Vizita.si

zgornjih

Bolezni živčevja in možganov 29. 03. 2024 04.36

Kdaj so glavoboli lahko nevarni?

Za različnimi oblikami glavobolov v Evropi vsake toliko časa trpi najmanj 65 milijonov ljudi, številka pa se vsako leto veča. A vzroki za glavobol so najrazličnejši. Preverite, kateri so najpogostejši in kdaj je treba takoj k zdravniku.

Zdravje 26. 02. 2024 09.40

Hitra pomoč pri okužbah zgornjih dihal

Zamašen nos, smrkanje, kihanje, boleče grlo, kašelj, povišana telesna temperatura in splošno slabo počutje so najpogostejši znaki, ki nakazujejo, da se nas nekaj loteva. Običajno ravno takrat, ko si najmanj želimo. Vam je znano? V nadaljevanju preverite, kako si lahko na naraven način pomagate pri blaženju simptomov sezonskih viroz ter kaj vam lahko učinkovito pomaga pri krepitvi imunskega sistema, da boste lahko predvsem hladnejše mesece preživeli brez skrbi.

Imunski sistem 16. 01. 2024 04.37

Vneto in boleče grlo - kdaj je lahko nevarno?

Vneto in boleče grlo običajno nastane zaradi virusnega vnetja, ki je posledica gripe ali prehlada. Neprijeten občutek v žrelu, suho žrelo, praskanje, pekoča bolečina in bolečina pri požiranju so simptomi, s katerimi smo se že pogosto srečali. Preverite, kako si pomagati in kdaj so ti simptomi posledica bolj resne bolezni.

Zdravje 27. 12. 2023 09.12

Preprosto odpravite zgago, bolečine in težave z želodčno kislino

Danes se mnogo posameznikov sooča z neprijetnimi simptomi, ki pogosto izhajajo iz bolezni zgornjih prebavil. Največkrat gre za zgago, bolečine in pekoč občutek v želodcu, vračanje hrane, napihnjenost, neugoden zadah in celo težave z zobmi. O glavnih vzrokih za tovrstne težave in tem, kako jih lahko preprosto odpravimo, smo se pogovarjali z internistom in specialistom gastroenterologom dr. med. Željkom Perdijo, ki se pri svojem delu vsakodnevno srečuje s pacienti, katerim prebavne težave grenijo življenje.

Prehrana 25. 12. 2023 05.00

2 čaja, ki lahko pomagata pri kašlju, prehladu in gripi

Čaji so odlični zavezniki imunskega sistema. Pozimi nas ne le grejejo, temveč vsebujejo tudi dobrobitna zelišča, iz katerih lahko pripravimo okusne napitke, okrepčila in zaščito za telo pred pogostimi okužbami dihal, ki spremljajo hladnejše zimske mesece.

Zdravi zobje 19. 12. 2023 05.00

Tudi to vpliva na bolezni prebavil

V sodobnem zobozdravstvu, kjer človeka opazujemo celostno, veliko pozornosti ne posvečamo samo prisotnosti kariesa ter drugih zobnih patologij, temveč iščemo tudi znake določenih bolezni, ki se lahko kažejo sprva celo samo s spremembami v ustni votlini.

Preventiva 21. 11. 2023 05.00

8 domačih pripravkov za prehlad in gripo

Ob hladnem vremenu in spremenljivih temperaturah smo vkorakali tudi v sezono prehladov in gripe. Kombinacija telesnih bolečin, povišane telesne temperature, mrzlice in zamašenega nosu je dovolj, da se počutimo popolnoma izčrpani. Kaj nam, poleg zdravil, še lahko pomaga?

Simptomi in bolezni 24. 10. 2023 05.00

Revmatična polimialgija – odpravite bolečine s fizioterapijo!

Kaj se zgodi, ko bolečina in togost prevzameta nadzor nad vašim telesom? Kaj storiti, ko se vsakdanja opravila, kot je dvig roke ali hoja po stopnicah, spremenijo v izziv? To so le nekatera vprašanja, ki si jih zastavljajo ljudje, ki se soočajo z revmatično polimialgijo.

Infekcijske bolezni 09. 10. 2023 05.00

Sezona virusov se je začela, poskrbite za preventivo

Nestanovitno vreme, neuravnotežena prehrana, oslabljen imunski sistem in podobno nas naredi še toliko bolj ranljive za raznorazne bolezni, ki so najbolj na pohodu prav v jesenskih in zimskih mesecih, ko se največ zadržujemo v zaprtih prostorih.

