za

Kaj je kiropraktika in kako deluje?
Med ljudmi, ki iščejo alternative za lajšanje bolečin v hrbtu, večina izbere zdravljenje s kiropraktiko. Kaj je kiropraktika, kako deluje in predvsem, kaj je v ozadju te veje alternativnega zdravljenja?

Si želite top forme – fizične in psihične? Začnite svoj dan tako
Vsi vemo, kako je, ko se zbudimo sitni in nam gre narobe samo ena stvar, v nadaljevanju dneva pa si te samo še sledijo ... Le zakaj pravijo, da je tako zelo pomembno, kako začnemo svoj dan?

Kakšne so prednosti igranja golfa?
Golf naj bi po vsem svetu igralo skoraj 70 milijonov ljudi v več kot 200 državah. Eden najbolj prepoznavnih zdravnikov začetka 19. stoletja, dr. Benjamin Rush, je zapisal: ''Golf je vadba, s katero se ukvarjajo gospodje na Škotskem. Kdor se enkrat do dvakrat tedensko ukvarja z golfom, živi deset let dlje kot drugi.''

Previdno, v porastu je mišja mrzlica
Zadnji dve leti sta minili v znamenju pandemije covida-19, a to ne pomeni, da ostalih bolezni ni oz. so le te izginile. Nacionalni inštitut za javno zdravje namreč opozarja na naraščanje števila prijav mišje mrzlice.

Vse, kar morate vedeti o ajurvedi
Ajurvedska medicina (na kratko ajurveda) je eden najstarejših celostnih in celovitih sistemov zdravljenja na svetu. Nastala naj bi že pred več kot 3000 leti v Indiji.

Ko se ti zdi, da nimaš nikogar in se nihče ne zmeni zate ... Kako se spoprijeti z občutki osamljenosti?
Ta občutek naj bi se vse pogosteje pojavljal pri mlajši populaciji. Kaj lahko narediš sam, kdaj je dobro, da poiščeš pomoč, predvsem pa, česa se moraš zavedati?

Ste že slišali za vajo za sproščanje vetrov?
Ste že slišali za vajo za sproščanje vetrov? Stavimo, da večina še ne. V tokratni že tretji oddaji Nasmeh zdravju je dr. Karla Oblak, strokovnjakinja za promocijo zdravja in vadbe, voditeljici Anji Markovič razkrila prečudovite in prekrasne vadbe, ki si jih lahko lotimo ljudje vseh starosti in vseh stopenj kondicij.

Si živčen, če nimaš telefona v roki?
Mobilni telefoni so bili prvotno namenjeni prenašanju sporočil in komunikaciji s tistimi, s katerimi si ljudje niso bili blizu. Danes so, kakor vsi prav dobro vemo, v bistvu manjši računalniki, ki lahko nadomestijo vse multimedijske naprave.

Naturopatija - kaj je, kako deluje in kakšni so učinki?
Naturopatija, kot nam pove že ime samo, izvira iz narave. Pravimo ji tudi 'naravna medicina'. Njena glavna predpostavka je, da imamo vsi ljudje lastno moč zdravljenja. Slednje prepričanje, in sicer da se je človeško telo sposobno samozdraviti, ni novo, temveč izvira že iz Hipokratovih časov.

Simptomi, ki lahko nakazujejo na blokado krvnih žil
Kardiolog Joel K. Kahn je za različne spletne strani povzel nepričakovane simptome blokade krvnih žil.

V primežu toksičnega sramu
Vsi imamo svoje sprožilce ali tiste občutljive točke, ki nam prebudijo občutek sramu. Intenzivnost naših izkušenj se spreminja glede na predhodne življenjske izkušnje, kulturna prepričanja, osebnost in moč dogodka, ob katerem smo izkusili sram. A za razliko od običajnega sramu se toksični sram ’obesi’ na našo samopodobo in močno vpliva na naše življenje.

Najpogostejši razlog za skoraj vse naše zdravstvene tegobe
Naše črevesje ne skrbi zgolj za prebavo in za presnovo tega, kar zauživamo, vendar imamo v njem kar 70 odstotkov našega imunskega sistema! Če želimo biti zdravi in odporni, je torej pomembno, da v prvi vrsti poskrbimo za svoje črevesje? O tem, kako lahko to naredimo, je v oddaji Nasmeh zdravju razkrila dr. med., specialistka družinske medicine, Tatjana Trajkovska.

