Vizita.si

zdravje kosti

Aktivno življenje 24. 01. 2025 04.11

Kako pospešiti metabolizem z vadbo?

Morda ste že sami opazili, da vadba pospešuje metabolizem in da imate ob vadbi bolj redno prebavo. Poglejmo, kako vadba vpliva na metabolizem in kaj točno je v ozadju.

Zdravje 24. 01. 2025 04.06

Trije najpomembnejši 'ženski' hormoni in kako vplivajo na telo

Ženski spolni hormoni oziroma uravnotežena hormonska slika niso zagotovilo za absolutno zdravje, vendar znatno pripomorejo k uravnoteženemu življenju. Skozi življenje se njihova raven lahko drastično spreminja, npr. med puberteto, nosečnostjo, menopavzo. To pa lahko vpliva tudi na kakovost življenja ženske. Preverite, na kakšen način.

Zdravje 21. 01. 2025 04.49

8 najnevarnejših virusnih bolezni

Današnji virusi so zelo kompleksni in jih je skoraj nemogoče nadzorovati ali zadržati. V preteklih milijonih letih ali več so razvili stopnjo preživetja in učinkovitosti, ki jo je osupljivo razumeti. Še naprej preučujemo, poskušamo najti nove načine, kako jih premagati, oni pa še naprej mirno mutirajo.

Zdravje 16. 01. 2025 04.33

Ali nas lahko pomanjkanje sončne svetlobe resnično naredi bolne?

Sončna svetloba je nepogrešljiva za zdravje in dobro počutje človeka. Čeprav se njen pomen pogosto zmanjša zgolj na sintezo vitamina D, ima sončna svetloba pomembno vlogo pri delovanju telesnih sistemov, hormonskem ravnovesju in duševnem zdravju. Kaj se torej zgodi, ko sončne svetlobe primanjkuje?

Aktivno življenje 16. 01. 2025 04.28

5 razlogov, zakaj bi morali vsak teden preživeti več časa v naravi

V današnjem hitrem tempu življenja, v katerem prevladujejo tehnologija, delo in vsakodnevne obveznosti, se pogosto pozabi na preprost užitek, ki ga lahko prinaša čas preživet v naravi. Številni ljudje živijo v mestnih območjih, kjer je stik z naravo omejen, vendar so raziskave dokazale, da bi morali vsak teden preživeti več časa na prostem, saj ima to številne koristi za naše fizično in duševno zdravje.

Novice 14. 01. 2025 04.34

6 raziskav o vplivu tehnologije na našo telesno držo

Tehnologija je nedvomno spremenila naš način življenja, vendar je ta napredek imel tudi nekatere posledice, ki so vplivale na naše telesno zdravje. Eno od področij, na katerem so se pojavili najbolj očitni negativni učinki, je telesna drža. S številnimi urami, preživetimi za zasloni, in nenehnim sedenjem v napačnih pozah, je telesna drža mnogih postala vprašanje, na katerega bi morali bolj paziti.

Zlata leta 13. 01. 2025 04.07

Pomembnost redne telesne aktivnosti pri preprečevanju bolezni v starosti

Starost prinaša številne fiziološke spremembe, med katerimi so upad mišične mase, zmanjšanje kostne gostote, slabša gibljivost sklepov in povečano tveganje za kronične bolezni. Vendar staranje samo po sebi ni izgovor za pasivnost. Redna telesna aktivnost je eden najmočnejših dejavnikov, ki lahko upočasni proces staranja, izboljša kakovost življenja in prepreči razvoj številnih bolezni.

Preventiva 12. 01. 2025 04.14

Kako preprečiti smrtno nevarne padce?

Padci pri starejših ljudeh predstavljajo eno najresnejših groženj za njihovo zdravje in kakovost življenja. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije so padci glavni vzrok smrtnih poškodb pri starejših, prav tako lahko vodijo v dolgotrajne invalidnosti, izgubo samostojnosti in psihološke težave. Kljub resnosti tega problema je veliko časih možno padce preprečiti s preprostimi prilagoditvami in ustreznimi ukrepi.

Žensko zdravje 11. 01. 2025 04.45

Kaj bi vsaka ženska morala vedeti o menopavzi?

Danes se o ženskih težavah, na srečo, govori veliko več, kot se je včasih. Tudi in predvsem o menopavzi, ki jo slej ko prej dočaka vsaka ženska.

