Vizita.si

zdravje pri delu

Imunski sistem 27. 10. 2021 05.00

Ne boste verjeli, kaj vam lahko pomaga

Imunski sistem je ključ do dobrega počutja in pravilnega delovanja vseh telesnih funkcij, saj nas varuje pred poškodbami, boleznimi in kužnimi organizmi. Prav zaradi tega je njegova zaščita ključnega pomena, krepitve pa se je potrebno lotiti celostno in pri tem paziti še na zdravo prebavo. Zakaj prebavo? Ker se kar 80 odstotkov celic našega imunskega sistema nahaja prav v prebavnem traktu.

Rakave bolezni 18. 10. 2021 14.38

Tako lahko poskrbite zase

Besedno zvezo 'skrbeti za svojo rit' lahko razumemo na različne načine: najpogosteje z njo označujemo ljudi, ki delajo vse za to, da jim je udobno, da imajo ležerno življenje in jim nič ne manjka. A tudi v dobesednem smislu bi morale te besede večkrat švigati skozi naše misli, sploh glede na dejstvo, da je rak na debelem črevesu in danki peti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka pri nas. V tem smislu lahko za svojo zadnjo plat ustrezno poskrbimo samo z ustrezno preventivo, saj se bolezen dolgo razvija brez očitnih znakov. Na srečo imamo v Sloveniji odličen javnozdravstveni ukrep, ki je pripomogel k občutnemu padcu novih primerov raka debelega črevesa in danke.

Alternativa 27. 09. 2021 05.00

Zdravilni kristali: kaj je res in kaj ni?

Kristali so že od nekdaj priljubljeni tako v spiritualnih krogih kot tudi v krogih alternative. Naravne kamnine so lepi kristali, za katere določeni ljudje trdijo, da imajo tudi sposobnosti zdravljenja. Kaj o tem meni 'znanost', kaj je res in kaj ni, ter navsezadnje, kaj kristali resnično zmorejo?

Naslovnica 09. 09. 2021 05.00

Prihaja jesen in z njo prehladi! Pravočasno poskrbite za imunski sistem

Prihaja jesenski čas in z njim prehladi, mokri nosovi in kašlji. Ni ga človeka, ki se ni še srečal s prehladom, v kakršnikoli obliki. Seveda si želimo biti pripravljeni na hladne dni, ki so že udarili v naša septembrska jutra. Zato je še posebej v jesenskem času pomembno več pozornosti posvetiti odpornosti in krepitvi imunskega sistema. Včasih to ni tako enostavno kot se sliši na prvi pogled in za vas smo izbrati najboljše prehranske dodatke za krepitev imunskega sistema.

Duševno zdravje 08. 09. 2021 05.00

Katere vrste travm poznamo?

Mala in velika travma, medgeneracijska, akutna, kompleksna, kronična in relacijska – govorimo o travmah, čustveno izrazito močnih izkušnjah, ki ogrožajo posameznikovo preživetje ali občutek varnosti. Ob travmi so prisotna občutja strahu, groze, nemoči in čeprav nekatera predelamo razmeroma hitro, lahko druga ostanejo "ujeta" v telesu in se izrazijo v obliki posttravmatske stresne motnje.

Zdravje 25. 08. 2021 12.00

Neverjetno terapevtsko delovanje gozda

Kdo ne pozna tistega čudovitega občutka, ki nam ga da sprehod po gozdu? Japonski raziskovalec Jošifumi Mijazaki ga raziskuje že trideset let in mu pravi kar terapija. Vse njegove študije so pokazale, da gozd na nas vpliva tako, da zmanjšuje naš občutek stresa in posledično izboljšuje naše razpoloženje.

Duševno zdravje 29. 07. 2021 06.00

4 stvari, ki se lahko zgodijo, če opustite uporabo družbenih omrežij

Družbena omrežja so nam dala ogromno – od čudovite zabave do povezovanja s prijatelji z vsega sveta, sprostitve in dodatnega zaslužka ob delu. Prinesla pa so tudi ogromno zapravljenega časa in celo hude zasvojenosti.

Koža 27. 07. 2021 06.00

10 razlogov za srbečico kože

Srbeča koža, z ali brez izpuščajev, je lahko nadležna iz več vidikov, a prav preko največjega organa se navadno odražajo stvari, ki se dogajajo v notranjosti telesa. Predstavljamo deset najpogostejših razlogov za srbečo kožo, ki so jih navedli na miss7zdrava.

Duševno zdravje 29. 06. 2021 06.00

Logoterapija: iskanje smisla in namena

Logoterapija je terapevtski pristop, ki ljudem pomaga najti življenjski namen in smisel. Metodo je razvil Viktor Frankl, potem ko je v 40. letih prejšnjega stoletja uspel preživeti holokavst. Na podlagi svojih izkušenj kot zdravnik, psihiater, nevrolog in študent filozofije je oblikoval svoj smiselno usmerjen pristop, ki spodbuja osebno odgovornost in svobodo izbire. Njegove izkušnje in teorije so podrobneje opisane v njegovi knjigi Človekovo iskanje smisla.

