zunanje

Vas zanima, kaj vse je v prahu?
Prah – večna nadloga, s katero se soočamo vsak dan. Kolikor ga že pobrišemo ali posesamo, toliko se ga spet nabere. Od kod prihaja in kaj je pravzaprav v njem, pa preberite spodaj.

Iz kome ga je zbudila novica, da je postal dedek
Med padcem iz strehe si je 60-letni David močno poškodoval možgane in po pet ur trajajoči operaciji, s katero so mu kirurgi iz možganov odstranili krvni strdek, je možakar padel v komo. Kljub slabim napovedim pa ga je iz kome zbudila novica, da je postal dedek.

Dekle zanosilo po oralnem zadovoljevanju
Nenavadna zgodba o zanositvi dekleta po oralnem seksu in napadu z nožem dokazuje neverjetno sposobnost preživetja spermijev, ki je osupnila tudi znanstvenike. Kako je lahko prišlo do tega?

Dnevno mora pojesti 34 tablet!
17-letnica se že od rojstva spopada z neozdravljivo recesivno genetsko boleznijo. Da bi lahko uresničila svoje sanje in živela kar se da normalno, mora na dan pojesti kar 34 tablet.

ŽAJBELJ
Že Egipčani, Grki in Rimljani so dobro poznali zdravilne učinke žajblja. Še danes ga pogosto uporabljamo – ne le kot naravno zdravilo pri prebavnih motnjah in raznih vnetjih, ampak tudi kot začimbo pri kuhi in naravno čistilo za kožo.

Živi kljub temu, da so ga odklopili iz aparatur
Thomas Yap Lam Choon je imel hudo prometno nesrečo. V bolnišnici so ga po dveh tednih odklopili iz vseh naprav, ker so mislili, da bo umrl. Toda Thomasovo srce po 52 dneh še vedno bije.

Z nonijem do daljšega življenja
Znanstvenik Steven Charles Gallant, biokemik, je ugotovil, da si z nonijem lahko podaljšamo življenje. Testi, ki jih je izvajal na mušicah, so pokazali, da je uživanje tropskega sadeža kar enkrat podaljšalo življenje mušic.

Polone ne ganejo niti zvezdniki
V sodobni družbi, kjer so ženske emancipirane in enakovredne moškim, lahko na vsakem koraku srečamo nemalo takih, ki so že dalj časa brez partnerja in trdijo, da so same sebi dovolj. Ena takih je tudi voditeljica Polona Zoja Jambrek.

Najnovejša metoda pomlajevanja - frakcioniranje
V zadnjem obdobju je lasersko tehnologijo pomlajevanja kože pretresla metoda frakcionirana ablacija. S tem posegom lahko izboljšamo videz kože, zgladimo gube in odpravimo razne poškodbe na koži, pravi dermatologinja Metka Adamič.

Kako preprečimo poškodbe pri športu in rekreaciji?
Topli sončni dnevi kar vabijo, da se začnemo gibati na prostem. Začenja se sezona teka, kolesarstva, nordijske hoje, planinarjenja ... Ne pozabite pa, da vsaka aktivnost zahteva previdnost in primerno pripravo. Kako preprečimo poškodbe, smo vprašali travmatologa.

Šetraj v kulinariki
Šetraj je uporaben tako v kuhinji kot tudi v zdravilstvu. Kot začimbo ga uporabljamo pri težko prebavljivim mastnim mesnim jedem. Čaj pa zdravi driske, pomaga pri črevesnih in želodčnih krčih, napenjanju ter draženju na bruhanje.

Jogurt lahko olajša vnetje nožnice
Glivično vnetje nožnice je ena izmed najpogostejših okužb pri ženskah. Do 25. leta starosti ima občasno glivično vnetje kar polovica žensk. Vnetje zdravimo z zdravili, ki jih predpiše ginekolog, pomagamo pa si lahko tudi z jogurtom!

Znebite se migren s sivko!
Zdravilne učinke, ki jih ima sivka, poznajo že stoletja. Najbolj poznano je eterično olje. Le-ta pomirja, pomaga pri živčni izčrpanosti, motnjah spanja in migreni.

Poletno športanje
Šport je odraz posameznikove skrbi za zdravje in dobro počutje. Kljub temu pa sta pri športu potrebni zmernost in previdnost, kar še bolj velja za vroče poletne dni.

Virtualni 'hug' namesto toplega objema
Ali na internetu preživite več časa, kot je to nujno potrebno? Ste med tistimi, ki tudi svoje seksualne izkušnje nabirajo tam? Si ne morete več pomagati?

Grlo hitro zaboli, če klima premočno hladi
Vroč poletni dan, temperatura nad 30 stopinj Celzija. Iščemo senco, iščemo ohladitev in komaj čakamo, da sedemo v avto. Oh, kakšno olajšanje, saj je tukaj naša rešiteljica – klima.

Poklicna izgorelost, bolezen sodobnega časa
Poklicna izgorelost je vse bolj razširjen problem sodobnega časa. O tem smo se pogovarjali z psihologinjo Andrejo Pšeničny.

KUMARA
Kumaro so poznali že v antiki. Izjemno cenjena pa je bila tudi med zdravilci v Indiji, iz koder izvira. Njena dobra lastnost je tudi ta, da jo lahko uporabljate čez celo leto, četudi pride njen okus najbolj do izraza prav poleti. Je zelo zdrava, zato si jo v vročih poletnih dneh privoščite v osvežilni solati.

Prim. Irena Bricl, dr. med.
Specialistka transfuzijske medicine, ki se ukvarja predvsem s prenatalno diagnostiko. Opravlja krvne preiskave med nosečnostjo in ob porodu.

OGNJIČ
Nosite ognjič v žepu, če želite doseči pravico na sodišču. Želite imeti preroške sanje? Potem ognjičeve cvetove položite pod blazino. To pa še ni vse. Ognjič naj bi bil tudi napovedovalec vremena. Med zdravilci pa še danes velja za 'nadnaravno' rastlino, ki ima neverjetne zdravilne učinke.

Ognjič – vsestranski zdravilec
Ognjič je ena izmed najbolj zdravilnih cvetlic, ki jih boste našli. Ognjičevo mazilo je učinkovito pri zdravljenju suhe kože, pomaga proti vnetjem, odrgninam, opeklinam. Ognjičev čaj pa lajša želodčne tegobe, pospeši pa tudi čiščenje organizma.

Recesija nam uničuje zdravje!
Evropska komisija in Svetovna zdravstvena organizacija opozarjata, da se bo zaradi finančne krize povečalo število obolenj. Ljudje bodo pogosteje zbolevali za različnimi oblikami raka, precej pa se bo povečao tudi število psihičnih bolezni. Kriza pa bo zaradi grozeče revščine in nezaposlenosti najverjetneje povzročila tudi povečanje mentalnih obolenj in samomorov. Kako se zaščititi in ukrepati, nam je razložila psihologinja Andreja Pšeničny.

Okužba ledvic (Pielonefritis)
Pielonefritis je okužba - najpogosteje bakterijska - ene ali obeh ledvic.

Ste depresivni?
V deževnih dneh, ko nas namesto sonca pozdravi sivina, se veliko ljudi sooča z brezvoljnostjo, utrujenostjo in žalostjo. Kdaj so te težave znak depresije, nam je razložila psihologinja Andreja Pšeničny.