Vizita.si

Čustev

Novice 01. 03. 2025 04.34

Kako človeški možgani ustvarjajo zavest?

Znanstveniki in filozofi so se dolgo časa trudili razložiti, kako možgani ustvarjajo zavestne izkušnje. Nekateri dvomijo, ali se objektivna orodja znanosti sploh lahko spoprimejo s pojavom, ki je tako subjektiven. Kljub temu so raziskovalci začeli ugotavljati spremembe v možganski aktivnosti, ki spremljajo zavest. Tako imajo zdaj nekaj zanimivih zamisli o tem, zakaj naj bi se zavest sploh razvila.

Duševno zdravje 19. 02. 2025 04.19

Kakšen je vaš stil navezanosti?

Zakaj so nekateri ljudje hladni in odmaknjeni, tudi v bližnjih odnosih, drugi potrebujejo nenehno potrjevanje in podporo, spet tretji pa delujejo izjemno samozadostno?

Osebna rast 11. 02. 2025 04.57

Zakaj lahko jočemo med meditacijo?

Se je tudi vam zgodilo, da so se vam sredi meditacije, morda po njej, ulile solze? Brez očitnega oz. vam znanega razloga? Morda ste se prestrašili, pomislili, da delate kaj narobe, ali pa zaradi tega celo obupali med meditacijo. A nikar. Tovrsten pojav je nekaj popolnoma normalnega. Poglejmo si, zakaj.

Osebna rast 10. 02. 2025 04.47

Vas na skrivaj vsi občudujejo?

Določene značajske značilnosti naj bi imeli ljudje izjemno radi. Denimo pozitivnost, konkretno izražanje čustev in mnoge druge. Poglejmo si, katere lastnosti ljudje navadno obožujemo pri drugih.

Duševno zdravje 09. 02. 2025 04.02

Komentiranje telesa lahko poveča tveganje za motnje hranjenja

Motnje hranjenja so nekaj, za kar vemo, da obstaja, a si velikokrat mislimo, da je to nekaj, kar se dogaja tam zunaj, določeni skupini ljudem, ne denimo naši prijateljici ali prijatelju. Resnica je, da motnje hranjenja niso vedno opazne na prvi pogled in prav mogoče je, da jih imajo ljudje v naši bližini, ne da bi vedeli.

Duševno zdravje otrok 28. 01. 2025 04.43

Kam bežimo, ko se ustrašimo čustev?

Obrambni mehanizmi so del nas in zajemajo način delovanja. So nezdravi vzorci delovanja, h katerim se zatekamo, ko nismo sposobni sprejeti in/ali izraziti tistega, kar čutimo. Včasih in v določenih situacijah le-to ni mogoče, včasih pa si tega ne dovolimo sami.

Zdravje 23. 01. 2025 04.38

Kaj se zgodi z vašim telesom, ko prenehate piti alkohol?

Ni vam treba popolnoma prenehati piti, da bi opazili izboljšave. Že samo zmanjšanje vnosa lahko prinese pomembne pozitivne spremembe v vašem življenju.

Imunski sistem 23. 01. 2025 04.29

Tako misli vplivajo na imunski sistem

Psihonevroimunologija je interdisciplinarna znanstvena disciplina, ki preučuje, kako duševno stanje, živčni sistem in imunski sistem medsebojno vplivajo in tvorijo kompleksne povezave, ki vplivajo na naše zdravje.

Srčno žilne bolezni 22. 01. 2025 04.31

8 dejavnikov, ki povečujejo tveganje za bolezni srca in ožilja

Bolezni srca in ožilja so vodilni vzrok smrti po vsem svetu. Vzroki za te bolezni so mnogoteri, vendar mnoge dejavnike tveganja lahko obvladujemo s spremembami življenjskega sloga. Poglejmo 8 ključnih dejavnikov, ki povečujejo tveganje za bolezni srca in ožilja.

Zdravje 07. 01. 2025 04.12

5 ključnih elementov zdravja

Zdravje je temelj srečnega in polnega življenja, a pogosto pozabljamo, da ga ne določa le ena stvar, temveč preplet različnih dejavnikov. Če želite izboljšati svoje počutje in kakovost življenja, se osredotočite na pet ključnih elementov zdravja: kakovostno prehrano, gibanje, spanje, dobre odnose in duševno zdravje. Ti stebri skupaj tvorijo osnovo za dolgoročno zdravje in dobro počutje.