Zdravje 14. 06. 2021 06.00

Tipi osebnosti in prilagajanje koncu pandemije

Čeprav mnogi čutijo neizmerno olajšanje in navdušenje zaradi postopnega vračanja v ’normalno’ življenje, vsi ne doživljajo enakega vznemirjenja pri prehodu v svobodnejše obdobje. Razlike v doživljanju so v veliki meri odvisne od tipa osebnosti.

Duševno zdravje 27. 05. 2021 06.00

Kdo so milenijci in kaj je zanje značilno?

Izraz milenijci ali generacija Y se nanaša na generacijo ljudi, rojenih med začetkom 80. in poznih 90. let. Obdobje pred njimi zaznamuje generacija X, obdobje za njimi pa generacija Z. Zanje je značilno, da imajo več lastnosti, ki se precej razlikujejo od preteklih generacij.

Duševno zdravje 24. 05. 2021 06.00

Od kod sploh izhajajo potrebe, prepričanja in želje glede spolnosti?

Ujemanje v spolnosti imenujemo tudi spolna združljivost ali kompatibilnost. Pogosto gre za vodilni kriterij pri ocenjevanju, kdo je ’pravi’ za nas in ali ima odnos prihodnost. Veliko pa je seveda odvisno tudi od tega, koliko partnerjema spolna dimenzija v odnosu sploh pomeni. Nekateri si odnosa brez spolnosti ne morejo predstavljati, drugim več pomeni čustvena in duhovna bližina.

Simptomi in bolezni 20. 05. 2021 06.00

Timus – žleza, ki v mladosti vpliva na našo imunost

Timus je žleza, ki igra pomembno vlogo pri regulaciji imunskega sistema v zgodnjem otroštvu. Čez čas, v odraslosti naj bi to žlezo nadomestila maščobna tkiva, kljub temu pa si poglejmo nekaj zanimivosti o tej dokaj nepoznani žlezi.

Osebna rast 19. 05. 2021 06.00

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi

Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Duševno zdravje 04. 05. 2021 06.00

Nočne more: ko strašljive podobe sanj povzročajo stres in skrbi

Sanje so eden najbolj zapletenih in skrivnostnih vidikov spanja. Lahko so lepe, navdihujoče ali neprijetne in celo strašljive. Vsakdo kdaj pa kdaj doživi neprijetne sanje, saj gre za precej pogost pojav pri ljudeh vseh starosti. Drugače pa je z motnjami nočnih mor, kot uradno imenujemo težave s sanjami, ki motijo spanec, povzročajo stisko, posegajo v normalno dnevno funkcioniranje ali celo ustvarjajo strah pred spanjem.

Alternativa 19. 04. 2021 06.00

Kaj je kiropraktika in kako deluje?

Med ljudmi, ki iščejo alternative za lajšanje bolečin v hrbtu, večina izbere zdravljenje s kiropraktiko. Kaj je kiropraktika, kako deluje in predvsem, kaj je v ozadju te veje alternativnega zdravljenja?

Zdravje 16. 04. 2021 06.00

Previdno, v porastu je mišja mrzlica

Zadnji dve leti sta minili v znamenju pandemije covida-19, a to ne pomeni, da ostalih bolezni ni oz. so le te izginile. Nacionalni inštitut za javno zdravje namreč opozarja na naraščanje števila prijav mišje mrzlice.

Nasmeh zdravju 19. 03. 2021 05.45

Anja Markovič: ''Mislim, da je treba slišati telo''

Oddajo Nasmeh zdravju bomo lahko spremljali na velikih zaslonih na POP TV od 27. marca, vsako soboto ob 17.55. Oddajo o zdravju, prostem času, zdravem načinu življenja, o reku 'zdrav duh v zdravem telesu', mitih in resnicah ter vseh tematikah, ki se dotikajo tovrstnega področja, bo vodila simpatična voditeljica Anja Markovič. Zanimalo nas je, kako sama skrbi za svoje zdravje, kako gleda na staranje in ali morda prisega na posebno vrsto prehrane. Preberite si, kaj nam je zaupala.

Zdravje 05. 03. 2021 06.00

5 stvari, ki jih vetrovi lahko razkrijejo o vašem zdravju

Občasni vetrovi niso nič takšnega, a če se njihova količina poveča, dodatno pa jih spremlja smrad, je čas, da se zazremo v naslednje stvari, ki so morda razlog za vetrove, navsezadnje pa tudi napihnjenost, ki jih navadno spremlja.

Aktivno življenje 01. 03. 2021 05.45

Kako se znebiti odvečne maščobe?

