Vizita.si

Kaj

Duševno zdravje 27. 09. 2022 05.00

Miselnost žrtve: Nemogoče je biti šofer življenja, če igramo vlogo žrtve

"Kaj sem naredil, da sem si to zaslužil? Spet sem vsega jaz kriv. Nikoli ne bo bolje." Posamezniki z miselnostjo žrtve se nenehno počutijo, kot da nimajo nadzora nad situacijami in življenjem in se jim dogajajo same slabe stvari, za večino teh pa krivijo druge. Gre za občutek nemoči in pasivnosti, ki ga pogosto spremlja tudi razmišljanje, da je ves svet naperjen proti njim. Zanje so značilni tudi izrazita vdanost v usodo, jemanje stvari preveč osebno in zamerljivost do drugih.

Prehrana 24. 09. 2022 05.00

Organska hrana: Kaj je res in kaj ni?

Hiter življenjski ritem vpliva tudi na naše navade, hkrati pa se vse bolj zavedamo, kakšnega pomena je pestra in uravnotežena prehrana, ki nas lahko ohranja pri močeh, zdrave in vitalne. Mogoče zato niti ni presenetljivo, da se vedno več govori o organski hrani.

Prehrana 23. 09. 2022 05.00

Razlogov, zakaj uživati korenje, je veliko

Številne generacije so svojim otrokom priporočale, naj za boljši vid jedo korenje. Je to res? Kakšne so resnične koristi korenja in kaj vse vsebuje, si lahko preberite v spodnjih vrsticah.

Duševno zdravje 23. 09. 2022 05.00

Ste introvert ali ekstrovert? Mogoče kaj drugega?

Ljudje se večkrat sprašujemo, kdo pravzaprav smo in kam sodimo. Vsak od nas se ponaša z določenimi lastnostmi, ki tako ali drugače lahko vplivajo na naša življenja. Med bolj poznanimi tipi osebnosti največkrat navajamo introverte ali ekstroverte, medtem ko je redko kdo le eno ali drugo.

Lajfstajl 22. 09. 2022 05.00

Kaj moraš vedeti, preden prvič vkorakaš na fakulteto?

S koncem srednje šole se konča, priznamo ali ne, pomembno obdobje našega življenja. Nismo več najstniki, nismo pa še odrasle osebe. In prvi vstop na fakulteto, ki si si jo izbral, je vsekakor pomemben mejnik v tvojem življenju!

Preventiva 22. 09. 2022 05.00

Nasveti nevroznanstvenice za preprečevanje demence

Dr. Lisa Mosconi, nevroznanstvenica, je za portal healthista razkrila nekaj nasvetov, ki naj bi dokazano pomagale preprečevati demenco.

Zdravje 21. 09. 2022 08.27

Tako se lahko to zimo izognete boleznim

Ko smo zdravi, ne razmišljamo o svojem imunskem sistemu in kako dobro je ta pripravljen na boj z virusi, gripo in ostalimi škodljivci, ki ogrožajo naše zdravje. Pa bi morali! V prvi vrsti je treba konstantno skrbeti za optimalno ravnovesje v našem organizmu, kjer poleg imunskega izjemno pomembno vlogo igra tudi prebavni sistem. Razkrivamo, kako lahko enostavno, v zgolj petih korakih, korenito okrepite svoj imunski sistem in obenem ponotranjite zdrave življenjske navade.

Psiha 21. 09. 2022 05.00

Zakaj je pomembno govoriti o svojih izkušnjah, težavah in izzivih?

V življenju se vsi srečujemo z večjimi in manjšimi težavami, izzivi, (pre)izkušnjami, pa tudi spoznanji, ki včasih zamajejo trdnost tal pod nogami. Zlasti obdobje odraščanja je polno vzponov in padcev, ki prebudijo pisano paleto čustev, s pomočjo katerih spoznavaš sebe in svet. A pomembno je, da doživljanja – tudi tista manj prijetna – deliš z ljudmi, ki jim zaupaš, saj je to pomemben del upravljanja s svojimi čustvi in seveda duševnega zdravja nasploh.

Zdravje 21. 09. 2022 05.00

Kaj se zgodi, če zaužijete čajno žličko medu in cimeta na dan?

Morda ste že slišali za številne pozitivne učinke medu in cimeta na zdravje. Mati narava je sama ustvarila nekaj najpomembnejših živil, ki so močni antioksidanti in so bogati z vitamini in minerali. Cimet in med spadata mednje.

Tuje 19. 09. 2022 05.00

Jane Fonda sporočila, da ima Ne-Hodgkinov limfom. Kakšni so simptomi in zdravljenje?

