zdravljenja

Vse, kar morate vedeti o ADHD
Motnja pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD) je stanje duševnega zdravja, ki lahko povzroči nenavadne stopnje hiperaktivnosti in impulzivnega vedenja.

Zakaj naj bi moški zbolevali za rakom pogosteje kot ženske?
Moški imajo večje tveganje za večino vrst raka, tudi če so izključeni dejavniki, kot sta kajenje in uživanje alkohola.

Odpravite bolečine prej in za vedno!
So postale za vas bolečine že skoraj neizogibne? Se še sploh spomnite, kako je zjutraj vstati brez bolečin ali celo prespati celo noč v enem kosu?

Delo na samopodobi je nagrajujoč proces
Samopodoba je rezultat življenjskih izkušenj, zlasti tistih iz obdobja odraščanja. Nekateri si jo predstavljajo kot notranji glas (samodialog), ki govori o tem, ali smo dovolj dobri in vredni. Samopodoba je pravzaprav to, kakšne so naše predstave o tem, kdo smo, česa smo sposobni in koliko se cenimo. V nadaljevanju preverite, kako jo lahko izboljšamo, četudi imamo za seboj malce bolj grenke življenjske izkušnje.

Stresni izpuščaji in koprivnica zaradi stresa – kaj morate vedeti?
Stres lahko negativno vpliva na našo kožo. Stresni izpuščaji in koprivnica zaradi stresa niso tako zelo redki, v nadaljevanju pa predstavljamo, zakaj pride do tovrstnih izpuščajev, predvsem pa kako ublažiti učinke.

Poznate Gaucherjevo bolezen?
Gaucherjeva bolezen (GD) je lizosomska bolezen kopičenja, ki zajema tri glavne oblike (tip 1, 2 in 3) ter manj značilno obliko, ki se pojavi v plodovem razvoju.

Zdravljenje moških aken: kaj morate fantje vedeti o aknah?
Skoraj vsi najstniki so imeli in imajo akne, vsaj v določenem obdobju svojega življenja. Toda pri nekaterih ljudeh ta obdobja lahko trajajo dlje časa. Tudi fantje in kasneje moški nikakor niste imuni na akne, zato si poglejmo nekaj dejstev o zdravljenju moških aken.

Simptomi se običajno pojavijo med 35. in 45. letom
Ameriški zdravnik dr. George Huntington je leta 1872 objavil opis bolezni in jo poimenoval dedna horea po grški besedi ples, pri čemer je želel poudariti bolnikove nehotene zgibke in značilno gibanje. Pozneje so bolezen preimenovali v Huntigtonovo bolezen.

Kognitivne distorzije: ko misli izkrivljajo resničnost
Kognitivne distorzije ali izkrivljanja vključujejo negativne vzorce razmišljanja, ki ne temeljijo na dejstvih ali realnosti. Lahko jih imenujemo tudi pristranske perspektive, ki jih lahko skozi čas nevede krepimo. Ti vzorci in sistemi razmišljanja se pojavljajo v številnih oblikah in so pogosto zelo subtilni, kar pomeni, da jih je težko prepoznati.

Najpogostejši vzroki za inkontinenco pri moških
Čeprav je pogostejša pri ženskah, tudi moškim urinska inkontinenca ne prizanaša.

TECAR terapija za zdravljenje išiasa
Išias je obremenjujoče stanje, pri katerem posameznik občuti bolečino in spremenjeno občutenje preko zadnjice, po zadnjem delu noge do stopala.

Prepoznajte simptome pogosto usodnega raka
Pri vsaki bolezni je najpomembnejše pravočasno prepoznavanje simptomov, da je zdravljenje mogoče oziroma čim bolj uspešno.

Zimska depresija – mit ali resnica?
Zimska depresija je pogovorni izraz za sezonsko depresijo, ki se pojavi v zimskih mesecih, ko so dnevi krajši in je manj sončne svetlobe. Stanje se natančneje imenuje depresija s sezonskim vzorcem, znana pa je tudi kot sezonska afektivna motnja (SAD). Oseba, ki ima to motnjo, običajno doživlja ciklična depresivna obdobja, pri čemer se epizode pojavijo jeseni ali pozimi in izginejo v pomladnih ali poletnih mesecih.

Tega o izvidih še ne veste
Svojemu zdravju vse prevečkrat ne dajemo dovolj velikega pomena, dokler sami ne zbolimo in smo primorani obiskati zdravnika. Takrat običajno naredimo določene preiskave, zaradi katerih lahko pridemo do svoje diagnoze in pričnemo z ustreznim zdravljenjem. Obstaja veliko medicinskih testov, ki se lahko uporabljajo za diagnosticiranje, merjenje napredovanja bolezni ali stanja in nato še učinkovitosti predpisane terapije. Več o tem, kaj osnovni in tudi najpogostejši testi razkrivajo o našem zdravju, pa si lahko preberete v nadaljevanju.

'Zdravilo' za Alzheimerjevo bolezen, ki je bilo razglašeno za pomemben preboj
Prvo zdravilo za upočasnitev uničenja možganov pri Alzheimerjevi bolezni je bilo razglašeno za izjemen pomemben dosežek. Poglejmo si, zakaj.

Sodobna klinika za zdravljenje bolečin in poškodb
Ste že kdaj občutili bolečino v križu vendar ob pojavu simptomov niste obiskali fizioterapevta?

