zdravje jezika

Prostočasna dejavnost, ki izboljša delovanje možganov
Naše kognitivne sposobnosti postanejo boljše, če se redno ukvarjamo z aerobnimi aktivnostmi. Sem spadajo različne aerobne vadbe pa tudi tek, kolesarjenje, plavanje, hribolazenje … Pri ljudeh, ki so starejši od 30, to lahko prepreči upad kognitivnih sposobnosti. Če je do teh prišlo, si jih z aerobno vadbo lahko povrnemo.

Pozabljivost je v resnici znak visoke inteligence, pravijo strokovnjaki
Pozabljivost smo včasih pogosto povezovali z nizko inteligenco. Večkrat smo tudi sami nase jezni, ko na kaj pozabimo in se sprašujemo, kako je mogoče, da smo tako pozabljivi. A nova študija strokovnjakov iz Univerze Toronto kaže, da je pozabljivost v resnici znak visoke inteligence.

Hujšanje pred zanostivijo
Spoštovani gospod doktor. RADA BI VAM ZASTAVILA PAR VPRAŠANJ. PRED PRIBLIŽNO 20 DNEVI SO SE MI POJAVILE BRBUNČICE NA KORENU JEZIKA, IN TAKRAT SEM BILA PREPRIČANA DA SEM HUDO BOLNA. ZARADI STRAHU SEM Š...

RJAV JEZIK
Pozdravljeni! Že 3-4 mesece opažam rjavo obarvan jezik, včasih je tudi razbrazdan vendar neboleč.Moti me tudi zadah v ustih. Prosim,če mi lahko odgovorite ali gre za odraz kakršnekoli bolezni. Hvala...

Vpliv nepopravljenih zob na telo in srce
Lp vprašala bi še samo....v kakšni povezavi so zobje s ostalim delom telesa. Nekateri pravijo, da če imamo probleme s zobmi imamo šibko srce. Kaj v bistvu drži?? najlepša vam hvala lp:)

Težave z uhanom v jeziku
Dober dan! Nekaj časa nazaj sem si dala uhan v jezik. Nekaj dni po tem sem imela otekle bezgavke, potem pa se je stanje izboljšalo in je bilo 3 tedne vse v redu. Sedaj, po približno 5ih tednih so mi b...

Operacija mandljev
Ovako ispricavam se zbog hrvatskog jezika no slovenski mi ide teze. Naime interesira me slijedece, imao sam ceste visoke temperature od 39-40°C po 4-5 godisnje, zbog krajnika (mandula). Nakon odlask...

Vpliv slabih zob na zdravje
Pozdrav! Zanima me predvsem kakšne bolezni se lahko pojavijo pri ljudeh, če nimajo urejenih zob, ali da ne obiskujejo redno zobozdravnika! Kakšne bolezni lahko nastanejo? Ne zanimajo me samo ustne bo...

Hitra pomoč, ko se pojavijo afte
Afte so boleče ustne razjede, ki se rade pojavijo, ko nam pade imunska odpornost ali smo veliko pod stresom. Tisti, ki se spopadajo za aftami, si pomagajo na najrazličnejše načine in odkrivajo, kaj pri njih najbolje deluje. Afte se namreč rade ponavljajo. Predstavljamo nekaj primerov hitre pomoči.

To je posledica telovadbe trikrat tedensko
Telovadba trikrat tedensko ter zdrava prehrana lahko pri starostnikih kognitivno nazadovanje zaradi staranja ne le upočasnita, temveč celo popravita. Povrneta ga lahko celo na stanje izpred desetih let, je ugotovila študija ameriškega univerzitetnega kliničnega centra Duke.

Zato bi morali zjutraj spiti skodelico kave
Si privoščite zjutraj skodelico kave? Marsikdo to naredi celo z nekoliko slabe vesti, kajti tudi kava spada med živila, pri katerih marsikdo ni več prepričan, ali so zdrava ali ne. Toda skodelico jutranje kave si le privoščite. Sedaj so kanadski raziskovalci ugotovili, da pomaga v boju proti demenci in Parkinsonovi bolezni.

