Vizita.si

Kaj

Novice 18. 03. 2025 12.40

Zdravniki so ji odkrili 20 tumorjev, simptomov ni jemala resno

Če se novi simptomi pojavijo nenadoma in so za vas in za vaše telo nenavadni, neobičajni in na sploh nekaj, česar še niste imeli, čutili ali videli, je resnično pomembno, da poiščete pomoč!

Zdravje 18. 03. 2025 04.52

Šokantni podatki, stanje, s katerim se sooča kar 85 % ljudi

Včasih se ob koncu dneva počutimo povsem izčrpane, čeprav se čez dan ni zgodilo nič posebej napornega. Vzrokov za to je lahko več, eden najpogostejših pa je mikrostres, ki se neopazno kopiči čez ves dan. V nadaljevanju članka bomo pogledali, kako lahko mikrostres prepoznamo in ga učinkovito zmanjšamo.

Zdravje 18. 03. 2025 03.33

Kaj se zgodi, če sladkor nadomestimo z medom?

Med je lahko naravno sladilo, ima pa številne prednosti in slabosti. Kaj se zgodi, če ga začnemo uporabljati namesto sladkorja?

Rakave bolezni 18. 03. 2025 03.11

Simptomi kostnega raka, ki jih ne smete spregledati

Pri kostnem raku je lahko govora o več različnih rakih, ki se razvijejo v kosteh. Rak, ki se začne v kosti, imenujemo primarni kostni rak. Tumorji, ki se začnejo v organih in drugih delih telesa, se lahko razširijo tudi na kosti. Zdravljenje kostnega raka vključuje več načinov zdravljenja.

Bolezni 18. 03. 2025 02.34

Vse več težav s hrbtenico zaradi pametnih telefonov, preverite, kaj povzročajo

Človeška glava tehta okoli 5,5 kilograma, a ko glavo sklonimo naprej, se obremenitev na vratna vretenca poveča. Ko nagnemo glavo naprej za 15 stopinj, povečamo pritisk na vretenca, kot bi za vratom nosili 12 kilogramov težko breme. Ko nagnemo glavo naprej za 45 stopinj pa že, kot bi nosili 22 kilogramov.

Bolezni 17. 03. 2025 04.33

Čimprej prepoznajte simptome, največ bolnikov diagnozo dobi pred 30. letom

Ko beseda nanese na multiplo sklerozo, si marsikdo predstavlja osebo na invalidskem vozičku, ki je v veliki meri odvisna od pomoči drugih in zato ni zmožna za delo. A gre za povsem izkrivljeno predstavo. Res je, da gre za neozdravljivo bolezen, toda v zgodnjih fazah so simptomi zelo blagi, zato ni razloga, da bolniki ne bi bili vključeni v delovno okolje. Pomembno pa je, da imajo po pridobljeni diagnozi na voljo čim več informacij in priporočil za lažje vračanje oziroma vključevanje na trg dela.

Seks & razmerja 17. 03. 2025 04.10

Tako lahko zmanjšate svojo nervozo pred prvim zmenkom

Ne pokvarite si prvega zmenka zaradi živčnosti, četudi, poudarjamo, je čutenje le-te popolnoma normalno!

Simptomi in bolezni 17. 03. 2025 04.03

Kaj se zgodi, če pride do visokega krvnega tlaka?

Visok krvni tlak, znan tudi kot hipertenzija, je eden najpogostejših zdravstvenih problemov v sodobnem svetu. Čeprav pogosto nima očitnih simptomov, lahko vodi do resnih zdravstvenih težav, kot so bolezni srca, kap, ledvične bolezni in drugi zapleti. Razumevanje vzrokov za visok krvni tlak in sprejemanje ukrepov za njegovo preprečevanje sta ključna za ohranjanje zdravega srca in ožilja.

Bolezni 16. 03. 2025 04.43

Najslabša hrana za vaša jetra – kaj lahko povzroča največ škode?

Jetra so ključni organ, ki filtrira toksine, presnavlja hranila in uravnava energijsko ravnovesje telesa. Vendar pa nezdrava prehrana lahko vodi v resne poškodbe jeter, vključno z zamaščenimi jetri, vnetjem in celo cirozo.

Aktivno življenje 16. 03. 2025 04.22

Kako se lotiti pridobivanja mišične mase?

Kako se lahko pametno lotimo pridobivanja mišične mase, kaj to zahteva? Je pomembnejša prehrana ali gibanje, kombinacija obojega? Kakšne so, če so, razlike med moškimi in ženskami? Poglejmo si nekaj dejstev.

