K

Prehrana doječe matere
Mama, ki doji, potroši toliko energije, kot če bi 24 ur fizično delala! Zato je zanjo pomembna zdrava, hranljiva ter raznolika hrana in pijača.

Dobrodejno dojenje
Dojeni otroci so običajno bolj zdravi in odporni, dojenček pa pri maminih prsih poteši tudi osnovno potrebo po varnosti in toploti.

Dojenje po carskem rezu
Dojenje po carskem rezu lahko steče malce počasneje, saj je potreben daljši čas za okrevanje. Dojenčka je pomembno podojiti takoj, ko je to mogoče, pravi svetovalka za dojenje Urša Savodnik.

Dojenje koristi otroku in mamici
Slovenija je po številu doječih mater v samem vrhu. Doji kar 95 odstotkov mamic, zasluge za to pa gredo tudi strokovnim delavcem v porodnišnici.

Kaj so temenice?
Ste kdaj opazili debele, rumene kraste na lasišču svojega malčka? Nikar ne skrbite! To so temenice, mogoče malce neprijetnega videza, vendar niso nevarne in jih lahko dokaj hitro odpravite.

Čudežne izvorne celice
Izvorne celice iz popkovnice so pomagale deklici z možgansko paralizo, da se ji je stanje izboljšalo kar za 50 odstotkov.

Policistični jajčniki
Pri policističnih jajčnikih gre za presnovno motnjo. Jajčniki so povečani in vsebujejo številne ciste – s hormonsko tekočino napolnjene mešičke.

Ženske, pregledujte si dojke!
Vzrok za nastanek raka dojke še ni znan, zato je edina zanesljiva preventiva redno samopregledovanje in zgodnje zdravljenje.

Nosečnost ni bolezen!
Bodoča mamica lahko veliko pripomore k boljšemu počutju, če bo telesno aktivna tudi med nosečnostjo.

Nad menstrualne bolečine z domačo lekarno
Menstrualne bolečine vsaj občasno pestijo več kot 90 odstotkov žensk, zato spadajo v vrh težav, povezanih z rodili. Krčenje mišic maternice je sicer normalen del cikla in zagotavlja, da se odebeljena sluznica odlušči in izloči iz telesa.

Bojim se poroda, saj me je strah bolečine
Nekatere ženske porod opisujejo kot največjo bolečino, ki so jo doživele v življenju. Vendar pa to s sodobnimi metodami lajšanja bolečin ni več nujno.

Nikar ne urinirajte v "smuk" drži!
Vas neprestano tišči na vodo, ko pa mokrite, občutite pekoč občutek in nikakor ne morete izprazniti mehurja? Najverjetneje gre za neprijetno vnetje mehurja.

Vstop v menopavzo povzroča slabši spomin!
Med prve znake menopavze sodijo tudi težave s spominom in učenjem. Kljub temu pa naj vas to ne prestraši, saj je stanje le začasno.

VIDEO: Ženske, redno si pregledujte dojke!
Rak dojke je bolezen, pri kateri iz neznanega vzroka pride do nekontroliranega razmnoževanja in rasti različnih vrst izrojenih celic. Če vdrejo v limfni in krvni obtok, tvorijo metastaze v oddaljenih tkivih in organih.

Delo za računalnikom lahko tudi boli
Vsakodnevno delo za računalnikom, kjer držite roko dlje časa v nenaravnem položaju in izvajate ponavljajoče gibe, na primer tipkanje po tipkovnici, lahko povzroči bolečine v zapestju.

Moški lahko vplivajo na kakovost semenčic
Tudi neplodnost se da preprečiti. Moški precej lahko naredijo tudi sami.

Najpogostejša spolna težava pri moških
Čeprav je prezgodnji izliv ena od najpogostejših seksualnih težav moških, vsak prezgodnji izliv ni skrb vzbujajoč. Skrb je upravičena le, če nima nadzora nad svojim telesom in ga izliv pravzaprav preseneti.

INTERVJU: Tudi moški imajo meno
Ste se kdaj spraševali, zakaj moški z leti postanejo bolj razneženi in prijazni? Strokovnjaki pravijo, da je to povezano z upadom moškega spolnega hormona – testosterona.

Ginekomastija - nočna mora holivudskih zvezdnikov
Čeprav so velike in bohotne dojke ponos številnih žensk, pa nasprotno moškim povzročajo vedno več skrbi. Število lepotnih operacij moških prsi narašča tako v Veliki Britaniji kot tudi v ZDA. S to nadlogo pa se ne spopadajo le navadni smrtniki, ampak tudi številni slavni in znani.

Moški, preverite, ali je vaš trebuh nevaren za zdravje
Če imate nekaj kilogramov preveč, niste edini. Pri tem vam ne priporočam, da sledite množicam. Odvečni kilogrami, posebno okoli pasu, so lahko zelo tvegani. Pa ne gre samo za pivske trebuhe!

Imate tudi moški meno? Oja!
No, srčki, ne ravno meno, ampak andropavzo. Drugačen naziv pa ne pomeni, da ne greste skozi podobne spremembe kot ženske. Staranje ne prizanese nikomur, upad hormonov pa neprijazno doleti tako moške kot ženske. Lepo po vrsti, preden boste začeli kritizirati.

Zaprtje je lahko znak bolezni
Zaprtje je lahko precej neprijetna nadloga. Vzroki so običajno nepravilna in neredna prehrana, stres in premalo gibanja. Če je zaprtje dolgotrajno ali če opazite kri v blatu, gre lahko za resnejše težave, ki zahtevajo obisk zdravnika.

Koristni nasveti za zdravo srce
28. september je svetovni dan srca. Marsikdo se premalo zaveda, kako pomembno funkcijo igra in kako pomembno je, da ga ohranjamo zdravega.

Zaprtje
Zaprtje je strokovno opredeljeno kot težavno in neredno odvajanje majhne količine trdega blata.

Vam grozi srčni infarkt? Prepoznajte znake!
V Sloveniji utrpi srčni infarkt približno 3000 oseb na leto, okrog 1000 ljudi pa umre zaradi nenadne srčne smrti, ki je tudi posledica koronarne bolezni. Pomembno je, da poznamo znake srčnega infarkta, saj bomo le tako lahko pravočasno ukrepali in preprečili najhujše.

RESNIČNA ZGODBA: Kljub zdravemu življenju sem doživel infarkt
63-letni Peter iz okolice Kamnika je živel zdravo življenje. Pred dvanajstimi leti je opustil kajenje, veliko je kolesaril in hodil, izogibal se je mastni hrani. Kljub temu je pred dvema mesecema doživel srčni infarkt.

Zrušimo tabuje! Spregovorimo o zasvojenosti s seksom
Tuje raziskave so pokazale, da je s seksom zasvojenih od 3 do 10 odstotkov ljudi. Zanje spolnost ne predstavlja izkazovanja ljubezni svojemu partnerju, niti posebnega užitka. Zanje je seks gola nuja, potreba, omama. Tudi v Sloveniji je s seksom zasvojenih veliko ljudi.

Neprijetno vnetje mehurja
Vnetje mehurja je v spomladanskem in poletnem času zelo pogosta zdravstvena težava, ki jo spremlja pekoča bolečina in zbadanje v predelu mehurja.

Kako močno boli lepota
Vsaka operacija povzroči rano in ta boli. Razkrivamo, katere lepotne operacije sodijo med najbolj in najmanj boleče.

„Poletna“ bolečina v grlu
Poletje je, vas pa boli grlo. Vas zanima, kakšni so vzroki in kako ukrepati?