zraven

Winnie je imela odličen odgovor na žaljivke
Winnie Harlow je pred kratkim postala prvi model z vitiligom, ki se bo sprehodil po brvi velikega modnega spektakla Victorie Secret. Prav zato je znova prinesla kar nekaj pozornosti na kožno bolezen vitiligo, o kateri se po svetu že veliko govori. A nekateri še vedno popolnoma ne razumejo, za kakšno bolezen gre, in ne vedo natančno, kaj pomenijo bele lise na njenem telesu.

Napaka, ki jo večina naredi pri pripravi zajtrka
Verjetno že veste, da je izjemno pomembno, da svojemu telesu zjutraj poklonite gorivo, ki ga potrebuje, da se zažene, v obliki zdravega zajtrka. A veliko ljudi pri izbiri jedi naredi veliko napako.

Tudi vi živite tako, da škodite možganom?
Danes ima veliko odraslih in čedalje več otrok preveč sedeč življenjski slog. Toda ne zavedamo se, da ima to vpliv na naše možgane, ki si ga ne želimo. Predolgo sedenje namreč zmanjša pritok krvi v ta pomembni del telesa. To pa ima posledice.

Odpravite glavobol na povsem enostaven način!
Glavobol je neprijetna bolečina, s katero se vsake toliko časa spopadajo mnogi. Najpogosteje se spopadamo s tenzijskimi glavoboli, pri katerih občutimo bolečino kot stiskanje okoli glave in napetost v predelu senc, čela, obraza in vratu. Najmočnejši glavoboli pa so migrene. A ob glavobolu si lahko pomagamo tudi z jogo obraza. Preverite, kako.

Televizijska zvezdnica razkrila, da zdravstvenih težav še ni konec
Scenaristka, režiserka in igralka Lena Dunham je vedno zelo odkrita o svojem življenju, med drugim tudi o zdravstvenih težavah, s katerimi se spopada. Že kar nekaj časa se bori z endometriozo, zaradi katere se je konec prejšnjega leta odločila celo za operacijo, s katero so ji odstranili maternico in maternični vrat. Takrat je bila prepričana, da bo težav konec. A žal se ni nehalo in je na svojem družbenem omrežju Instagram spet objavila fotografijo iz bolnišnice.

Stres obvladuje vas ali vi njega?
Pojem stres je po eni strani tako zelo neoprijemljiv, po drugi pa zagotovo ni osebe, ki ga ne bi že kdaj okusila. Stres je v veliki meri povezan z našim dojemanjem vsakodnevnih izzivov - za nekoga je stres lahko že najmanjši odklon od predvidenega vsakdana, obstajajo pa tudi takšni, ki se s stresom sploh ne ukvarjajo, saj znajo njegov vpliv obrniti v svoj prid. Veliko je torej samo v ’naši glavi’.

Kakšna naj bo prehrana šolarja?
Šolarji že dobro grejejo šolske klopi. A tako kot je pomembno, da se učijo novih stvari in se udeležujejo številnih aktivnosti, je pomembna tudi njihova prehrana, saj jim ta daje moč in energijo za opravljanje vseh aktivnosti. O tem, kakšna naj bi bila prehrana šolskih otrok, smo se pogovarjali z dietetičarko Marino Zakič.

Dokaz, da številka na tehtnici ni najpomembnejša
Ste med tistimi, ki vsak dan spremljajo številko na tehtnici in so zaradi nje nesrečni? Ta ni vedno najboljši pokazatelj tega, kako zdravo je vaše telo. Da bi bilo zdravo, namreč potrebujete mišice. Tudi te pa nekaj pridodajo številu kilogramov.

Izpoved matere, ki je izgubila 11-letno hčer
''Sem mati dveh deklet, ene, ki živi in druge, ki živi z mano v mojem duhu,'' se na svoji spletni strani predstavi newyorčanka Jacqueline Dooley, ki je za The Huffington Post spregovorila o svojem žalovanju, ki ga doživlja po smrti svoje 11-letne hčere Ane, ki je izgubila boj z rakom.

