zdravje po 50. letu

V pripravi presejalna programa Luka in Peter
Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo po načrtih zaključili do konca leta 2026.

Kaj je sarkopenija?
Sarkopenija je s starostjo povezana progresivna izguba mišične mase in moči. Glavni simptom bolezni je mišična oslabelost.

Kaj morate vedeti o biopsiji prostate?
Prostata je nujna za razmnoževanje (plodnost), vseeno pa moški lahko povsem normalno živi brez te žleze in nima nobene zveze s spolno močjo moškega. Kako izgleda priprava in postopek biopsije prostate? Navsezadnje, kdaj se odločijo za ta poseg?

Tako boste ohranili zdravo srce po 50. letu
Srce je osrednji organ našega telesa, ki nenehno deluje, da bi ohranilo našo vitalnost. S staranjem se povečuje tveganje za srčno-žilne bolezni, saj srce in ožilje doživljata naravne spremembe. Po 50. letu postane skrb za zdravje srca še pomembnejša, saj se s staranjem zmanjšuje elastičnost krvnih žil, povečuje pa se tveganje za visok krvni tlak, aterosklerozo, srčni infarkt in druge težave. Dobra novica je, da lahko z zdravimi življenjskimi navadami in ustrezno nego svoje srce ohranite močno in zdravo.

Najpogostejši simptomi raka na požiralniku
Rak požiralnika naj bi bil razmeroma redek v primerjavi z drugimi vrstami raka, vendar je dobro, da znamo prepoznati nekatere simptome. Po podatkih Onkološkega inštituta Ljubljana rak na požiralniku predstavlja manj kot en odstotek novo odkritih bolnikov z rakom.

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami
TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Najboljša hrana za vsako desetletje življenja
Najboljša prehrana je takšna, ki stremi k zmernosti in ravnovesju. Ničemer se ne bi potrebovali izogibati, dokler nam določena živila ne škodujejo, vsekakor pa je priporočljivo, da prilagodimo prehrano glede na leta.

Vaše telo se naj bi najbolj postaralo v teh dveh letih
Nova študija nakazuje, da se najbolj 'postaramo' v dveh obdobjih oz. starostih – v 44. in v 60. letu. Potrebnih je sicer več raziskav za potrditev ugotovitev v različnih populacijah, vključno z morebitnimi razlikami med moškimi in ženskami. Strokovnjaki pravijo, da so srednja leta kritično obdobje, da dejavniki življenjskega sloga igrajo ključno vlogo pri zdravem staranju.

Raka lahko preprečimo z zgodnjo zaščito pred okužbami s HPV
Onkološki inštitut Ljubljana je imel danes novinarsko konferenco, na kateri so izpostavili pomembnost cepljenja proti HPV, ki lahko prepreči več kot 90 % rakov, povezanih z okužbo HPV, če je cepljene opravljeno pri priporočeni starosti. Poglejmo si, kaj so še povedali strokovnjaki.

Zakaj pride do laktozne intolerance?
S staranjem se postopno slabšajo fiziološke funkcije organizma, s tem pa tudi vzdrževanje ravnovesja v telesu. Kar zadeva prebavo, se pojavijo pomembne strukturne spremembe organov oziroma žlez, ki proizvajajo prebavne sokove, kot so želodčna kislina, bikarbonat, encimi in slina. Pri encimih velja še posebej izpostaviti laktozno intoleranco, ki velja za najbolj znano in eno najpogostejših s starostjo povezanih prebavnih težav. Žal, ni edina!

Tako boste 'videti' mlajši
Filozofija dolgega življenja, predvsem pa vitalnosti posameznika, je že stoletja predmet številnih razprav. Zdi se tako zapletena in težavna za razumevanje, toda, ali je res? Konstanto poudarjamo čisto običajne stvari, kot so kakovosten spanec, pomen prostega časa, dovolj gibanja, rekreacija uma in telesa, omejitev alkoholnih pijač, opustitev kajenja ... pa se tega tudi držimo?

