zdravimo

Kihate in smrkate? Preverite, kako si pomagati!
Čeprav je uradno še vedno poletje, pa so temperature že čisto jesenske. Prav zato so prvi prehladi že marsikoga spravili v posteljo z otečenim grlom, polnim nosom in suhim kašljem.

Ko se prostata močno poveča ...
Težave s povečano prostato se prej ali slej pojavijo pri skoraj vseh moških, saj je to običajni del staranja. Vendar, kaj sploh je prostata, kakšna je njena funkcija in kje se v resnici nahaja?

Se zdravimo s strupi?
Ko smo bolni, potrebujemo nekaj za boljše počutje. Kaj pa, če bi vam zdravnik namesto zdravil predlagal, da spijete nekaj strupa? Preverite, kateri smrtonosni strupi so v vaših zdravilih!

Mokre kopalke vzrok vaginalnih infekcij
Mokre kopalke po kopanju, naporna dolga potovanja in slaba higiena lahko povečajo možnosti za vaginalne infekcije. Kako rešiti te težave, preverite spodaj.

Zdravljenje s pomočjo kristalov
Kristaloterapija je zdravljenje s pomočjo kristalov, ki energetsko očistijo telo in ga na ta način tudi zdravijo. Energoterapevti jih tako uporabljajo za zdravljenje različnih bolezni, lahko pa so namenjeni tudi le za izboljšanje počutja.

Nadležni zvin gležnja
Včasih je že neroden korak ali poskok dovolj, da si zvijemo gleženj. Ta izjemno pogosta poškodba, pri kateri se raztegnejo in natrgajo vezi, pa lahko postane tudi ponavljajoča. Kako jo preprečiti, zdraviti in prepoznati?

Gonoreja neozdravljiva?
Gonoreja je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije postala odporna že na večino antibiotikov. Ali to pomeni, da lahko ta spolno prenosljiva bolezen postane povem neozdravljiva?

Z 210 cm in 215 kg preogromna za na opercijo
Tanya je bila do 21. leta postavno in srečno zaljubljeno dekle, nato pa je zbolela za gigantizmom. Zrasla je za 40 centimetrov in se zredila za 155 kilogramov, sedaj pa zaradi velikosti in teže ne more na operacijo.

Kdaj uporabiti vroč in kdaj mrzel obkladek?
Ko govorimo o poškodbah, je eno najpogostejših vprašanj to, ali je bolje uporabiti topel ali hladen obkladek. No, seveda je odvisno od poškodbe, zato preverite, kdaj je bolje uporabiti katerega!

Darovanje popokovnične krvi rešuje življenja
Darovanje popkovnične krvi lahko rešuje življenja, a ljudje se tega še vedno premalo zavedajo in tudi mnogi starši, ki se pred porodom odločijo za to možnost, to storijo iz morebitne bodoče osebne koristi, ne iz altruizma.

Prepoznajte glivične okužbe!
Vam glivične okužbe delajo preglavice? Ste na koži ali nohtih zasledili spremembe, pa ne veste, za kaj gre? O glivičnih okužbah smo povprašali dermatovenerologinjo mag. Metko Adamič, dr. med.

Zdravje odznotraj se kaže navzven
Glivično vnetje nožnice vsaj enkrat v življenju izkusijo tri četrtine vseh žensk. Če ga ne zdravimo, se lahko ponavlja ali povzroči zaplete.

Kako se izogniti ponovni okužbi s klamidijo?
Če ste bili okuženi s klamidijo in jo uspešno premagali, obstaja tveganje, da se vam okužba ponovi. S partnerjem morata uporabljati kondome in si biti zvesta, okužbo pa lahko dobite ponovno z drugim partnerjem ali s svojim stalnim. Previdno, torej.

VIDEO: Se redite? Morda je kriva ščitnica!
Moteno delovanje ščitnice je zelo pogost pojav – vsaka peta oziroma šesta ženska trpi za avtoimunskim obolenjem ščitnice. Če se motnje pravočasno opazijo in zdravijo, pacienti živijo povsem normalno. V nasprotnem primeru pa lahko imajo hude težave.

Prepoznajte simptome srčnega infarkta!
Bolezni srca vsako leto povzročijo približno 17,5 milijona smrti in so tako najpogostejši vzrok smrti na Zemlji. Ker bi veliko življenj lahko rešilo dovolj hitro prepoznavanje simptomov, preverite, kateri so najpogostejši!

Smrekovi vršički proti spomladanskemu kašlju
Če ne boste pohiteli, bodo smrekovi vršički začeli poganjati v lepe svetlo zelene vejice in ostali boste brez sirupa, ki odlično zdravi suh kašelj. V naravi je trenutno še nekaj zeli, s katerimi lahko naravno preženemo kašelj.

