Čustev

Zakaj se otroci vse bolj zapirajo vase? Strokovnjaki opozarjajo na ključne vzroke
Otroci se med odraščanjem soočajo s številnimi izzivi, ki lahko vplivajo na njihovo čustveno stanje in vedenje. V zadnjih letih strokovnjaki opažajo porast otrok, ki se zapirajo vase, izogibajo socialnim stikom in težko izražajo svoja čustva. Kaj povzroča ta pojav in kako lahko starši pomagajo?

Prva simpatija: kako se soočiti s čustvi in negotovostjo?
Kako se spoprijeti s temi čustvi in obvladati morebitne strahove?

Dan Prohart o možganski kapi: Nenadoma sem se zgrudil in se nisem mogel premikati
V letošnji sezoni MasterChef Slovenija smo spoznali karizmatičnega Dana Proharta, ki nas poleg svojih kuharskih mojstrovin navdušuje tudi s svojo izjemno življenjsko zgodbo. Zgodba o vztrajnosti, pogumu in premagovanju težkih izzivov, ki ga je postavila pred življenjske preizkušnje. V ekskluzivnem intervjuju za naš portal je delil svojo pot po možganski kapi ter razkril, kako se je spopadel z novimi izzivi in našel moč za nov začetek.

Nevarna past vsakdana: uničuje vaše zdravje, ne da bi opazili
Da je kakovosten spanec temelj našega zdravja in dobrega počutja, danes vemo že vsi. Vendar se mnogi ljudje kljub temu vsakodnevno soočajo s težavami pri spanju. Raziskave kažejo, da pomanjkanje spanja ne vpliva le na našo energijo in razpoloženje, temveč ima lahko tudi resne dolgoročne posledice za telesno in duševno zdravje. V nadaljevanju bomo raziskali, kako si lahko pomagamo do boljšega spanca in kaj se zgodi, ko nam ga primanjkuje.

Zakaj nekateri raje izbirajo površinske odnose kot intimo?
Ljudje smo socialna bitja, ki zares uspevajo šele v odnosu in povezovanju z drugimi. Medtem ko se zdi, da nekateri brez težav krmarijo na področju intimnosti, se zdi, da so drugi sposobni ohranjati le površinske, mimobežne odnose.

Kaj je odtujitveni sindrom od staršev?
Sindrom odtujenosti od staršev je izraz, ki ga morda ne poznate, vendar ste ga morda izkusili. Včasih se pojavi v družinah, ki gredo skozi težke čase, kot je denimo ločitev.

10 vrst bolečine, ki so lahko povezane s čustvi
Psihosomatske bolezni so tiste, ki vključujejo tako um kot telo. To pomeni, da je bolezen posledica nakopičenih čustvenih napetosti, strahov in se izraža s telesnimi simptomi, kot je bolečina. Tu je seznam vrst bolečine, pri kateri je pogosto vzrok stres.

Vloga spanja pri duševnem zdravju otrok
Obstaja povezava med spanjem ter kognitivnim in jezikovnim razvojem pri dojenčkih in malčkih.

Znaki, da je droga v tvojem življenju postala velika težava
Morda zagovarjaš rek 'samo enkrat se živi' ali pa droge ne vidiš kot resen problem, a dejstvo je – in tega bi se resnično moral zavedati – da ti droga lahko popolnoma uniči življenje. Pri tvojem odraščanju imajo seveda ključno vlogo tvoji starši, a zaustaviti se moraš znati tudi sam. V nadaljevanju ti predstavljamo pet znakov, da je droga v tvojem življenju postala velika težava. Če se poistovetiš z zapisanim, ne odlašaj in brez zadržka in predsodkov poišči pomoč!

Kako lahko pozitivni šolski odnosi preprečijo nastanek duševnih težav pri otrocih?
Šolski odnosi igrajo ključno vlogo pri oblikovanju duševnega zdravja otrok. Pozitivno socialno okolje v šoli zmanjšuje tveganje za razvoj duševnih težav, kot so anksioznost in depresija, saj otrokom omogoča, da se počutijo sprejete, podprte in varne. Razvijanje zdravih odnosov z vrstniki in učitelji pomaga otrokom graditi samozavest in obvladovati stresne situacije. Medicalnewstoday navaja, da imajo otroci, ki se počutijo povezane z drugimi, manj težav z osamljenostjo in negativnimi čustvi.

