znaki

Stanje, ki je poleti lahko smrtno nevarno!
Sončarica je lahko usodno stanje, ki se pojavi zaradi pretirane in nezavarovane izpostavljenosti glave soncu in vročini. Zaradi neposrednega izpostavljanja soncu v najhujši vročini lahko namreč pride do razširitve krvnih žil okoli možganov in pregrevanja možganskega tkiva!

Od kje izvira kompleks krivde in njeni občutki?
Vzbujanje občutkov krivde je lahko močan motivator človeškega vedenja, saj jo lahko določeni posamezniki zlorabljajo kot orodje za spreminjanje načina razmišljanja, počutja in vedenja drugih. Včasih lahko vzbujanje krivde vključuje naslanjanje na nekaj, za kar se nekdo že počuti krivega.

Stanje, ki ima lahko resne zdravstvene posledice
Dolgotrajni stres, ki ga imenujemo tudi kronični stres, je dolgoročen fiziološki odziv, ki ima lahko resne zdravstvene posledice, če se ne zdravi pravočasno in ustrezno. Vpliv dolgotrajnega stresa lahko vključuje tako fizično kot duševno zdravstveno stanje, navadno pa zajema oboje.

Kaj je radikalno sprejemanje?
Radikalno sprejemanje temelji na predpostavki, da trpljenje ne izhaja neposredno iz bolečine, temveč iz navezanosti na njo. Korenine segajo v budizem in v psihološko paradigmo Carla Rogersa, ki je trdil, da je sprejemanje prvi korak, ki vodi k spremembam.

Znate prepoznati znake depresije?
Ko govorimo o težjih občutkih, čustvih in navsezadnje tudi o težjem obdobju v življenju posameznika, se nam ob srečnih dnevih kaj takšnega zdi nepredstavljivo. A dejstvo je, da v življenju pridejo takšni in drugačni izzivi, na katere se ljudje odzivamo različno. V tokratni oddaji Nasmeh zdravju smo zato spregovorili o depresiji, njenih znakih, o izkušnji z njo pa je z novinarko spregovoril tudi Zlatko.

Znaki, da tvoji 'prijatelji' pravzaprav niso iskreni
Če imaš občutek, da se tvoja 'družba' obnaša nenavadno, te morda ta občutek ne vara.

Vam zatekajo ti deli telesa? Telo vam lahko kaže simptome diabetesa
Otekanje katerega koli dela telesa vsekakor ni prijetna izkušnja, razlogi pa se skrivajo v najrazličnejših težavah in bolezni. Če pa vam zatekajo naslednji trije deli telesa, gre lahko za simptom diabetesa.

»Krog nagrajevanja«: ko za občutek ugodja potrebujemo vedno več sladkarij
Le kdo ne mara sladkarij? Tortice, sladkane kave, piškoti, sladoled, manjši sladki prigrizki – sladkor najdemo v številnih živilih, zato se mu je skoraj nemogoče izogniti. V manjših oziroma zmernih količinah ni škodljiv, vendar se njegova moč skriva ravno v tem, da je tako zelo zasvajajoč. Čeprav se odvisnost od sladkorja ne šteje za tako zelo resno kot ostale vrste zasvojenosti, pa ima lahko dolgoročno zelo resne vplive na zdravje.

Kaj se zgodi, če ne spimo dovolj?
Kot je v oddaji Nasmeh zdravju povedala dr. Leja Grošelj, kar ena tretjina Slovencev spi premalo. Toda tako kot baterija v telefonu dandanes potrebuje vsakodnevno polnjenje, tudi naše telo za normalno funkcioniranje potrebuje dovolj spanca.

Timus – žleza, ki v mladosti vpliva na našo imunost
Timus je žleza, ki igra pomembno vlogo pri regulaciji imunskega sistema v zgodnjem otroštvu. Čez čas, v odraslosti naj bi to žlezo nadomestila maščobna tkiva, kljub temu pa si poglejmo nekaj zanimivosti o tej dokaj nepoznani žlezi.

11 simptomov anksioznih motenj
Anksioznost je običajen odziv na težje življenjske dogodke, ki nas premaknejo iz ustaljenega ritma in jih doživljamo kot bolj stresne. To je navadno menjava službe, prekinitev partnerskega odnosa, selitev, finančne težave, medosebni konflikti, težave z družino. Ko težje obdobje mine, težave navadno izzvenijo.

Z zdravimi jetri tudi do energije, lepše polti in manj kilogramov
Spomladansko-poletni čas je kot nalašč za razstrupljanje, še posebej, če vam primanjkuje energije, imate težave z odvečnimi kilogrami, napihnjenostjo, kožo in se na sploh počutite slabo. Zakaj ne bi letos v poletje raje vstopili lahkotno in samozavestno? Razstrupite se.

8 simptomov tumorja hipofize
Tumorji hipofize so v večini primerov adenomi, torej benigni tumorji, tkani iz celic, ki spominjajo na zdrave hipofizne celice. Rastejo na dnu lobanje, v kostni votlini, v kateri je sicer zdrava hipofiza.

Najpogostejši razlogi za nastanek različnih vrst raka
Rak se nanaša na katero koli izmed številnih bolezni, za katere je značilen razvoj nenormalnih celic, ki se nenadzorovano delijo in imajo sposobnost infiltracije in uničenja normalnega telesnega tkiva. Rak se pogosto lahko širi po vsem telesu.

Biologija človeka pri stradanju: Ko kalorije postanejo ''zlato''
William Shakespeare je v znameniti zgodovinski drami Julij Cezar v enem izmed govorov opisal Gaja Kasija Longina, ki se je po vojni vrnil v Rim, kasneje pa sodeloval pri zarotniškem umoru Cezarja, z naslednjimi besedami: "Videti je lačen in preveč razmišlja, takšni ljudje pa so izjemno nevarni.''

