Eva

Preverite, kateri fototip ste!
Večina vas bo proste ure v teh lepih pomladnih dnevih preživljala na svežem zraku in na sončku. A naj vas še ne previsoke temperature in hladne sapice ne zaslepijo. Sonce je skozi vse leto močno, še posebej od aprila do septembra, zato morate sebe in svoje najmlajše ustrezno zaščititi.

Je cepivo proti HPV-ju varno?
Čeprav je pri nas že leto in pol možno brezplačno cepljenje šestošolk proti humanim papiloma virusom, ki povzročajo raka na materničnem vratu, mnogo staršev še vedno ne zaupa cepivu. Profesor Mark Kane, ki že vrsto let preučuje okužbe z nevarnimi virusi, pa zagotavlja, da je strah odveč.

Je Lucienne šla pod nož?
Lucienne Lončina se ne boji staranja in verjame, da gubice ter druge nepravilnosti na obrazu niso opazne, če človek izžareva srečo in zadovoljstvo. Lepotnih operacij, ki bi se jim lahko izognili z redno telovadbo in prilagojeno prehrano, ne odobrava. Njena življenjska filozofija je: ne le od zunaj, za lepoto moraš delati predvsem od znotraj.

Radosti, ki jih prinaša pomlad
Po več mesecih kratkih in temačnih dni, ko smo tako hrepeneli po soncu, smo jo le dočakali – tako težko pričakovano pomlad. Dnevi so daljši, zunaj je sončno in prijetno toplo. Poleg tega pomlad s seboj prinaša še mnoge druge radosti …

Kako ublažiti simptome senenega nahoda?
Bliža se sezona alergij na cvetni prah, ki je poleg pršic, živalske dlake in hrane eden najpogostejših alergenov. Tisti, ki se že vrsto let spopadate z alergijami na cvetni prah, verjetno že veste, da sta lahko pomladni in poletni čas sila neprijetna. Tukaj je nekaj nasvetov, kako vsaj malo ublažiti alergijske reakcije.

Kako se zaščititi pred neželeno zanositvijo?
Za vse, ki ne želite zanositi, je dandanes na voljo veliko različnih možnosti zaščite. Le do lekarne ali ginekologa morate stopiti in povedati svoje želje. Pomembno je namreč, da najdete kontracepcijo, ki vam bo najbolj odgovarjala. O možnostih zaščite smo povprašali ginekologinjo Ksenijo Šelih Martinec.

VIDEO: Vadba v nosečnosti je priporočljiva!
Vendar le, če nosečnost poteka normalno in nosečnica nima kakšnih zdravstvenih težav. Telesna aktivnost namreč pripomore k boljšemu fizičnemu in psihičnemu počutju bodoče mamice, pozitivno pa vpliva tudi na otroka.

Pomanjkanje spanja lahko resno načne zdravje!
Tako za nemoten razvoj otrok kot za nemoteno delovanje v odrasli dobi je ključnega pomena dovolj kakovostnega spanja. Moten spanec lahko namreč povzroči številne zdravstvene težave – od nihanj razpoloženja, težav s spominom in koncentracijo do oslabljene imunosti ter diabetesa.

VIDEO: Kako premagati strah pred dvigali?
Ljudje živimo z različnimi strahovi, pogosti so strah pred zaprtimi prostori, pajki, letenjem. Fobije pozna 10 odstotkov ljudi. Nekateri uspejo strahove povsem premagati, medtem ko se drugi naučijo z njimi živeti.

'Tudi cepljenje varuje pred nekaterimi raki!'
Slovenci že 40. leto prvi teden v marcu obeležujemo kot teden boja proti raku. Letos poteka pod geslom 'Tudi cepljenje varuje pred nekaterimi raki!' in v skladu s tem želijo tokrat strokovnjaki še posebej opozoriti na pomen cepljenja kot del učinkovite preventive v boju proti nekaterim rakavim obolenjem.

Tri preproste vaje za čvrste prsi
Pomlad je pred vrati in iz debelih, do vratu zaprtih majic in puloverjev boste skočili v bolj tanka in odprta oblačila. Zato smo za vse tiste, ki želite navdušiti z lepimi, čvrstimi prsmi, pripravili nekaj vaj za krepitev prsnih mišic.

Moški, preverite simptome moške menopavze!
Niso le ženske tiste, ki se morajo spopadati z menopavzo in spremembami, ki jih ta prinese. Tudi nekateri moški jo doživijo, in sicer zaradi upadanja nivoja testosterona. A to lahko vodi v številne težave, celo bolezni.

Trije najpogostejši raki pri ženskah
Statistike kažejo, da je med ženskami pri nas še vedno najpogostejši rak dojke, na drugem mestu je rak kože, na tretjem debelega črevesja in danke. Pri uspešnem premagovanju bolezni pa je ne glede na tip rakavega obolenja ključnega pomena pravočasno prepoznavanje znakov in ustrezno zdravljenje.

Štirje najpogostejši raki pri moških
Med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj pri moških se pri nas pojavljajo rak prostate, pljuč, kože in debelega črevesja. Kakšni so simptomi in kaj lahko moški preventivno naredijo, da zmanjšajo tveganje? Preverite!

Ste izpostavljeni kožnemu raku?
V zadnjih nekaj letih se je obolevnost za rakom kože močno povečala in danes je kožni rak pri Slovencih eno najpogostejših rakavih obolenj. Preverite, kako prepoznati nevarno kožno znamenje in kako zmanjšati tveganje za kožnega raka.

