Vizita.si

Kaj

Simptomi in bolezni 21. 02. 2023 05.00

5 simptomov sepse, ki jih morate poznati

Kaj je sepsa? Kakšni so simptomi? Kako poteka zdravljenje in na kaj moramo biti pozorni? Vse izveste v nadaljevanju.

Prehrana 21. 02. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o probiotikih

Tudi vi nenehno poslušate o tem, kako dobri in zdravi so probiotiki za naše telo, pa sploh ne veste, kaj so probiotiki? V tem članku predstavljamo vse ključne informacije, ki jih morate vedeti o njih.

Alergije 17. 02. 2023 05.00

Kaj je imunoglobulin E (IgE)?

Imunoglobulin E (IgE) je pomembno protitelo, ki je vključeno v alergijski odziv. Za kaj je odgovoren, kako deluje in predvsem – kaj pomeni, če so njegove vrednosti povišane ali znižane?

TOK 17. 02. 2023 05.00

Stvari, iz katerih se ne bi smeli nikoli norčevati

Verjetno vsak pozna kakšnega "bulija", torej nekoga, ki nima mere pri norčevanju, včasih pri stvareh, pri katerih bi se moral znati tudi zadržati. Ne vzemi ga za svoj vzor, ampak bodi raje boljši kot on.

Ginekologija in porodništvo 17. 02. 2023 05.00

Najpogostejši simptomi anemije v nosečnosti

Anemija v nosečnosti, ki je posledica pomanjkanja železa, je lahko vzrok za dodatno utrujenost in občutek šibkosti. Kakšni so dejavniki tveganja, simptomi in navsezadnje, kako se lahko s to težavo borimo?

Aktivno življenje 17. 02. 2023 05.00

Indeks telesne mase ni edino merilo zdrave teže

Ko želimo shujšati ali samo nadzorovati svojo telesno težo, pogosto uporabljamo indeks telesne mase (ITM) kot merilo za svoj napredek. Vendar pa ITM ni, oz. vsaj ne bi smel biti, edino merilo, ko govorimo o zdravi telesni teži in navsezadnje, o zdravju.

Lajfstajl 16. 02. 2023 05.00

Znaki, da ste prerasli prijateljstvo

Niso vsa prijateljstva za vse življenje in s tem ni nič narobe.

Alergije 15. 02. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o alergijah

Alergije so tegoba modernega časa. Upravičeno jih imenujemo bolezen sodobnega časa, glede na vedno večje število ljudi, ki trpijo za obremenitvami, ki jih povzročajo.

Zdravje 14. 02. 2023 05.00

Kako lahko nadomestimo nezdrava živila z bolj zdravimi alternativami?

Včasih mislimo, da se prehranjujemo zdravo, če kupujemo super eksotična živila, nadomestke mesa ali hrano, ki je tako ali drugače v trendu samo zaradi ene sestavine, medtem ko vse drugo še prehitro radi zanemarimo.

Duševno zdravje 14. 02. 2023 05.00

Kaj je kognitivno vedenjska terapija (KVT)?

Kognitivno vedenjska terapija (KVT) je oblika psihoterapevtskega zdravljenja in pomaga prepoznati ter spremeniti omejujoče ali moteče miselne vzorce, ki negativno vplivajo na vedenje in čustva. Pristop se je izkazal za učinkovit pri številnih težavah, vključno z depresijo, tesnobnimi motnjami, težavami z uživanjem alkohola in drog, zakonskimi težavami, motnjami hranjenja ... Številne raziskave kažejo, da ta vrsta terapije vodi do pomembnega izboljšanja delovanja in kakovosti življenja nasploh.

Prebava 14. 02. 2023 05.00

To morate vedeti, če jeste zvečer

Sodobni človek mora vsakodnevno manevrirati med kariernim ter družinskim življenjem, kar je vse prej kot enostavna naloga. V kopici obveznosti se hitro zgodi, da sebe postavi na stranski tir in ni pozoren na znake, s katerimi organizem kliče na pomoč. Še posebej glasna je običajno prebava, ki je znana kot središče našega počutja, zato zgage, zaprtja, napihnjenosti in neurejene prebave nikoli ne smemo jemati kot nekaj, kar se bo uredilo samo od sebe.