Puberteta 24. 12. 2024 04.59

Stvari, ki jih bomo obžalovali, ko odrastemo

Vprašajte približno deset let starejšega znanca, kaj je tisto, ne, kar obžaluje, ampak, kar si želi, da bi vedel ali spoznal prej. Odgovori ljudi so navadno zelo podobni.

Duševne motnje 24. 12. 2024 04.15

8 opozorilnih znakov, da potrebujete psihologa

Vsak od nas se kdaj znajde v težavah, katerim sami nismo kos. Kateri znaki kažejo na to, da bi bilo najbolje, da poiščemo strokovno pomoč, preden ne zabredemo pregloboko?

Zlata leta 19. 12. 2024 04.08

Če si želite zdravo starost, se znebite te miselnosti

Vsi sanjamo o dolgem življenju, predvsem pa o zdravi starosti. Vitalni, še vedno fizično aktivni starosti, ki ne bi vključevala bolečin in telesnih tegob, kajne? Pa smo pripravljeni že danes vnesti v svoj vsakdan spremembe, ki so za to potrebne?

Duševno zdravje 17. 12. 2024 04.53

6 znakov, da zanemarjate sami sebe

Skrb za lastno dobrobit je ključnega pomena za zdravo in uravnoteženo življenje, a pogosto se zgodi, da v vsakodnevnem vrvežu nevede zanemarjamo sami sebe. Zanemarjanje lahko prizadene tako fizično kot psihično zdravje, posledice pa lahko sčasoma postanejo resnejše, če jih ne prepoznamo in naslovimo pravočasno.

Bolezni 10. 12. 2024 04.19

Kaj lahko razkriva ura, ob kateri se ponoči zbujate?

Pogosto zbujanje sredi noči je lahko povezano z našim duševnim in fizičnem stanjem, sam čas zbujanja pa lahko govori o tem, za kakšne težave specifično gre. Poglejmo si, kaj določene ure razkrivajo o naši psihofizični kondiciji telesa.

Seks & razmerja 10. 12. 2024 04.16

Kultura 'ghostanja': nekaj, kar čustveno zreli ljudje ne delajo

V zadnjih letih je pojmovanje 'ghostanja' postalo vse bolj pogosto, zlasti med najstniki in mladimi odraslimi. Ghostanje se nanaša na situacijo, ko nekdo preneha komunicirati brez kakršnega koli pojasnila ali obvestila, kar lahko povzroči zmedo, jezo in celo bolečino pri osebi, ki je bila ignorirana.

Psiha 05. 12. 2024 04.11

Kako se soočiti s čustveno zavrnitvijo in ne izgubiti zaupanja vase?

Soočanje s čustveno zavrnitvijo je lahko eno najbolj bolečih in zahtevnih izkušenj v življenju. Ne glede na to, ali gre za romantično zavrnitev, izgubo prijatelja ali zavrnitev v poklicnem svetu, takšne izkušnje pogosto vplivajo na našo samozavest in zaupanje vase.

Seks & razmerja 21. 11. 2024 03.00

Kaj storiti, ko ti je nekdo všeč, a nisi prepričan/-a, da si tudi ti njemu ali njej?

Ko ti je nekdo všeč, a nisi prepričan/-a, ali je tudi ti všeč njemu/njej, se lahko počutiš negotovo in zmedeno. Pogosto ne veš, ali si stvari morda samo domišljaš ali pa obstaja nekaj več. Da bi se izognil/-a prehitrim zaključkom in neprijetnim situacijam, je pomembno, da veš, kako razumeti svoje občutke, kaj iskati in kako se pravilno odzvati.

Odnosi in spolnost 19. 11. 2024 04.02

Zato pasivna agresija ubija odnose

Pasivna agresija je pogosto neopazen, a zelo škodljiv vedenjski vzorec, ki lahko razdira odnose in ruši zaupanje med ljudmi. Gre za izražanje jeze ali nezadovoljstva na prikrit način, namesto da bi te občutke odkrito izrazili. Ta tiha oblika agresije vodi v nesporazume, ustvarja zamere in ovira zdravo komunikacijo.

Lajfstajl 18. 11. 2024 04.06

Načini, kako obdržati prijateljstvo, ko ti je nekdo všeč, vendar čustva niso obojestranska

So trenutki, ko prijatelj ali prijateljica postane nekaj več. Vse tiste iskrice, skupne šale in globoki pogovori lahko spodbudijo posebna čustva, ki jih morda nismo pričakovali. A včasih se zgodi, da ta čustva niso obojestranska. Kaj storiti v takšni situaciji? Kako ohraniti prijateljstvo, ne da bi te situacija prizadela ali poslabšala prijateljstvo?