Miti o hujšanju, v katere še vedno verjamemo
So ogljikovi hidrati res tako slabi, kot trdijo nekateri? Res bolje in hitreje shujšamo, če ne jemo po 18. uri zvečer? Kako je s sladkorjem, telovadbo in fitnesom? Vse to so trditve, med katerimi so določene resnične, druge pa so zgolj miti, v katere je treba nehati verjeti.

6 stvari, na katere ne pozabi v trenutnih razmerah
Obdobje, v katerem smo, ni lahko za nikogar od nas. Nekateri se soočajo z manjšimi 'pretresi', drugi z večjimi. Ni več toliko prostora za druženje, večino časa preživimo doma, dodatno pa se je vse tako rekoč preselilo na splet. V nadaljevanju smo zbrali nekaj stvari, ki jih lahko narediš in jih izkoristiš v tem norem času.

5 nasvetov za zdravo prebavo
Zaradi vse hitrejšega življenjskega tempa se pogosto poslužujemo nezdravih navad, kar se nam lahko hitro maščuje. Ker se telo avtomatično odziva na to, kako ravnamo z njim, se mnogi med nami srečujejo s funkcionalnimi tegobami prebavnega sistema: zaprtjem, zgago, napihnjenostjo, neurejeno prebavo. V kolikor stanje ni bolezensko, je zdrava prebava skoraj zagotovo dosegljiva – pomaga lahko že pet majhnih, a pomembnih sprememb v našem vsakdanu.

Rastlina, ki je veliko več kot zgolj dekoracija za dom
V starem Egiptu je bila poznana kot rastlina 'nesmrtnosti', kako nam pa lahko pomaga danes v sodobnem življenju?

Intenzivni ali lahek trening? Odvisno, pravi strokovnjakinja
Podobno kot pri prehrani, se včasih 'zaletavo' obnašamo tudi pri telovadbi ... tudi in predvsem tik pred poletjem. Kakšni treningi so primerni za začetnike, kakšni za tiste, ki so že navajeni vadbe? Kako prilagoditi treninge glede na intenzivnost? O vsem tem se je voditeljica oddaje Nasmeh zdravju, Anja Markovič, pogovarjala z osebno trenerko Izo Logar.

Pri krvavitvi nikar ne delajte tega!
Krvavitev iz nosu se pri otrocih in odraslih pojavlja v enaki meri, pogosto pa že sam pogled na kri povzroči paniko, čeprav vsi vemo, da ta simptom ni nujno nevaren.

Počitnice lahko počakajo, pljučni rak ne
Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije nadaljuje s projektom »Izkašljaj se«, ki celovito ozavešča širšo javnost o pljučnem raku in nujnosti pravočasnega prepoznavanja simptomov. Še posebej želijo izpostaviti, da trenutna zdravstvena epidemija ni razlog, da ne bi simptomov pljučnega raka pravočasno odkrili pri sebi ali bližnjih, in o težavi spregovorili z osebnim zdravnikom. Njihov slogan je: Počitnice, predstava ali koncert lahko počakajo, pljučni rak ne.

Skrivnost hujšanja ni zgolj v izbiri hrane, temveč v tem
V tokratni oddaji Nasmeh zdravju se je voditeljica Anja Markovič šalila, da ''ena solata na dan odžene trebuh stran.'' Je to resnica ali zgolj utopična miselnost? Kot ji je zaupala ustvarjalka receptov, je zelo pomembno, ne zgolj za solato, temveč tudi za ostalo hrano, kako jo pripravljamo.

Preverite, kaj pomeni, če imate vrtoglavico
Vrtoglavica je neprijeten občutek premikanja ali vrtenja, ki ga pogosto spremlja slabost, včasih celo bruhanje. Napad je lahko zelo mučen. V hujših primerih posameznik zaradi vrtoglavice ne more ne hoditi ne stati. Kaj jo povzroča in kako si lahko pomagamo?

