zobozdravnika

Najenostavnejši načini za lajšanje zobobola
Zobobol je zelo neprijeten pojav, najbolj pa nas moti, ko in če se pojavi ponoči. Zaradi njega ne moremo zaspati ali pa se neprestano zbujamo. Kako si lahko pomagamo?

Bolečina v zobu ali ob njem: razlogi, načini zdravljenja in rešitve
Bolečina je neprijeten senzorni in emocionalni odgovor na dražljaj. Je zaščitni odgovor telesa, ki nam sporoča, da je situacija neprijetna in potrebuje rešitev. Isto velja za bolečino v ustni votlini, zelo neprijeten simptom, ki pa se razlikuje glede na stanje, ki je v ustni votlini prisotno. Bolečino čutimo zaradi reakcije živca, ki se nahaja v korenini zoba in je odvisna od tipa in stopnje dražljaja.

Kaj je granulom in kako ga zdravimo?
Granulom med pacienti po navadi pomeni kakršno koli vnetje zobnega živca, ki zahteva koreninsko zdravljenje zoba. Zobozdravniki pa z besedo granulom označujemo že napredovano vnetje zobnega živca, ki sega prek odprtine korenine, torej vnetje obzobnega tkiva.

Vse, kar morate vedeti o sindromu pekočih ust
To stanje običajno ni nevarno, je pa sila neprijetno.

Popolna preobrazba vašega nasmeha
Dejstvo je, da naši naravni zobje niso nikoli povsem beli. Kljub temu pa precej radi zavidamo vsem, ki z naslovnic revij in zaslonov televizije kažejo bleščeč nasmeh. Lepi in svetli zobje v današnjem svetu kažejo na urejenost. Osebam pomagajo dvigati samozavest in sproščenost. Ravno zaradi tega so na področju dentalne estetike razvili številne metode, ki ljudem pomagajo k privlačnejšemu nasmehu.

Kaj morate vedeti o aftah?
Afte so majhne ranice, ki nastanejo v ustni votlini, najpogosteje na notranji strani ustnice. So neškodljive, vendar so lahko zelo boleče.

Znate prepoznati sporočila vašega telesa?
Kašelj, krč, bolečina ... vse to so lahko znaki, da se v vašem telesu dogaja nekaj neželenega, zato se naučite prepoznati nevarne simptome, ki vam sporočajo, da morate čim prej k zdravniku. Pravočasno odkrito težavo je mogoče po navadi namreč veliko enostavneje rešiti.

To vaš videz razkriva o vašem zdravju
Pomembno je, da se znake telesa naučite prepoznavati tudi sami.

Veste, katera je najbolj razširjena nalezljiva bolezen na svetu?
Ne, ni korona. Karies je. Zobna gniloba.

Napake, ki jih delate pri umivanju zob
Zobje so edini del človeškega telesa, ki se ne obnavljajo sam od sebe, zato je skrb zanje še toliko pomembnejša. Številni otroci se sicer tega opravila pogosto otepajo, a prav dobra usvojitev te navade zgodaj v življenju vam bo prihranila marsikatero bolečino in neprijeten obisk zobozdravnika. Pa ste prepričani, da veste vse o pravilnem umivanju zob?

Otroci pri zobozdravniku
Kljub večji ozaveščenosti ljudi o pomembnosti ustne higiene za ustno zdravje in preventivnim dejavnostim na področju zobozdravstva se v ustih mlajših generacij še vedno velikokrat pojavlja zobna gniloba (karies). Stanje je še posebej slabo pri najmlajših, saj ima zobni karies kar polovica otrok, mlajših od šest let.

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje – da ali ne?
Naše zdravstveno zavarovanje ureja Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. V Sloveniji smo skoraj vsi (99,9 % ljudi) obvezno zdravstveno zavarovani. Ker obvezno zavarovanje ne pokriva vseh stroškov, imamo možnost skleniti tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje.

'Zdrave' navade, ki pravzaprav škodujejo našim zobem
Ste med tistimi, ki si ščetkajo zobe po vsakem obroku? Skrbno negujete ustno higieno, morda celo preveč? V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj 'zdravih' navad, ki pravzaprav niso zdrave in se tičejo ustne higiene.

Težave z zobmi

Ali bi nas črne plombe morale skrbeti?
V zadnjem času so svet preplavile številne teorije, da bi amalgamske oziroma črne plombe v naših zobeh resno lahko ogrozile naše zdravje, zato smo se odločili, da to zadevo tudi podrobneje raziščemo. Ali nas amalgamske zalivke res ogrožajo ali je panika nepotrebna?

Parodontalna bolezen: Lahko jo ustavimo, a ne moremo je odpraviti.
Vam spet krvavijo dlesni? Se vam maje zob, čeprav je še čisto cel. Obiskati boste morali zobozdravnika.

