zanikanje

'Obup. Hčerke nikakor ne morem zadržati doma, zdaj ko je virus ...'
Hčerke nikakor ne morem zadržati doma, zdaj ko je virus ... Hodi h kolegici in k prijateljem. Groza. Kaj naj naredim, sem čisto na tleh. Res je, da so vsi blizu, ampak vseeno ne spoštuje nobenih pravil. Obup.

Kako ostati pozitiven v obdobju koronavirusa?
Znašli smo se v času, ki spominja na katerega od apokaliptičnih filmov. Svet je utihnil. Situacija, v kateri smo se znašli, nas je pošteno prizemljila, vrgla iz vsakdanjega ritma in nas soočila s seboj. Prej samoumevne stvari to nenadoma niso več. Brez vsakega dvoma so pred nami številni izzivi, pa tudi nove priložnosti, ki jih lahko z veliko mero optimizma in osredotočenosti preživimo brez prevelikih čustvenih naporov.

Kaj je v ozadju psihološke manipulacije?
Pogosto slišimo izjave, kot so: kako spreten manipulator je! Ali pa: tako nas manipulira, da sploh ne vemo, kdaj in kako. Velikokrat se zgodi, da je manipulator tako pretkan, da sploh ne vemo, da smo v zlorabljajočem odnosu. Vsak si želi uresničiti svoje želje, cilje in hrepenenja, vendar manipulatorji uporabljajo pri tem neprimerne metode. Pa vi, ste se že kdaj počutili zmanipulirane? Kaj sploh je manipulacija, kako jo delimo in kje se sploh začne, preverite v spodnjem zapisu.

’Če smo prazni in izčrpani, to čutijo vsi okoli nas’
Živimo v času, ki od nas zahteva veliko. Na eni strani vsakodnevni izzivi, izobraževanja, službene obveznosti in na drugi to, kar zares šteje – pristni stik z družino, čas za prijatelje in zase. Stalna dosegljivost tukaj in zdaj je postala nekaj običajnega, postavljanje meja in strukturiranje prostega časa pa nekaj nujnega. Se spomnite, kdaj ste bili nazadnje sami s seboj?

Prebujanje zatrtih in nedovoljenih čustev
Čustva so naš notranji kompas, ki nam kaže, kaj je za nas dobro in kaj ne. Namesto da vlagamo energijo v izogibanje, nadzor in zanikanje svojih občutkov, se jih moramo naučiti poslušati. Bolj ko si dovolimo začutiti vse, kar se poraja v nas, lažje se naučimo odzivati zdravo in učinkovito.

Sindrom izgorelosti uradno priznan kot kronično stanje
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je sindrom izgorelosti uradno priznala kot bolezen, a se danes opravičila in pojasnila, da ne gre za bolezen, ampak kronično stanje. Izgorelost opisuje kot 'kronični stres na delovnem mestu'.

ČUSTVENA PRAZNINA
Pozdravljeni. Stara sem 29 let in zadnje čase opažam nihanje v razpoloženju oz. neprestano slabo voljo, ki je nikakor ne morem kontrolirati. Bojim se, da prehaja že v depresijo, na trenutke imam takše...

PARTNERSTVO
Pozdravljeni! Stara sem 23 let in bi potrebovala vaš nasvet oziroma neko teorijo glede naslednjega dogodka: Namreč, prejšnji teden se mi je dobesedno zmešalo. Vsa ta leta, ko sva s partnerjem skupaj (...

PLJUČNICA
Lepo pozdravljeni, pred 14 dnevi sem dobila visoko vročino,nad 38,boleče grlo in občutno povečane bezgavke.po pregledu je zdravnica ugotovila da sem zbolela za angino in mi predpisala ospen 1000mg.po...

Prekinitev partnerstva
DOBER VEČER! S FANTOM SVA SE PRED TREMI DNEVI RAZŠLA KER SEM UGOTOVILA DA IMA NENEHNE STIKE Z DRUGO PUNCO... KO SEM MU POVEDALA DA ME TO PRIZADANE, JE REKEL DA VSEENO NEBO PREKINIL Z NJO. TO ČE ME ...