Aktivno življenje 26. 07. 2023 05.00

Miti in dejstva o hoji, ki jih morate poznati

Tudi lahki polurni sprehodi na dan nam prinesejo številne koristi za zdravje. Hoja je vsekakor odlična telesna aktivnost, a z njo so danes žal pogosto povezani tudi številni miti.

Odnosi in spolnost 24. 07. 2023 05.00

Spolno prenosljiva okužba, ki jo povzroča bakterija

Sifilis je spolno prenosljiva okužba, ki se širi z vaginalnim, analnim ali oralnim spolnim odnosom z nekom, ki je okužen.

Zdravje 16. 05. 2023 05.00

Neprijetni simptomi, s katerimi se soočajo predvsem ženske

Če vam pogosto niha razpoloženje, pridobivate na teži, se prekomerno potite ali ste nenehno utrujeni, je to lahko znak porušenega hormonskega ravnovesja. Slednje je še posebej izrazito v puberteti ter pri ženskah v perimenopavzi ter v menopavzi. Ste vedeli, da vam hormone lahko pomaga vrniti v harmonijo tudi matični mleček, ki učinkovito lajša jakost kar 11 simptomov, ki spremljajo menopavzo?

Novice 21. 03. 2023 09.33

''Z nami, ne za nas'' je geslo letošnjega svetovnega dneva Downovega sindroma

Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

Zdravje 17. 03. 2023 10.30

Bolečina v zobu ali ob njem: razlogi, načini zdravljenja in rešitve

Bolečina je neprijeten senzorni in emocionalni odgovor na dražljaj. Je zaščitni odgovor telesa, ki nam sporoča, da je situacija neprijetna in potrebuje rešitev. Isto velja za bolečino v ustni votlini, zelo neprijeten simptom, ki pa se razlikuje glede na stanje, ki je v ustni votlini prisotno. Bolečino čutimo zaradi reakcije živca, ki se nahaja v korenini zoba in je odvisna od tipa in stopnje dražljaja.

Bolezni 04. 03. 2023 05.00

Kaj je sinusitis?

Obstaja več kot ena vrsta in nekatere med njimi je lažje zdraviti. Toda večina akutnih primerov mine sama od sebe brez potrebe po zdravilih.

Psiha 13. 02. 2023 05.00

''Zakaj me nihče ne mara?''

Zlasti za obdobje najstništva velja, da želimo biti v očeh drugih všečni, priljubljeni, zanimivi. Želimo si pripadnosti, družbe in občutka, da se vse vrti okoli nas. A dejstvo je, da je slika pogosto zelo drugačna. Počutimo se kot sive miši, osamljeni, nevredni, zavrnjeni, kar v nas še bolj utrjuje občutek žalosti in praznine. Pomembno je, da spoznaš, od kod to izhaja.

Rakave bolezni 09. 02. 2023 05.00

7 znakov, ki lahko nakazujejo na rak želodca

Najpogostejši tumor želodca je adenokarcinom, druge oblike malignih želodčnih tumorjev, na primer limfom, želodčni sarkom in karcinom, pa so redke.

Simptomi in bolezni 31. 01. 2023 05.00

Odvisnost od sladkorja: odtegnitvena kriza in kako jo omiliti

Zmanjšanje vnosa sladkorja v telo je lahko odličen začetek bolj zdravega načina življenja. Odpoved sladkarijam pa ni lahka. Ponujamo vam koristne nasvete, kako to storiti in se znebiti posledic, ki jih lahko prinese odtegnitvena kriza.

Bolezni 18. 01. 2023 05.00

Najpogostejši znaki intolerance na gluten

Intoleranca na gluten je dokaj pogosto stanje. Zanjo so značilne neželene reakcije na gluten, beljakovino, ki jo najdemo v pšenici, ječmenu in rižu.

Bolezni 06. 01. 2023 05.00

Simptomi se običajno pojavijo med 35. in 45. letom

Ameriški zdravnik dr. George Huntington je leta 1872 objavil opis bolezni in jo poimenoval dedna horea po grški besedi ples, pri čemer je želel poudariti bolnikove nehotene zgibke in značilno gibanje. Pozneje so bolezen preimenovali v Huntigtonovo bolezen.

Simptomi in bolezni 30. 12. 2022 12.39

Okužbe dihal so v porastu, poskrbite za preventivo

Dodatna previdnost, ki je nastala kot posledica pojava covida, je preprečila širjenje ostalih okužb dihal, ki pa se zdaj, ko ni več strogih zaščitnih ukrepov, tako rekoč vračajo še v večjem številu. S splošnimi preventivnimi ukrepi pa lahko kljub temu zmanjšamo tveganja za respiratorne okužbe, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Zdravje 30. 12. 2022 05.00

5 higienskih napak, za katere sploh niste vedeli, da jih delate

Marsikdo je včasih presenečen, ko ugotovi, da nekatera higienska pravila, ki se jih držimo že dlje časa, niso pravilna ali so celo škodljiva za zdravje.

