Vizita.si

zdravja

Bolezni 16. 12. 2024 04.22

10 razlogov za otekanje prstov

Otekanje prstov je lahko moteč pojav, ki se pojavi iz različnih razlogov. Čeprav je včasih otekanje prstov povsem benigno in mine samo od sebe, lahko v nekaterih primerih signalizira resnejše zdravstvene težave.

Prehrana 15. 12. 2024 04.52

7 znakov, da uživate preveč mesa

Prekomerna uživanje mesa je lahko težava, ki se ji mnogi ne posvetijo dovolj pozorno, dokler ne začutijo posledic na lastnem telesu. Čeprav je meso dober vir beljakovin, vitaminov in mineralov, lahko prekomerno uživanje pripelje do številnih zdravstvenih težav.

Srčno žilne bolezni 15. 12. 2024 04.25

7 simptomov koronarne arterijske bolezni

Koronarna arterijska bolezen ali ishemična srčna bolezen je vrsta srčne bolezni, ki se pojavi, ko se krvne žile (imenovane tudi arterije), ki hranijo srce, zožijo. Najpogostejši vzrok je ateroskleroza, ki je kopičenje holesterolnih oblog v arterijah.

Prehrana 15. 12. 2024 04.21

Živila, ki lahko zmanjšujejo možnost vnetja

Bi lahko dodajanje 'protivnetnih živil' pomagalo v boju z vnetji v telesu? Poglejmo, katera živila naj bi dejansko pomagala.

Prebava 14. 12. 2024 04.24

Opozorilni znaki, da črevesje ni zdravo

Ne pravijo brez razloga, da je črevesje temelj vsega zdravja.

Prehrana 12. 12. 2024 04.57

Naravni probiotik za močan imunski sistem in zdravo črevesje

Kislo zelje je ena najbolj prepoznavnih tradicionalnih jedi, ki se ponaša z bogato zgodovino in osupljivimi zdravstvenimi prednostmi. V hladnih mesecih, ko je telo najbolj izpostavljeno prehladom in okužbam, kislo zelje ponuja naravno rešitev za krepitev imunskega sistema in zdravje prebave. Poleg tega je zaradi svoje bogate hranilne vrednosti prava superhrana, ki jo je vredno vključiti v vsakodnevno prehrano.

Puberteta 12. 12. 2024 04.19

Kako vzdrževati dober odnos s starši, ko se ti zdijo nemogoči?

Odnos med starši in najstniki je pogosto zapleten. Med odraščanjem se spremeni tvoj način razmišljanja, začneš razvijati lastno identiteto in se postavljaš na svoje noge. Hkrati pa imajo tudi starši svoje poglede na svet in določena pričakovanja, kar lahko privede do nesoglasij. Čeprav se ti včasih zdi, da so starši nemogoči, je pomembno, da ohraniš dober odnos z njimi.

Zlata leta 10. 12. 2024 04.21

9 najslabših navad za vaše kosti

S staranjem se naše kosti obrabljajo, saj nosijo tako rekoč največje breme naših številnih vsakodnevnih dejavnosti. Kosti in sklepi skrbijo za naše gibanje, delovanje v vsakdanjem življenju, zato je toliko bolj pomembno, da jih zavarujemo.

Duševno zdravje 09. 12. 2024 04.04

Vpliv zimske depresije na imunski sistem

Zimska depresija, znana tudi kot sezonska afektivna motnja (SAD), je oblika depresije, ki se pojavlja v zimskih mesecih, ko je manj sončne svetlobe in se dnevi skrajšajo. Ta oblika duševne motnje ne vpliva le na razpoloženje in energijo, ampak ima tudi pomembne posledice za naše telo, zlasti za imunski sistem. Razumevanje teh povezav je ključno za ohranjanje zdravja v hladnejših mesecih.

Alternativa 08. 12. 2024 04.53

To so potencialne koristi refleksoterapije

Refleksoterapija izvira iz tradicionalne kitajske medicine, temelji na več teorijah, v grobem pa govori o tem, da so naše roke, stopala in ušesa povezani s specifičnimi organi in sistemi v našem telesu.

Zdravje 08. 12. 2024 04.46

8 težav, ki so povezane s premalo spanja

Menite, da spite dovolj? Raziskave kažejo, da so težave s spanjem povezane s kognitivnim upadom in izgubo spomina v poznejšem življenju, kar povečuje tveganje za bolezni, kot je demenca. Zato, ne, spanje ni izbira! Poglejmo si najpogostejše težave, do katerih pride, če dolgoročno spimo premalo.

Prehrana 08. 12. 2024 04.17

Kaj je dieta DASH?