VRTOGLAVICA
LEP POZDRAV.PRED 4. TEDNI SEM NENADOMA DOBIL MOČNO VRTOGLAVICO TER PRITISK V ZADNJEM DELU GLAVE .OBISKAL SEM ZDRAVNIKA KATERI JE DEJAL DA IMAM VNETI GRLO. PREDPISAL MI JE ANTIBIOTIKE.TAKRAT SE JE STAN...

Izgorelost
Pozdravljeni. Zanimajo me simptomi psiho-fizične izgorelosti ter primerno zdravljenje posameznika. Moj znanec je pred približno mesecem dni utrpel to stanje (star je 73 let), trenutno se zdravi v...

Stres obvladuje vas ali vi njega?
Pojem stres je po eni strani tako zelo neoprijemljiv, po drugi pa zagotovo ni osebe, ki ga ne bi že kdaj okusila. Stres je v veliki meri povezan z našim dojemanjem vsakodnevnih izzivov - za nekoga je stres lahko že najmanjši odklon od predvidenega vsakdana, obstajajo pa tudi takšni, ki se s stresom sploh ne ukvarjajo, saj znajo njegov vpliv obrniti v svoj prid. Veliko je torej samo v ’naši glavi’.

Shannen Doherty razkrila bolečo podobo same sebe med kemoterapijo
Bitka z rakom igralke Shannen Doherty je potekala kar dve leti, preden je aprila letos sporočila, da je njena bolezen v mirovanju. A kot pravi lepa igralka, bolezen za vedno ostane v tebi, četudi si jo fizično premagal.

Alkoholna industrija namenoma zavaja javnost o tveganjih, povezanih s pitjem alkohola
Globalna podjetja, ki proizvajajo alkohol, namenoma zavajajo javnost in politiko o tveganjih pitja alkohola. Še posebej, ko gre za povezavo alkohola in raka dojke ter črevesja. Vse to zato, da bi povečali svoje dobičke, so dejali raziskovalci, ki so opomnili, da ni dolgo tega, od kar je podobno počela tobačna industrija.

12 faz izgorelosti, ki jih morate poznati. Preverite, na kateri točki ste sami
Čutite, da ste nenehno utrujeni? Da je stres prevladal v vašem življenju in da ste vse bolj izčrpani? Preverite, katere so faze izgorelosti, kot jih opisujejo psihologi, in v kateri fazi ste sami.

5 opozorilnih znakov, da se spopadate z demenco
Vsakdo, ki je imel družinskega člana, ki se je spopadal z demenco, kot je Alzheimerjeva ali Parkinsonova bolezen ve, kako tragična in težka je lahko ta bolezen. A vsaka pozabljivost še ne kaže na demenco. Preverite, kaj so znaki demence, kaj niso in kako prepoznati zgodnje znake te bolezni.

Vas psihoterapija lahko osreči?
Pri delu s klienti, tako v okviru NHS (britanskega javnega zdravstva, op. u.) kot svoje zasebne psihoterapevtske prakse, se redno srečujem z vprašanjem namena psihoterapije. Vprašanje klienta, ali ga bo terapija osrečila ali pa celo kdaj se bo to zgodilo, ni nič novega. Ravno tako ne očitki, da jim terapija škodi, da so zaradi nje še bolj depresivni, anksiozni, nesrečni. Terapevt, ki dnevno dela z veliko klienti, se bo takšnih vprašanj ali celo očitkov navadil in bodo postali del vsakdana.

Kar dve tretjini Slovencev ima povišan holesterol. Ste med njimi?
Kar dve tretjini odraslih Slovencev ima povišan holesterol, ki velja za enega od največjih dejavnikov tveganja za pojav srčno-žilnih zapletov. Za znižanje holesterola lahko marsikaj storimo sami z zdravim načinom življenja, poleg tega tudi z upoštevanjem navodil zdravnika.

