Vizita.si

zgodi

Bolezni 29. 04. 2020 11.15

Izvedeli ste, da je za hudo obliko raka zbolel vaš prijatelj. Kaj storiti?

Rak zagotovo poseže na vsa področja človekovega življenja. Človekov položaj v skupnosti se spremeni, kadar zboli za rakom. Sem spadajo medosebni odnosi, razmišljanje o lastni karieri, razmišljanje o življenju. Gre namreč za celostno področje. Kako in na kakšen način nuditi podporo bolniku pri rehabilitaciji, nam je svetovala dr. Vesna Radonjič Miholič, specialistka klinične psihologije.

Duševno zdravje 29. 04. 2020 07.59

Ste vedeli, da so sanje zdravilne?

V povprečju več kot pet let našega življenja porabimo za sanje. Sanje so odziv našega duševnega zdravja in hkrati terapevt ter zdravilec naše vsakdanjosti. So zelo pomemben del našega samoodkrivanja, omogočajo pa nam, da si boleča in nerazložljiva čustva zavrtimo nekje na varnem.

Duševno zdravje 29. 04. 2020 07.57

'Če bi zelo imela rada, bi razumela pot nekoga in mu dovolila oditi.'

Paliativna oskrba je celostna obravnava bolnikov z neozdravljivo boleznijo ter pomoč njihovim bližnjim, z namenom vzdrževati optimalno kakovost življenja, upoštevajoč vse bolnikove potrebe, pomagati svojcem med boleznijo, umiranjem in žalovanjem. Slabih deset odstotkov ljudi namreč umre nenadne smrti, ostali pa se imajo čas posloviti od življenja v času trajanja svoje bolezni.

Ginekologija in porodništvo 28. 04. 2020 09.03

Vzrok spontanim splavom, prezgodnjim porodom in med drugim celo smrti ploda v maternici

Nepravilna maternica ali maternična pregrada je lahko v nekaterih primerih vzrok za ponavljajoče se spontane splave, prezgodnje porode, zaplete ob porodu in redkeje tudi bolečine pri spolnih odnosih.

Bolezni 28. 04. 2020 09.02

Vaše ustnice lahko opozarjajo na resne težave

Težave z ustnicami se največkrat pojavijo ob padcu imunskega sistema. Še največkrat nastanejo zaradi pretiranega sončenja, izpostavljenosti vetru, mrazu, suhemu zraku ali ker jim ne posvečamo dovolj nege. Stanje vaših ustnic vam lahko razkrije tudi marsikaj o vašem zdravju.

Duševno zdravje 23. 04. 2020 09.15

’Možganska megla’ je lahko posledica nepravilnega delovanja ščitnice

Nenadni izbruhi jeze, nepojasnjena tesnoba, občutek ’prazne’ glave, jokavost in izolacija od ljudi. Zveni znano? Tovrstne spremembe v čustvovanju so med drugim lahko znak hormonskega neravnovesja in se lahko pojavijo povsem iznenada. Pomembno je, da znamo poslušati svoje telo in ustrezno ukrepati v primeru večjih težav.

Odnosi in spolnost 23. 04. 2020 09.14

Znaki, da partnerski odnos umira

Partnerski odnos je nekaj fluidnega. So trenutki, ko se cedita med in mleko in je vse ena sama harmonija čutenj. So pa tudi obdobja neizmernih razočaranj, težjih konfliktov in brezupnih misli: ’Ali je to res to, kar si zaslužim?’ Vzponi in padci, zatišja in strasti – vsak odnos je izziv in v vsakega moramo dati celega sebe, če si želimo, da ta tudi uspe.

Odnosi in spolnost 23. 04. 2020 08.29

Ko težave s taščo prerasejo v zakonske konflikte

Odnosi so lahko še kako komplicirani, sploh ko se dotaknemo relacije med izvirno družino partnerja in partnerskim odnosom. Če smo bolj natančni – ponavadi so ravno tašče (in v precej manjši meri tasti) tiste, ki lahko pošteno zamajejo trdnost nekega razmerja. In tako kot so odnosi lahko zelo izpolnjujoči, na drugi strani prav zaradi te problematike prinašajo številne izzive. Kaj storiti, ko se v vajin odnos prikrade tašča, ki nima niti trohice razumevanja in sočutja, ali pa jo celo tare ljubosumje?