Potenje je lahko znak Freyevega sindroma
Freyev sindrom je redka motnja, ki se najpogosteje pojavi kot posledica operacije v predelu ob obušesnih žlezah. Parotidne žleze so največje žleze slinavke v telesu, ki se nahajajo tik pod ušesi na obeh straneh obraza.

7. aprila praznujemo svetovni dan zdravja
Statistični urad Republike Slovenije poroča, da je leta 2022 povprečno sedem prebivalcev Slovenije od desetih, starih 16 let ali več, ocenilo, da je njihovo splošno zdravstveno stanje dobro ali zelo dobro, kar je bilo enako povprečju EU-27. Poročajo še, da so bile ženske v povprečju na bolniškem dopustu približno 27 koledarskih dni, moški približno 9 dni manj. Poglejmo si še nekaj zanimivih statističnih podatkov.

Alenka Žigon: "V treh mesecih sem izgubila 10 kilogramov in 104 centimetre obsega"
Čeprav nikoli ni imela težav s prekomerno telesno težo, je gospa Alenka Žigon tako kot številne druge ženske z leti začela opažati, da se ji telo spreminja. Kljub redni telesni aktivnosti so se ji namreč začeli kopičiti kilogrami, posledično je bila njena samozavest na dnu. Ko se je tehtnica ustavila pri skoraj 71 kilogramih, se je zavedala, da mora nekaj spremeniti. Po tehtnem razmisleku se je odločila za celostni pristop in ob strokovni podpori v treh mesecih dosegla osupljive rezultate. Brez stradanja in prenaporne vadbe.

Kdaj so glavoboli lahko nevarni?
Za različnimi oblikami glavobolov v Evropi vsake toliko časa trpi najmanj 65 milijonov ljudi, številka pa se vsako leto veča. A vzroki za glavobol so najrazličnejši. Preverite, kateri so najpogostejši in kdaj je treba takoj k zdravniku.

10 načinov za spomladansko 'čiščenje' prehrane
Navadno govorimo o spomladanskem čiščenju stanovanja, morda pa je prišel čas, da spregovorimo tudi o 'čiščenju', bolje rečeno, spremembi naše prehrane. Zima se počasi končuje, zato bi bilo dobro, da tudi prehrano prilagodimo letnemu času.

Intimnost nikakor ne zajema le spolnosti
Menite, da je spolnost najpomembnejši element v razmerju, ali ne? Dejansko na to vprašanje ni enoznačnega odgovora, ker vsakemu od nas spolnost pomeni nekaj drugega – bolj ali manj pomembnega. Ljudje smo si različni, in kar je pomembno za nekatere, drugim morda sploh ni.

Program Svit je med nami že 15 let
Več kot 4100 odkritih rakov debelega črevesa in danke v 15 letih delovanja ter pri več kot 31.700 osebah odstranjene predrakave spremembe – to so ključni poudarki presejalnega Programa Svit, ki je v tem obdobju marsikateremu udeležencu rešil življenje.

Bolezni, ki se lahko pojavijo po 50. letu starosti
Po petdesetem letu se lahko zdravstvene težave pojavijo nenadoma oz. se nam tako vsaj zdi. Večinoma gre za bolečine, ki nas v mladosti in mladih letih niso preveč skrbele, v srednjih letih pa nam lahko začnejo predstavljati večje težave.

Zakaj ne bi letos tudi vi storili to?
Z razlogom december velja za enega najbolj pričakovanih mesecev, saj je vse okoli nas v znamenju sreče, praznovanj, dobre hrane in prijetnih doživetij v družbi nam dragih oseb, seveda pa ne smemo pozabiti na obdarovanje v imenu decembrskih dobrih mož. Ne le prejemanje, ampak predvsem poklanjanje daril, pa tudi če gre zgolj za pozornosti, namreč v nas prebudi občutek sreče in zadovoljstva. In s čim boste vi letos osrečili svoje najdražje?