To povzročita že dve žlički in pol
Si jutranjo kavo ali čaj privoščite s sladkorjem? Že če si vmešate le dve in pol žlički sladkorja, povečate svoje tveganje za Alzheimerjevo bolezen, so ugotovili ameriški raziskovalci. Alzheimerjeva bolezen je sicer najpogostejši vzrok demence, stanja, ki na koncu povzroči, da ne morete več skrbeti zase.

Močno sporočilo bolne 19-letnice
Sophie Houghton-Hinks ima šele 19 let. Za seboj pa odpoved jeter, njihovo presaditev, virusni meningitis, močno razširjenega raka ... Po letih, ki jih je preživela po bolnišnicah, končno vidi luč na koncu tunela. Njeno sporočilo pa je: "Cenite življenje, ki vam je bilo dano. Res je nekaj dragocenega in morali bi ga izkoristiti, kolikor lahko."

To bo pomagalo, da ne boste postali pozabljivi
Ko se staramo, pozabljivost pogosto pripišemo našim letom. A strokovnjaki pravijo, da ni nujno, da je temu tako. Zadnja raziskava je pokazala, da so bolj fit posamezniki tudi v starejših letih manj pozabljivi.

Preprost nasvet, ki odpravlja slab zadah
Jutranje čiščenje jezika vam lahko pomaga, da se že takoj zjutraj znebite toksinov in bakterij na jeziku in tako poskrbite za svež dah skozi dan. Na to metodo prisega avstralska strokovnjakinja za hrano Jessica Sepel. Preverite zakaj.

Zobozdravniki bi vas kmalu lahko pričeli spraševati o vašem spolnem življenju. Preverite zakaj!
V prihodnosti vas zobozdravniki ne bodo več spraševali samo o ustni higieni in kako pogosto si nitkate zobe. Vprašali bodo tudi po vašem spolnem življenju, in to z dobrim razlogom. Spolno prenosljiva okužba z virusom HPV se zaradi spremembe spolnih praks vse pogosteje pojavlja tudi v ustih. Gre za virus, ki je povezan s sedmimi različnimi oblikami raka.

Želite bleščeče čiste zobe in manj obiskov pri zobozdravniku? Tu je preprosta rešitev
Redno ščetkanje zob je tisto, ki nas edino lahko obvaruje pred nastankom zobnega kariesa. In danes je tehnologija k sreči že toliko napredovala, da zobne ščetke lahko veliko bolj temeljito očistijo zobe, kot bi jih lahko očistila človeška roka z običajno ščetko. Pametna zobna ščetka DiamondClean Smart, denimo, naredi kar 62.000 potez na minuto. Še več, opozori vas celo, če določenega predela niste dobro očistili. Tako ste lahko 100 % samozavestni glede higiene svojih zob.

Prebavne težave na dopustu? To bo pomagalo
Ste končno prišli do tako zasluženega dopusta, nato pa so vas pričele pestiti prebavne težave? Driska, napihnejnost in vetrovi niso tako redka stvar na dopustu, saj se lahko v tujini kaj hitro okužimo s kakšno pokvarjeno hrano, vodo ali pa naš prebavni sistem preprosto reagira na spremembo prehranjevalnih navad. Pomagate si lahko s probiotiki.

7 pogosto spregledanih znakov pomanjkanja folatov
Folat ali folna kislina je vrsta vitamin B, ki pomaga našemu telesu, da izdela in popravi DNK in da lažje proizvaja rdeče krvničke. Folat je topen v vodi, zato ga dolgoročno ne moremo shraniti v telesu in ga preprosto izločimo prek urina. To pomeni, da moramo v telo nenehno dodajati folate, saj nam jih v nasprotnem primeru v samo nekaj tednih primanjkuje.