Moško zdravje 14. 11. 2024 04.05

'Če želite biti pravi moški, to storite in spodbujajte druge, da storijo enako'

Kaj bi rekli, če bi vam povedali, da imate le še 14 dni življenja? Če bi hudo zboleli in se zavedali, da so vam ravnokar rekli, da nimate več časa? Spoznajte Seana Swarnerja, ki je pri rosnih 13 letih zbolel za Hodgkinovim limfomom, Everest, najvišjo goro sveta, pa je preplezal z enim pljučnim krilom. Z njim sem se v luči 'movembra', gibanja, ki je namenjen moškim in moškemu zdravju, pogovarjala o tem, kako moške bolj spodbuditi k rednim pregledom, k izražanju čustev in občutij ter kaj sporoča vsem borcem, ki gredo čez podobne stvari, kot je šel sam.

Seks & razmerja 13. 11. 2024 03.09

Družbena pričakovanja o ljubezni: Kdaj poslušati sebe in kdaj druge?

Ljubezen je eno najmočnejših čustev, ki jih lahko doživimo, a je hkrati tudi zapleteno področje, ki ga močno oblikujejo družbena pričakovanja. Od starševskih nasvetov do kulturnih norm in medijskih predstavitev smo nenehno izpostavljeni idejam o tem, kakšna naj bi bila ljubezen in kakšni naj bi bili naši odnosi. Kako se spoprijeti z družbenimi pričakovanji o ljubezni ter kdaj je smiselno poslušati sebe in kdaj druge?

Alternativa 11. 11. 2024 04.39

Prednosti ajurvede za boljši imunski sistem

V ajurvedi je jesen idealen čas za 'čiščenje telesa', saj nas pripravi na še hladnejše mesece, ki so pred nami, in pomaga krepiti naš imunski sistem. Kaj sploh je ajurveda?

Duševno zdravje 05. 11. 2024 03.55

Kakšni so znaki in simptomi depresije pri moških?

Moški, ženske in ljudje vseh spolnih identitet lahko kadarkoli v življenju zbolijo za depresijo. Depresija je resno stanje, ki vpliva na človekovo razmišljanje, čustvovanje in delovanje.

Psiha 04. 11. 2024 04.25

Kako se pogovarjati o čustvih s starši ali prijatelji?

Pogovor o čustvih ni vedno lahek, še posebej, če se ti zdi, da te ne bodo razumeli ali da se boš ob tem počutil ranljivega. Vendar pa je izražanje čustev zelo pomembno za tvoje duševno zdravje.

Duševno zdravje 31. 10. 2024 04.09

Ste preveč ali premalo samokritični?

Pri vsaki stvari, odnosu in lastnosti je potrebna zdrava meja. Ni v redu, če je nečesa premalo, niti če je nečesa preveč. Seveda enako velja za samokritičnost. Poglejmo si, kaj se zgodi, če je je premalo oz. preveč.

Bolezni 28. 10. 2024 04.42

Govorjenje v spanju lahko nakazuje na bolezen

Govorjenje v spanju lahko nakazuje na številne težave, navsezadnje pa tudi na določene bolezni. Govorjenje v spanju se strokovno imenuje somnilokvija in je največkrat neškodljivo, lahko pa je znak zdravstvenih težav.

Odnosi in spolnost 28. 10. 2024 04.37

To se zgodi našim možganom, ko smo zaljubljeni

Zaradi romantične ljubezni se lahko hkrati počutite varne in brez nadzora, podobno kot bi uživali droge. Ko se prvič zaljubiš, tvoji možgani sproščajo kemikalije in hormone, zaradi katerih čutiš tobogan čustev. Ti hormoni povzročajo tudi vedenjske spremembe. Morda boste spremenili svoje navade in preživljali več časa s partnerjem ali spremenili svoj slog, da bo bolj ustrezal partnerjevemu.

Duševno zdravje otrok 18. 10. 2024 05.00

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami

TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Simptomi in bolezni 14. 10. 2024 04.52

Zakaj se pojavijo bolečine v vratu?

Bolečina v vratu je pogosta težava, ki prizadene milijone ljudi po vsem svetu. Lahko sega od blagega neugodja do hude bolečine in lahko znatno vpliva na kakovost življenja osebe.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996