Bolezni 14. 02. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o tinitusu

Tinitus je strokovni izraz za šumenje v enem ali obeh ušesih. Je neprijeten, a pogost pojav, ki lahko močno poškoduje sluh posameznika. Kaj morate vedeti o tinitusu, kako se zdravi, kakšni so znaki in kako lahko pomagajo zdravniki?

Imunski sistem 14. 02. 2023 05.00

Kako lahko okrepimo imunski sistem?

Imunski sistem ima pomembno nalogo, da nas tudi pozimi varuje pred sezonskimi obolenji, od prehlada, najrazličnejših viroz do gripe, ki so na pohodu ravno v tem času. In prav zato je še kako pomembno, da mu tudi sami pomagamo z nekaj preprostimi navadami, ki ga lahko okrepijo.

Koža 13. 02. 2023 05.00

Kako lahko podpremo naš največji organ telesa?

Ko pomislimo na organe, nam najhitreje pridejo na misel srce, pljuča, ledvice, jetra in podobno. Premalokrat pa pomislimo na naš največji in najbolj viden organ telesa – našo kožo.

Simptomi in bolezni 13. 02. 2023 05.00

Zakaj pride do stresa in kako ga obvladati?

Stres je naraven občutek nezmožnosti obvladovanja določenih zahtev in dogodkov. Vendar pa lahko stres postane kronično stanje, če oseba ne sprejme ukrepov za njegovo obvladovanje.

Psiha 13. 02. 2023 05.00

''Zakaj me nihče ne mara?''

Zlasti za obdobje najstništva velja, da želimo biti v očeh drugih všečni, priljubljeni, zanimivi. Želimo si pripadnosti, družbe in občutka, da se vse vrti okoli nas. A dejstvo je, da je slika pogosto zelo drugačna. Počutimo se kot sive miši, osamljeni, nevredni, zavrnjeni, kar v nas še bolj utrjuje občutek žalosti in praznine. Pomembno je, da spoznaš, od kod to izhaja.

Bolezni 11. 02. 2023 05.00

11 znakov, da ščitnica deluje prekomerno

Prekomerno delovanje ščitnice (hipertiroidizem) ravno nasprotno od premalo delujoče ščitnice pospeši delovanje številnih celic in tkiv v telesu. Gre za eno od pogostih motenj hormonskega sistema, ki se največkrat pojavlja pri ženskah, starih od 20 do 50 let. Preverite, kako ga prepoznati.

Bolezni 10. 02. 2023 13.00

Bi prepoznali simptome angine?

Nevšečnosti, kot so zamašen nos, kašljanje ali boleče grlo, so še posebej pogoste v zimskem času in so lahko sila neprijetne, še posebej če se jim pridružujejo tudi drugi simptomi, med drugim povišana telesna temperatura, oteklina in boleče požiranje.

Lajfstajl 10. 02. 2023 05.00

Česa današnji mladi ne prenesejo na svoji generaciji?

Pisali smo že o 'pripombah', ki jih imajo starejši o mladi generaciji, tokrat pa bomo zajeli stvari, ki jih mladi sami ne prenesejo na svoji generaciji.

Prebava 10. 02. 2023 05.00

Kaj so prebavni encimi?

Naravni prebavni encimi so beljakovine, ki jih vaše telo tvori za razgradnjo hrane in pomoč pri prebavi. Prebava je proces uporabe hranil, ki jih najdemo v hrani, da vašemu telesu dajo energijo, mu pomagajo pri rasti in opravljanju vitalnih funkcij.

Simptomi in bolezni 10. 02. 2023 05.00

Tudi mlajši ljudje imajo lahko artrozo kolena

Najpogostejši vzrok osteoartritisa kolena je starost, saj se sposobnost popravljanja hrustanca s starostjo zmanjšuje. Vendar lahko številni dejavniki povečajo tveganje za razvoj artritisa tudi v mlajših letih.

