zgodilo

Kaj vam lahko pomaga pri spreminjanju miselnih vzorcev in načina razmišljanja?
Najprej naj poudarimo, da ima vsak človek občasno negativne misli. Niso nič posebnega in nikakor niso vredne obsojanja. Je pa velika razlika med občasnimi negativnimi mislimi in nagnjenosti k negativnemu razmišljanju. Slednje namreč lahko prispeva k težavam, kot so tesnoba, depresija, stres in nizka samozavest.

Si tudi ti večkrat izrečeš stavek: 'Sovražim se!'?
'Sovražim se! Sovražim, kako izgledam, kaj počnem, sovražim vse na sebi!' Je tudi tebi domač ta stavek? Odraščanje ni vedno lahko in pogosto se pojavi izrazito nezadovoljstvo s seboj in svetom, kar prinese veliko frustracij. A občasne negativne misli o sebi, če jih seveda ne znaš zaustaviti, lahko vodijo do vse slabšega duševnega počutja, tesnobe in celo depresije.

Skrivnost placebo učinka - kaj je res in kaj ni?
Um ima lahko tako zelo močan vpliv na telo, da mu v nekaterih primerih lahko celo pomaga pri ozdravitvi. Takšen fenomen je placebo učinek, pri katerem ima lahko 'lažno' zdravljenje resnično terapevtske rezultate. Na drugi strani pa poznamo tudi nocebo, ki ima ravno obraten učinek.

Tudi vi jemljete stvari osebno?
Stvari, ki jih delajo in govorijo drugi, bolj malo povedo o nas. Ne glede na to, kaj se zgodi. Vsaj ne na način, kot si predstavljamo in kot radi predvidevamo. Ena najbolj fascinantnih stvari pri ljudeh je, da če v isto sobo postavite deset posameznikov, ob istem času in v isto situacijo in jih prosite, da opišejo, kaj se je zgodilo, boste dobili deset različnih zgodb. Nihče ne laže in nihče si nujno ne izmišljuje. Vsaka oseba je pozorna na različne stvari in ustvarja različne pomene na podlagi lastnih interesov, filtrov in vsebin, ki jih nosi znotraj sebe.

Opozorilni simptomi, ki lahko kažejo na demenco
Razvoj demence se običajno začne počasi, simptomi pa se navadno s časoma začnejo močno slabšati. Zato je pomembno, da pravočasno prepoznamo določene simptome – ti pa, poudarjamo, niso vedno zgolj znaki decence! Kako torej vedeti, za kaj gre?

Eksperimentalna študija daje velike upe za bolnike z rektalnim rakom
Zadnja študija kaže na novo upanje za bolnike z rektalnim rakom. Skupno 12 bolnikov je zaključilo zdravljenje z Dostarlimabom. Podvrženi so bili vsaj 6-mesečnemu spremljanju. Rezultati študije kažejo obetavne rezultate. Obrnili smo se na doc. dr. Tanjo Mesti, dr. med., specialist internist onkolog, ki nam je zaupala več podrobnosti. Je zdravilo že dostopno pri nas? Kakšne obete dejansko kaže študija? Je vzorec dovolj velik, da ga lahko posplošimo na splošno populacijo in vse bolnike? Poglejmo si več podrobnosti.

Ljubitelji testenin boste navdušeni
Skoraj ga ni junaka, ki ne bi bil navdušen nad testeninami. Dandanes na prodajnih policah lahko najdemo malo morje testenin najrazličnejših oblik, sestave in tudi okusa, tako da jih lahko uživate tudi tisti, ki pazite na svoje zdravje, ste morda vegani ali se recimo izogibate glutenu. Med izjemno okusne in zdravju prijazne zagotovo sodijo testenine iz sladkega krompirja, ki bodo brez dvoma navdušile tudi najbolj zahtevne gurmane.

Moja starša se ločujeta!
Soočanje z ločitvijo staršev nikoli ni enostavno, v času odraščanja morda še toliko bolj, saj se ti v tem ranljivem obdobju naenkrat sesuje vse, kar ti je nekoč predstavljajo varnost. Če se ob tem srečuješ še z ostalimi izzivi najstništva in je razhod staršev le še pika na i vsemu stresu, ki ga doživljaš, ti bodo skozi to obdobje morda pomagali sledeči nasveti.

