zdravje črevesja

Kako si pomagati pri težavah s prebavo?
Zdravje se začne v črevesju in dobra prebava je ključnega pomena, saj omogoča, da telo prejme hranila, ki jih nujno potrebuje in s katerimi si lahko pomaga, da optimalno delujejo tudi vsi preostali deli telesa.

Krči v trebuhu, driska, zaprtje, napihnjenost ... Tu je pravi vzrok!
Sindrom razdražljivega črevesja je najpogostejša bolezen prebavil, ki večinoma prizadene ljudi v srednjih letih, pogosteje se pojavi pri ženskah. Kaže se z bolečinami v trebuhu, nenehnim napenjanjem, občutkom napihnjenosti, bolečinami ob odvajanju in zaprtjem ali drisko – lahko se stanji izmenjujeta. Dobra novica pa je, da bolezen ni nevarna in le redko vodi v hujše zaplete.

Se boste zaradi krompirja res zredili?
"To, da se med hujšanjem ne sme jesti krompirja, je neumnost," takoj jasno pove prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš, ki vsakodnevno ljudem pomaga do bolj zdrave teže. Preberite si, zakaj si ga lahko tudi, ko se trudite izgubiti odvečne kilograme, privoščite brez slabe vesti in z veliko užitka.

Kakšna je resnica o zloglasnem glutenu?
Obstaja celiakija. Avtoimunska bolezen, ki prizadene celo telo, je pa posledica preobčutljivosti na gluten. Bolniki se morajo celo življenje držati stroge brezglutenske diete. "A če celiakije nimate, vam odrekanje glutenu najverjetneje ne koristi," pravi prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš. Zakaj je torej gluten postal nekaj, česar se mnogi bojijo tako kot nasičenih maščob in sladkorja?

Poznate kombučo? Tu je 6 zdravilnih učinkov, ki jih morate spoznati
Kombuča je starodavno dobro poznano ljudsko zdravilo, ki so ga dobro poznale naše babice. Gre za posebno ‘gobo’, ki se namaka na posladkanem čaju in proizvaja zdravilni napitek, ki koristi pri marsikateri težavi.

Kaj storiti, ko na potovanju dobite drisko?
S potovalno drisko se sreča od 20 do 50 odstotkov ljudi, ki potujejo v tuje kraje, zlasti afriške, južnoameriške in azijske države. Kako se ji lahko izognete in kaj storiti v primeru bolezni?

7 razlogov, zakaj bi morali uživati mandarine
Odkar se je na spletu pojavila Kristina, prodajalka mandarin, si najbrž mnogi želijo pobližje spoznati ta sadež in njegove zdravilne učinkovine. Zato vam predstavljamo sedem razlogov, zakaj bi bilo dobro v jesenskih dneh uživati mandarine.

Poznate teh 7 dobrobiti kostanja?
Kostanj je plod narave, ki pred zimo poskrbi, da znova dobro okrepimo svoj imunski sistem. Bogat je namreč z vlakninami, vitamini, minerali in zdravimi maščobami. Najbolj priljubljen je pečen, ki si ga v tem času radi privoščimo v izobilju na kakšnem kostanjevem pikniku. In prav je tako, saj ima kostanj številne dobrobiti na naše zdravje. Tukaj je nekaj njih.

Večina jih izpljune, a ravno v njih je največ koristnih sestavin
Grozdje zori od konca avgusta do oktobra – odvisno pač od sorte in pokrajine, kjer raste. Jemo ga lahko svežega ali posušenega, iz grozdja pridobivajo tudi sokove, olje in celo kreme. To sladko sadje je namreč še kako koristno, tako za naše zdravje kot tudi za lepoto.

Jesenski plodovi prinašajo energijo sonca in vitalnosti
Narava nam nudi ravno tisto, kar naše telo v določeni sezoni potrebuje za dobro počutje in zdravje. V jesensko zimskem času je zato narava polna plodov, obogatenih z vitaminom C, antioksidanti ter beta glukanom, ki krepijo naš imunski sistem in nam pomagajo v borbi z gripo in prehladi.

Kaj je spinalna mišična atrofija, ki jo ima Kris?
Zadnje dni v medijih odzvanja novica o 19-mesečnem fantku iz Kopra, z imenom Kris, ki se spopada z redko gensko mišično-žilno boleznijo, spinalno mišično atrofijo. Na trgu se je pojavilo izjemno drago, edinstveno zdravilo za omenjeno bolezen, ki stane kar 2,3 milijona evrov. Kris ima le še štiri mesece časa, da zdravilo prejme, zato so se starši obrnili na preproste ljudi, ki bi lahko pomagali pri zbiranju sredstev. Kakšna pa sploh je bolezen, ki jo ima Kris?

Zakaj namesto belega izbrati polnozrnati kruh?
Uživajte živila polnozrnata, saj s tem zelo zmanjšate tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa dva. Kot si lahko preberete v spodnji povezavi, je ta nevarna, saj pri bolnikih, pri katerih ni pravočasno odkrita, za tri do petkrat poveča tveganje za srčni infarkt. Kar 40 odstotkov prizadetih šele po tem dogodku izve, da imajo sladkorno bolezen.

Sir in krekerji v večernih urah so lahko tudi koristni
Veliko je poklicev, ki imajo zaradi narave dela neurejen dnevni ritem ter pogosto zajemajo tudi nočno delo. Kaj je v teh primerih priporočljivo jesti, so raziskali v novi študiji, v kateri so ugotovili, da so za delavce najboljši manjši obroki.

Živeti brez glutena
Celiakija je bolezen, ki se lahko nenadoma in nevidno priplazi, s svojimi kasnejšimi zapleti pa lahko hudo poškoduje naše zdravje. Sprva je veljala za bolezen otrok, kasneje pa so ugotovili, da pesti tudi čedalje več odraslih. Kako se spopasti s to boleznijo?