Lajfstajl 07. 02. 2023 05.00

Kaj morate mladi vedeti o spletnem nasilju?

Spletno ustrahovanje in nasilje se dogaja na družbenih omrežjih in na vseh platformah za dopisovanje. Gre za vedenje, ki se ponavlja z namenom, da bi osebo ustrahovali in/ali jo osramotili.

Psiha 06. 02. 2023 05.00

Samopodoba je veliko pomembnejša, kot si misliš

Večina ljudi je nezadovoljna z vsaj enim delom ali eno stvarjo na svojem telesu. To je popolno oblikovano, točno takšno, kot je, a ljudje velikokrat napačno namenjamo svojo pozornost zgolj eni stvari, ki nam ni všeč, namesto da bi se osredotočili na tiste, ki so izjemne. Ko se enkrat začnemo poglabljati v to zadevo, predvsem v tisto, kar nam ni všeč, lahko to seveda popolnoma načne našo samozavest.

Novice 04. 02. 2023 05.00

Svetovni dan boja proti raku obeležujemo tudi s filmom

Vsako leto 4. februarja obeležujemo svetovni dan boja proti raku, namen katerega je informiranje in ozaveščanje o raku ter spodbujanje preprečevanja, odkrivanja in zdravljenja te bolezni. Letos že drugo leto zapored poteka kampanja pod sloganom Zapolnimo vrzel v oskrbi, ki poudarja predvsem moč sodelovanja in dejstvo, da lahko vsak izmed nas naredi razliko in pripomore k napredku pri zmanjševanju globalnega vpliva raka.

Puberteta 03. 02. 2023 05.00

26 nasvetov odraslih, ki bi jih morali slišati najstniki

Včasih ni nič boljšega kot pridobivanje brutalno iskrenih nasvetov, ki se nam na začetku zdijo 'težki', kasneje pa spoznamo, da imajo neprecenljivo vrednost.

Seks & razmerja 02. 02. 2023 05.00

Najpogostejše napake, ki jih ljudje naredijo s kondomi

Največja napaka je seveda neuporaba kondoma. Kaj pa ostale napake? Katere so najpogostejše?

Prebava 31. 01. 2023 05.00

Katera pogosta stanja vplivajo na prebavni sistem?

Obstajajo začasna stanja in dolgotrajne ali kronične bolezni in motnje, ki prizadenejo prebavni sistem.

Lajfstajl 30. 01. 2023 13.29

Kako 'držati' besedo?

Si tudi ti eden izmed tistih posameznikov, ki radi kaj obljubijo, na koncu pa vedno znova ugotovijo, da obljube ne morejo izpolniti? Ne morejo, ali pa ne želijo... zakaj je pomembno, da se v življenju čimprej naučimo držati obljube? Tudi in predvsem zato, ker si z njimi gradimo samospoštovanje in samozaupanje. O tem je v tokratnem videu spregovoril naš Oskar.

Duševno zdravje otrok 30. 01. 2023 12.43

Dr. Marija Anderluh: ''Pri vseh težavah je ključno pravočasno ukrepanje''

Otroštvo in mladost bi morala biti obdobji brezskrbnega razvoja, odkrivanja zmožnosti in raziskovanja obzorja. Velikokrat pa sta tudi obdobji, prepleteni s številnimi izzivi. Kakšne stiske in težave pestijo otroke in mladostnike v današnjem času? Kakšno oporo predstavljajo starši, navsezadnje pa tudi učitelji? Kako lahko pomagamo? In najpomembnejše – kako prepoznati otroško stisko? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

Bolezni 29. 01. 2023 05.00

10 simptomov, ki jih nikoli ne bi smeli ignorirati

Kdaj se je na zdravstvene simptome bolje požvižgati in bodo tako ti prej minili? Kdaj pa se je treba hitro odzvati in tako preprečiti najhujše? To je 10 simptomov, ki jih nikoli ne bi smeli ignorirati, ampak bi morali takoj k zdravniku.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032