Bolezen, za katero letno zboli več kot 1300 Slovenk in Slovencev
Rak danke in debelega črevesa se lahko razvije kjer koli v debelem črevesu ali danki, večinoma iz polipov, ki štrlijo iz črevesne stene ali stene danke. Številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Mnogo ljudi se bolezni zaradi neočitnih znakov v zgodnjih fazah sploh ne zaveda, zato je pomembno, da se odzovete na vabilo v Program Svit, ki ga prejmete po dopolnjenem 50. letu starosti. Gre za državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, za katerega je večina najbrž že slišala, težje pa si je predstavljati, kako deluje. Da vam ga nekoliko približamo, smo se povabili na obisk in si ogledali izjemno zanimiv vsakdan relativno majhne ekipe, ki pomaga reševati življenja.

Revmatična polimialgija – odpravite bolečine s fizioterapijo!
Kaj se zgodi, ko bolečina in togost prevzameta nadzor nad vašim telesom? Kaj storiti, ko se vsakdanja opravila, kot je dvig roke ali hoja po stopnicah, spremenijo v izziv? To so le nekatera vprašanja, ki si jih zastavljajo ljudje, ki se soočajo z revmatično polimialgijo.

Kako do specialista v največ 10 dneh?
Slovensko zdravstvo se sooča z nesprejemljivo dolgimi čakalnimi dobami, kar med prebivalci upravičeno vzbuja skrb. Na srečo se je v takih primerih mogoče zanesti na tržno zdravstvo, v katerem je pacient obravnavan v obljubljenem roku in obsegu storitev. Kako si torej v primeru poškodbe ali bolezni zagotoviti hiter dostop do specialista ali rehabilitacije, ne da bi za to morali na široko odpreti denarnico ali se zanašati na lastno iznajdljivost?

Vse, kar morate vedeti o rožnatem oktobru
Rožnati oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. Raku, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah.

Kdaj poklicati zdravnika zaradi migrene ali glavobolov?
Migrene in številni drugi glavoboli so pravi vir bolečine, vendar večinoma niso znak, da imate resne zdravstvene težave.

Popuščanje srca – to so najpogostejši znaki
Se le stežka sprehodite po stopnicah navzgor, se spopadate z utrujenostjo, ki ne mine, otečenimi nogami, občutkom težke sape, ponoči ne morete spati, ker vam jemlje sapo? Vzrok je lahko srčno popuščanje.

Vse zdravstvene bitke, s katerimi se je borila Tina Turner
Od srce parajočega otroštva in nasilja znotraj zakona do zdravstenih težav, slavni in mogočni pevki ni bilo prizaneseno. Predvsem v zadnjih letih svojega življenja se je soočala s kopico zdravstvenih težav – od možganske kapi do raka. Poglejmo si bolj podrobno.

Kako se spreminja naše telo po štiridesetem letu?
Začne se povsem neopazno, na primer z rastjo dioptrije, nato pa se, ko se naše telo približuje menopavzi, naša telesa in misli soočijo z vrsto sprememb, ki nas lahko močno frustrirajo in obremenjujejo.

Imate te simptome? Previdno!
Mesec marec je posvečen ozaveščanju o zgodnjem odkrivanju raka danke in debelega črevesa, ki je četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka v Sloveniji. Zakaj nastane, še ni znano, a številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Na gensko predispozicijo ne moremo vplivati, z vpeljavo zdravih življenjskih navad pa lahko bistveno zmanjšamo tveganje za razvoj bolezni.

''Raka debelega črevesa in danke v zgodnji fazi razvoja sami ne moremo prepoznati''
Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, Program Svit, je v Sloveniji prisoten že od leta 2009. Po podatkih Registra raka je pomembno doprinesel k znižanju števila novih primerov raka debelega črevesa in danke ter s tem k boljšemu zdravju prebivalcev Slovenije. Poglejmo si, zakaj so pomembni programi, kot je Svit, kakšni so simptomi raka debelega črevesa in danke ter kaj lahko naredimo za preventivo.