri 68 letih zbolela za rakom trebušne slinavke. Kljub temu, da je uspešno prestala operacijo, se šušlja, da ne bo živela več dlje kot leto dni.

Dolžina prstov razkriva vaše zdravstveno stanje
Britanski znanstveniki so prepričani, da dolžina naših prstov lahko pove marsikaj o našem zdravstvenem stanju in nagnjenosti k določenim boleznim. Ne samo to, določali naj bi celo našo osebnost.

Vsako leto se pri nas z virusom HIV okuži 50 ljudi
V Sloveniji se vsako leto z virusom HIV na novo okuži približno 50 ljudi, zato je še kako pomembno, da se tisti, ki so v rizični skupini redno testirajo. Samo na ta način si lahko podaljšajo življenjsko dobo in preprečijo nadaljnje okužbe. Več o okužbi in zdravljenju nam je povedal infektolog prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.

Neprijetna gastroskopija
Zaradi sodobnega načina življenja, ki ga spremljajo hiter tempo, stres in uživanje predelane hrane, so težave z želodcem postale stalnica, vse več ljudi pa je napotenih na gastroskopijo. Zakaj jo potrebujemo, kako poteka in kako se pripravite nanjo?

Znebite se nadležnih brčic!
Milijoni žensk trpijo zaradi njih, le redko katera pa o tej nadležni zadevi spregovori na glas. Kateri so torej najučinkovitejši načini odstranjevanja brčic, ki marsikatero žensko spravljajo v zadrego?

Zaradi meningitisa najstnici odrezali obe nogi
Ko se je na počitnicah na Cipru Nicole začela počutiti zelo slabo, ni niti pomislila, da ji bo bolezen za vedno spremenila življenje. Zbolela je namreč za meningitisom. Ker zdravniki bolezni niso pravočasno prepoznali in zdravili, je ostala brez nog in prstov na rokah.

Z novo metodo sterilizacije proti zanositvi
V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec so danes začeli izvajati novo metodo trajne zaščite proti zanositvi. Prednosti histeroskopske sterilizacije z mikrovložkom Essure so varen in enostaven postopek ter zanesljivost zaščite.

Ubranite se pred rotavirusi!
Na Celjskem so v mesecu oktobru glede na pretekla leta opazili povečano število rotaviroz. Najpogosteje zbolevajo malčki do drugega leta starosti, ki bolezen tudi najtežje prenašajo. A z ustreznimi higienskimi ukrepi in cepljenjem lahko širjenje rotavirusov preprečimo.