za

''Ob diagnozi si v stanju šoka, slišiš, a ne dojameš pomena''
Ko prizadene diagnoza rak, je težko osebi, ki se bori, prav tako pa svojcem, ki imajo osebo radi. O raku se še vedno, če si želimo priznati ali pa ne, ne pogovarjamo dovolj. Še manj radi govorimo o neprijetnih, pravzaprav zelo težkih čustvih, ki pridejo s to tematiko. Navsezadnje, ker z rakom na žalost lahko pride tudi izguba še polnega življenja. Slednja je boleča v vsakem primeru, še posebej pa, ko življenje z bitko izgubi otrok. Pogovarjali smo se z Mesrino Karišik, članico društva Junaki 3. nadstropja in mamo, ki je za nevroblastomom izgubila hčerko Mairo.

Pravočasno se pripravite na novo študijsko leto
Zgolj nekaj dni nas še loči od začetka novega študijskega leta. Za nekatere so študijska leta sinonim za učenje, izobraževanje in pridobivanje izkušenj, drugi jih enačijo z zabavo in poznanstvi. Seveda obstajajo tudi tisti, ki so 'zlata sredina'. Ne z enim ne z drugim ni nič narobe, dokler dosežeš tisto, kar si želiš – navsezadnje pa je to verjetno izobrazba, ki si jo želiš pridobiti.

V težjih trenutkih se vidi moč in ljubezen družine
Emma Heming Willis je povedala, da je diagnoza frontotemporalne demence njenega moža težka preizkušnja tako za igralca kot za celotno družino.

Trn v peti – kako si lahko pomagate?
Trn v peti je praktično usedlina kalcija, ki povzroči kostno 'štrlino' na spodnji strani petne kosti. Na rentgenski sliki lahko petni trn sega naprej tudi za pol palca. Brez vidnih rentgenskih dokazov je stanje včasih znano kot 'sindrom petnega trna'. Ali kot radi rečemo – trn v peti.

RSV virus znova v porastu
Pred nami je sezona številnih obolenj, v porastu pa je tudi respiratorni sincicijski virus oziroma RSV. Ogroženi so predvsem mlajši otroci, starejši in tisti z oslabljenim imunskim sistemom, medtem ko pri večini poteka okužba brez hujših zapletov. Več o tem, koliko hospitalizacij imamo v Sloveniji in kakšne novosti se nam obetajo, pa v nadaljevanju.

Odkar je prenehala piti alkohol, se počuti bolje kot še nikoli
Brazilska manekenka Gisele Bündchen je spregovorila o staranju in o tem, kako srečna je postala zdaj, ko je v svojih 40. letih.

9 najpogostejših vzrokov za močan izcedek iz nožnice
Močan izcedek iz nožnice ni vedno razlog za skrb. Vse od vzburjenja do ovulacije lahko vpliva na količino izcedka.

Za seboj imata težko izkušnjo, a se nista vdala
Tomi Jakša in Jan Fonda sta borca, ki sta se morala pri že zelo mladih letih soočiti s sarkomom. Diagnoza jima je življenje povsem obrnila na glavo, od napornega zdravljenja in amputacije dela noge pa do čisto novega pogleda na svet. Tomi pri tem priznava, da te diagnoza rak na začetku sesuje, hkrati pa te tudi za vedno spremeni.

Sodnica v 'živo' doživela mini možgansko kap
Verjetno vsem poznana sodnica Judy Sheindlin je v 'živo' doživela mini možgansko kap. 80-letna zvezda, katere sodne bitke prenašajo tudi po televiziji, je gledalce pustila v šoku.

Naravna rešitev za zdravo prebavo že 115 let
Prvi zapisi o zdravilnih lastnostih voda na področju Rogaške Slatine naj bi segali že v leto 1572. Dober glas se je razširil celo do habsburškega cesarstva, kjer so jo pili kot cenjeno zdravilo. Danes lahko Donat pijemo na skoraj vsakem koraku. Ob 115. rojstnem dnevu Donata pa so dodatno napovedali, da bodo do leta 2030 zmanjšali emisije toplogrednih plinov vsaj za polovico. K temu bo pripomogla tudi skoraj milijon evrov vredna sončna elektrarna.

