zdravstvene

Slovenija bi lahko med prvimi evropskimi državami odpravila raka materničnega vratu
17. novembra praznujemo drugo obletnico globalne strategije Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki se je zavezala odpraviti raka materničnega vratu. Govorimo o prvi odpravi katerega od rakov na sploh. Slovenija bi lahko postala ena prvih evropskih držav, ki bi ji uspel ta podvig, so sporočili z Onkološkega inštituta Ljubljana.

To doleti vsako žensko po 45. letu starosti
Neznosno potenje, navali vročine, motnje spanja, nihanje razpoloženja in potrtost ... To je le nekaj najpogostejših simptomov, ki jih povezujemo z menopavzo. Ta se v povprečju prične med 45. in 55. letom starosti in traja od 4 do 7 let. A čeprav obdobje menopavze, ki se mu ne more izogniti nobena ženska, velja kot eno bolj neprijetnih, ni nujno, da je tako. Če razumete, kaj se dogaja v vašem telesu in k lajšanju simptomov pristopite pravilno, je to obdobje lahko priložnost, da (za)živite dobro, izpolnjeno in s strastjo.

5 razlogov, zakaj je dobro pogosto piti špinačni sok
Špinača je prava zakladnica kakovostnih hranil in vsebuje vitamine, minerale in antioksidante. Ne sme biti samo v solatah ali kot priloga, ampak jo uživajmo tudi na druge načine. Skrajni čas je, da poskusite tudi špinačni sok, ker prinaša številne zdravstvene koristi.

5 pametnih in dobrih navad za zdrava in močna pljuča
Pljuča potrebujejo našo skrb in pozornost, da ostanejo zdrava. Z nekaterimi navadami jim lahko močno škodujemo, z drugimi pa jim lahko pomagamo, da delujejo dobro in ostanejo v najboljši kondiciji.

5 znakov, ki kažejo, da vam primanjkuje kalija
Če ste med tistimi, ki uživajo veliko vnaprej pripravljenih živil in hitro pripravljene hrane, ste tudi med tistimi, ki imajo veliko verjetnost za pomanjkanje kalija.

Preverite, v kakšnem stanju je vaš krvni obtok
Po poročanju portala Mindbodygreen naš krvni obtok vključuje približno 96.560.000 kilometrov krvnih žil, ki delujejo kot mreža za ohranjanje in gibanja telesa. Dobra cirkulacija je zato izjemnega pomena. Poglejmo si, kako lahko ugotovimo, v kakšnem stanju je krvni obrok, in nasvete, kako ga lahko izboljšamo.

Debelost pri otrocih – razlogi, posledice in preventiva
Debelost pri otrocih je v razvitih državah in državah v razvoju dosegla raven epidemije. Še posebej je zaskrbljujoče, ker odvečni kilogrami pogosto vodijo k zdravstvenim težavam, ki so v preteklosti veljale za težave odraslih: k sladkorni bolezni, visokemu krvnemu tlaku, visokemu holesterolu ... Debelost v otroštvu je pogosto povezana tudi z nizko samopodobo, depresijo, slabšim učnim uspehom in nižjo kakovostjo življenja otroka.

Vse, kar morate vedeti o barvni slepoti
V družbi kroži nešteto mitov o barvni slepoti tako pri živalih kot tudi in predvsem pri ljudeh. Barvna slepota ne pomeni nujno, da človek vidi svet črno-bel, temveč pomeni, da oko ne vidi barv tako, kot bi jih moralo. Poznamo več vrst barvne slepote, zato si poglejmo dejstva.

Kaj se zgodi, ko nehamo uživati rdeče meso?
Nekateri se za opustitev mesa odločajo z etičnega vidika, drugi z okoljskega. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pravijo, da uradna medicina stoji za stališčem, da zdrava in uravnotežena prehrana vključuje vsa živila v priporočenih in optimalnih količinah. A pri tem dodajajo, da je lahko tudi prepogosto uživanje mesa in zlasti mesnih izdelkov v večjih količinah zdravju škodljivo.