Vitamini in minerali 11. 01. 2025 04.13

Potrebujemo v zimskem času dodatke vitamina D?

Vitamin D je pogosto imenovan 'sončni vitamin', in sicer zaradi njegove naravne tvorbe v koži, ko smo izpostavljeni sončnim žarkom. V zimskem času, ko so dnevi krajši in manj svetli, pa je pridobivanje zadostne količine vitamina D iz sonca oteženo, kar odpira vprašanje: ali je pozimi treba posegati po dodatkih vitamina D?

Zlata leta 11. 01. 2025 04.07

5 razlogov, zakaj je vadba za starostnike pomembna

Vadba je ključni del zdravega življenjskega sloga v vseh obdobjih življenja, a za starostnike ima še posebej pomembno vlogo. Redna telesna dejavnost lahko bistveno izboljša kakovost življenja, upočasni staranje in zmanjša tveganje za številne zdravstvene težave.

Zdravje 07. 01. 2025 04.12

5 ključnih elementov zdravja

Zdravje je temelj srečnega in polnega življenja, a pogosto pozabljamo, da ga ne določa le ena stvar, temveč preplet različnih dejavnikov. Če želite izboljšati svoje počutje in kakovost življenja, se osredotočite na pet ključnih elementov zdravja: kakovostno prehrano, gibanje, spanje, dobre odnose in duševno zdravje. Ti stebri skupaj tvorijo osnovo za dolgoročno zdravje in dobro počutje.

Aktivno življenje 07. 01. 2025 04.02

To so prednosti vsakodnevne hoje

Ena najlažjih telesnih aktivnosti, za katero ne potrebujete opreme in je hkrati tudi ena najbolj priporočljivih oblik vadbe, je sprehod oz. hoja. Morda se sliši preveč preprosto, vendar je res.

Zdravje 06. 01. 2025 04.55

13 znakov, da imate odlično zdravje

Svetovna zdravstvena organizacija (v nadaljevanju WHO) dobro zdravje opredeljuje kot stanje popolne telesne, duševne in socialne blaginje – in ne le odsotnost bolezni ali invalidnosti.

Vitamini in minerali 02. 01. 2025 04.49

Kdo bi moral jemati dodatke magnezija?

Magnezij je mineral, ki je potreben za ohranjanje zdravih mišic, živcev, kosti in srca. Kdaj in kdo bi moral razmisliti o dodatkih magnezija?

Vitamini in minerali 01. 01. 2025 04.26

Mineral, ki vam lahko pomaga pri spanju

Nutricionistka Laura Clark je poudarila pomen zelo pomembnega minerala, ki ga lahko preprosto vključite v svojo prehrano in lahko pomaga pri spanju. Poglobila se je v njegove prednosti in ali več magnezija res nujno pomeni tudi boljše.

Zdravje 30. 12. 2024 04.25

Zakaj pride do zloma hrbtenice?

Zlomi hrbtenice so običajno posledica osteoporoze ali poškodb. Tudi če potrebujete operacijo za popravilo zlomljenega vretenca, zlom hrbtenice ne bi smel imeti nobenih dolgoročnih posledic vse, dokler ni poškodovana vaša hrbtenjača.

Bolezni 30. 12. 2024 04.24

Redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih

Ste že slišali za Wilsonovo bolezen? Je redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih, možganih in drugih vitalnih organih. Poglejmo si, kaj to sploh pomeni.

Simptomi in bolezni 28. 12. 2024 04.01

11 simptomov vnetja sinusov

Sinusitis je vnetje tkiv v sinusih. Povzroča bolečine v obrazu, zamašen nos ali izcedek iz nosu, včasih pa tudi vročino in druge simptome.

Vitamini in minerali 25. 12. 2024 04.52

6 načinov, kako zagotoviti dovolj vitamina D čez zimo

Zima je letni čas, ki običajno prinaša manj izpostavljenosti soncu, zato je povezana tudi z nižjo ravnjo vitamina D, ki ga naše telo črpa predvsem s soncem. Čeprav je znano, da to vpliva predvsem na zdravje kosti, je vedno več dokazov, da bi lahko bile funkcije vitamina D obsežnejše, pri čemer so pomanjkljivosti povezane tudi z večjim tveganjem za okužbe dihal.

