Vizita.si

zda

Rakave bolezni 04. 04. 2024 04.20

Zakaj se zdi, da je med mladimi porast bolezni?

Potem ko je komaj 42-letna Kate sporočila, da se zdravi zaradi raka, so na dailymail razglabljali o tem, zakaj se zdi, da je vedno več bolezni, tudi in predvsem rakavih, med mladimi, celo zelo mladimi ljudmi.

Zdravje 03. 04. 2024 04.46

5 navad, ki lahko podaljšujejo življenje

Stoletnikov je danes več kot kdaj koli prej, saj se pričakovana življenjska doba po vsem svetu daljša. Tukaj je 5 preprostih korakov, s katerimi si lahko pomagate zagotoviti dolgo in zdravo življenje.

Bolezni 21. 03. 2024 04.27

Vse, kar morate vedeti o virusu zika

Virus zika (ali zika mrzlica) je bolezen, ki jo dobite zaradi določenih vrst komarjev (Aedes aegypti in Aedes albopictus).

Novice 10. 01. 2024 13.17

Umrla je mati nekdanje prve dame ZDA

Amalija Knavs, mati nekdanje prve dame ZDA Melanie Trump, je v starosti 78 let umrla v bolnišnici v Miamiju. Nedavno je Donald Trump potrdil, da je Amalija zelo bolna. Melania je opisala svojo mamo kot močno žensko, polno miline in toplote. Trump je na profilu na Instagramu delil žalostno novico in označil Amalijo kot neverjetno žensko.

Novice 09. 11. 2023 05.00

Kako nevarna je gensko spremenjena hrana?

Gensko spremenjeni organizmi (GSO) predstavljajo žive organizme, razen ljudi, in mikroorganizme, kot so bakterije, glive in virusi, katerih genski material je bil umetno spremenjen, ne da bi to potekalo naravno s križanjem ali naravno rekombinacijo. V Evropski uniji obstaja skupna zakonodaja, ki ureja pravila za pridobitev dovoljenj in trženje teh organizmov.

Prebava 10. 07. 2023 05.00

Kako preprečiti zaprtje na dopustu?

Poletje je v polnem razmahu in najbrž ga ni človeka, ki ne bi odšteval dneve do pričetka zasluženega letnega dopusta. Nekateri ga najraje preživljajo doma, drugi komaj čakajo, da spakirajo kovčke in se odpeljejo ali odletijo polnit baterije na razne počitniške destinacije. A pogosto ne gre vse čisto po načrtu. Okoli 40 odstotkov počitnikarjev se med oddihom namreč sooča z zaprtjem. Kaj ga povzroči in kako si učinkovito pomagati v boju proti tej najpogostejši tegobi počitnikarjev in popotnikov?

Novice 14. 06. 2023 05.00

Barbara Tanze: Dihanje je osnova vseh procesov v našem telesu

Nekaj tako naravnega kot dihanje jemljemo za izjemno samoumevno zadevo. Saj vsi znamo dihati, kajne? Pa res znamo?

Novice 07. 06. 2023 05.00

Novo zdravilo za pljučnega raka naj bi zmanjšalo tveganje smrti za polovico

Raziskave kažejo, da jemanje zdravila osimertinib enkrat na dan po operaciji zmanjša možnost smrti bolnikov za 51 %.

Duševno zdravje 20. 04. 2023 05.00

Gabor Maté: 'Travma ni tisto, kar se ti zgodi'

Vedno več zdravnikov in ostalih strokovnjakov v zdravstvenih krogih poudarja povezavo duševnega in telesnega zdravja, pa tudi pomen vpliva travme iz otroštva in normalnega razvoja v tem obdobju. Gabor Maté je zdravnik, pisatelj in kot ga imenujejo mnogi danes: guru za samopomoč. Širši javnosti je bil predstavljen pred mesecem, ko se je na spletu pojavil s princem Harryjem.

Imunski sistem 24. 03. 2023 05.00

Candida auris se v ZDA širi z 'zaskrbljujočo' hitrostjo

Center za nadzor in preprečevanje bolezni je sporočil, da se glivična okužba, ki jo je izjemno težko zdraviti, Candida auris, širi z 'zaskrbljujočo' hitrostjo.

Novice 28. 02. 2023 14.36

Študija povezuje eritritol s srčnim infarktom in možgansko kapjo

Umetno sladilo, eritritol, je po zadnji študiji sodeč povezano z višjimi stopnjami srčnega infarkta in možganske kapi.