Strenirajte možgane, da boste zaspali v manj kot minuti
V družbi, kjer smo nenehno na visokih obratih, imajo številni ljudje težave s spanjem. Če spimo premalo, lahko pride tudi do stanja, ko ne moremo več zaspati, čeprav smo utrujeni. Tu pa je nasvet, kako strenirati možgane, da bomo zaspali v manj kot minuti.

Bi prepoznali, da se spopadate z narcisistično motnjo?
Narcisistična motnja postaja vse pogostejša v potrošniški družbi, kjer se vse več časa posveča uveljavljanju in uspehu posameznika, malo pa v medsebojne odnose in graditev le-teh. Psihoterapevtka Biserka Ilin, dr. med, takoj pojasnjuje, kako lahko narcisistična motnja vpliva na naše življenje in zakaj jo sploh razvijemo.

TEST! Kateri del možganov uporabljate najpogosteje!
Spletna stran Sommer + Sommer je objavila test, kjer lahko preverite, kateri del možganov je pri vas dominanten – levi ali desni. Velja namreč, da ljudje eno stran možganov uporabljamo pogosteje, kar naj bi oblikovalo našo osebnost. Preverite torej, katero stran uporabljate pogosteje.

Zvezdničin jezik razkril resnico ...
'Pokaži mi svoj jezik, pa ti povem, katere bolezni imaš' pravi pregovor, za katerega kot kaže zvezdnica Miley Cyrus še nikoli ni slišala. Pevka je v zadnjem času postala priljubljena tarča kritik na račun njenega neprimernega vedenja, ker ob vsaki priložnosti pokaže jezik, ki je razkril več, kot je Miley pričakovala.

Nikoli ne ignorirajte razjede v ustih!
To je storila 34-letna Britanka Natalie Hurley, ki je med osmim tednom nosečnosti s svojim tretjim otrokom opazila majhno razjedo na jeziku. Mislila je, da gre za preprosto afto, ki se bo sčasoma zacelila, a resnica je bila drugačna.

Ne boste verjeli, kako je videti danes!
Končno so tukaj fotografije, ki prikazujejo končne rezultate neverjetne operacije 37-letnega Richarda Norrisa, ki je moral prestati celostno presaditev obraza. Poglejte, kako je videti danes - po nesreči s puško, pri kateri si je odstrelil več kot polovico obraza.

8 živil za bolj svež zadah
Tudi vas kdaj skrbi, kakšen je vaš zadah? Če se pripravljate na zmenek ali pomemben sestanek, strokovnjakinja za prehrano svetuje, da posežete po naslednjih živilih, ki ga bodo preizkušeno osvežila.

Nazdravljate s kalorično bombo?
Bogato obložene mize nam med prazniki vzbujajo skomine in dobrotam se v upanju, da se ne bi zredili, le stežka odpovemo. Pa ste dosledni tudi pri pijači? Ste vedeli, da je velika količina pridobljenih kilogramov med prazniki posledica prekomernega uživanja alkoholnih pijač?

Ste res že pripravljeni na novo razmerje?
Če ste trenutno samski, to še ne pomeni, da je za vas najboljše, da si čim prej najdete novega partnerja. Preverite, kdaj je bolj priporočljivo vsaj malo počakati.

Zakaj ne morete vedeti, ali imate ustni zadah?
Se sprašujete, ali vam 'smrdi' iz ust? Niste edini. Nekateri so prepričani, da je slab zadah povezan s slabim okusom v ustih, kar pa ne drži. Napačno je tudi razmišljanje, da si lahko zadah preverimo sami, kot na primer z izdihom sape v pest, ki jo nato 'poduhamo'.

16 osupljivih dejstev o človeškem telesu
Čeprav smo morda še tako prepričani, da o svojem telesu vemo prav vse, nas lahko kljub temu kaka nova informacija nadvse preseneti.