Lepota 23. 12. 2024 04.07

Visoke pete prinašajo to nevarnost

Visoke pete prinašajo nevarnost za naša stopala in noge. Morda so videti elegantno, a za kakšno ceno?

Zdravje 21. 12. 2024 04.52

Vaša senca vam lahko veliko pove o vašem zdravju

Bi nam lahko naša senca povedala kaj o naši ravni vitamina D v telesu? Kaj točno nam lahko nakazuje in pove? Naslednja zdravnica pravi, da bi bila lahko naša senca pokazatelj našega zdravja, predvsem v povezavi z našim vnosom vitamina D.

Vitamini in minerali 19. 12. 2024 04.39

7 znakov pomanjkanja vitamina D

Vitamin D, pogosto imenovan tudi "sončni vitamin", igra ključno vlogo pri ohranjanju zdravja našega telesa. Poleg tega, da pomaga pri absorpciji kalcija in ohranjanju zdravih kosti, vpliva tudi na imunski sistem, mišice, srčno-žilni sistem in celo na duševno zdravje. Kljub temu je pomanjkanje vitamina D zelo pogosto, zlasti v hladnejših mesecih ali pri ljudeh, ki preživijo malo časa na prostem.

Prehrana 19. 12. 2024 04.39

Kaj se zgodi, če ne uživamo zelenjave?

Zelenjava je eno najpomembnejših živil za zdravje. Bogata je z vitamini, minerali, vlakninami in antioksidanti, ki naše telo ščitijo pred boleznimi, izboljšujejo prebavo in krepijo imunski sistem. Čeprav se mnogi zavedajo njenih koristi, številni ljudje kljub temu v svoji prehrani ne zaužijejo dovolj zelenjave. Kaj se torej zgodi, če iz svoje prehrane popolnoma izločimo zelenjavo ali jo uživamo v premajhnih količinah?

Zdravje 17. 12. 2024 04.56

Je skeniranje celega telesa nevarno?

Računalniška tomografija, imenovana tudi CT, je vrsta slikanja, ki uporablja rentgenske tehnike za ustvarjanje podrobnih slik telesa. Je tovrstno slikanje nevarno?

Simptomi in bolezni 16. 12. 2024 04.13

Skupina simptomov, ki nakazuje na Fanconijev sindrom

Fanconijev sindrom je stanje, ki vpliva na to, kako ledvice reabsorbirajo določene bistvene snovi.

Prehrana 13. 12. 2024 04.57

Naravni eliksir za energijo in zdravje

Rdeča pesa, preprosta korenina globoke rdeče barve, je prava zakladnica hranil, ki blagodejno vplivajo na zdravje. Že stoletja je cenjena zaradi svojih zdravilnih lastnosti, danes pa je njena vloga v prehrani še bolj pomembna, saj pomaga pri krepitvi telesa, izboljšanju počutja in preprečevanju številnih bolezni.

Prehrana 12. 12. 2024 04.57

Naravni probiotik za močan imunski sistem in zdravo črevesje

Kislo zelje je ena najbolj prepoznavnih tradicionalnih jedi, ki se ponaša z bogato zgodovino in osupljivimi zdravstvenimi prednostmi. V hladnih mesecih, ko je telo najbolj izpostavljeno prehladom in okužbam, kislo zelje ponuja naravno rešitev za krepitev imunskega sistema in zdravje prebave. Poleg tega je zaradi svoje bogate hranilne vrednosti prava superhrana, ki jo je vredno vključiti v vsakodnevno prehrano.

Zlata leta 11. 12. 2024 04.24

Zakaj se zdi, da je Alzheimerjeva bolezen pogostejša pri ženskah?

Bi lahko menopavza pojasnila, zakaj je Alzheimerjeva bolezen pogostejša pri ženskah?

Prehrana 11. 12. 2024 04.22

Prehrana kot ključni dejavnik pri preprečevanju zimskih bolezni

Ko se temperature spustijo in dnevi postanejo krajši, se naše telo sooča z večjo izpostavljenostjo virusom in okužbam. Zimski meseci so sinonim za prehlade, gripo in oslabljeno imunost. A pravo orožje proti tem težavam morda ne leži zgolj v zdravilih, temveč tudi na vašem krožniku.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996