Svetovni dan ozaveščanja o limfomu obeležujemo 15. oktobra. Limfomi so maligne bolezni, katerih tumorske celice izvirajo iz limfnega sistema. Gre za bolezen, ki je sorodna levkemiji, povzroča pa jo tudi maligna sprememba limfocitov in njihovo nenadzorovano razmnoževanje.

Zdravje 19. 09. 2022 05.00

To vaš videz razkriva o vašem zdravju

Pomembno je, da se znake telesa naučite prepoznavati tudi sami.

Duševno zdravje 16. 09. 2022 05.00

Psevdobulbarni afekt: nenadzorovani napadi smeha ali joka

Psevdobulbarni afekt je nevrološko stanje, ki povzroča izrazite izbruhe nenadzorovanega smeha ali joka tudi v najbolj neprimernih trenutkih. Poznamo ga sicer tudi pod drugimi imeni, vključno s čustveno labilnostjo, patološkim smehom in jokom ter čustveno inkontinenco. Kot zanimivost – to motnjo naj bi odlično odigral glavni lik filma Joker, ki ga je upodobil Joaquin Phoenix.

Duševno zdravje 15. 09. 2022 05.00

Britanska kraljeva družina in njeno spopadanje s stigmo duševnega zdravja

Danes se o duševnem zdravju, na srečo, govori veliko več kot prej, prav tako pa o pomembnosti izražanja čustev in ne označevanju le-teh s 'slabimi' ali 'dobrimi'. Čustva in občutja zgolj so. Niso ne slaba ne dobra, vsekakor pa obstaja ves repertoar – od izjemno prijetnih do skrajno neprijetnih.

Simptomi in bolezni 15. 09. 2022 05.00

Kaj je čustvena praznina?

Ne čutim ničesar; ne veselja, ne žalosti, še jeze ne. Kot da bi bil v sebi prazen in občutek je neznosen, so pogosta pričevanja oseb, ki izkušajo čustveno praznino. Gre za stanje otopelosti, v katerem ne izražamo čustev in imamo občutek, da ne čutimo ničesar. V nadaljevanju preverite, zakaj do tega pride, kako takšno stanje preprečiti in tudi kako se z njim spoprijeti.

Estetska medicina 14. 09. 2022 05.00

Pomlajevanje obraza in botoks - kaj morate vedeti?

Znakom staranja se ne moremo povsem izogniti in priznajmo si, da že ob prvih ali dalj časa motečih gubah velikokrat pomislimo na botoks. To sicer še ne pomeni, da ga tudi uporabljamo, ker nas na primer motijo utrujena in povešena koža na obrazu, vedno namrščeno čelo, mogoče preveč zgovorni podočnjaki, smejalne gubice in tako naprej, ampak da se o njem veliko govori, ker velja za najboljšo rešitev, če imamo težave z gubami.

Seks & razmerja 13. 09. 2022 05.00

10 stvari, ki jih fantje ne bi smeli NIKOLI reči svoji punci

Naslednje stvari se ne smejo izgovoriti niti v šali!

Lajfstajl 09. 09. 2022 05.00

Kakšna pa je tvoja večerna rutina?

Vsi se pogovarjamo o jutranji rutini, kaj pa večerna rutina? Tako kot je pomembno, kako začnemo svoj dan, je pomembno tudi, kako ga končamo. In če ste med tistimi, ki radi in redno preživljate svoje večere na socialnih omrežjih, je morda ta video kot nalašč za vas. Preverite, zakaj je pomembna večerna rutina.

Seks & razmerja 08. 09. 2022 05.00

Si pišeta, a te še vedno ni povabil na zmenek? Tukaj so 4 razlogi, zakaj fantje to počnejo

Najprej naj povemo, da ni popolnoma nič narobe, če punca povabi fanta na zmenek, a vsi vemo, da je situacija največkrat obratna. Torej, se sprašuješ, zakaj te kljub temu, da si že dolgo dopisujeta in pišeta, še vedno ni povabil na zmenek?

Duševno zdravje 08. 09. 2022 05.00

Veste, kaj je motnja kompulzivnega kopičenja?

Verjetno vsak med nami pozna koga, ki rad zbira stvari – pogovorno in malce v šali takšnim osebam pravimo, da so 'hrčki'. A motnja kompulzivnega kopičenja je veliko več kot le zbiranje ali shranjevanje določenih predmetov, saj močno poseže v odnose, zdravje in vsakodnevno delovanje takšne osebe.

Prehrana 07. 09. 2022 05.00

Kaj se lahko zgodi, če jeste preveč mesa?