Redka oblika krvnega raka: ste že slišali za multipli mielom?
Vsi vemo, da je pri rakavih bolezni pomembno zgodnje prepoznavanje simptomov in znakov, a kaj ko so te velikokrat neizraženi. Strokovnjaki poudarjajo, da je pomembno, da prepoznamo subtilne znake, še toliko večji pomen pa pripisujejo zgodnji diagnozi multiplega mieloma, ki bolnikom in družinskim zdravnikom pomaga pravočasno prepoznati simptome bolezni.

Hitra pomoč pri bolečinah v želodcu in zgagi
Zgaga, spahovanje in občutek polnosti so nadloge, ki pestijo velko ljudi. Stres in neustrezna prehrana jih samo še poslabšata, a kaj, ko vsi radi kdaj pojemo kakšno jed, ki ni ravno »prijazna do želodca«, pa tudi vsem stresnim situacijam se ni mogoče izogniti. Tudi če niste posebej občutljivi, je lahko piknik ali družinski praznik za vas »boleč«. Da bi preprečili želodčne težave, je dobro poznati preventivne ukrepe. Če pa težave nastopijo, si vsak želi, da bi hitro minile.

Človeku naj bi bila najbolj naravna hoja, ne tek
Kaj imate raje - hojo ali tek? Kaj je bolj zdravo oz. bolj naravno? Kot smo lahko slišali v sobotni prvi oddaji Nasmeh zdravju, ki jo lahko spremljamo na POP TV, je fizioterapevt Tomaž Fuchs mnenja, da ljudje nismo narejeni za tek, temveč za hojo po neravni podlagi.

To so vzroki in načini zdravljenja nosnih polipov
Polipoza nosu je znana že tisoče let. Je razmeroma pogosta bolezen, vendar medicina še vedno išče ustrezen terapevtski pristop, saj se zdi, da se pri tovrstnem stanju ne odzivamo vsi ljudje enako.

Zakaj je pomemben imunski sistem?
Že od nekdaj smo iskali načine, kako bi se zaščitili pred okužbami – od tistih, ki jih že poznamo, do tistih, ki jih šele spoznavamo. Ključno vlogo pri tem pa ima naš imunski sistem, ki je v prvi bojni vrsti pred patogeni oziroma škodljivimi mikroorganizmi.

Je bolje telovaditi zjutraj ali zvečer?
Raje telovadite zjutraj ali zvečer? Morda popoldne? Kaj je bolj zdravo oz. optimalno za naše telo? Mnenja strokovnjakov o tem so deljena, neizpodbitno dejstvo pa je, da je vsaka telesna vadba dobra!

To je mesnina, ki je bogata z vitamini in minerali
Slovenci smo veliki ljubitelji mesnin, ni zabave, na kateri ne bi imeli narezka in ni priložnosti, na kateri ne bi postregli vsaj pršuta. Pa se kdaj vprašate, kakšna hranila vnesemo v telo z uživanjem mesnin? Preberite si v nadaljevanju vse o mesnini, ki vsebuje malo maščob, bogata pa je z vitamini in minerali, še posebej z železom in magnezijem.

Kako demenca vpliva na življenje svojcev obolelega?
Svojci ob dolgoletni skrbi za osebe z demenco pogosto doživljajo občutke krivde, nemoči ali sramu. Za premagovanje negativnih občutij, ki sčasoma lahko vodijo v izgorelost, je nujno potrebno, da se svojci ves čas informirajo o bolezni in oblikah pomoči v skupnosti.

Dejstva o anksioznosti, ki te bodo morda presenetila
Zakaj ti 'instantni' nasveti, ki jih lahko najdeš po družbenih omrežjih, ne bodo pomagali pri premagovanju tesnobe? Kaj lahko narediš, da se spraviš iz svojega mehurčka? Prvo dejstvo je, da se je, če imaš resne probleme, dobro obrniti na strokovnjake, ki ti bodo znali pomagati. Če pa bi rad začel počasi odstranjevati svoj strah – pred čemer koli že – pa je Oskar tokrat zajel nekaj nasvetov, ki ti bodo morda prišli prav. Poudarjamo – korak za korakom. Nič se ne zgodi z danes na jutri.