Povezava med socialnimi veščinami in duševnim zdravjem otrok
Vloga socialnih veščin pri oblikovanju duševnega zdravja otrok postaja vse pomembnejša v šolskem okolju. Šole niso zgolj izobraževalne ustanove, temveč tudi kraji, kjer se otroci naučijo, kako se povezovati z drugimi, graditi odnose in reševati konflikte. Dobre socialne veščine so tesno povezane z boljšim duševnim zdravjem, saj omogočajo otrokom boljše obvladovanje stresa, preprečujejo socialno izključenost in spodbujajo občutek pripadnosti. Kot navaja Verywellmind, socialne veščine pomagajo otrokom razviti samozavest, kar zmanjšuje tveganje za anksioznost in depresijo.

Spoprijemanje s fizičnimi odzivi žalovanja
Žalovanje je kompleksen pojem, pri katerem se prepletajo številna čustva, številni odzivi, navsezadnje pa pri njem ljudje potrebujemo različno dolgo časa, da se sprijaznimo z dejstvom, da ljubljene osebe ni več z nami.

Kako človeški možgani ustvarjajo zavest?
Znanstveniki in filozofi so se dolgo časa trudili razložiti, kako možgani ustvarjajo zavestne izkušnje. Nekateri dvomijo, ali se objektivna orodja znanosti sploh lahko spoprimejo s pojavom, ki je tako subjektiven. Kljub temu so raziskovalci začeli ugotavljati spremembe v možganski aktivnosti, ki spremljajo zavest. Tako imajo zdaj nekaj zanimivih zamisli o tem, zakaj naj bi se zavest sploh razvila.

Kakšen je vaš stil navezanosti?
Zakaj so nekateri ljudje hladni in odmaknjeni, tudi v bližnjih odnosih, drugi potrebujejo nenehno potrjevanje in podporo, spet tretji pa delujejo izjemno samozadostno?

Zakaj lahko jočemo med meditacijo?
Se je tudi vam zgodilo, da so se vam sredi meditacije, morda po njej, ulile solze? Brez očitnega oz. vam znanega razloga? Morda ste se prestrašili, pomislili, da delate kaj narobe, ali pa zaradi tega celo obupali med meditacijo. A nikar. Tovrsten pojav je nekaj popolnoma normalnega. Poglejmo si, zakaj.

Vas na skrivaj vsi občudujejo?
Določene značajske značilnosti naj bi imeli ljudje izjemno radi. Denimo pozitivnost, konkretno izražanje čustev in mnoge druge. Poglejmo si, katere lastnosti ljudje navadno obožujemo pri drugih.

Komentiranje telesa lahko poveča tveganje za motnje hranjenja
Motnje hranjenja so nekaj, za kar vemo, da obstaja, a si velikokrat mislimo, da je to nekaj, kar se dogaja tam zunaj, določeni skupini ljudem, ne denimo naši prijateljici ali prijatelju. Resnica je, da motnje hranjenja niso vedno opazne na prvi pogled in prav mogoče je, da jih imajo ljudje v naši bližini, ne da bi vedeli.

Kam bežimo, ko se ustrašimo čustev?
Obrambni mehanizmi so del nas in zajemajo način delovanja. So nezdravi vzorci delovanja, h katerim se zatekamo, ko nismo sposobni sprejeti in/ali izraziti tistega, kar čutimo. Včasih in v določenih situacijah le-to ni mogoče, včasih pa si tega ne dovolimo sami.

Kaj se zgodi z vašim telesom, ko prenehate piti alkohol?
Ni vam treba popolnoma prenehati piti, da bi opazili izboljšave. Že samo zmanjšanje vnosa lahko prinese pomembne pozitivne spremembe v vašem življenju.

Tako misli vplivajo na imunski sistem
Psihonevroimunologija je interdisciplinarna znanstvena disciplina, ki preučuje, kako duševno stanje, živčni sistem in imunski sistem medsebojno vplivajo in tvorijo kompleksne povezave, ki vplivajo na naše zdravje.