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) je prehranski načrt, zasnovan za zniževanje krvnega tlaka in izboljšanje splošnega zdravja. Razvila jo je ameriška vlada in je bila zasnovana kot odgovor na vse večje težave s povišanim krvnim tlakom (hipertenzijo) v razvitem svetu. Glavni cilj diete DASH je zmanjšati tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni in drugih kroničnih obolenj, kot so kap, sladkorna bolezen tipa 2 in bolezni ledvic, tako da posameznikom pomaga vzdrževati zdrav krvni tlak.

Duševno zdravje 07. 12. 2024 04.34

Ali lahko prehrana izboljša duševno zdravje?

Prehrana je temeljni del našega vsakdanjega življenja, saj vpliva na fizično zdravje, energijo in splošno počutje. V zadnjih letih pa postaja vse bolj jasno, da ima prehrana tudi pomembno vlogo pri duševnem zdravju. Raziskave kažejo, da obstaja neposredna povezava med tem, kaj jemo, in tem, kako se počutimo. Pravilno izbrana živila lahko izboljšajo razpoloženje, zmanjšajo tveganje za duševne motnje, kot sta depresija in anksioznost, ter celo povečajo odpornost na stres.

Simptomi in bolezni 06. 12. 2024 09.26

Gre za gripo ali covid-19? Kako prepoznati razliko in se zaščititi?

Z nastopom hladnejših mesecev in sezono okužb dihal se mnogi znajdejo v dilemi: je nenadno poslabšanje zdravja posledica gripe ali covid-19? Oba virusa imata podobne simptome, vendar se razlikujeta po resnosti, poteku bolezni in potrebnem zdravljenju. Ta članek pojasnjuje ključne razlike med gripo in covid-19, kako ju prepoznati ter kaj lahko storite za zaščito.

Aktivno življenje 06. 12. 2024 04.20

So odkrili 'recept' proti staranju?

Vaše telo je lahko 'mlajše', kot je. V vsakdan je treba vnesti le nekaj navad.

Psiha 06. 12. 2024 04.07

Novoletne zaobljube – ali jih resnično potrebuješ?

Ko se bliža konec leta, se mnogi od nas sprašujejo o svojih ciljih in željah za prihajajoče leto. Novoletne zaobljube so tradicionalno priložnost za nov začetek, vendar se pogosto pojavi vprašanje: ali so resnično potrebne? Še posebej za najstnike, ki se nahajajo v obdobju intenzivnih sprememb, razvoja in iskanja identitete.

Bolezni 05. 12. 2024 04.56

Nasveti za kronične bolnike v zimskem času

Zima za kronične bolnike predstavlja obdobje povečanih izzivov. Nizke temperature, suh zrak in sezonske bolezni lahko bistveno poslabšajo simptome in splošno zdravstveno stanje. Zaradi večje dovzetnosti za okužbe in obremenitve imunskega sistema je potrebna dodatna previdnost ter skrb za dobro fizično in psihično počutje. Razumevanje, kako se telo odziva na zimske pogoje, in prilagajanje življenjskega sloga sta ključnega pomena za ohranjanje zdravja.

Zdravje 05. 12. 2024 04.47

Epidemija, ki je največja grožnja našemu zdravju

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je osamljenost razglasila za perečo globalno grožnjo zdravju, ameriški generalni kirurg pa je dejal, da so njeni učinki na smrtnost enaki pokajenim 15 cigaretam na dan. Smo, kot poudarjajo strokovnjaki, v epidemiji osamljenosti, ki je lahko, verjeli ali ne, največja grožnja našemu zdravju.

Vitamini in minerali 05. 12. 2024 04.26

7 simptomov pomanjkanja cinka

Cink je eden od ključnih mineralov, ki jih telo potrebuje za pravilno delovanje. Sodeluje v številnih procesih, od imunskega sistema do celjenja ran in delovanja encimov. Ker telo cinka ne more shranjevati, ga moramo redno pridobivati iz prehrane. Pomanjkanje cinka je lahko subtilno in se pogosto razvije postopoma, vendar lahko pomembno vpliva na vaše zdravje.

Zlata leta 04. 12. 2024 04.24

Zakaj se nekateri lepo starajo, drugi pa so bolni?

Zakaj se zdi, da se nekateri starajo tako rekoč brez težav, brez bolezni, polni energije, drugi pa imajo kopico zdravstvenih in drugih težav? Odgovor bi se lahko skrival v presenetljivi zadevi.

Simptomi in bolezni 04. 12. 2024 04.17

Simptomi, ki se pojavijo zaradi plesni

Plesen je pogosta težava v številnih domovih, še posebej v vlažnih in slabše prezračenih prostorih. Čeprav je sprva videti kot estetska nevšečnost, ima lahko plesen resne posledice za zdravje. Spore plesni, ki se sproščajo v zrak, lahko povzročijo vrsto simptomov, od blagih alergijskih reakcij do resnih kroničnih bolezni.