Osebna rast 22. 04. 2020 08.13

Ljubezen vedno prebudi tudi največjo bolečino

Vsak partnerski odnos je po romantičnih začetkih tudi prebujanje spominov. Včasih okostnjaki iz omare postanejo tako glasni, da nam ne preostane drugega kot odločitev, da v življenju končno naredimo red in presežemo vse, kar nam ne dovoli naprej. Ena od takšnih priložnosti je zagotovo vzajemna rast v partnerstvu, ki je priložnost za skupno zdravljenje ran preteklosti.

Duševno zdravje 22. 04. 2020 08.13

Psihično nasilje v intimnem odnosu ni ljubezen

Prepiri, solze, hrepenenje, odpuščanje in manipulacija so sestavni del partnerskih odnosov, v katerih je prisotno psihično nasilje. Gre za napeto in čustveno nadvse izčrpavajočo igro nadzora in moči, kjer se nenehno prepletajo kritiziranje, poniževanje, vzbujanje krivde, nadzorovanje, izsiljevanje, izigravanje.

Odnosi in spolnost 21. 04. 2020 08.03

Za ljubezen je vedno pravi čas. Kaj pa za ločitev?

Ljudje se poročajo, večinoma, zaradi ljubezni in zaljubljenosti. V trenutku, ko se par odloči za skupno prihodnost, verjame, da bo srečen. Imata skupne cilje, sanje, želje in interese. Ker pa samo življenje pred njiju postavi mnoge preizkušnje, finančno obremenjenost, otroke, bolezen ... se na koncu lahko zgodi, da se kljub vsemu, za kar sta menila, da jima je skupnega, začneta odtujevati drug od drugega. Zato morda le ni presenetljivo dejstvo, da se večina ločitev zgodi v zrelih letih, ko se sicer pričakuje, da se bo za zakonca začelo najlepše obdobje v dvoje in skrb drug za drugega. O tej temi smo se pogovarjali z geštalt izkustveno družinsko terapevtko in psihoterapevtko Tino Korošec.

Osebna rast 20. 04. 2020 08.00

Izrazita samokritičnost ali ljubezen do sebe?

Vsak od nas ima svoj notranji dialog, ki je lahko odlična odskočna deska za dosežke ali pa neprijetna ovira, ki nam v življenju ne dovoli napredka. Naše misli vplivajo na to, kako se počutimo, kako in s kom sklepamo odnose, kako gledamo na izzive in življenje nasploh. Način, kako razmišljamo, je torej neke vrste samouresničujoča prerokba. Če mislimo, da nečesa nismo vredni, potem se bomo vedli v skladu z našim prepričanjem. Pretirana samokritično je lahko neke vrste samosabotaža, zaradi katere ne moremo izkoristiti skritih potencialov, doseči uspeha, odkriti zadovoljstva in zaživeti polnega življenja.

Prehrana 17. 04. 2020 11.04

Vsak dan jeste sladkor? Potem morate poznati teh 7 posledic

Portal Health je z ameriškim endokrinologom dr. Robertom Lustigom pripravil zanimiv članek, v katerem so predstavili, kaj se zgodi v našem telesu, če pogosto uživamo sladkor. Ta vpliva na kožo, možgane, energijo, maščobne obloge ...

Duševno zdravje 14. 04. 2020 08.00

Do srečnega življenja v sedmih korakih

"V življenju sem preživel veliko groznih stvari, nekatere med njimi pa so se celo zgodile,“ je nekoč dejal Mark Twain in tako duhovito pokazal, kako si ljudje svojo pot do sreče velikokrat presekamo kar sami.