''Stigmatizacija težav v duševnem zdravju je še vedno prevelika''
Kakšne so razmere na področju duševnega zdravja mladih v času trenutne epidemije in v povezavi z njo? V medijih lahko poslušamo o vplivih na ekonomijo in na splošno na ves sistem, premalo poudarka pa dajemo svojemu splošnemu duševnemu zdravju predvsem duševnemu zdravju mladih, za katere so trenutne razmere vse prej kot lahke.

Previdno, v porastu je mišja mrzlica
Zadnji dve leti sta minili v znamenju pandemije covida-19, a to ne pomeni, da ostalih bolezni ni oz. so le te izginile. Nacionalni inštitut za javno zdravje namreč opozarja na naraščanje števila prijav mišje mrzlice.

Simptomi, ki lahko nakazujejo na blokado krvnih žil
Kardiolog Joel K. Kahn je za različne spletne strani povzel nepričakovane simptome blokade krvnih žil.

Redka oblika krvnega raka: ste že slišali za multipli mielom?
Vsi vemo, da je pri rakavih bolezni pomembno zgodnje prepoznavanje simptomov in znakov, a kaj ko so te velikokrat neizraženi. Strokovnjaki poudarjajo, da je pomembno, da prepoznamo subtilne znake, še toliko večji pomen pa pripisujejo zgodnji diagnozi multiplega mieloma, ki bolnikom in družinskim zdravnikom pomaga pravočasno prepoznati simptome bolezni.

To so vzroki in načini zdravljenja nosnih polipov
Polipoza nosu je znana že tisoče let. Je razmeroma pogosta bolezen, vendar medicina še vedno išče ustrezen terapevtski pristop, saj se zdi, da se pri tovrstnem stanju ne odzivamo vsi ljudje enako.

Kako demenca vpliva na življenje svojcev obolelega?
Svojci ob dolgoletni skrbi za osebe z demenco pogosto doživljajo občutke krivde, nemoči ali sramu. Za premagovanje negativnih občutij, ki sčasoma lahko vodijo v izgorelost, je nujno potrebno, da se svojci ves čas informirajo o bolezni in oblikah pomoči v skupnosti.

Kakšna je razlika med pozitivnim življenjskim pristopom in toksično pozitivnostjo?
Je lahko pozitivnosti preveč? Kaj sploh je toksična pozitivnost in zakaj je škodljiva? Poglejmo si tanko, resnično tanko, ločnico, ki ločuje zdravo samopodobo, samozavest in samospoštovanje ter tako imenovano škodljivo prepričanje, da 'ignoriranje problemov slednje odstrani'.

Življenjsko obdobje, ki je eno najbolj težavnih
Se sprašujete, kdo ste v resnici? Morda tudi, kakšen je vaš smisel življenja in katere vrednote vas opredeljujejo? Če je tako, morda preživljate fazo, ki jo imenujemo kriza identitete.

5 stvari, ki jih nikoli ne delaj na začetku zveze
Ko vstopimo v novo vezo, je vse tako lepo in čudovito, da niti ne razmišljamo, kaj točno počnemo. Povsod vidimo srečo in veselje in praktično nič nam ne more pokvariti razpoloženja. Vseeno pa je dobro, da se zavedamo določenih stvari, ki jih skoraj vsi delamo na začetku zveze. Veš, katere so to?

Najpogostejši simptomi možganskega tumorja
Večino simptomov možganskega tumorja ljudje z lahkoto spregledajo, predvsem zato, ker so precej splošni. Posledično je zdravljenje manj učinkovito in oteženo, pravijo znanstveniki z londonskega Royal Medical Collega. V nedavni raziskavi so pregledali 39 bolnikov z možganskim tumorjem ter se spraševali, katere simptome so imeli in kdaj so se nanje odzvali.

Vse, kar morate vedeti o shizofreniji
Ob izrazu shizofrenija si marsikdo zmotno predstavlja osebo, ki ima 'razcepljeno' osebnost oziroma disociativno motnjo identitete. A pozor – gre za napačno prepričanje, saj sta shizofrenija in razcepljena osebnosti dve različni duševni motnji. Pri shizofreniji gre predvsem za izgubo stika s resničnostjo, ki jo največkrat spremljajo prisluhi, prividi in druge spremembe v vedenju in čustvovanju. Po zadnjih podatkih ima v Sloveniji shizofrenijo okoli 20.000 ljudi.

Kaj je dobro jesti in kaj ni, če imate gastritis?
Kronični gastritis pomeni vnetje želodčne sluznice, najpogostejši simptomi pa so pekoč občutek v želodcu, slabost, bruhanje, napenjanje, spahovanje in zgaga.

Znaki, da vaše telo nujno potrebuje razstrupljanje
Zmanjšajte obroke, razdelite jih na več manjših porcij in zmanjšajte vnos predelane hrane, bogate z odvečno maščobo.

Kako ukrepati, ko naše telo izgublja toploto hitreje, kot pa jo ustvari?
Hipotermija se najpogosteje pojavlja v času hladne sezone. Zgodi se, ko vročina preseže svojo proizvodnjo. Skupina z visokim dejavnikom tveganja vključuje starejše ljudi in majhne otroke. Kako ravnati, v primeru, ko pride do podhladitve?

Nenalezljiva, a izjemno neprijetna nadloga
Boleče razjede ali afte so boleče ranice, ki nastanejo v ustih. So okrogle, bele in rdečkasto obrobljene. Skoraj vedno se pojavijo na rahlem, mehkem tkivu, predvsem pa na notranji strani ustnic ali lic, na jeziku ali mehkem nebu.