K

Z otrokom nikoli na sonce brez zaščite!
Otroške kože do dopolnjenega prvega leta ne izpostavljajte sončnim žarkom! Če se temu ne morete izogniti, pa otroka obvezno zaščitite s primernim sredstvom!

Herpes z ust na genitalije
Zdravniki opozarjajo, da je herpes nevaren, saj se lahko z lahkoto prenese z ustnic na genitalije. Ne spreglejte, da je herpes nalezljiv, tudi potem, ko mehurčki že izginjajo.

VIDEO: Sonce privleklo na plan kopico manjvrednostnih kompleksov
Prvo majsko sonce se za večino žensk vsako leto spremeni v nočno moro. Zadnja leta pa jim že lepo sledijo tudi moški. Obiskali smo lepotnega kirurga Marjana Fabjana, ki nam je povedal, da si moški največkrat 'popravijo' nosove, štrleča ušesa, sledijo pa posegi, ki odpravljajo posledice staranja.

Kako prepoznati Alzheimerjevo bolezen?
Pozabljivost v zgodnejših letih še ne pomeni, da ste zboleli za Alzhaimerjevo boleznijo. Ta je namreč lahko zgolj posledica vsakodnevnih stresov, hitrega tempa življenja, depresije in drugih bolezni.

Glavobol je lahko opozorilo
Glavobol pozna vsak. Blag do zmeren glavobol lahko s protibolečinskimi zdravili lajšate sami. Zavedati pa se morate, da lahko opozarja na hujše zdravstvene težave, zlasti kadar se stanje kljub zdravljenju ne izboljša ali se celo poslabša. Takrat je obisk pri zdravniku nujen.

Herpes iz ust na genitalije
Zdravniki opozarjajo, da je herpes nevaren, saj se z lahkoto prenese z ustnic na genitalije. Poleg herpesa pa se med oralnim seksom lahko okužite tudi s hepatitisom, sifilisom, gonorejo in virusom HIV, ki povzroča neozdravljivo bolezen aids.

Vnetje ušes je lahko tudi nevarno
Za vnetjem srednjega ušesa najpogosteje obolevajo otroci v prvih štirih letih življenja. Vzrokov, zakaj najbolj pogosto obolevajo prav majhni otroci, je več.

Ko zaboli zob!
Zobobol je ena najhujših oblik bolečine, ki so jo doživeli že mnogi. Še več pa je tistih, ki poznajo vsaj občutljivost zob za toplo in mrzlo oziroma kislo ali sladko. Ne glede na vrsto bolečine so vse izredno neprijetne.

Kako omilimo bolečino pri poškodbah?
Topli spomladanski dnevi v ljudeh zbudijo željo po gibanju, hkrati pa se poveča tudi število poškodb. Ljudje si namreč prevečkrat zadajo pretežko nalogo, na katero fizično še niso pripravljeni. Pogosto pa je vzrok za poškodbe tudi premalo ogreto telo. Poškodbe niso nedolžne, saj lahko pustijo trajne posledice.

Kaj je bolečina in kako se spopadamo z njo?
Bolečina je eden najpogostejših simptomov bolezni in poškodb. Nekatere vrste bolečin, ki nujno ne zahtevajo posveta z zdravnikom, lahko omilimo tudi sami z zdravili proti bolečini, ki jih lahko kupimo v lekarnah brez recepta.

Vraščeni nohti lahko povzročajo hude bolečine
Vraščeni nohti so pogosta nadloga, ki se najpogosteje pojavi na nožnem palcu. Noht se vrašča v mehko tkivo okoli nohta, kar pa lahko povzroča izjemno hudo bolečino in vnetja.

Naj kronična bolečina ne zavlada nad vašim življenjem!
Če si zlomiš kost so bolečine velike, vendar veš, da se bo ta s pravilnim zdravljenjem zacelila, predel pa bo nehal boleti. Podobno je tudi po operaciji, ko se telo zdravi, bolečine pa vam lajšajo protibolečinske tablete. Seveda pa je povsem drugače, ko običajna bolečina preraste v kronično.