8 dejavnikov, ki povečujejo tveganje za bolezni srca in ožilja
Bolezni srca in ožilja so vodilni vzrok smrti po vsem svetu. Vzroki za te bolezni so mnogoteri, vendar mnoge dejavnike tveganja lahko obvladujemo s spremembami življenjskega sloga. Poglejmo 8 ključnih dejavnikov, ki povečujejo tveganje za bolezni srca in ožilja.

5 ključnih elementov zdravja
Zdravje je temelj srečnega in polnega življenja, a pogosto pozabljamo, da ga ne določa le ena stvar, temveč preplet različnih dejavnikov. Če želite izboljšati svoje počutje in kakovost življenja, se osredotočite na pet ključnih elementov zdravja: kakovostno prehrano, gibanje, spanje, dobre odnose in duševno zdravje. Ti stebri skupaj tvorijo osnovo za dolgoročno zdravje in dobro počutje.

Stvari, ki jih bomo obžalovali, ko odrastemo
Vprašajte približno deset let starejšega znanca, kaj je tisto, ne, kar obžaluje, ampak, kar si želi, da bi vedel ali spoznal prej. Odgovori ljudi so navadno zelo podobni.

8 opozorilnih znakov, da potrebujete psihologa
Vsak od nas se kdaj znajde v težavah, katerim sami nismo kos. Kateri znaki kažejo na to, da bi bilo najbolje, da poiščemo strokovno pomoč, preden ne zabredemo pregloboko?

Če si želite zdravo starost, se znebite te miselnosti
Vsi sanjamo o dolgem življenju, predvsem pa o zdravi starosti. Vitalni, še vedno fizično aktivni starosti, ki ne bi vključevala bolečin in telesnih tegob, kajne? Pa smo pripravljeni že danes vnesti v svoj vsakdan spremembe, ki so za to potrebne?

6 znakov, da zanemarjate sami sebe
Skrb za lastno dobrobit je ključnega pomena za zdravo in uravnoteženo življenje, a pogosto se zgodi, da v vsakodnevnem vrvežu nevede zanemarjamo sami sebe. Zanemarjanje lahko prizadene tako fizično kot psihično zdravje, posledice pa lahko sčasoma postanejo resnejše, če jih ne prepoznamo in naslovimo pravočasno.

Kaj lahko razkriva ura, ob kateri se ponoči zbujate?
Pogosto zbujanje sredi noči je lahko povezano z našim duševnim in fizičnem stanjem, sam čas zbujanja pa lahko govori o tem, za kakšne težave specifično gre. Poglejmo si, kaj določene ure razkrivajo o naši psihofizični kondiciji telesa.

Kultura 'ghostanja': nekaj, kar čustveno zreli ljudje ne delajo
V zadnjih letih je pojmovanje 'ghostanja' postalo vse bolj pogosto, zlasti med najstniki in mladimi odraslimi. Ghostanje se nanaša na situacijo, ko nekdo preneha komunicirati brez kakršnega koli pojasnila ali obvestila, kar lahko povzroči zmedo, jezo in celo bolečino pri osebi, ki je bila ignorirana.

Kako se soočiti s čustveno zavrnitvijo in ne izgubiti zaupanja vase?
Soočanje s čustveno zavrnitvijo je lahko eno najbolj bolečih in zahtevnih izkušenj v življenju. Ne glede na to, ali gre za romantično zavrnitev, izgubo prijatelja ali zavrnitev v poklicnem svetu, takšne izkušnje pogosto vplivajo na našo samozavest in zaupanje vase.

Kaj storiti, ko ti je nekdo všeč, a nisi prepričan/-a, da si tudi ti njemu ali njej?
Ko ti je nekdo všeč, a nisi prepričan/-a, ali je tudi ti všeč njemu/njej, se lahko počutiš negotovo in zmedeno. Pogosto ne veš, ali si stvari morda samo domišljaš ali pa obstaja nekaj več. Da bi se izognil/-a prehitrim zaključkom in neprijetnim situacijam, je pomembno, da veš, kako razumeti svoje občutke, kaj iskati in kako se pravilno odzvati.