zdravje

Ko zaboli zob!
Zobobol je ena najhujših oblik bolečine, ki so jo doživeli že mnogi. Še več pa je tistih, ki poznajo vsaj občutljivost zob za toplo in mrzlo oziroma kislo ali sladko. Ne glede na vrsto bolečine so vse izredno neprijetne.

Kako omilimo bolečino pri poškodbah?
Topli spomladanski dnevi v ljudeh zbudijo željo po gibanju, hkrati pa se poveča tudi število poškodb. Ljudje si namreč prevečkrat zadajo pretežko nalogo, na katero fizično še niso pripravljeni. Pogosto pa je vzrok za poškodbe tudi premalo ogreto telo. Poškodbe niso nedolžne, saj lahko pustijo trajne posledice.

Kaj je bolečina in kako se spopadamo z njo?
Bolečina je eden najpogostejših simptomov bolezni in poškodb. Nekatere vrste bolečin, ki nujno ne zahtevajo posveta z zdravnikom, lahko omilimo tudi sami z zdravili proti bolečini, ki jih lahko kupimo v lekarnah brez recepta.

Vraščeni nohti lahko povzročajo hude bolečine
Vraščeni nohti so pogosta nadloga, ki se najpogosteje pojavi na nožnem palcu. Noht se vrašča v mehko tkivo okoli nohta, kar pa lahko povzroča izjemno hudo bolečino in vnetja.

Naj kronična bolečina ne zavlada nad vašim življenjem!
Če si zlomiš kost so bolečine velike, vendar veš, da se bo ta s pravilnim zdravljenjem zacelila, predel pa bo nehal boleti. Podobno je tudi po operaciji, ko se telo zdravi, bolečine pa vam lajšajo protibolečinske tablete. Seveda pa je povsem drugače, ko običajna bolečina preraste v kronično.

Ko začne boleti zob
Zobobol je lahko le oster občutek ob stiku zob s hladnim ali vročim, kislim ali sladkim, lahko pa se stopnjuje do hude neprestane bolečine. Marsikdo pravi, da je to celo najhujša bolečina, ki lahko doleti človeka.

Katero bolezen vam sporoča bolečina?
Nikar ne ignorirajte bolečin, te so namreč lahko pokazatelj hudih bolezni ali pa napadov. Predstavljamo vam najpogostejše bolečine, ki pa niso vedno povsem nedolžne.

Ko te zagrabi!
»Križ me boli.« To je ena od najpogostejših pritožb, ki jih sliši zdravnik, saj se bolečine v križu občasno pojavljajo kar pri 25 odstotkih ljudi, starih od 30 do 50 let, njihovo pojavljanje pa s starostjo še narašča.

Bolečina v komolcu
Poletje je čas športnih aktivnosti, pa tudi čas večjega števila poškodb. Ena izmed njih je vnetje kit v komolcu, še posebej pri večji športni preobremenitvi, na primer pri plezanju, golfu ali tenisu.

Najpogostejše težave s stopali
Bolečine in težave stopal najpogosteje izvirajo iz neprimerne in neudobne obutve, zato je pomembno, še posebej pri športnikih, da izboru primernih obuval posvetite več pozornosti.

Vas napenja? Preverite, kako si pomagati!
Gre za zelo razširjeno težavo, ki običajno nastane zaradi določene hrane, lahko pa tudi zaradi čustvene vznemirjenosti. V nekaterih primerih nas opozori na resnejša obolenja.

Hrana, ki vas bo zazibala v sladke sanje!
Se več ur premetavate, preden vam končno uspe zaspati? Vam tudi pomirjujoča kopel in toplo mleko ne pomaga zaspati? Zdaj so ameriški strokovnjaki za prehrano sestavili seznam osmih živil, s katerimi boste pregnali nespečnost.

Vsak peti Evropejec že trpi za alergijo na sonce!
Vsi vemo, kako prijetno se je nastavljati sončnim žarkom na plaži, kako zelo srbi, ko dobimo alergijo na sonce, pa nas spoznava vedno več.