Najpomembnejše je razumeti, katere vrste maščob obstajajo in kako nanje vplivati ​​z vadbo, prehrano in preprosto – z zdravo pametjo.

Nasmeh zdravju 25. 02. 2021 06.00

Kakšen učinek ima že ena polurna vadba?

Kako hitro se pokaže učinek telovadbe? Najnovejša študija, ki so jo izvedli na ameriški univerzi v Marylandu, je pokazala, da se pri zdravih starejših odraslih povečana aktivnost v delu možganov, ki je povezan s spominom, pokaže že po eni polurni vadbi.

Zdravje 15. 02. 2021 09.29

Kako si pomagati pri težavah s prebavo?

Uživanje nezdrave prehrane, premalo gibanja, stres, hiter življenjski tempo, nezadosten dnevni vnos tekočine in vlaknin v telo so razlogi, ki lahko vplivajo na slabo počutje in neredno odvajanje. Poglejmo si, kako lahko spremenite svoje dnevne navade, ki bodo pripomogle k boljšemu počutju in prebavi.

Duševno zdravje 05. 02. 2021 06.00

Kateri tip temperamenta ste?

V današnjem času ne manjka različnih teorij osebnosti, ki nas glede na lastnosti uvrščajo v različne 'predalčke'. Določanje tipa osebnosti glede na štiri temperamente je eno najstarejših na svetu, med laiki pa je zelo priljubljeno. Ste torej sangvinik, kolerik, melanholik ali flegmatik?

Rakave bolezni 04. 02. 2021 11.19

Svetovni dan raka 2021: Ob epidemiji covida-19 ne pozabimo na epidemijo raka

Ob svetovnem dnevu raka Onkološki inštitut Ljubljana (OI) opozarja, da tudi med epidemijo covida-19 ne smemo pozabiti na epidemijo raka – rak je namreč danes eden najpomembnejših zdravstvenih problemov naše družbe.

Duševno zdravje 01. 02. 2021 06.00

Kakšna je razlika med lenobo in odlašanjem?

Sta lenoba in odlašanje le dve različni besedi za isto stvar? Ne. Odlašanje je aktiven proces, pri katerem namesto naloge, ki bi jo morali opraviti, počnemo nekaj drugega, manj obremenjujočega. Nasprotno pa lenoba kaže na apatijo, neaktivnost ter nepripravljenost na ukrepanje.

Nasmeh zdravju 27. 01. 2021 06.00

Kaj je manifestacija?

Učenje, kako nekaj manifestirati, se začne z razumevanjem, kaj manifestacija sploh je in kaj ni. Pri tem je treba dodati, da nekateri menijo, da manifestiramo ves čas– namensko ali pa nezavedno. Poglejmo si, kaj o tem pravi stroka.

Zdravje 15. 01. 2021 06.00

To se zgodi, če je vaša spolna čakra blokirana

Vaša spolna čakra se nahaja v spodnjem delu trebuha, le nekaj prstov pod popkom. Označuje jo oranžna barva. Deluje pa na področje ustvarjalnosti in čustvovanja. Kaj se torej z vami dogaja, kadar je vaša spolna čakra blokirana?

Duševno zdravje 04. 01. 2021 06.00

Imposterjev sindrom ali fenomen prevaranta

Imposterjev sindrom je znan tudi kot sindrom prevaranta. Posameznik je v tem primeru prepričan, da njegova običajno visoka izobrazba, akademski dosežki in uspehi niso vredni veliko in da v resnici sploh ni tako kompetenten, kot ga dojemajo drugi. »Kot bi mi na rami vseskozi sedel zlobni duh in mi vzbujal misli, da nisem dovolj dober,« pravi ena od oseb, ki trpi za tem sindromom. Gre za pogosto izkušnjo, ki se dogaja zlasti inteligentnim, nadarjenim in uspešnim.

Prehrana 30. 12. 2020 05.30

Ta modro-zelena alga vam lahko pomaga pri izgubi odvečne teže

Spirulina je enocelična alga, ki lahko uspeva tako v sladki kot tudi morski vodi. Gre za edinstveno algo, ki lahko pomaga pri razstrupljanju telesa. Raziskave so pokazale tudi, da uživanje spiruline lahko vpliva na padec vrednosti slabega holesterola v krvi, znižanje krvnega tlaka in posledično zmanjšanje tveganja za nastanek srčno žilnih bolezni. Vendar previdno.

Zdravje 09. 12. 2020 05.27

Izboljšuje prebavo in krepi imunski sistem

Vključite ga lahko v jutranje kosmiče, privoščite si lahko ingverjev čaj, nastrgate ga lahko tudi v smuti. Ingver ima vrsto dobrih učinkov: izboljšuje prebavo, krepi imunski sistem, pomaga, če vam je slabo ali če vas mučijo bolečine ...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996