Kako odpraviti smrčanje?
Smrčanje je tema, o kateri se radi šalimo, čeprav v resnici niti približno ni smešno, ko moramo cele noči poslušati veselo 'žaganje' tiste ali tistega, ki spi poleg nas. A tisti, ki smrči, v resnici trpi veliko bolj kot oni, ki ga mora poslušati, pravijo strokovnjaki. Še več, dolgoročno lahko smrčanje povzroči resne zdravstvene težave. Preverili smo, zakaj je temu tako in kako se lahko znebimo smrčanja na učinkovit, a telesu prijazen način.

Tukaj boste na specialistični pregled sprejeti v zgolj 5 dneh!
Poškodba gležnja, kolena ali pa roke se nam lahko zgodi nenadoma, pogosto takrat, kadar je sploh ne pričakujemo. A ko se zgodi, je pomembno, da pridemo čim prej do prave diagnoze in zdravljenja. Prav toliko pomembno je, da pri bolezenskih stanjih pridemo hitro do zdravnika. Preverite, zakaj, in kaj lahko naredite sami, da preprečite zaplete, ki bi se lahko zgodili s predolgim čakanjem na zdravljenje.

Zakaj je imela kraljica Elizabeta II. obarvane roke?
Dr. Deb Cohen-Jones je že prejšnji teden opozorila, da so fotografije rok kraljice Elizabete II., ko je na zadnjem 'slikanju' pozirala skupaj z novo premierko Združenega kraljestva Liz Truss na gradu Balmoral na Škotskem, morda znak slabšanja zdravja.

Preverite, zakaj je dobro uživati kostanj
Kostanj za razliko od drugih oreškov in semen vsebuje sorazmerno majhno količino kalorij in maščob. Ne glede na to pa je odličen vir mineralov, vitaminov in fitohranil, ki pozitivno vplivajo na zdravje ljudi.

Odrasli naj bi težje prenašali bolezen poljubljanja
Mononukleoza je nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus iz družine virusov herpesa. Čeprav je pri odraslih manj verjetnosti, da zbolijo, je okužba zagotovo mogoča, bolezen pa je izčrpavajoča.

Kaj se zgodi, če vsak dan pijemo zeleni čaj?
Čeprav se zdi, da bi večina za svoj najljubši napitek izbrala kavo, ne zeleni čaj, ima slednji številne pozitivne učinke na naše zdravje. Poglejmo si šest zdravstvenih koristi zelenega čaja.

Lahko preprost test s prsti razkrije prisotnost pljučnega raka?
Strokovnjaki razkrivajo preprost test, imenovan Schamrothovo okno, s katerim naj bi lahko odkrili pljučnega raka. Vsekakor je za potrditev natančne diagnoze raka potrebno več zdravstvenih preiskav, vendar lahko s pomočjo tega hitrega testa ugotovite, če je pregled pri zdravniku smiseln.

Kaj je meditacija?
Meditacijo lahko definiramo kot niz tehnik, ki so namenjene spodbujanju povečanega stanja zavedanja in osredotočene pozornosti. Meditacija je tudi tehnika spreminjanja zavesti, za katero se je izkazalo, da ima veliko koristi tudi za dobro duševno počutje.

Ublažite razbolelo grlo na naraven način
Bolečine pri požiranju sline so lahko v primeru angine precej močne. Kako si lahko pri zdravljenju pomagate s podporo naravnih sestavin?

To so po mnenju nutricionistov zdravstvene koristi grenivke
Bele, rumene, rožnate ali rdeče grenivke imajo številne zdravstvene koristi, zaradi katerih niso povsem podobne drugemu sadju.

Zdravstvene koristi češenj, ki jih še ne poznate
Češnje so okusna poletna poslastica, s prehranskega vidika pa so njihove koristi zelo cenjene.