Ultrazvočna preiskava v nosečnosti
Ultrazvočna preiskava je metoda, s katero v porodništvu za pridobivanje slike plodu uporabljajo zvok s frekvenco visoko nad našim slušnim področjem.

Ko inkontinenca greni življenje
Uhajanje urina je vse bolj pogosta težava, ki pesti predvsem ženske po porodu in med menopavzo. Ker moti kakovost življenja, je zelo pomembno, da ukrepamo, preden je prepozno, pravi dr. Adolf Lukanovič.

Carski rez
Med ameriškimi zvezdnicami je zaradi strahu pred porodom rojevanje s carskim rezom postalo prava modna muha. Z medicinskega stališča pa je to velika operacija.

Deset znakov nosečnosti
Ženske se med nosečnostjo počutijo različno. Obstaja pa nekaj značilnih znakov, ki se pojavijo med nosečnostjo.

INTERVJU: Kaj se dogaja s telesom ženske med nosečnostjo?
Ženska je posebna ravno v tem, da daje novo življenje, zato mora zaupati vase in v svoje telo, pravi ginekologinja Jasna Kuhelj - Recer.

Umetna prekinitev nosečnosti
"Zdravniki bi radi naredili kar se le da malo splavov. Najraje nobenega. Toda ženske morajo imeti pravico do splava," pravi dr. Sašo Drobnič.

Ovulacija in zanositev
Kaj se z žensko dogaja v obdobju ovulacije in kako povečamo možnost zanositve s spremljanjem ovulacije, nam je razložila ginekologinja Jasna Kuhelj Recer.

Previdno s kontracepcijskimi tabletami!
Tabletka je najbolj popularna oblika kontracepcije na svetu. Kar pa ne pomeni, da je tudi najbolj zdrava.

Sladke in okusne fige
Fige lahko uživate surove, suhe, v sladici, veljajo pa tudi za priljubljeno gurmansko jed. Iz njih tako lahko pripravite posebno hladno omako s pršutom, se posladkate s figovimi kroglicami ali pa naredite marmelado iz fig.

Vadba v vodi za nosečnice
S fizioterapevtko Andreo Basković Juričan smo se pogovarjali o prednostih vodne vadbe in o tem, na kaj morajo biti pozorne nosečnice, ko se odpravijo v bazen ali v morje.

Dobrodejno dojenje
Dojeni otroci so običajno bolj zdravi in odporni, dojenček pa pri maminih prsih poteši tudi osnovno potrebo po varnosti in toploti.

Dojenje koristi otroku in mamici
Slovenija je po številu doječih mater v samem vrhu. Doji kar 95 odstotkov mamic, zasluge za to pa gredo tudi strokovnim delavcem v porodnišnici.

Pregledi v prvem tromesečju nosečnosti
Prvi korak, ki ga ženska naredi, je nosečniški test. Ob veselju, strahu, pričakovanju pa že razmišlja o prvem ginekološkem pregledu. Ginekologa naj nosečnice prvič obiščejo med sedmim in osmim tednom nosečnosti.

Želite zanositi? Stop razvadam!
Če načrtujete nosečnost, je dobro, da svoje telo pripravite nanjo. Začnete lahko s tem, da izboljšate svoje prehranske navade in odpravite nekatere razvade.

Policistični jajčniki
Pri policističnih jajčnikih gre za presnovno motnjo. Jajčniki so povečani in vsebujejo številne ciste – s hormonsko tekočino napolnjene mešičke.

Ženske, pregledujte si dojke!
Vzrok za nastanek raka dojke še ni znan, zato je edina zanesljiva preventiva redno samopregledovanje in zgodnje zdravljenje.

Vegetarijanstvo v nosečnosti – da ali ne?
O tem, ali je brezmesna prehrana v času nosečnosti priporočljiva ali ne, obstajajo različna stališča. Zagovorniki trdijo, da proteine, vitamine in minerale, ki jih dobimo z mesom, lahko nadomestimo tudi z drugimi živili. Nasprotniki pa pravijo, da je vegetarijanstvo med nosečnostjo nesprejemljivo.