Odnosi in spolnost 10. 04. 2020 10.13

Tisti, ki imajo PCD, se po spolnem odnosu počutijo prazne in žalostne

Spolni odnosi naj bi vplivali na občutek sproščenosti, sreče, medsebojne povezanosti, kar se vidi tudi na obrazu, ki ga obda poseben žar. A ni vedno vse tako lepo. Strokovnjaki omenjajo poseben fenomen, ki se imenuje postkoitalna disforija, znan tudi kot PCD ali postkoitalni blues. Kaže se kot nelagodje, tesnoba, žalost, občutki praznine, ki se pojavijo takoj ali dve uri po spolnem odnosu.

Osebna rast 10. 04. 2020 09.57

Znate biti sočutni do sočloveka?

O empatiji oz. zmožnosti vživljanja v čustva drugih se v zadnjem času veliko govori, kar je tudi prav. Sočutje do sočloveka je pomemben del življenja in predstavlja temelj za zdrave medosebne odnose. Ta vrlina pride še posebej do izraza v manj lepih trenutkih življenja, ko se naši najbližji spopadajo z razočaranjem, izgubami, žalovanjem ... Ali res znamo začutiti drugega v stiski, ki jo doživlja?

Zdravje 10. 04. 2020 07.58

Ta preprost napitek vam bo pomagal odplaviti toksine iz črevesja

Se spopadate z zaprtjem in s slabim počutjem zaradi nezdrave hrane, ki ste jo jedli? Potem vam bo pomagal napitek iz jabolčnega kisa in medu, ki bo pomagal prečistiti prebavni trakt in odplaviti toksine iz telesa.

Odnosi in spolnost 09. 04. 2020 08.33

5 napak, ki uničujejo ljubezen

Ste spoznali idealnega partnerja in poleg tega za njim ne vzdihujete le vi, temveč je med vsemi tudi on izbral ravno vas? Preden se začnete prehitro veseliti, preverite, ali vajine ljubezni ne boste uničili z napačnim obnašanjem.

Duševno zdravje 09. 04. 2020 08.32

Izjemno boleča izkušnja, zaradi katere se konča marsikatera zveza

Kadar izvemo, da nas je partner prevaral, se nam zamajejo temelji medsebojnega odnosa, spoštovanja in zaupanja. Kako se soočiti s posledicami prevare, odpustiti ali poskusiti znova? Kako znova zaupati? O teh vprašanjih smo se pogovarjali z Anjo Kovačič, specialistko zakonske in družinske terapije.

Prehrana 08. 04. 2020 08.45

Preprost nasvet za bolj zdrav velikonočni obrok

Nič ni narobe, če se občasno pregrešimo ali pojemo več, kot naše telo potrebuje, razlaga prehranska strokovnjakinja Anja Pristavec. A le če se tako prehranjujemo le ob praznikih in ne ves čas. Preprosto pa lahko tudi svoje praznične obroke spremenimo v bolj zdrave, če poskrbimo, da polovico obroka sestavlja zelenjava. Kaj bi bilo še dobro vedeti o velikonočni hrani?

Bolezni 08. 04. 2020 08.32

Bolečine v križu med nosečnostjo: Zakaj jih ne smemo spregledati?

S kar polovico nosečnic se v času nosečnosti ne pogovarja samo dojenček, temveč tudi križ. A kljub temu, da je veliko zdravil in mazil v nosečnosti prepovedanih, se to bolečino lahko omili in premaga. In ne samo, da se lahko – vsako močno bolečino je treba resno obravnavati, saj lahko ignoriranje težav, ki se pojavijo v nosečnosti, vodi do poslabšanja po rojstvu. Kot opaža fizioterapevtka Ana Krajnc, se namreč »vse skupaj navadno samo stopnjuje«. Z njo smo se pogovarjali o različnih vzrokih bolečin v križu in o tem, kako jih omiliti.