Zdravje 07. 01. 2023 05.00

5 zdravstvenih težav, ki jih lahko rešite z jokom

V preteklosti je jok veljal za znak šibkosti, danes pa je jasno, da je izražanje čustev, skupaj z njimi pa jokanje, izjemnega pomena za naše fizično in psihično zdravje.

Tuje 18. 12. 2022 05.00

Zvezdniki, ki se spopadajo z boleznimi

Zvezde običajno niso sramežljive pri iskanju pozornosti, razen če gre za pogovor o njihovih zdravstvenih težavah. Toda naslednji znani obrazi so iskreno spregovorili o svojih izkušnjah z revmatskimi boleznimi – izrazom, ki se uporablja za več kot 100 različnih bolezni, vključno z lupusom, artritisom in protinom.

Novice 30. 11. 2022 09.42

'Zdravilo' za Alzheimerjevo bolezen, ki je bilo razglašeno za pomemben preboj

Prvo zdravilo za upočasnitev uničenja možganov pri Alzheimerjevi bolezni je bilo razglašeno za izjemen pomemben dosežek. Poglejmo si, zakaj.

Prehrana 04. 11. 2022 05.00

Nutrigenetika: kaj imajo geni z našo telesno težo?

Leta 2003 je Ioannis Arkadianos začel raziskovati potencialno uporabo preskušanja hranil v protokolih za uravnavanje telesne teže. Prišel je do zanimivih spoznanj, ki pa so se skozi leta še naprej razvijala. Poglejmo si, kaj sploh je nutrigenetika in kaj imajo geni z našo telesno težo.

Rakave bolezni 10. 06. 2022 11.24

Eksperimentalna študija daje velike upe za bolnike z rektalnim rakom

Zadnja študija kaže na novo upanje za bolnike z rektalnim rakom. Skupno 12 bolnikov je zaključilo zdravljenje z Dostarlimabom. Podvrženi so bili vsaj 6-mesečnemu spremljanju. Rezultati študije kažejo obetavne rezultate. Obrnili smo se na doc. dr. Tanjo Mesti, dr. med., specialist internist onkolog, ki nam je zaupala več podrobnosti. Je zdravilo že dostopno pri nas? Kakšne obete dejansko kaže študija? Je vzorec dovolj velik, da ga lahko posplošimo na splošno populacijo in vse bolnike? Poglejmo si več podrobnosti.

Okužbe in zastrupitve 20. 05. 2022 13.56

Kaj so opičje koze?

Zdravstvene oblasti v Severni Ameriki in Evropi od začetka maja beležijo vse več primerov okužbe z virusom opičjih koz, zato se pojavljajo strahovi, da bi se lahko ta bolezen, ki je endemična v delih Afrike, razširila drugod po svetu.

Duševno zdravje 22. 04. 2022 05.00

Zakaj vsak dan za 20 minut v naravo?

Vsak dan preživite v naravi od 20 do 30 minut, priporočajo strokovnjaki z univerze v Michiganu v ZDA. To bo namreč znižalo ravni hormona kortizol v telesu, kar bo pripomoglo k boljšemu zdravju. Nenehno povišane ravni kortizola, ki se izloča, ko smo v stresu, so namreč zelo škodljive.

Prehrana 22. 04. 2022 05.00

Veganstvo in zdravje skozi prizmo znanosti

Vsake toliko časa lahko v medijih zasledimo dokumentarec, ki sporoča, da se moramo, če je naša vrednota zdravje, odpovedati praktično vsem izdelkom živalskega izvora. Vedno več je tudi osebnih zgodb in pričevanj slavnih osebnosti o koristih odpovedovanja živalskim proizvodom in popolnega prehoda k rastlinski oziroma veganski prehrani.

Alternativa 15. 04. 2022 05.00

Homeopatija spada v alternativno in komplementarno medicino

Po besedah Javne agencije Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke je homeopatsko zdravilo pripravljeno iz snovi, ki jih imenujemo homeopatske surovine. Pripravljene so v skladu z določbami in postopki izdelave, ki jih določa Evropska farmakopeja, in po veljavnih farmakopejah držav članic Evropske unije, če Evropska farmakopeja teh določb ne vsebuje. Kako učinkovita so homeopatska zdravila?

Bolezni 24. 03. 2022 05.00

Občutek pomanjkanja zraka – kako si lahko pomagamo?