Kaj jesti, če se spopadate z zaprtjem?
Tokrat se bomo osredotočili na zaprtje, ki se lahko pojavi zaradi prehrane, ki ima premalo prehranskih vlaknin ali zaradi premalo gibanja in preveč sedenja.

Sadež z veliko maščobami, ki vam lahko pomaga shujšati
Da je avokado dober vir zdravih maščob, že dobro vemo. A zadnja raziskava je pokazala, da nam kljub temu, da vsebuje veliko maščob, lahko pomaga pri hujšanju. Še več, pravzaprav je odličen za tiste, ki se spopadajo s prekomerno telesno težo ali debelostjo in imajo povečano tveganje za sladkorno bolezen.

Povečujejo tveganje za prezgodnjo smrt za kar 23 odstotkov
Uživanje šestih rezin slanine na dan ali treh klobas in deset rezin šunke na dan poveča tveganje za prezgodnjo smrt za 23 odstotkov, je pokazala zadnja raziskava finske univerze. Tudi na slovenskem Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da prepogosto uživanje rdečega mesa in še posebej predelanih mesnih izdelkov, škodi zdravju.

Spijete dovolj vode?
Dejstvo, da vodo nujno potrebujemo za svoje življenje, poznamo že od malih nog, pa tudi to, da lahko brez vode človek preživi največ štiri dni, saj je voda ključna za vzdrževanje vitalnih funkcij. Kar več kot polovico naše telesne mase namreč sestavlja ravno voda. In če je popijemo premalo, je to lahko povod za različne težave: od glavobolov, upočasnitve presnove, pomanjkanja koncentracije do različnih zdravstvenih težav.

Italija prepovedala prihod v šolo necepljenim otrokom
Italijanskim otrokom so oblasti z zakonom prepovedale prihod v šolo, če niso primerno cepljeni. Gre za ukrep, ki so ga sprejeli v Italiji po tem, ko se je pojavil porast primerov ošpic. Starši pa lahko trenutno že plačajo 500 evrov kazni, če svojega otroka v šolo pošljejo necepljenega.

KAKO NAJTI NOTRANJI MIR
Spoštovani! Najprej bi vam rad napisal, da sem že večkrat bral vaše odgovore tukaj in so mi zelo pomagali. Verjetno si sploh ne morete predstavljati, kolikokrat mi je vaš optimističen odgovor že pomag...

Rak neznanega izvora
Pozdravljeni. Zaskrbljena sem za zdravje svoje matere saj vec ne vemo kaj storiti, informacije na onkoloskem UKC MB so zelo skope in prisoten je vedno drug zdravnik. Mama je stara 56 let. mama imela 2...

Metastaze v dimljah
Pozdravljeni. Zaskrbljena sem za zdravje svoje matere saj vec ne vemo kaj storiti, informacije na onkoloskem UKC MB so zelo skope in prisoten je vedno drug zdravnik. Mama je stara 56 let. mama imela 2...

Uz trebuha je pokazal zamaščena jetra.
Dobila sem diagnoze po ultrazvoku,pa vas prosim da mi poveste kako ukrepati. Povečana,obloroba,hiperehogena,maščobno infiltrirana jetra,ki je hkrati z znaki večje zgoščenosti,poudarjeno zrnateg...

Močne bolečine v trebuhu z bruhanjem
Pozdravljeni, pišem vam zaradi težav mojega očeta, saj ne vem kam se lahko obrnem. Danes je očeta (star bo 50) močno zagrabilo v trebuhu in močno je bruhal. Bruhal je samo belo slino in nič drugega...

Anoreksija in bolečine v črevesju
Pozdravljeni!Sem 24 letna študentka, ki se zdravi od anoreksije!Od maja letos se mi je uspelo zrediti iz 27 kil na 31 kil!Ampak vam ne pišem zaradi teže temveč zaradi bolečin v črevesju!Ne vem več na ...

Klistiranje
Pozdravljeni, odločila sem se za 40 dnevno postenje in bi prosila, če mi lahko poveste kako naj bi potekalo tako postenje, kaj se lahko zaužije, ali lahko poleg vode pijem tudi kakšne 100% sokove? ...

Zdrava prehrana
Zanima me, kaj menite o nekaj dnevnem postu? Moj mož se namreč posti pred vsakim večjim stresnim dogodkom, ker se tako menda lažje zbere in bolje funkcionira. Ali to vpliva na zdravje, posebno če se p...

Bulimija in nevarnosti
Pozdravljeni! Stara sem 20 let (172cm, 55kg)in že skoraj leto in pol boleham za bulimijo. Vmes mi je enkrat uspelo, da sem nehala bruhati, vendar sem zdržala le dober mesec in pol.V tem času sem jedl...

Ulcerozni kolitis in prehrana
Že dve leti je minilo ko so mi pdkrili ulcerozni colitis oziroma ulcerozni proktosigmoiditis. Uživam salofalk 3 grame na dan, svečke salofalk in zdaj trenutno še imuran 100 mg. na dan. imel sem že tud...

'Sem živi dokaz, da je hrana najboljše zdravilo'
Britanski zdravnik Rupy Aujla pravi, da mu je sprememba prehrane pomagala pozdraviti njegovo srce. Prepričan je, da je hrana zdravilo in da to čudežno zdravilo lahko pomaga preprečiti nekatere najbolj smrtonosne bolezni - vse od raka, bolezni srca in ožilja, Alzheimerjeve bolezni do sladkorne bolezni. Kot pravi, je to zdravilo poceni, lahko za uporabo in že dostopno.