Kako sprejeti notranjega otroka v sebi?
Vsak ima notranjega otroka. Nekateri se ga zavedajo in ga sprejemajo, drugi so popolnoma nevedni o njegovem obstoju, spet tretji pa iščejo načine, kako ga prepoznati. Zakaj je pomembno, da sprejmemo, objamemo in prepoznamo svojega notranjega otroka? Ker nosi vse tiste vsebine, dobre in slabe, ki nas v odraslosti bodisi ovirajo ali pa nas vodijo do zdravih odnosov.

Lahko ekspresivno pisanje vpliva na celjenje ran?
Vedno več (znanstvenih) študij nakazuje na to, da lahko z lastnimi mislimi, regulacijo čustev in čustvenih odzivov vplivamo na naše telo. Zadnja študija je raziskovala, če in kako lahko ekspresivno pisanje pomaga pri celjenju ran. Ugotovitve raziskave so izjemno zanimive.

Napačna prepričanja o seksu
Prepričanja, ki jih imaš o seksu, vplivajo tudi na to, kako ga doživljaš in se vedeš, ko pride do njega. Nekatere informacije so prave, spet druge so popolnoma zgrešene, saj obstaja kar nekaj mitov o seksu, ki ne držijo, a lahko močno zaznamujejo tvoje spolno življenje. Več o tem si lahko prebereš v nadaljevanju.

Ko se ljubosumje zaplete v prijateljstvo – kako ga opaziti?
Ljubosumje v prijateljskih odnosih nikakor ni dober znak, celo nasprotno – navadno nam kaže, da nismo v najbolj 'zdravem' odnosu. Poglejmo si, zakaj in kaj lahko storiš.

Ana Praznik iskreno o svojem življenju: od otroštva do 40. rojstnega dne
Ana Praznik je pri svojih rosnih 19. letih stopila na avdicijski oder šova Popstars, vse ostalo pa je zgodovina. S skupino Bepop, v katero je bila izbrana, je ustvarila čudovito zgodbo, ki traja še danes, vmes postala mamica in voditeljica Delovne akcije ter bogatejša za številne življenjske izkušnje. Tokrat sva z Ano iskreno govorila o vsem: o njenem otroštvu, prvih korakih v svetu glasbe, bolečih izgubah, materinstvu, osebni rasti in vsem ostalem, kar je Ano zaznamovalo, da je danes to, kar imajo radi vsi Slovenci.

Koronakriza: Slovenski igralec iskreno o času, ki smo ga preživeli ločeni
Pandemija covida-19 se je zgodila nepričakovano, a hkrati močno zarezala v naš vsakdan, po slabih dveh letih pa se vse bolj zdi, da se 'nova normalnost', ki smo jo imeli zgolj za začasno, vse bolj uveljavlja kot povsem običajen vsakdan. O tem smo klepetali tudi z Juretom Henigmanom, priznanim slovenskim igralcem, ki trenutno blesti v novi slovenski seriji Gospod profesor.

Vse, kar morate vedeti o povečanju ustnic
Povečanje ustnic je vedno bolj priljubljen estetski poseg, ki vam lahko zagotovi polnejše in bolj izrazito oblikovane ustnice. Danes je injekcijsko dermalno polnilo najpogosteje uporabljena metoda za povečanje ustnic. Poznamo več vrst dermalnih polnil, toda najpogostejša polnila so danes izdelki, ki vsebujejo snovi, podobne hialuronski kislini. Zanimalo nas je, ali je takšen poseg varen, za koga je primeren in za koga morda ni, navsezadnje pa, kako poteka. Pogovarjali smo se s specialistom plastične, rekonstruktivne in estetske kirurgije, dr. med. Andrejem Testenom.

Kako je pandemija vplivala na kronične nenalezljive bolezni in dejavnike tveganja?
Pandemija je vplivala na vse dele našega življenja, pomemben vpliv pa ima tudi na dejavnike tveganja za nastanek kroničnih nenalezljivih bolezni.

Zakaj je dobro pisati dnevnik hvaležnosti?
Po mnenju strokovnjakov ima lahko pisanje dnevnika hvaležnosti številne koristi za duševno zdravje. Poglejmo si, kaj je na tem področju raziskanega, kaj pravijo strokovnjaki in za kaj je sploh dobro, da pišemo dnevnik hvaležnosti.

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti
Kakšne so razlike med aksioznostjo in depresijo? Je mogoče, da imamo istočasno eno in drugo? Kakšni so vzroki za eno in drugo, kako prepoznamo simptome in najpomembnejše, kam se lahko (pravočasno!) obrnemo po pomoč?