Prebava 03. 12. 2024 05.00

Zdravstvena tegoba, ki je ne smete ignorirati

V hladnejših dneh se manj gibamo, na jedilniku pa je več mastnih, težje prebavljivih jedi. Če k temu dodamo sveže agrume, s katerimi se poskušamo zavarovati pred prehladi in gripami, ter povečane odmerke toplih napitkov, zlasti kave in kuhanega vina, ki bo aktualno zlasti v prazničnem času, se bomo slej ko prej verjetno morali soočiti s precej neprijetno zdravstveno tegobo, ki je nikakor ne smemo ignorirati.

Duševno zdravje 03. 12. 2024 04.54

6 načinov, kako upočasniti tempo

V današnjem svetu, kjer so tehnologija, hiter način življenja in nenehni pritiski vsepovsod, je vse težje najti trenutke miru in počitka. Zdi se, da se dnevi hitijo mimo nas, medtem ko se trudimo slediti nalogam, obveznostim in pričakovanjem. Ta stalna hitenja pa vodijo v stres, izčrpanost in izgorelost. Iskanje načinov za upočasnitev tempa življenja postaja nujnost, če želimo ohraniti duševno in fizično zdravje.

Zlata leta 03. 12. 2024 04.35

Tako boste ohranili zdravo srce po 50. letu

Srce je osrednji organ našega telesa, ki nenehno deluje, da bi ohranilo našo vitalnost. S staranjem se povečuje tveganje za srčno-žilne bolezni, saj srce in ožilje doživljata naravne spremembe. Po 50. letu postane skrb za zdravje srca še pomembnejša, saj se s staranjem zmanjšuje elastičnost krvnih žil, povečuje pa se tveganje za visok krvni tlak, aterosklerozo, srčni infarkt in druge težave. Dobra novica je, da lahko z zdravimi življenjskimi navadami in ustrezno nego svoje srce ohranite močno in zdravo.

Prebava 02. 12. 2024 04.34

Kako izboljšati zdravje črevesja?

Zdravje črevesja je ključno za dobro počutje celotnega telesa. Črevesje ni le organ, ki prebavi hrano, ampak tudi eden izmed najbolj vitalnih sistemov, ki vplivajo na naše splošno zdravje. Pravilno delujoče črevesje podpira močan imunski sistem, uravnava razpoloženje, omogoča boljšo prebavo in celo pripomore k zdravju kože.

Aktivno življenje 01. 12. 2024 04.48

Bolečina pri vadbi – je res potrebna?

V svetu fitnesa in športa pogosto slišimo fraze, kot sta 'no pain, no gain' (brez bolečine ni napredka) ali 'pritisni do konca'. Ali je bolečina resnično nepogrešljiv del učinkovite vadbe ali pa gre za mit, ki lahko vodi do poškodb in izgorelosti?

Dieta 01. 12. 2024 04.37

Ali 'razstrupljevalne' diete sploh obstajajo?

V zadnjih letih so 'razstrupljevalne' diete postale izjemno priljubljene. Na trgu so različni programi in prehranski načrti, ki obljubljajo, da bodo odstranili toksine iz telesa, izboljšali prebavo, povečali energijo in spodbudili hujšanje. Slogan 'razstrupljanje' ali 'detoksikacija' se pogosto uporablja v promocijskih materialih, vendar se poraja vprašanje, ali te diete dejansko delujejo. Ali je 'razstrupljanje' le še en marketinški trik ali obstajajo znanstvene osnove za te trditve?

Vitamini in minerali 01. 12. 2024 04.28

Ali so multivitamini nujni za zdravo življenje?

Multivitamini so prehranski dodatki, ki vsebujejo širok spekter vitaminov in mineralov, ki naj bi jih telesu zagotovili, če jih ne zaužijemo dovolj s hrano. Toda ali res potrebujemo multivitamine, da bi ohranili zdravje, ali so le modni trend?

Prehrana 30. 11. 2024 04.30

Bi morali zjutraj piti vodo z limono?

Pitje vode z limono na tešče je postalo priljubljena rutina, ki jo mnogi slavijo kot čudežno navado za boljše zdravje. Od izboljšane prebave do povečane energije in razstrupljanja telesa – obljube o koristih vode z limono se zdijo neskončne. A ali so te trditve znanstveno podprte ali gre zgolj za mit? Da bi bolje razumeli, bomo raziskali, kaj pravi znanost in kako ta praksa vpliva na telo.

Zdravje 30. 11. 2024 04.24

Toliko ur spanca dejansko potrebujete

Spanec je ena izmed najpomembnejših dejavnosti za naše telo in um. Kljub temu pa v sodobnem življenju pogosto zanemarjamo pomen kakovostnega spanca. Veliko ljudi se sprašuje, koliko ur spanca je dejansko potrebnih za optimalno zdravje.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996