Dispneja ali zasoplost se v zadnjem času pogosto omenja v povezavi s covidom-19, vendar obstajajo številni vzroki, ki lahko vodijo do pomanjkanja zraka ali zasoplosti.

Prehrana 07. 03. 2022 05.00

Pitje in grgranje zelenega čaja lahko pomaga preprečevati okužbe dihal

Rezultati znanstvenih raziskav kažejo, da lahko uživanje zelenega čaja zagotavlja učinkovito zaščito pred virusi gripe in potencialno pred okužbami dihal, ki jih povzročajo drugi virusi.

Estetska medicina 22. 02. 2022 05.00

Vse o blefaroplastiki

Naša koža začne z leti izgubljati svojo moč in prožnost, zato se pojavijo prvi znaki staranja, ki se najprej pokažejo na predelu okrog oči, kjer je koža običajno tudi najtanjša. V iskanju rešitev pa se vse pogosteje omenja blefaroplastiko, s katero lahko osvežimo svoj obraz in mu povrnemo bolj mladosten videz. O tem smo se pogovarjali tudi s specialistko plastične, rekonstruktivne in estetske kirurgije, dr. Katarino Živec.

Seks & razmerja 16. 02. 2022 05.00

Kako učinkoviti so kondomi?

Včasih slišimo kakšnega fanta, ki pravi, da ne bo uporabljal kondomov, ker ga motijo ali pa ker 'sploh ne nudijo takšne zaščite'. Poglejmo si, zakaj to ni res in kako učinkoviti so sploh kondomi.

Razstrupljanje 25. 11. 2021 13.03

Ste že kdaj razstrupili tudi svoja pljuča?

Skrbeti je treba tudi za svoja pljuča. Če ne zaradi svojega splošnega zdravja, pa zaradi tega, ker je rak pljuč eden najtežjih za še pravočasno diagnozo. Ko enkrat zbolite, pa je hudo. Kaj lahko naredite, da bi to preprečili?

Naslovnica 09. 09. 2021 05.00

Prihaja jesen in z njo prehladi! Pravočasno poskrbite za imunski sistem

Prihaja jesenski čas in z njim prehladi, mokri nosovi in kašlji. Ni ga človeka, ki se ni še srečal s prehladom, v kakršnikoli obliki. Seveda si želimo biti pripravljeni na hladne dni, ki so že udarili v naša septembrska jutra. Zato je še posebej v jesenskem času pomembno več pozornosti posvetiti odpornosti in krepitvi imunskega sistema. Včasih to ni tako enostavno kot se sliši na prvi pogled in za vas smo izbrati najboljše prehranske dodatke za krepitev imunskega sistema.

Zdravje 09. 08. 2021 06.00

Naravno znižajte previsok krvni tlak

Vsekakor upoštevajte navodila zdravnika. A če vas muči previsok krvni tlak, lahko na njegovo znižanje vplivate tudi naravno. Vse več študij kaže, da izredno pomaga gibanje. Že po eni vadbi se tlak lahko začasno zniža, če se navadimo gibati redno pa lahko tako na svoj tlak vplivamo dolgoročno.

Prehrana 05. 05. 2021 06.00

Biologija človeka pri stradanju: Ko kalorije postanejo ''zlato''

William Shakespeare je v znameniti zgodovinski drami Julij Cezar v enem izmed govorov opisal Gaja Kasija Longina, ki se je po vojni vrnil v Rim, kasneje pa sodeloval pri zarotniškem umoru Cezarja, z naslednjimi besedami: "Videti je lačen in preveč razmišlja, takšni ljudje pa so izjemno nevarni.''

Bolezni 18. 03. 2021 05.30

Nevarna bolezen, ki jo prenašajo klopi

Boreliozo ali Lymsko bolezen povzroča spiroheta Borrelia burgdorferi, katero ponavadi prenašajo drobni klopi. Na mestu ugriza klopa v človeško telo, bakterije Borelia burgdorferi prodrejo v kožo. V roku treh do dvaintridesetih dni preidejo na površino kože ter se lahko razširijo še na druge predele ali organe.

Simptomi in bolezni 27. 01. 2021 06.00

Znanost je dokazala: moški res težje prenašajo gripo

Znanstveniki so dokazali, da so moški dovzetnejši za nalezljive bolezni in da jih res težje prenašajo, razlaga pa naj bi se skrivala v hormonih.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996