Najpogostejše laži, ki jih izrečejo starši
Starši nam, seveda v dobri veri, da delajo najboljše za nas, pogosto lažejo oz. izrečejo kakšno neresnico. Šele tekom odraščanja in ob vstopu v odrasla leta se zavedamo, da so nam hoteli seveda najboljše, a včasih nam tudi s tem ne delajo usluge. Katere so najpogostejše laži, ki jih izrečejo starši?

Ko življenje prelagamo na jutri, čas zbeži mimo nas
Ko bom dobila partnerja, bom končno srečna. Ko bom dosegla naziv, bo moje življenje popolno. Ko bom shujšala, bom zadovoljna s seboj. Ko bom ustvarila družino, bom imela vse. Ste tudi sami med tistimi, ki svoje življenje nenehno prelagajo na jutri? Resnica je, da je življenje kratko, vsako prelaganje dokončne sreče in izpolnitve na določen cilj, pa pomeni to, v danem trenutku ne znamo in ne zmoremo v polnosti živeti. Kaj pa če jutri nikoli ne pride?

Doc. dr. Lidija Kitanovski, dr. med.: ''Ne maraš tega, da otroci umirajo. Želiš si pozdraviti vsakega.''
Diagnoza rak je tako s fizičnega kot s psihološkega vidika ena najtežjih diagnoz, še posebej težka pa je, če gre za otroka z rakom.

Tako boš lahko enostavneje sklepal nova prijateljstva
Ko vstopimo v obdobje najstništva, se spremeni način, kako gradimo prijateljstva. Ne glede na to, ali smo bolj vase zaprti, ali smo se pred kratkim preselili ali pa se zgolj želimo naučiti bolje komunicirati z drugimi ljudmi, se splača naučiti nekaj ključnih spretnosti.

Najpogostejše napake pri ličenju, ki jih moraš poznati
Vsakdo se seveda liči na način, ki mu najbolj ustreza, a določene stvari so še vedno 'napačne' oz. veljajo za velike 'kikse v prazno'. Poglejmo si nekatere izmed njih.

Kaj vse šteje pod 'varanje'?
Nedavna raziskava je razkrila, da fantje in dekleta nimamo popolnoma enakega mnenja, kaj je varanje in kaj ne.

Kako vedeti, ali ste simpatiji všeč?
Obstajajo znaki, s katerimi boste z lahkoto ugotovili, kako gleda na vas.

Zakaj je odpuščanje pomembno?
Največjo bolečino občutimo takrat, ko nas izdajo ljudje, ki so nam najbližje – starši, partner, prijatelji ali znanci. Vsakdo, ki je to že doživel, ve, kako hudo je takrat omajan naš notranji svet. A ko nas življenje močno prizadene, ni nič učinkovitejše za celjenje čustvenih ran od pristnega in globokega odpuščanja.

Strah pred uspehom – si lahko pomagamo sami?
Strah pred uspehom vključuje strah pred lastnimi dosežki, pogosto do te mere, da ljudje sabotirajo samega sebe. Čeprav na uspeh pogosto gledamo kot na nekaj, kar je zaželeno in česar si želimo vsi, obstajajo razlogi, tudi takšni, ki so morda celo racionalni, zakaj se ljudje bojijo, da bi jim resnično uspelo.

Naravno znižajte previsok krvni tlak
Vsekakor upoštevajte navodila zdravnika. A če vas muči previsok krvni tlak, lahko na njegovo znižanje vplivate tudi naravno. Vse več študij kaže, da izredno pomaga gibanje. Že po eni vadbi se tlak lahko začasno zniža, če se navadimo gibati redno pa lahko tako na svoj tlak vplivamo dolgoročno.

Je tvoj prijatelj v novem razmerju in je praktično pozabil nate?
Večina nas v najstniških letih tako ali drugače doživi svojo prvo ljubezen. Včasih je obojestranska, včasih nam nasprotna stran ne vrača enakih čustev in naklonjenosti, včasih – in to nemalokrat – pa se zgodi, da v svojem prvem razmerju radi pozabimo na svoje prijatelje.

Od kje izvira kompleks krivde in njeni občutki?
Vzbujanje občutkov krivde je lahko močan motivator človeškega vedenja, saj jo lahko določeni posamezniki zlorabljajo kot orodje za spreminjanje načina razmišljanja, počutja in vedenja drugih. Včasih lahko vzbujanje krivde vključuje naslanjanje na nekaj, za kar se nekdo že počuti krivega.