Osebna rast 16. 03. 2025 04.21

11 zapovedi, ki jih morate upoštevati za srečnejše življenje

Vsako leto si postavljamo bolj ali manj dosegljive cilje, ki pa jih kmalu po prvih januarskih dneh tudi pozabimo. Koliko je med vami takšnih, ki si v novem letu želite bolj osrečujočih odnosov, da bi se znali bolje postaviti zase, da bi poiskali družbo navdihujočih ljudi, da ne bi bili tako zahtevni do sebe ... Verjetno ste se vsaj v kakšni od naštetih idej prepoznali. Predstavljamo vam 11 bistvenih zapovedi, ki jih je vredno upoštevati, če želite nekaj storiti za svoje čustveno blagostanje in bolj izpolnjujoče življenje.

Simptomi in bolezni 15. 03. 2025 04.21

Kako si pomagati pri bolečinah v križu?

Preverimo, kaj lahko storite za bolečine v spodnjem delu hrbta.

Prebava 14. 03. 2025 08.28

Enostavni načini, kako se znebiti napihnjenosti

Dnevi postajajo vse daljši in toplejši, kar pomeni, da bodo zimsko garderobo kmalu zamenjali kratki rokavi. S prehodom sicer ne velja hiteti, saj je vreme spomladi lahko še precej muhasto, vsekakor pa je pametno preveriti nabor spomladanskih kosov v omari in jih pomeriti. Če boste ob tem ugotovili, da so vam oblačila v predelu trebuha bolj oprijeta, kot so bila lani, naj vas nikar ne zagrabi panika. Morda ste čez zimo res pridelali kakšen dodaten kilogram, ki ga boste z aktivnim življenjskim slogom zlahka spet izgubili, a čisto mogoče je tudi, da gre za povsem drugačno težavo.

Srčno žilne bolezni 14. 03. 2025 04.15

6 znakov srčnega infarkta

Vsako nelagodje v prsnem košu ni (nujno) simptom srčnega infarkta.

Simptomi in bolezni 13. 03. 2025 13.17

Takšen kašelj zahteva obisk zdravnika

Med prehladom in drugimi obolenji je pogosto, da kašljamo in izkašljujemo. Kašelj je lahko suh ali moker, razlogov zanj pa je več. Kaj pa, ko kašelj ne preneha in traja v nedogled? Kakšni so razlogi?

Simptomi in bolezni 13. 03. 2025 04.12

Kako prepoznati raka debelega črevesa in danke?

Mesec marec je mednarodni mesec boja proti raku debelega črevesa in danke. Stroka in različne institucije opozarjajo na pomen preprečevanja in zgodnjega odkrivanja bolezni. Rak debelega črevesa in danke je 4. najpogostejši rak pri ženskah in moških, piše Nacionalni inštitut Slovenije, a ga je mogoče ob zgodnjem odkrivanju popolnoma preprečiti. Kaj je ključno za preventivo, kaj pomaga pri zgodnjemu odkrivanju bolezni in navsezadnje, kako lahko prepoznamo znake te bolezni?

Rakave bolezni 13. 03. 2025 04.04

7 znakov raka dojke, ki niso zatrdline v prsih

Čeprav ob simptomih raka dojke najprej pomislimo na bulice in zatrdline v prsih, se simptomi lahko kažejo tudi drugače. Preverite, kako.

Zdravje 13. 03. 2025 04.00

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'

Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Aktivno življenje 12. 03. 2025 04.58

Tako lahko veste, da ste zdravi

Telesna teža ni edini pokazatelj zdravja in če 'izpolnjujete' naslednje parametre, ste lahko povsem mirni – vaše telo je zelo verjetno precej zdravo!

Psiha 12. 03. 2025 04.46

7 nasvetov za izboljšanje samopodobe in zaupanja v lastne sposobnosti

Samopodoba in zaupanje v lastne sposobnosti sta ključnega pomena za zdravje in dobro počutje, zlasti v najstniških letih.

Alergije 12. 03. 2025 04.14

Zakaj spomladanske alergije postajajo vse hujše in kako si lahko resnično pomagate?

Spomladanske alergije, ki jih pogosto povzročajo cvetni prah, pršice in druge okoljske snovi, postajajo vse hujše. Povečanje intenzivnosti teh alergij ni zgolj subjektivni občutek, temveč je opazno tudi v znanstvenih raziskavah, ki kažejo na dramatične spremembe v okolju. Skladno s tem narašča tudi število ljudi, ki trpijo zaradi teh alergij. Zakaj se spomladanske alergije poslabšujejo, kaj je njihov glavni vzrok, in kako se z njimi spoprijeti, da bi zmanjšali njihove vplive na vsakdanje življenje?