'Čestitam Charlieju Sheenu, ker je priznal, da je HIV pozitiven'
Igralec Charlie Sheen je v torek v oddaji Today show priznal, da je že štiri leta okužen z virosom HIV. Za okužbo je izvedel po tem, ko se je spopadal z močnimi glavoboli, se tri noči zapored močno potil in bil popolnoma izčrpan. Stanje je dolgo časa skrival, kar pa ni nenavadno, saj se okužbe z virusom HIV drži veliko stigme.

Fotografije, ki kažejo, kaj v resnici jemo
Fotograf Peter Augustus je naredil set fotografij najbolj priljubljenih jedi, pripravljenih iz predelane hrane, da bi ljudem nazorno prikazal, kaj je v resnici v njih. Morda vas prav te fotografije prepričajo, da manjkrat posežete po predelanih mesnih izdelkih.

Imate mejno osebnostno motnjo?
Mejna osebnostna motnja ni bolezen, je pa stanje, ki močno vpliva na življenje posameznika, saj zaradi nje težko ohranja normalne odnose do partnerja, bližnjih in sebe. Prav zato je potrebno zdravljenje s psihoterapijo.

Mladenič drastično shujšal iz strahu
Will Nevin je imel hude težave z odvečno telesno težo. Pri višini 178 centimetrov je namreč tehtal približno 160 kilogramov, a natančne teže pravzaprav sploh ne pozna, saj je takrat menil, da tehtnice pri toliko kilogramih sploh ne potrebuje.

Kam naj se po pomoč obrnejo žrtve nasilja?
Psihično nasilje v Sloveniji doživlja vsaka druga ženska, fizično vsaka četrta. Prav zato je pomembno, da ženske v tem primeru vedo, na koga se lahko obrnejo v stiski. Več o tem nam je povedala Špela Veselič iz Društva SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja.

Preverite, ali ste zasvojeni s Facebookom!
Z uporabo interneta narašča tudi odvisnost od socialnih omrežij. Kakšni so znaki odvisnosti in koga socialna omrežja prej zasvojijo, smo povprašali psihologinjo dr. Andrejo Pšeničny.

Pomagajmo ženskam, ki so žrtve nasilja!
Na Društvu SOS telefon vsak mesec prejmejo več kot 250 klicev prestrašenih in obupanih žensk, ki so žrtve nasilja. V dveh varnih hišah, ki jih imajo, mesečno v povprečju živi 10 žensk in pet otrok. Prav vsak od nas pa lahko po svoje doprinese k zmanjšanju nasilja nad ženskami.

Kdo uporablja botoks in kdo je naraven?
Najbolj in je, če si naraven. Da nisi popravljen, če nimaš botoksa, če nimaš kolagena v ustnicah, če zračiš naravno simpatičnost in sporočaš, da ti leta ne pridejo do živega. Čeprav je resnična resničnost povsem drugačna.

Zanikanje je lahko smrtno nevarno
Kolikokrat ste nekoga, ki je občutno predebel, slišali praviti, da je le lepo zaobljen? Študija je pokazala, da večina predebelih ne laže samo prijateljem in družini, temveč tudi samim sebi.

Sumite, da vas partner vara? Preverite znake!
»Pogosto ne morete vedeti, da ima vaš partner afero, saj se njegovo obnašanje zdi povsem normalno. Lahko vam gleda v oči in vam pravi, da je vse v redu.« pravi mag. Veronika Seles, psihoterapevtka, ki se ukvarja z zakonsko terapijo. Kljub temu so določeni znaki, iz katerih lahko prepoznate, da vas partner vara…

Poporodna depresija: Kam in kako po pomoč?
Kanadska psihiatrinja dr. Ariel Dalfen pravi, da sta pri zdravljenju poporodne depresije ključna odkrit pogovor in osveščenost o bolezni.