Kaj se zgodi, če vsak dan jeste jajca?
Tri jajca na dan odženejo zdravnika stran. Jajca si na našem jedilniku zaslužijo posebno mesto, saj so ne le okusna, ampak imajo tudi bogato hranilno vrednost. Ljudje se jajcem pogosto izogibajo, še posebej rumenjakom, saj verjamejo, da se bodo zredili ali imeli povišan holesterol. A resnica je drugačna.

''Prava pot je, da delamo na sebi''
V življenju lahko naletimo na najrazličnejše ovire, a le od nas je odvisno, kaj bomo z njimi naredili. Parašport zagotovo daje spodbudo, motivacijo in povezuje vse športne navdušence v novem upanju, saj dokazuje, da lahko kljub svoji invalidnosti dosegajo zavidljive takšne in drugačne rezultate.

Bolečina v kolenih: kdaj je potrebna zamenjava kolena?
Težave s koleni lahko močno omejijo naše gibanje in poslabšajo kakovost življenja. Kakšne so možnosti zdravljenja in kdaj je treba koleno zamenjati?

Tako ljudje vedo, koliko ste stari
Obstaja del telesa, ki naj bi razkrival našo pravo starost – vse drugo lahko prekrijemo, skrijemo ali 'predrugačimo', ta del telesa pa je tisti, ki razkriva prave 'podatke'. In ne, ne mislimo na obraz.

Pozor, če nabirate gobe
Čeprav jih obravnavamo kot zelenjavo, so gobe vrsta gliv. Namesto da bi proizvedla semena, goba sprošča na milijone mikroskopskih trosov, ki se oblikujejo pod njenim klobukom. Lahko rastejo nad zemljo, na vrhu zemlje ali na drugi površini. So hranljivo živilo, ki je po vsem svetu priznano zaradi svojih mogočih koristi za zdravje.

Pevka šokirala z objavo fotografije
Kako pomembno je redno razgibavanje telesa, se zaveda pevka Shakira. Na fotografijah, ki jih je objavila na družbenem omrežju, je pokazala izjemno gibljivost svojega telesa.

Fotografija plaže iz 1976 šokirala ljudi – ne morejo verjeti, kako 'fit' so bili ljudje
Na družbenih omrežjih se je razširila fotografija plaže iz leta 1976. Kot so ugotovili gledalci, ki so naložili še več takšnih fotografij na različne konce spleta, imajo fotografije eno skupno stvar. Kopalci na plaži so videti veliko bolj 'fit' kot današnji ljudje.

Kako vplivajo prevelike količine sladkorja na možgane in telo?
Glukoza je ključni vir energije za možgane, ki porabijo polovico vse razpoložljive glukoze v telesu. Njeno delovanje je povezano z mišljenjem, spominom in učenjem.

Smučarska tekačica odkrito o svoji motnji hranjenja
Dobitnica zlate medalje v teku na smučeh se je v intervjuju za revijo People pogovarjala o svoji motnji hranjenja v želji, da bi z odkritim pristopom do te občutljive teme lahko pomagala tudi drugim.

Bomo dobili nove oblike zdravljenja raka?
Prizadevanja na področju zdravljenja raka in redkih bolezni nas vodijo do vse večjega napredka, zaradi katerega bi lahko v prihodnosti pozdravili številne bolezni, ki so veljale do zdaj za neozdravljive ali pa zdravljenje ni dalo najboljših rezultatov. Kaj se nam torej obeta v prihodnosti in kakšne možnosti imamo danes? Več o tem v nadaljevanju.