Redke, vendar enakovredne bolezni!
Pri nas s katero od redkih bolezni trenutno živi okrog 100 tisoč ljudi, ki se v primerjavi z drugimi bolniki pogosto znajdejo v neenakovrednem položaju. Ne le z vidika zagotavljanja primerne zdravstvene oskrbe, temveč tudi z vidika socialne obravnave. Tako letošnji tretji evropski dan redkih bolezni poteka pod geslom 'Redko, vendar enakovredno!'

Šest bolezni, ki jih lahko dobimo od živali
Hišni ljubljenčki so nam v veselje, a če nismo previdni, lahko od njih staknemo tudi kakšno bolezen. Tukaj je šest obolenj, ki se lahko iz vaše domače živali prenesejo na vas in vaše bližnje.

Kako za vedno obdržati prijatelja?
Nekateri prijatelji so žal zgolj začasni. Z njimi ste se odlično razumeli na primer v srednji šoli, med študijem, v novi službi, potem pa ste se nenadoma oddaljili in izgubili stike. A nekatere prijatelje je kljub pomanjkanju časa, skupnih interesov in kljub razdalji vredno obdržati. Tukaj je nekaj nasvetov, kako.

Prepoznajte znake kroničnega vnetja črevesja
Tako imenovana Crohnova bolezen je redka, a dolgotrajna vnetna bolezen črevesja. Najpogosteje se pojavi med 15. in 25. letom starosti, pri nas za njo boleha približno 1100 odraslih in 50 otrok. Bolezen za zdaj ni ozdravljiva, z zdravili se le lajša njene simptome.

VIDEO: Robotska operacija prostate
Medicina je močno napredovala, tako danes kirurgi operirajo kar s pomočjo robotov. Takšni posegi so za paciente veliko manj invazivni in naporni, okrevanje pa hitrejše. Obiskali smo celjsko bolnišnico, kjer kirurgi s pomočjo robota operirajo prostate.

Kako se spopasti z gripo?
V hladnih zimskih dneh, ko odpornost hitro pade, je gripa precej pogosta in večina vas že ve, kako jo prepoznati in zdraviti. A kljub temu je dobro obnoviti znanje o tem, kako preventivno ravnati, da se ji izognemo, in kdaj je čas, da obiščemo zdravnika.

Simona kljub epilepsiji živi polno življenje
Simona Semenič, dramaturginja in mamica dveh otrok, je prvi epileptični napad doživela pri 11 letih, bolezen pa so ji dokončno diagnosticirali štiri leta pozneje, ko je tudi začela jemati zdravila proti epilepsiji. Zaradi napadov so se njeni vrstniki velikokrat šalili na njen račun, a so ji bili kljub temu v veliko oporo.

VIDEO: Danes je varanja veliko več kot nekoč
Smo tik pred valentinovim, a vsi se praznika zaljubljencev ne veselijo. Morda še niso našli sorodne duše, morda se z boljšo polovico ne razumejo najbolje, morda so bili prevarani. In ravno nezvestobe je v zadnjih letih vedno več.

VIDEO: Kako zvišati nizek krvni tlak?
Čeprav nizek krvni tlak ni življenjsko nevaren tako kot visok, lahko vseeno močno poslabša kakovost življenja. Ljudje z nizkim pritiskom so namreč pogosto utrujeni, zaspani, omotični, nekateri celo izgubljajo zavest.

VIDEO: Anja na jabolčni negi obraza
Mraz, veter, izsušeni prostori zaradi ogrevanja, zunaj pa veliko vlage v zraku – vse to lahko načne našo kožo. Včasih pa so za kožne nepravilnosti krive tudi hormonske spremembe. Prav to je tudi Anji Križnik Tomažin med drugo nosečnostjo povzročalo nekaj preglavic.

Postavite se po robu jesenskim obolenjem!
V teh hladnih dneh so spet na pohodu številna virusna in bakterijska obolenja. Kako si okrepiti imunski sistem in se jim izogniti ter kako ravnati, če vendarle zbolimo, smo povprašali zdravnico družinske medicine Neno Kopčavar Guček, dr. med.

VIDEO: Kdaj je treba odstraniti mandlje in žrelnico?
V mrzlih dneh vneto žrelo, povečane bezgavke in boleči mandlji niso nobena redkost. A če se te težave pogosto ponavljajo ali celo stopnjujejo, je treba žrelnico in mandlje odstraniti. Takšen poseg je prestal tudi triletni Gašper Matjašič.

VIDEO: Nad gube z obrazno jogo
Ste vedeli, da imamo od vratu navzgor kar 57 večjih in manjših mišic, katerih čvrstost je ključnega pomena za lepo, napeto kožo? Tega se dobro zaveda 55-letna Barbara Vizjak, ki se v boju proti gubicam in povešanju kože bori z jogo obraza.

Ali dobro skrbite za svoje intimne dele?
Tako kot je za sijoč obraz in lepo telo pomembna redna higiena ter primerna nega, je tudi za intimne dele treba pravilno skrbeti. Kakšna je primerna nega in kakšne težave lahko nastopijo, če zanje ne skrbimo pravilno, smo povprašali specialistko ginekologije in porodništva Ksenijo Šelih Martinec, dr. med.

Premagajte zimsko otožnost!
Veseli december, druženja in praznovanja so za nami, tukaj so meseci, ko se številni lotijo novih poslovnih in zasebnih projektov. In ravno zaradi novih obremenitev, kratkih dni, pomanjkanja sonca ter mraza so to za nekatere meseci stresa, skrbi, otožnosti. Kako torej ubežati zimski depresiji?