Imate visok krvni tlak? Potem morate vedeti to
Če vprašate katerega koli zdravnika, kaj je najslabša stvar, ki jo lahko naredite za svoje zdravje, vam bodo skoraj vsi povedali enako.

Kako kljub šibkemu imunskemu sistemu ohranjati svoje zdravje?
Bele krvne celice, protitelesa in druge komponente, vključno z organi in bezgavkami, tvorijo imunski sistem telesa. Ta ščiti telo pred okužbami. Oseba s šibkim imunskim sistemom pa je lahko posledično bolj nagnjena k pogostim okužbam, bolj pa je nagnjena tudi k obolenjem. Kako lahko zavarujemo svoj imunski sistem in kako lahko kljub šibkemu imunskemu sistemu ohranjamo svoje zdravje?

Temna empatija – tanka meja med ravnovesjem in patologijo
Empatija pomeni iskati odmeve druge osebe v sebi, pravi misel Mohsina Hamida. Nedvomno gre za pozitivno lastnost, ki nam omogoča, da se povežemo z drugimi, pa tudi prepoznamo, razumemo in delimo široko paleto čustev in občutkov. Toda kaj se zgodi, ko empatija doseže skrajne ravni in postane nezdrava?

'Čik pavza' vam lahko reši življenje
November je mesec ozaveščanja o pljučnem raku. V Sloveniji zaradi pljučnega raka vsak dan umrejo več kot trije ljudje. Možnost ozdravitve in uspešnega zdravljenja je največja, ko je diagnoza postavljena v začetnih stadijih.

Svetovni dan sladkorne bolezni 2022: število oseb s sladkorno boleznijo se je v preteklih dveh letih izjemno povečalo
Na letošnji, že 13. nacionalni konferenci o sladkorni bolezni bodo izpostavljali, kako zelo pomembno je za osebe s sladkorno boleznijo, da imajo na voljo verodostojne in razumljive informacije. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarjajo, da svetovni dan sladkorne bolezni, ki ga obeležujemo danes, ponuja priložnost za ozaveščanje o sladkorni bolezni kot globalnem javnem zdravstvenem problemu, ponujajo pa tudi nasvete, kaj je treba storiti za boljše preprečevanje, diagnosticiranje in obvladovanje bolezni.

Vse, kar morate vedeti o zlomu reber
Veliko število bolnikov z zlomom reber ne potrebuje kirurškega zdravljenja. Vendar je zdravljenje odvisno od resnosti poškodbe in nekaterih drugih dejavnikov.

Kaj je heterokromija?
Heterokromija je stanje, ko ima oseba različno obarvane oči ali imajo njene oči več kot eno barvo.

Skrite pasti antibiotikov
Konvencionalni antibiotiki so ključnega pomena za naše zdravje, ko se spopademo z bakterijsko okužbo, in so rešili že na milijone življenj. A na žalost se jih predpisuje prepogosto, zato postajajo bakterije vse bolj odporne nanje, to pa predstavlja zelo resen globalni zdravstveni izziv.

Bolezen, ki prizadene arterije srca in možganov
Ateroskleroza je bolezen, pri kateri se na stenah arterij nalagajo holesterol in druge maščobne snovi, posledica pa je vidna v zožitvi omenjenih žil. Velja za resno bolezen, ki pa običajno v začetnih oblikah ne kaže simptomov.

Movember: pomembno je zgodnje odkrivanje težav s prostato
Velikokrat poudarjamo pomen zdravja, ki ga smatramo za največjo vrednoto. A na žalost se zdi, da v medijih zasledimo veliko člankov na temo ženskega zdravja, le malo pa tudi o moških. Movember je mednarodno gibanje, ki je nastalo tudi iz tega razloga.

Bolečine v kolku? Preverite, kaj vam lahko pomaga
Če se soočate z bolečinami v kolku, je vsekakor prvi smiseln in logičen korak, da obiščete svojega zdravnika, da vam postavi točno diagnozo in ustrezno določi potek zdravljenja, če bo to potrebno. Vsekakor pa obstaja nekaj stvari, ki jih lahko naredite sami, večino od njih pa vam bo priporočal tudi vaš zdravnik.

Sindrom razdražljivega črevesja: vzroki, simptomi, pomoč
Sindrom razdražljivega črevesja je pogosta motnja, za katero so značilne bolečine v trebuhu in spremenjeno odvajanje blata v obdobju vsaj treh mesecev. Kakšni so simptomi in vzroki za sindrom razdražljivega črevesja? Kakšni so načini zdravljenja, kaj jesti in čemu se izogibati in ali omenjeni sindrom vpliva na telesno težo?

Gripa in prehlad – kako se zaščititi?
Pozimi, ko so temperature nižje in na prostem preživimo precej manj časa kakor poleti, odpornost imunskega sistema nekoliko upade, medtem ko zaprti prostori še dodatno spodbudijo prenos virusov, zaradi česar se pojavijo različna sezonska obolenja.

Rak ščitnice: vzroki, simptomi in zdravljenje
Zdi se, da so bolezni ščitnice v porastu. Čeprav ima večina od njih odlično prognozo, rak ščitnice zahteva dolgotrajno spremljanje pod specialističnim nadzorom.