Skoraj desetina Slovencev je astmatikov
Raziskave kažejo, da je okoli 5 do 10 odstotkov prebivalcev v Sloveniji astmatikov. Pogostost astme se veča, zlasti na razvitejših območjih, kjer je tudi več alergijskih bolezni, pojasnjujejo na Kliniki Golnik. Slabo zdravljena astma lahko povzroča hude neprijetnosti, pomembno zmanjšuje kakovost življenja bolnika oz. ga celo nevarno ogroža.

Karies
Postopno, vztrajno gnitje zoba imenujemo zobni karies.

Znebite se aken na naraven način!
Akne spadajo med najpogostejše ženske težave na svetu. Te nadlogice namreč v zadrego spravijo marsikatero žensko, ki se v modernem svetu trudi biti vedno urejena. Preverite, kako se lahko aken znebite na povsem naraven način!

Nikar ne spite s kontaktnimi lečami
Čeprav kontaktne leče številnim slabovidnim olajšajo življenje, pa prav nepravilno ali pa dolgotrajno nošenje leč lahko privede do številnih očesnih obolenj. O tem smo se pogovarjali z oftamologom Boštjanom Mehom, dr. med.

Kako dober je vaš spanec?
Letošnji svetovni dan spanja poteka pod geslom Spimo dobro, ostanimo zdravi. Kakovosten spanec je namreč zelo pomemben dejavnik za posameznikovo zdravje, dobro počutje in delovno sposobnost.

Pri petih letih je zrl smrti v oči
Pri komaj petih letih je William zbolel za levkemijo. Takrat se je njegovim staršem podrl svet. In ko je tri leta pozneje vse kazalo, da je bolezen premagal, je rak udaril še enkrat. Tokrat pa je pogumnemu Williamu na pomoč priskočil mlajši brat.

Plešavost – zakaj nastane in kako se je znebimo?
Vam plešavost povzroča frustracije? Vas zanima, zakaj se to dogaja ravno vam? Preberite, kateri so vzroki za nastanek plešavosti in kako jo lahko zdravite!

Ko mišice slabijo in krnijo …
Mišična distrofija je obolenje mišič, ki ga povzroči genska motnja. Ker mišice počasi odmirajo, se oboleli vedno težje gibajo in na koncu večinoma končajo v invalidskem vozičku. Lahko pa določene vrste obolenja vodijo tudi v zgodnejšo smrt.

VIDEO: Smrčanje je lahko znak zastojev dihanja!
Ste tudi vi med tistimi, ki smrčijo, ali pa smrči vaš partner in s tem krati vaš spanec? Potem niste edini. Smrčanje je namreč pogost pojav, ki se pojavlja že pri otrocih. A smrčanje je lahko tudi nevarno, saj je lahko povezano z zastoji dihanja med spanjem.

Življenje mi je rešil pregled pri okulistu!
22-letni Kirsty je okulist med rutinskim pregledom oči odkril, da ima v možganih nevaren krvni strdek. Mladenko so nemudoma odpeljali na zdravljenje. Preprost pregled oči ji je tako rešil življenje.

Kako nevarni so umetno podaljšani nohti?
S takšnimi občutki se spopadajo nekatere ženske, ki se odločijo za umetno podaljšanje nohtov in si tako naraven noht močno poškodujejo. Med najpogostejšimi so poškodbe ali celo popolno uničenje nohtne plošče in celo poškodbe živčnih končičev v prstu.

Z rednimi pregledi nad raka na materničnem vratu
Čeprav v zadnjih letih obolevnost za rakom na materničnem vratu upada, letno še vedno zboli več kot 100 žensk. Veliko bolnic je mladih – starih 40 let ali manj. O vzrokih bolezni, zdravljenju in preventivnih ukrepih smo povprašali dr. Marjetko Uršič Vrščaj.

Alergija na zdravila je lahko usodna!
Alergična reakcija na zdravila se lahko kaže v obliki srbečega izpuščaja, slabosti, glavobola ali driske, lahko pa je odziv telesa veliko hujši. Če se zožijo dihalne poti in nenadoma močno pade krvni tlak, lahko bolnik brez takojšnjega zdravljenja celo umre.

Kolumna popove zdravnice: ''Bolnik ni zdravnik!''
V mojo ambulanto je prišla mlada bolnica s številnimi problemi. Zaupala mi je, da neprestano 'srfa' po internetu in po forumih z medicinsko vsebino in da tam išče odgovore na svoje težave, tako si je postavila tudi diagnozo.