Izbira zdravstvenih storitev naj bo premišljena
Zdravje je vrednota, za katero je pomembno skrbeti, k temu pa poleg uravnoteženega življenjskega sloga spadajo tudi obiski zdravnika in udeleževanje rednih presejalnih programov. Na ta način redno spremljamo svoje zdravstveno stanje in ob morebitnih nepravilnostih poskrbimo za hitro ukrepanje. A kaj storiti takrat, ko se odločamo za izvajalce zdravstvenih storitev izven javnega zdravstva, bodisi gre za področje duševnega zdravja ali specialistov, ki delajo v okviru lastne prakse?

Ali je dopolnilno zdravstveno zavarovanje za vse zavarovance enako?
Zdravstveno zavarovanje je v Sloveniji v osnovi sestavljeno iz obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. To pomeni, če imate urejeni obe vrsti zavarovanj, potem pri obisku zdravnika, nakupu zdravil ali drugih zdravstvenih storitvah ne boste imeli dodatnih stroškov.

Kako prepoznati posttravmatsko stresno motnjo?
Posttravmatska stresna motnja (PTSD) se pojavi po travmatskem dogodku in moti človekovo sposobnost delovanja. Če zaznate simptome PTSD, je pomembno, da pravočasno obiščete zdravnika, da lahko dobite pravo diagnozo in zdravljenje.

Najpogostejši simptomi možganske kapi
Cerebrovaskularne bolezni so skupina bolezni, ki prizadenejo možgansko ali cervikalno ožilje, najpogosteje arterije, redkeje pa vene in venske sinuse. V večini primerov te bolezni povzročajo motnje krvnega obtoka, ki se kažejo kot sindrom kapi.

6 potencialnih razlogov, zakaj prihaja do težav z erekcijo
Motnja erekcije pri moških ni tako redka, kot bi si predstavljali. Erekcija je odvisna od splošnega zdravja, vse od krvnega pretoka, delovanja moči srčne mišice, ravni hormonov v telesu, optimalnega delovanja živcev do celotnega delovanja možganov. Do motenj lahko tako pride predvsem zaradi fizične komponente, v ozadju pa se seveda lahko skriva tudi psihični razlog.

Najboljši in najslabši položaji za spanje za različne zdravstvene težave
Tudi vi zaradi bolečin iščete idealen položaj za spanje? Bodisi zaradi bolečin v mišicah in sklepih ali pa pri lajšanju težav z dihanjem, dejansko obstajajo položaji, ki so boljši in slabši za spanje.

Kaj je primarna biliarna ciroza jeter?
Primarni biliarni holangitis, poznan tudi kot primarna biliarna ciroza, je bolezen, ki jo povzroči poškodba žolčnih vodov v jetrih. Ti majhni kanali prenašajo prebavno tekočino ali žolč iz jeter v tanko črevo. Kakšni so simptomi bolezni, zakaj sploh pride do nje in kakšna je prognoza?

Razlog, zakaj prihaja do bolečin, vas bo presenetil
Najbrž ga ni človeka, ki se vsaj enkrat v življenju ne bi soočil z neko obliko zdravstvenih težav, povezanih s hrbtenico. Vzroki zanje so lahko različni: pri nekaterih gre za prirojene in razvojne spremembe, pri drugih za bolezni in vnetja, pri tretjih za poškodbe. A največkrat so za bolečine v hrbtenici krive degenerativne spremembe, zlasti obraba vretenc, hernija diska, zožanje hrbtenjačnega kanala, artroze in mišične zakrčenine. Za večino teh težav je kriva dolgotrajna nepravilna drža in lega telesa, zlasti v pretežno sedečem položaju, v večini primerov pa najbolj pomaga aktivna fizioterapija, ki vsebuje telesno vadbo, da bi mišično-skeletni sistem spet deloval brezhibno.

Kaj so opičje koze?
Zdravstvene oblasti v Severni Ameriki in Evropi od začetka maja beležijo vse več primerov okužbe z virusom opičjih koz, zato se pojavljajo strahovi, da bi se lahko ta bolezen, ki je endemična v delih Afrike, razširila drugod po svetu.

Kaj sploh je bolečina in katere vrste poznamo?
Poleg delitve na akutno in kronično bolečino obstaja še delitev bolečine glede na patofiziološko osnovo. Tako obstajajo somatska, visceralna in nevropatska bolečina.