Duševno zdravje 06. 04. 2020 07.43

5 napačnih prepričanj o psihoterapiji

Kaj sploh je psihoterapija? V zvezi s tem področjem še vedno kroži veliko prepričanj in informacij, ki pa ne držijo najbolj. Kaj vse se na terapiji dogaja, ali terapevt res lahko razreši vse težave in ali je terapija res namenjena le posameznikom s težjimi duševnimi motnjami, preverite v spodnjih vrsticah.

Bolezni živčevja in možganov 06. 04. 2020 07.42

Veste, kaj se zgodi med možgansko kapjo?

V Sloveniji je možganska kap na tretjem mestu glede na vzrok smrti. Zaradi staranja prebivalstva se stopnja umrljivosti zaradi možganske kapi vsako leto podvoji. Okoli 4400 Slovencev se vsako leto spopade z možgansko kapjo, okoli 2100 jih umre. A kaj se v resnici zgodi, ko se pripeti možganska kap?

Bolezni 03. 04. 2020 11.31

'Najlažje bo, če sladkorno bolezen sprejmem kot najboljšo prijateljico, saj se bova neprestano družili'

Sladkorno bolezen tipa 1 so včasih imenovali od inzulina odvisna ali juvenilna sladkorna bolezen. Po navadi se pojavi pri otrocih ali mlajših odraslih, lahko pa tudi v katerikoli starosti. Sladkorno bolezen tipa 1 ima približno od 5 do 10 % vseh ljudi s sladkorno boleznijo. Pogovarjali smo se z 21-letno Ano, ki ima sladkorno bolezen tipa 1.

Koža 03. 04. 2020 08.12

Kaj je fascija in zakaj je tako pomembna?

Gre za vezivno tkivo, mreno, ki se nahaja pod našo kožo in ovija naše mišice. To pa ni edina naloga fascije, saj ta namreč obdaja in nosi naš skelet, mišice, sklepe, kosti, notranje organe in živčna vlakna. Nepravilni gibalni vzorci se lahko hitro odražajo na poteku same fascije, zato je treba biti previden.

Zdravje 14. 01. 2020 06.55

Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti

Kognitivno vedenjska terapija trenutno velja v svetu in pri nas *za najboljši način zdravljenja nespečnosti. S tem področjem se v UKC Ljubljana ukvarja klinična psihologinja Vita Štukovnik, ki smo jo vprašali, kako terapija poteka in kaj bi morali vedeti, če imate težave s spanjem. S kognitivno vedenjsko terapijo se te običajno začnejo izboljševati že v nekaj tednih.

Koža 02. 04. 2020 08.17

Suha koža zateguje in srbi, težave so hujše pri otrocih. Preverite, kako si pomagati

Suha koža je lahko bolj problematična v zimskem času, ko jo dodatno izsušujeta centralno ogrevanje in suh zrak v stanovanjih, pojavlja pa se tudi v drugih letih časih in iz drugih razlogov. Težave so običajno hujše pri otrocih. Kako si pomagati, piše dermatologinja, mag. Metka Adamič, dr. med.

Prehrana 02. 04. 2020 08.06

Kaj se zgodi s telesom, če vsak dan jemo banane?

Imate radi banane? Potem vam bomo dali dodaten razlog, da jih boste imeli še rajše. Ste vedeli, da banane pomagajo izboljševati razpoloženje, da zmanjšujejo napihnjenost, pomagajo v boju proti raku in zvišujejo raven energije.

Zdravje 03. 04. 2020 11.17

Zaradi številnih mineralov ima izjemno pozitivne učinke na telo

Povsod po svetu so naravne mineralne vode izjemno priljubljene, zato v nadaljevanju razkrivamo, kakšen je njihov vpliv na zdravje.

Tuje 31. 03. 2020 08.06

Sandra Šahat: "Grozili so mi zaradi okužbe s koronavirusom"

Dotaknila se nas je zgodba o dekletu iz Bosne in Hercegovine, ki je pozitivna na okužbo z novim koronavirusom. Sandra Šahat se je pred leti zaposlila v tujini, saj v matični državi ni dobila službe, zato se je kot večina mladih v Bosni in Hercegovini odločila oditi s trebuhom za kruhom.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996