zdravljenje z zdravili

22-letnik ostal brez obeh nog
26-letni vojak Ben je pred štirimi leti v Afganistanu v eksploziji mine skoraj umrl. Utrpel je kar 37 različnih poškodb – med drugim je ostal brez obeh nog, zlomljena je imel rebra in kolke, dobil je tudi hude poškodbe glave in hrbta. Kljub vsemu ni izgubil volje do življenja.

Težave v mali medenici vzrok neplodnosti
Kronična bolečina v spodnjem delu trebuha, ki ni vezana na menstrualni cikel ali spolne odnose in traja vsaj pol leta, lahko povzroči trajne okvare rodil ali neplodnost. Kdaj in kako ukrepati?

V Sloveniji krožijo trije virusi gripe
V Sloveniji so potrdili primere okužb z vsemi tremi virusi gripe, ki krožijo v tem obdobju po Evropi. Povečano število bolnikov s prehladnimi obolenji so v minulem tednu že zabeležili na Celjskem.

Novo zdravljenje aortne stenoze
Aortna stenoza ali zožitev aortne zaklopke je najbolj pogosta bolezen srčnih zaklopk v zahodnem svetu, ki je brez zdravljenja usodna. Brez kirurške zamenjave zaklopke bolnik v povprečju namreč ne preživi več kot štiri leta. Težava pa se pojavi pri starejših ljudeh, saj je zanje klasična operacija lahko preveč tvegana.

Devetletnica imela po 1000 napadov mesečno
Danes devetletna Joni je nekdaj na mesec imela tudi po 1000 epileptičnih napadov in več, letos pa so ji zdravniki z eno samo operacijo odpravili popolnoma vse simptome epilepsije.

Našli zdravilo proti Alzheimerjevi bolezni?
Ameriški znanstveniki so odkrili, da bi z gensko terapijo lahko zdravili do sedaj neozdravljivo Alzheimerjevo bolezen. To metodo so zaenkrat testirali le na miših, in sicer tako, da so delovali na kemikalijo, ki možganskim celicam pomaga pri pošiljanju signalov in povezovanju.

Orgazem je lahko stranski učinek zdravil
Čeprav nam zdravila pomagajo in so nepogrešljiva, pa imajo številna tudi neprijetne stranske učinke. Včasih so ti le blažji, lahko pa se zgodi, da so izjemno neprijetni in nas celo spravljajo v zadrego.

Vsako leto se pri nas z virusom HIV okuži 50 ljudi
V Sloveniji se vsako leto z virusom HIV na novo okuži približno 50 ljudi, zato je še kako pomembno, da se tisti, ki so v rizični skupini redno testirajo. Samo na ta način si lahko podaljšajo življenjsko dobo in preprečijo nadaljnje okužbe. Več o okužbi in zdravljenju nam je povedal infektolog prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.

Zaradi meningitisa najstnici odrezali obe nogi
Ko se je na počitnicah na Cipru Nicole začela počutiti zelo slabo, ni niti pomislila, da ji bo bolezen za vedno spremenila življenje. Zbolela je namreč za meningitisom. Ker zdravniki bolezni niso pravočasno prepoznali in zdravili, je ostala brez nog in prstov na rokah.

David Beckham ima astmo
Astma je kronična bolezen, ki v zadnjih dvajsetih letih močno narašča, posebej med otroci. Astma povzroča ponavljajoče se epizode piskanja, težkega dihanja, stiskanja v prsnem košu in kašljanja, zlasti ponoči ali zgodaj zjutraj.

Antibiotiki malo učinkoviti pri zdravljenju vnetja ušes
Antibiotiki imajo pri zdravljenju vnetja ušes pri otrocih majhen učinek, poleg tega pa povečujejo tveganje za nastanek stranskih učinkov, je pokazala ameriška študija. Večina vnetij namreč ni bakterijskega izvora.

Z izvornimi celicami nad posledice kapi
Britancu, ki je doživel možgansko kap, so v možgane vbrizgali milijone izvornih celic. Gre za pionirski postopek, pri čemer upajo, da bodo z njim lahko popravili škodo, ki je nastala zaradi kapi.

Svojci alkoholikov, poiščite si pomoč
Alkoholizem je bolezen, ki ne prizadene le alkoholika, ampak v veliki meri tudi njegove svojce, ki so pogosto žrtve psihičnega in fizičnega nasilja. Prav zato je pomembno, da tudi svojci zdravijo svoje rane in si poiščejo strokovno pomoč.

Preverite, ali ste izpostavljeni pljučnemu raku
Pljučni rak je drugi najpogostejši rak pri moških, medtem ko je pri ženskah po pogostnosti na četrtem mestu. V Sloveniji letno zboli več kot 1200 ljudi, prek 1100 jih letno zaradi te bolezni umre. Preverite, ali ste temu raku izpostavljeni tudi vi.

Izvijte se iz primeža alkohola
Imate močno željo po alkoholu, ki je ne morete krotiti, pogosto izgubite nadzor nad popitim alkoholom, ga dobro "nesete", je alkohol na prvem mestu pred drugimi aktivnostmi? Potem ste zasvojeni z alkoholom. Preverite, kako si pomagati!