Ljudje, ki pojedo veliko beljakovin živalskega izvora, imajo pogosteje preveč maščobe v jetrih ter večje tveganje za bolezen jeter. In sicer v primerjavi s tistimi, pri katerih so glavni vir beljakovin živila rastlinskega izvora. To je ugotovila nizozemska študija.

Zdravje 06. 09. 2022 05.00

Najpogostejši razlogi za počasno prebavo

Kje se skriva razlog za počasno prebavo, katere posledica je lahko napihnjenost, navsezadnje pa tudi povečanje telesne teže? Nekateri skriti dejavniki vas lahko presenetijo.

Duševno zdravje 03. 09. 2022 05.00

Kaj se skriva za nevroticizmom?

Nevrotizicem ni diagnoza, temveč gre za vrsto vedenja, za katero je značilna predvsem nagnjenost k anksioznosti, depresiji, dvomom o sebi, pretiranemu premlevanju, zaskrbljenosti in nezmožnosti sprostitve. Vse osebnostne lastnosti, vključno z nevroticizmom, se izražajo v spektru, kar pomeni, da so nekateri bolj nevrotični kot drugi.

Simptomi in bolezni 02. 09. 2022 05.00

Simptomi, ki lahko nakazujejo na težave z jetri

Ste vedeli, da naj bi, po podatkih Global Liver Institute, obstajalo približno 100 različnih bolezni jeter? Naslednji simptomi pa lahko nakazujejo na težave s tem organom.

Aktivno življenje 01. 09. 2022 05.00

Najpogostejše poškodbe pri odbojki

Letošnje svetovno prvenstvo v odbojki je že v polnem teku. V petek smo suvereno premagali reprezentanco Kameruna, v nedeljo za las izgubili proti ekipi Francije, v torek pa prepričljivo izkazali premoč nad Nemčijo. Odbojkarske tekme, še posebej na tako pomembnih prvenstvih, znajo biti izredno zahtevne in izčrpavajoče, zato lahko kaj hitro pride do poškodb. O najpogostejših poškodbah pri odbojki smo povprašali diplomiranega fizioterapevta in profesorja športne vzgoje Jureta Ivartnika.

Duševno zdravje 31. 08. 2022 05.00

Zakaj je pomembno, da ne verjamemo vsemu, kar govori naš um?

Ste tudi vi med tistimi, ki velikokrat preprosto ne morejo izklopiti takšnih in drugačnih misli? Se tudi vi (pre)večkrat počutite, kot da ste nenehno v svoji glavi, izgubljeni v svojih mislih in celo večkrat odtavate in sploh niste prisotni v trenutku?

Psiha 30. 08. 2022 05.00

Samota ni vedno slaba stvar

V življenju vsekakor pridejo dnevi ali pa celo daljša obdobja, ko se počutimo bolj same kot sicer, a samota nujno ne pomeni osamljenosti!

Naslovnica 30. 08. 2022 05.00

Veš, zakaj vložki in tamponi niso najboljša investicija vase?

Najbolj alarmantno se zdi to, da je objava sestavin na embalaži povsem prostovoljna. Ja, proizvajalci niso dolžni objaviti vseh sestavin na deklaracijah, tamponi ne dihajo in izsušujejo sluznico, vložki pa jo dražijo z vsemi dišavami in povzročajo vnetja.

Moško zdravje 30. 08. 2022 05.00

Povečajte raven testosterona na tri preproste načine

Testosteron je moški spolni hormon, nujen za fizično in spolno delovanje moških, pomemben pa je tudi za ohranjanje duševnega ravnovesja in spomina ter preprečevanje negativnega razpoloženja. Poglejmo si, kako lahko povišamo njegovo raven na preprost način.

Zdravje 30. 08. 2022 05.00

Kaj se zgodi, če vsak dan pijemo zeleni čaj?

Čeprav se zdi, da bi večina za svoj najljubši napitek izbrala kavo, ne zeleni čaj, ima slednji številne pozitivne učinke na naše zdravje. Poglejmo si šest zdravstvenih koristi zelenega čaja.

Rakave bolezni 27. 08. 2022 05.00

Lahko preprost test s prsti razkrije prisotnost pljučnega raka?

Strokovnjaki razkrivajo preprost test, imenovan Schamrothovo okno, s katerim naj bi lahko odkrili pljučnega raka. Vsekakor je za potrditev natančne diagnoze raka potrebno več zdravstvenih preiskav, vendar lahko s pomočjo tega hitrega testa ugotovite, če je pregled pri zdravniku smiseln.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032