Zdravje 12. 03. 2025 04.06

Barbara Tanze: Zavestne dihalne tehnike lahko pomembno vplivajo na možganske valove

V našem dihu je življenje. Hkrati pa je dihanje povezano s praktično vsemi procesi v našem telesu, ki si jih lahko zamislimo, jih poznamo ali ne. Navsezadnje pa dihanje vpliva tudi in predvsem na naš simpatični in parasimpatični živčni sistem. Slednja sta pomembna pri obvladovanju stresa, za katerega se zdi, da ga je v zadnjem času vedno več. O tem, kako dihanje vpliva na naše soočanje s stresom, kako slednji vpliva na naše telo, kako lahko bolj zavestno dihamo in zakaj je dih naš največji dar, sem se pogovarjala z Barbaro Tanze, M.A. vokalno pedagoginjo, diplomantko Akademije za manualno terapijo, oromiofunkcionalno terapevtko in cert. Breath Science Practitioner.

Bolezni 11. 03. 2025 04.54

Kaj moramo vedeti, da bi preprečili nevaren krvni strdek?

S primernim življenjskim slogom lahko izjemno zmanjšamo tveganje, da bi v naših venah ali arterijah nastal krvni strdek. Če se zamaši arterija, lahko pride do možganske ali srčne kapi. Strdek v veni pa se lahko konča s pljučno embolijo. To so nevarna stanja, ki lahko povzročijo prezgodnjo smrt. Kako jih čimprej prepoznati, da lahko še pravočasno poiščemo zdravniško pomoč?

Srčno žilne bolezni 11. 03. 2025 04.52

Kaj o našem zdravju pove srčni utrip?

Srce je votel mišični organ, ki leži sredi prsnega koša in telo preskrbuje s kisikom ter odstranja odpadne snovi. Gre za mišični organ s štirimi votlinami, stene pa se krčijo v natančnem zaporedju, da med vsakim utriopm potisnejo potrebno količino krvi ob najmanjši možni porabi energije. Frekvenca srčnega utripa pa je pomemben pokazatelj našega zdravja.

Alergije 11. 03. 2025 04.31

Ali antihistaminiki odpravljajo alergije ali le prikrivajo simptome?

Antihistaminiki so ena najpogosteje predpisanih zdravil za zdravljenje alergij, a njihova dejanska vloga in učinek sta pogosto napačno razumljena. Medtem ko številni ljudje menijo, da antihistaminiki odpravijo alergije, so v resnici ti zdravila predvsem namenjena obvladovanju simptomov, ki jih povzroči alergijska reakcija. Kako delujejo antihistaminiki, kakšni so njihovi učinki na telo, in ali dejansko odpravljajo alergije ali zgolj prikrivajo simptome?

Prebava 11. 03. 2025 04.08

Kaj lahko storite za boljšo absorpcijo hranil?

Za učinkovito absorpcijo hranil je ključno, da vaša prebava deluje optimalno. Telo potrebuje določene dejavnike, da izkoristi hranila iz hrane in jih prenese v krvni obtok, kjer jih lahko uporabite za energijo, rast in obnovo. Pomembno je, da se osredotočimo na prehrano, življenjski slog in navade, ki podpirajo prebavni sistem.

Zdravje 10. 03. 2025 05.00

Prepoznajte simptome, preden bo prepozno

V sodobni družbi, kjer nenehno hitimo in se od nas neprestano pričakuje veliko, je iskanje ravnovesja med poklicnimi obveznostmi, družinskim življenjem in skrbjo zase vse prej kot enostavno. Pogosto nas številne obveznosti povsem prevzamejo, kar lahko vodi v dolgotrajno utrujenost in izgorelost. Zato je ključno, da znamo postaviti meje in poiskati ravnovesje ter izboljšati kakovost življenja.

Psiha 10. 03. 2025 04.56

Najbolj stresne vsakodnevne situacije. Se strinjaš?

Se tudi tebi zdi, da ti lahko ena majhna stvar, tista prav posebna, pokvari še tako dober dan? Kot kaže zadnja študija, nisi edini.

Zdravje 10. 03. 2025 04.52

Tudi vi delate napako, ki povzroča raka in kap?

Če premalo spimo, imamo za 70 odstotkov manj celic, ki v našem telesu ubijajo raka. Pomankanje spanja so študije že povezale s pojavom raka želodca, prostate in dojk. Odrasli, ki spijo manj kot šest ur, pa naj bi imeli za 200 odstotkov večje tveganje za srčno ali možgansko kap. Spanje ni izbira, opozarja nevzroznanstvenik.

Žensko zdravje 10. 03. 2025 04.06

Simptomi bolezni, za katero mnoge ženske še niso slišale

Endometrioza se pojavi, ko se tkivo, podobno tistemu v maternični sluznici (maternici), nahaja drugje v telesu.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996