Srhljiv razlog, zakaj bi morali piti samo organsko kavo
Danes se že dobro zavedamo pomena uživanja organskega sadja in zelenjave, če je to le mogoče. Še posebej, ko je govora o jagodah, jabolkih in korenju. A na pomembnost pitja organske kave se spomnimo le redko. Na spletni strani popsugar.com so se pogovarjali s strokovnjaki za kavo, ki so pojasnili, kakšna je razlika med organsko in neorgansko kavo.

Napačno mislite, da so ta živila zdrava
Pogosto nam določena živila predstavljajo kot zdrava, jih prodajajo s takšnimi obljubami. A v resnici to niso. Prehransko strokovnjakinjo Niko Klančar smo povprašali, katera so takšna živila in zakaj bi se jim bilo bolje izogibati. Ter kaj je v resnici zdrava hrana in kako to znati presoditi sami.

Auč, srbi, peče! Kako si pomagati ob piku žuželk?
Poleti smo bolj izpostavljeni pikom komarjev, čebel, os ali ugrizom klopa. Če bomo poletje preživeli na morju, nas lahko ožge tudi meduza ali ugrizne kača. Dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med piše, kako ravnati v teh situacijah.

Tako je res videti telo po porodu
Emily Skye je fitnes model, osebna trenerka, promotorka zdravega načina življenja. Navajeni smo jo videti v najlepši luči. Toda Avstralka je objavila na svojem Instagramu tudi resnično fotografijo svojega telesa po porodu. Tisočem žensk, ki jo spremljajo, je želela sporočiti, da nihče – niti fitnes model – po porodu ni videti popolno.

Prava Trnuljčica: Spi 19 ur na dan, da se spočije
27-letna Kristen Devanna iz New Yorka se spopada z avtoimunsko boleznijo ščitnice, imenovano Hashimotov tiroiditis, zaradi katere je nekoč potrebovala tudi 19 ur spanja na dan, da se je vsaj nekoliko spočila. Prav zato ji številni rečejo kar prava Trnuljčica. S hudimi simptomi bolezni se je spopadala šest let, nato pa le našla rešitev. Danes ima več energije kot kdajkoli prej.

Suhi lasje? Ta naravna maska bo pomagala
Sonce, morska voda, suh zrak v klimatiziranih prostorih, napačna prehrana ... Vse to lahko v poletnem času vodi do tega, da imamo bolj suhe in krhke lase, ki so brez leska in so lomljivi. A pomagajo nekatere maske, s katerimi lase lahko znova nahranimo in jim povrnemo sijoč in poln videz.

Sladice za osebe s črevesnimi težavami
Hrana pomembno vpliva na našo presnovo in lahko pri osebah, ki imajo težave s črevesnimi boleznimi, še dodatno poslabša simptome. Za vas smo izbrskali nekaj zdravih receptov za sladice, ki naj ne bi dražile črevesja.

'Vsak dan jem burgerje in sladice, pa sem suha'
Avstralka Sarah Stevenson je na svojem YouTube kanalu razkrila, kako vsak dan je raznolike okusne obroke, ki vključujejo tudi burger in sladice, a kljub temu ohranja vitko postavo. Preverite, kako ji uspeva.

'Zaradi njih nisem več živela'
24-letna Bianca Lawrence danes ne skriva več keloidnih brazgotin. S svojim zgledom želi poslati sporočilo, da se moramo sprejeti, kakršni smo, da se moramo imeti radi, kakršni smo. Toda tega se je morala naučiti tudi sama. Včasih se je zaradi brazgotin skrivala in pravi, da sploh ni več živela.

Danes je vitka, srečna in uspešna
20-letna Abbie Woodward si je želela postati medicinska sestra. Toda tehtala je ravno 100 kilogramov in skrbelo jo je, da ji to ravno ne bo v pomoč pri njenem želenem poklicu. A takrat si ni mogla predstavljati, da ji bo s pravo motivacijo dejansko uspelo shujšati.

Ko doživiš kap pri dvajsetih ...
Angležinja Luna Jarvis je stara komaj 20 let. Je študentka in zelo kreativno in energično dekle. Februarja letos pa se ji je žal pripetilo nekaj, kar si nikoli ne bi mislila, da se ji lahko zgodi. Zadela jo je možganska kap. Pri mladih je ta sicer redka, a treba je vedeti, da se lahko zgodi.