Popoln recept za krepitev imunskega sistema
Jesen je čas intenzivne krepitve imunskega sistema, zato se na naših krožnikih znajde več živil, bogatih z vitamini in minerali, dodatno si poskušamo pomagati tudi z raznimi prehranskimi dopolnili. A pogosto se vsem prizadevanjem navkljub ne uspemo obraniti pred virusi. Zakaj je temu tako? Ker zdravje našega organizma ni odvisno samo od imunskega sistema!

Sporni pesticid, ki so ga našli v slivah in breskvah – kako škodljiv je?
Že pred časom je v javnost prišla novica, da je na tone poljskih sliv in srbskih breskev vsebovalo prepovedane pesticide, ki smo jih zaužili tudi slovenski potrošniki. Gre za sporni pesticid klorpirifos, ki pri nas ni dovoljen. In kako vpliva na naše zdravje?

Enostaven domač eliksir za sezono prehladov in gripe
Če želite narediti, kar le lahko, da letos ne bi zboleli, redno uživajte naslednji naraven in domač eliksir, ki bo okrepil vaš imunski sistem in tako tudi izboljšal vaše počutje. Potrebujete le šest naravnih sestavin in vodo.

Enostavni triki za lažje in hitrejše učenje
Vemo, iščeš 'stran poti' in hitrejše poti za pomnjenje in učenje, kot so jih vsi pred teboj. Verjemi, četudi ti starejši govorijo drugače, vsi smo to delali. In na tvojo srečo obstaja nekaj preverjenih in zanesljivih metod, s katerimi si dejansko lahko pomagaš, da se boš hitreje in bolje naučil snov!

Dejstva, ki jih moramo VSI poznati o rakavih boleznih
Včasih se človeku po branju in gledanju različnih stvari zazdi, da vse okoli nas povzroča raka. Na srečo to ne drži, tako kot tudi ne držijo nekateri najbolj znani miti o rakavih boleznih. Portal Ordinacija.hr je povzel nekaj ključnih ugotovitev strokovnjakov, v katere bi morali nehali verjeti.

Ste že slišali za bosonogo obutev?
V svetu mode se nenehno pojavljajo novi trendi, vključno s tistimi, ki se nanašajo na obutev. V zadnjih letih je postala bosonoga obutev vse bolj priljubljena in zanimiva za mnoge. Ampak ali je to le trenutna muhavost modnega sveta ali ima bosonoga obutev globlji pomen in koristi za naše zdravje?

Urban Praprotnik: Zdrava mera teka je zelo odvisna od naše telesne pripravljenosti
S tekaškim trenerjem Urbanom Praprotnikom smo se pogovarjali o teku, pripravah na maraton, pomembnosti 'zdrave' meje, o odvisnosti in zasvojenosti od tega in še marsikaj drugega. To je prvi del izčrpnega intervjuja, ki si ga lahko preberete v nadaljevanju. Drugi del sledi.

Več let se je boril z rakom, poglejte ga danes
Vsak ima svoj razlog za tek, hkrati pa tudi svojo zgodbo o upanju, vztrajnosti in uspehu. Med slednjimi je tudi tekač Robert, ki po štirih letih ležanja zaradi hude bolezni spet lahko teče. Več o tem pa v nadaljevanju.

Je mogoče najti ljubezen po 35. letu?
Ko v življenju nakopičimo kup partnerskih razhodov, zavrnitev, neuspelih poskusov spoznavanja potencialnih partnerjev, za katere se izkaže, da niso niti blizu 'pravemu ali pravi', lahko razvijemo številna lažna, negativna prepričanja o odnosih, ki pa so le odsev številnih razočaranj. A prav ta razočaranja in omejujoče ideje o odnosih so tisto, kar lahko preprečuje, da bi ljudem sploh še dali priložnost in jim odprli svoje srce.

Najpogostejše jesenske alergije
Jesenske alergije sproži predvsem sproščanje cvetnega prahu različnih rastlin, kot so ambrozija, trosi plesni in pršice. Ti alergeni lahko povzročijo nelagodje in težave z dihanjem, vključno s težavami pri dihanju. Kako si pomagati, predvsem pa, kakšna je preventiva?