Vaše ustnice lahko opozarjajo na resne težave
Težave z ustnicami se največkrat pojavijo ob padcu imunskega sistema. Še največkrat nastanejo zaradi pretiranega sončenja, izpostavljenosti vetru, mrazu, suhemu zraku ali ker jim ne posvečamo dovolj nege. Stanje vaših ustnic vam lahko razkrije tudi marsikaj o vašem zdravju.

7 znakov bolezni, ki vam jih lahko razkrivajo vaši zobje
Vnetja, ki izbruhnejo v ustni votlini in spremenjena zobna sklenina so lahko simptom nekaterih bolezni. Kaj torej lahko o vašem zdravju razberete iz vaših zob in ustne votline?

Čiščenje koreninskih kanalov zoba
Pozdravljeni, zobozdravnica mi je tri dni nazja zdravila zob, s nekimi malimi scetinami je cistila kanale (upam da razumete kaj mislim) in mi narocila naj ce bo bolelo pridem nazaj. Sedaj jem bolj na drugi strani z ostalimi zobmi, ne boli me veliko, vendar vseeno vsake toliko zacitim res rahlo bolecino. Kako mocno mora boleti da bi morala k zobozdravnici, ne zdi se mi da bi me prevec bolelo, vendar vseeno ne vem. Lp

5 najpogostejših vprašanj zobozdravniku
Avstralski zobozdravnik dr. Craig Wilson je odgovoril na 5 najpogostejših vprašanj pacientov, s katerimi se sooči v svoji vsakodnevni praski. Vključno s tem, kako pogosto je treba menjati svojo zobno krtačko, kako partnerja prepričati, da gre k zobozdravniku in ali beljenje zob uničuje sklenino.

Poskrbite za čudovit nasmeh
Da je smeh pol zdravja, ni samo rek, dejstvo je, da so nasmejani ljudje veliko bolj zdravi in priljubljeni. Za samozavesten in čudovit nasmeh pa so ključni zdravi in bleščeči zobje, zato jim namenite svojo pozornost.

Ste eden od 64,3 odstotkov Slovencev?
Po podatkih iz leta 2016 si le 64,3 odstotkov Slovencev, ki so stari od 25 do 74, zobe umiva vsaj dvakrat dnevno, poroča naš Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Po podatkih iz leta 2014 pa enako velja tudi le za 71,6 odstotkov naših otrok in mladostnikov. Z dobro ustno higieno pa je mogoče preprečiti karies, paradontalno bolezen, izgubo zob in še kaj.

Bunka, bula na nebu v ustih
Spoštovani, pred približno 20. dnevi se mi je na nebu (bolj na desni strani) v ustih naredila bunka, ki je potem po tednu dni splahnela. Iz nje je ob pritisku iztekla tekočina. par dni kasneje se je p...

Kaj je pulpitis - vnetje zobnega živca
Pozdravljeni! Zanima me kaj je to pulpitis. En zob me kar na prej po malem boli in zobozdravnica je rekla da je to lahko pulpitis. Upam, da sem si besedo prav zapisala. Hvala za odgovor. Marija

Diagnosticiranje procesov v usrih
Pozdravljeni! Stara sem 22 let...pred kaksnim mesecem se mi je pojavila oteklina na trdem nebu ob zobeh iz otekline se mi je razvila ranica, ki je po nekem casu izginila. Vedar je oteklina bila se ved...

Retinirana osmica
Pozdravljeni. Pred kakšnim letom sem bila na slikanju zob, kamor mi je bilo rečeno, da bom morala izpuliti vse štiri osmice. Ker me je zobozdravnikov strah, sem s stvarjo odlašala do te mere, da nisem...

Preiskava krvi pred posegi
Pozdravljeni. Na Vas se obračam z prošnjo, da bi mi odgovorili na naslednje vprašanje... Zanima me zakaj oz. v kakšen namen je potrebno pred zobozdravniškim posegom (konkretneje pred odstranjevanjem z...

Preiskave
Pozdravljeni. Na Vas se obračam z prošnjo, da bi mi odgovorili na naslednje vprašanje... Zanima me zakaj oz. v kakšen namen je potrebno pred zobozdravniškim posegom (konkretneje pred odstranjevanjem z...

Zob po plombiranju je občutljiv na ugriz
Pozdravljeni. Pred tremi tedni so mi zamenjali amalgansko zalivko z belo, zaradi kariesa, ki se je povečal. Takrat me je nekaj dni ob ugrizu v trdo hrano zabolel ta zob. Enkrat celo zelo močno (občute...

Zob z zdravilom boli
Pozdravljeni. Pred nekaj dnevi se mi je odkrusil zob. Po treh dneh sem obiskala zobozdravnika. Po hitrem pregledu je ugotovil, da bo zob potrebno zdraviti. Na zob mi je dal zdravilo Carbol Cavit. Neka...