To je prava resnica!
"V svetu, kjer mora vse biti manipulirano, da bi lahko ustrezalo družbenim idealom lepote, mislim, da bi nam prav prišlo več naravnosti, več ljubezni do sebe, več raznolikosti," je na družabnem omrežju Instagram zapisala 20-letna Mary Jelkovsky, ki je včasih ravno tako delala, kar je lahko, da bi na fotografijah, ki jih je objavljala, izpadla čim bolje.

5 idej za bolj učinkovito hujšanje
Ne morem in ne morem izgubiti odvečnih kilogramov, se pritožujejo mnogi. V resnici je recept za učinkovito hujšanje preprost: porabiti morate več energije, kot je zaužijete. Da bi vam to uspelo, pa smo zbrali še nekaj idej. Zdravo telo ni nekaj nedosegljivega.

Poglejte razliko med zdravimi in bolnimi možgani
Strokovnjaki z Univerze Lancaster so za The Independent pokazali razliko med možgani zdravega človeka in možgani človeka z Alzheimerjevo boleznijo. Gre za bolezen sodobnega časa, s katero se spopada vse več ljudi. Prav zato je pomembno, da jo čim bolje razumemo.

'Pri 21 letih mi je bilo odvzeto vse, a poglejte me danes'
''Ko sem bila stara 21 let, mi je bilo vse odvzeto, a poglejte me danes,'' pravi Helen Fincham, ki je pred dvema letoma zaradi redkega stanja postala popolnoma paralizirana od vrati navzdol in si ni mogla več niti počesati las, se hraniti ali se dvigniti.

5 načinov, da se naravno obvarujete pred Alzheimerjevo boleznijo
Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša oblika demence, ki se začne s težavami s pomnjenjem, konča pa tako, da bolnik ne more več skrbeti zase. A dejstvo je, da lahko s primernim življenjskim slogom povsem naravno poskrbimo, da bi imeli čim manjše tveganje, da se nam kaj takega zgodi v življenju. Alzheimerjeva bolezen je tako huda tudi, ker je neozdravljiva. Zato je preventiva toliko ključnejša.

Odločila sta se za poroko - toda nato je vmes poseglo življenje
Ko je Sarah pozno jeseni pristala, da se zaroči z Robom, si je sebe na svoj poročni dan predstavljala z dolgimi, nakodranimi lasmi. A kaj ko nikoli ne vemo, kaj bo prinesla prihodnost. 43-letna učiteljica je namreč decembra izvedela, da ima raka na dojki. Štiri dni pred poroko pa so ji začeli izpadati lasje.

Kaj je čuječno prehranjevanje in kako vam lahko pomaga?
Vsaj en obrok v dnevu poskušajte užiti čuječno. To pomeni, da počnete samo to. Da si vzamete čas, da hrano okusite in v njej uživate. Zelo mogoče je, da boste tako pojedli manj kot običajno.

Preverite, ali je plesen vzrok vaših zdravstvenih težav
Plesen je lahko izjemno problematična, saj je včasih skrita za pohištvom in je niti ne vidimo. Pomembno pa je, da jo odstranimo, saj lahko v nasprotnem primeru ogroža naše zdravje. Pogosti simptomi so kašelj, glavoboli, vrtoglavica in celo izpuščaji na koži. Kako se plesni učinkovito znebiti, smo se pogovarjali z direktorjem razvoja podjetja Natura tim Robertom Širnikom.

Pogosta razvada, ki vam lahko poškoduje zalivke
Redno uživanje le nekaj kozarcev vina na teden lahko vodi v poškodbe zobnih zalivk, je pokazala študija, ki so jo izvedli na univerzi v Pittsburghu. Zalivkamlahko škoduje tudi kajenje. In to ne glede na to, iz katerega materiala so.

Začeli smo se zavedati, da obstaja še en način, kako cigaretni dim škodi nekadilcem
Dlje časa se že zavedamo, da kajenje ne škodi le kadilcem, temveč tudi tistim, ki so zraven in ne kadijo. Temu rečemo pasivno kajenje. A vse več raziskav kaže, da toksini cigaretnega dima ostanejo v oblačilih, laseh, zidovih, pohištvu ... Ter nas še več let zastrupljajo.