Duševno zdravje 12. 12. 2022 05.00

Zimska depresija – mit ali resnica?

Zimska depresija je pogovorni izraz za sezonsko depresijo, ki se pojavi v zimskih mesecih, ko so dnevi krajši in je manj sončne svetlobe. Stanje se natančneje imenuje depresija s sezonskim vzorcem, znana pa je tudi kot sezonska afektivna motnja (SAD). Oseba, ki ima to motnjo, običajno doživlja ciklična depresivna obdobja, pri čemer se epizode pojavijo jeseni ali pozimi in izginejo v pomladnih ali poletnih mesecih.

Zdravje 23. 11. 2022 05.00

Rastlina, ki lahko spodbuja imunski sistem

Številna plemena severnoameriških Indijancev so ameriški slamnik uporabljala za zdravljenje ran vseh vrst, za različna vnetja, pri pikih insektov in kačjih ugrizih, pri kašljanju, prehladu, zobobolih, trebušnih krčih in celo gonoreji. Pri nas pa ga sedaj največkrat uporabljajo kot raztopine sveže iztisnjenega soka iz listov ali cvetov, alkoholno-vodne izvlečke korenin, za čaje grobo zmletih rastlin ali kapsule z izvlečkom rastline.

Aktivno življenje 11. 11. 2022 05.00

Kako začeti telovaditi?

Največkrat je najbolj prikladen izgovor dejstvo, da se vsi soočamo s pomanjkanjem časa. Seveda moramo vsi opravljati svojo službo, tako ali drugače poskrbeti za svojo družino, opraviti dodatne obveznosti, za rekreacijo lastnega uma in telesa pa ostane bolj malo časa. Je to res ali je to samo izgovor?

Estetska medicina 08. 11. 2022 05.00

Življenjska preobrazba Ane, ki vas bo navdušila

Vsako obdobje ima svoje dobre in slabe plati, a kakor koli pogledamo, vedno težimo k temu, da bi se čim bolje počutili v svoji koži in to ne glede na spol, leta ali kar koli drugega. V resnici nikoli ni prepozno. "In odličen primer za to je moja pacientka Ana," pove Miran Križančič, specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije: "Njena zgodba je živ dokaz, da so leta zgolj številka."

Preventiva 02. 11. 2022 05.00

To so posledice stiskanja trebuha

Nenehno vlečete trebuh notri, da bi bil bolj raven? Morda bi se komu takšno početje zdelo smešno, a nikakor ni, dodatno pa naj bi bilo tudi precej pogosto. Smešno ni, ker stiskanje trebuha lahko povzroči bolečine v hrbtu in vratu ter težave z dihanjem!

Simptomi in bolezni 26. 10. 2022 08.00

Gripa in prehlad – kako se zaščititi?

Pozimi, ko so temperature nižje in na prostem preživimo precej manj časa kakor poleti, odpornost imunskega sistema nekoliko upade, medtem ko zaprti prostori še dodatno spodbudijo prenos virusov, zaradi česar se pojavijo različna sezonska obolenja.

Zdravje 12. 10. 2022 05.00

Trpotčev čaj je odličen za krepitev pljuč

Še pomnite, kako smo si včasih, ko smo bili mlajši in smo se na igrišču igrali ter med igro pridobili kakšno odrgnino na kolenu, potem na rano dajali zeleno listje, ki je pomagalo ublažiti in omiliti bolečino? No, ti zeleni listi so bili pravzaprav trpotčevi. Za kaj vse je dober, pa preberite v naslednjih vrsticah.

Zdravje 07. 10. 2022 05.00

Kako odpraviti smrčanje?

Smrčanje je tema, o kateri se radi šalimo, čeprav v resnici niti približno ni smešno, ko moramo cele noči poslušati veselo 'žaganje' tiste ali tistega, ki spi poleg nas. A tisti, ki smrči, v resnici trpi veliko bolj kot oni, ki ga mora poslušati, pravijo strokovnjaki. Še več, dolgoročno lahko smrčanje povzroči resne zdravstvene težave. Preverili smo, zakaj je temu tako in kako se lahko znebimo smrčanja na učinkovit, a telesu prijazen način.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1070