Katero bolezen vam sporoča bolečina?
Nikar ne ignorirajte bolečin, te so namreč lahko pokazatelj hudih bolezni ali pa napadov. Predstavljamo vam najpogostejše bolečine, ki pa niso vedno povsem nedolžne.

Ko te zagrabi!
»Križ me boli.« To je ena od najpogostejših pritožb, ki jih sliši zdravnik, saj se bolečine v križu občasno pojavljajo kar pri 25 odstotkih ljudi, starih od 30 do 50 let, njihovo pojavljanje pa s starostjo še narašča.

Bolečina v komolcu
Poletje je čas športnih aktivnosti, pa tudi čas večjega števila poškodb. Ena izmed njih je vnetje kit v komolcu, še posebej pri večji športni preobremenitvi, na primer pri plezanju, golfu ali tenisu.

Najpogostejše težave s stopali
Bolečine in težave stopal najpogosteje izvirajo iz neprimerne in neudobne obutve, zato je pomembno, še posebej pri športnikih, da izboru primernih obuval posvetite več pozornosti.

Darujmo spolne celice!
Tudi tisti, ki svojih spolnih celic nimajo, lahko zanosijo. A le z darovanimi spolnimi celicami.

Sneguljčica je bila alergična na jabolka
Čeprav zveni neverjetno, je res, največ ljudi je alergičnih na jabolka! Alergologi to imenujejo sindrom Sneguljčice. V pravljici naj bi se Sneguljčici zataknil košček jabolka v grlu in naj bi zato prenehala dihati. Menda je bila posredi prava alergijska reakcija ...

Ultrazvočna preiskava v nosečnosti
Ultrazvočna preiskava je metoda, s katero v porodništvu za pridobivanje slike plodu uporabljajo zvok s frekvenco visoko nad našim slušnim področjem.

Ko inkontinenca greni življenje
Uhajanje urina je vse bolj pogosta težava, ki pesti predvsem ženske po porodu in med menopavzo. Ker moti kakovost življenja, je zelo pomembno, da ukrepamo, preden je prepozno, pravi dr. Adolf Lukanovič.

Poporodna depresija: Kam in kako po pomoč?
Kanadska psihiatrinja dr. Ariel Dalfen pravi, da sta pri zdravljenju poporodne depresije ključna odkrit pogovor in osveščenost o bolezni.

Strahovi bodočega očka
Niso samo bodoče mamice tiste, ki jih skrbi nosečnost, porod in življenje z novorojenčkom. Tudi bodoči očetje imajo strahove.

Umetna oploditev
Želja po starševstvu se nekaterim uresniči že ob prvem poskusu, drugi pa potrebujejo pomoč medicine.

Prehrana doječe matere
Mama, ki doji, potroši toliko energije, kot če bi 24 ur fizično delala! Zato je zanjo pomembna zdrava, hranljiva ter raznolika hrana in pijača.

Dobrodejno dojenje
Dojeni otroci so običajno bolj zdravi in odporni, dojenček pa pri maminih prsih poteši tudi osnovno potrebo po varnosti in toploti.

Dojenje po carskem rezu
Dojenje po carskem rezu lahko steče malce počasneje, saj je potreben daljši čas za okrevanje. Dojenčka je pomembno podojiti takoj, ko je to mogoče, pravi svetovalka za dojenje Urša Savodnik.

Dojenje koristi otroku in mamici
Slovenija je po številu doječih mater v samem vrhu. Doji kar 95 odstotkov mamic, zasluge za to pa gredo tudi strokovnim delavcem v porodnišnici.

Kaj so temenice?
Ste kdaj opazili debele, rumene kraste na lasišču svojega malčka? Nikar ne skrbite! To so temenice, mogoče malce neprijetnega videza, vendar niso nevarne in jih lahko dokaj hitro odpravite.

Čudežne izvorne celice
Izvorne celice iz popkovnice so pomagale deklici z možgansko paralizo, da se ji je stanje izboljšalo kar za 50 odstotkov.

Policistični jajčniki
Pri policističnih jajčnikih gre za presnovno motnjo. Jajčniki so povečani in vsebujejo številne ciste – s hormonsko tekočino napolnjene mešičke.