Do petega leta utrpel 30 zlomov
Petletnega dečka je zavrnilo že šest vrtcev, saj je do petega leta utrpel že trideset zlomov kosti. Zlomi pa so tako močno prizadeli njegovo drobno telo, da sploh ne more več stopiti na lastne noge.

Smrtonosne maščobe?
Trigliceridi so za zdravje našega srca izjemno pomembni. Preverite, zakaj so tako pomembni in kaj morate storiti, če je količina trigliceridov v vaši krvi presegla mejo.

Spoznajte zdravnico, ki podira tabuje o smrti
Specializirana zdravnica paliativne medicine Urška Lunder spremlja tiste najtežje bolnike, ki jih zaradi neozdravljivih bolezni čaka smrt. Pacientom in svojcem pomaga, da se soočijo z grozljivo diagnozo in da so njihovi zadnji dnevi, tedni, meseci čim lažji.

Je zdravljenje MS s širjenjem ven je uspešno?
Klinična študija širjenja vratnih ven, ki jo na bolnikih z multiplo sklerozo opravljajo v Centru Medicor še ni končana, zato dokazov o (ne)uspešnosti metode ni, so pa, kot zatrjujejo, vmesni rezultati spodbudni. Hkrati so v Medicorju ogorčeni nad odzivom slovenskih nevrologov, ki njihovo delo blatijo še pred zaključkom študije.

Spirala, ki zaustavlja razvoj raka maternične sluznice
Spirala, ki je bila do sedaj v uporabi kot kontracepcijsko sredstvo, naj bi učinkovito preprečevala razvoj raka maternične sluznice, ohranjala plodnost žensk ter omogočala odlog odstranitve maternice.

Nova dnevna hematološka bolnišnica
Na Kliničnem oddelku za hematologijo Interne klinike UKC Ljubljana so dopoldne slovesno odprli obnovljene prostore dnevne bolnišnice.

Naučite se pravilno uporabljati antibiotike!
V Sloveniji zdravniki za zdravljenje akutnih bolezni najpogosteje predpisujejo antibiotike. Ker sebi in ostalim ljudem z nepravilnim jemanjem antibiotikov naredimo več škode kakor koristi, je dobro vedeti, kako in kdaj jih pravilno jemati.

Vse več revmatikov, premalo revmatologov
Oseb z revmatičnimi obolenji je v Sloveniji iz leta v leto več, število strokovnjakov pa bolj ali manj ostaja skozi ves čas enako. Kako prepoznati revmatično obolenje in kakšno je stanje na področju zdravljenja v Sloveniji?

8 načinov zdravljenja depresije
Približno 20 odstotkov ljudi se vsaj enkrat v življenju sreča z depresijo, redno pa se z njo spopada kar 10 odstotkov populacije. A danes obstaja za zdavljenje depresivnih motenj kar nekaj učinkovitih metod. O njih je govoril prim. Andrej Žmitek iz Psihiatrične bolnišnice Begunje.

Arnold Rikli, prvi naravni zdravilec v Sloveniji
Arnold Rikli je bil švicarski hidropat, zdravilec, ki zdravi s pomočjo vode. Na Bled je prišel zaradi svoje bolezni, ko se je pozdravil, pa se je tam uveljavil kot začetnik zdravljenja s pomočjo narave, torej s sončenjem in kopanjem v jezeru.

Zdravnica, ki je prebolela raka na dojki
Pogumna borka v boju proti raku dojk prim. dr. Mojca Senčar je na onkološkem inštitutu dolga leta delala med najbolj bolnimi pacienti. Kako težka je v resnici bolezen, pa je spoznala šele, ko je za njo zbolela tudi sama.

Električni obliž, ki zdravi akne
Akne, ki marsikomu grenijo življenje, bodo morda kmalu postale preteklost. Britanski znanstveniki so namreč izumili električni obliž, ki naj bi bil izjemno učinkovit pri njihovem zdravljenju.

Povišan holesterol vas lahko ubije
Povišana vrednost holesterola povzroča bolezni srca in ožilja. Te pa so najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji. Prav zato je pomembno, da s pravilno prehrano poskrbimo za to, da bodo vrednosti holesterola normalne. Več o tem nam je povedala dr. Cirila Hlastan Ribič z Inštituta za varovanje zdravja.

Katere hrane in zdravil ne smete nikoli kombinirati?
Že samo temperatura vode, s katero poplaknete tableto, lahko vpliva na njeno učinkovitost. Preverite, katere hrane in zdravil ne smete nikoli mešati, če želite, da bo učinek zares najboljši!

Vrelo olje ji je iznakazilo obraz
Ko je nič hudega sluteča Hannah stala v vrsti in čakala, da jo postreže uslužbenka v eni od prodajaln s hitro hrano, si ni niti mislila, da jo bo to za vedno zaznamovalo. Uslužbenka se je namreč nenadoma razjezila in v 21-letnico vrgla vrelo olje.