Vizita.si

NIJZ

Okužbe in zastrupitve 24. 01. 2020 10.02

Kaj je koronavirus, smrtonostni virus, ki se širi iz Kitajske?

Ime virusa koronavirus izvira iz besede 'corona', ki v latinščini pomeni 'krona' ali 'aureola', to pa zaradi videza v obliki krone, ki so ga opazili pri pregledovanju virusa z elektronskim mikroskopom. Trenutno je virus zajel Kitajsko, širi pa se hitro, saj lahko prehaja s človeka na človeka.

Bolezni 09. 01. 2020 10.06

Tudi predsednik Borut Pahor se je cepil proti gripi

Gripa je izjemno nalezljiva bolezen. Gre za okužbo zgornjega dihalnega sistema, prenaša pa se lahko od prvega dne obolenja naprej, še preden se pojavijo simptomi. Zavedati se je treba, da gripa ne pomeni navadnega prehlada ter lahko pusti resne posledice, še posebej pri otrocih, starejših in ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom. In tega se zaveda tudi predsednik republike Borut Pahor.

Tuje 30. 10. 2019 13.28

Pacientka izkrvavela do smrti, zobozdravnik suspendiran

Zobozdravnik je bil suspendiran za leto dni, ker je njegova pacientka izkrvavela do smrti le nekaj ur za tem, ko ji je izpulil deset zob. Zobozdravnik, dr. Tushar Patel, iz mesta Purley, ki se nahaja južno od Londona, je pacientko zdravil zaradi hude oblike bolezni dlesni.

Bolezni 03. 12. 2019 08.33

Kako hitro se lahko okužite z ošpicami?

Ošpice so zelo resna bolezen, ki še vedno prizadene in povzroča smrt številnih otrok v deželah v razvoju. V Sloveniji smo s skoraj 40-letnim programom cepljenja otrok dosegli veliko precepljenost in močno zmanjšali pojavnost bolezni. Žal pa se v zadnjem času v svetu pojavljajo ponovni izbruhi ošpic, ki so posledica nezaupanja v cepljenje proti ošpicami.

Okužbe in zastrupitve 01. 12. 2019 09.26

V Sloveniji trenutno živi manj kot 1.000 oseb z virusom HIV, petina se jih tega ne zaveda

V letu 2019, do vključno 22. novembra, je bilo v Sloveniji 25 novih diagnoz okužbe z virusom HIV, kar je bilo deset manj kot v celem letu 2018. Po ocenah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pri nas trenutno živi manj kot 1.000 oseb z virusom HIV, od katerih jih približno petina ne ve za svojo okužbo.

Okužbe in zastrupitve 04. 11. 2019 10.55

Se boste cepili proti gripi?

Gripa je zelo nalezljiva in pogosta okužba dihalnih poti. Pojavlja se predvsem v zimskih mesecih in ogroža vse prebivalstvo, še posebno starejše ljudi, bolnike s kroničnimi srčnimi, pljučnimi, presnovnimi in drugimi boleznimi ter majhne otroke.

Duševno zdravje 30. 10. 2019 07.47

Razkrili žalostni razlog za smrt komaj 28-letnega Tima

V omanski prestolnici Muškat so lani 20. aprila našli truplo mladega svetovno znanega švedskega zvezdnika, DJ Aviciija. Njegova smrt je bila vse do zdaj zavita v tančico, ko se je njegov oče odločil spregovoriti o vzrokih, ki so njegovemu sinu končali življenje.

Zdravje 14. 10. 2019 08.05

Je debelost mladih posledica genetskih dejavnikov?

Na razvoj debelosti, poleg vpliva genetske predispozicije, odločilno vplivajo tudi dejavniki okolja, kot so prehrana, telesna dejavnost, onesnaževalci okolja in med drugim tudi motnje spanja.

Zdravje 08. 10. 2019 08.36

Naj gibanje postane del vašega vsakdana

Imunski sistem je obrambni mehanizem telesa, ki ščiti telo pred virusi, bakterijami ali glivicami, ki povzročajo bolezni. Kadar imunski sistem deluje učinkovito, je v stalni pripravljenosti, da nas zaščiti pred okužbami in splošnimi napadi mikrobov vseh vrst. Kako ga okrepiti?

Bolezni 04. 10. 2019 14.35

Pogosta navada pusti posledice še šest tednov kasneje

Vemo, da alkohol vpliva na možgane. Toda laično mislimo, da se ta vpliv preneha, ko nehamo čutiti posledice njegovega uživanja. Raziskava Špancev in Nemcev je pokazala drugače. Maček že mine, toda CT možganov je spremembe, ki so bile posledica alkohola, pokazal še šest tednov po tem, ko se človek več ni dotaknil pijače.

Zdravje 18. 09. 2019 08.02

Skrb za ustno zdravje je naložba za polno in zdravo življenje

Ali ste vedeli, da dosledna ustna higiena pripomore k boljšemu počutju in videzu? Ali ste vedeli, da je slaba ustna higiena povezana s povečanim tveganjem za srčne bolezni, bolezni ledvic, sladkorne bolezni, slabšo funkcijo možganov, nastanek Alzheimerjeve bolezni, slabosti v mišicah in kroničnih vnetij?

Zdravje 06. 09. 2019 11.15

Kaj se zgodi, če ste dalj časa izpostavljeni okoljskemu hrupu?

Okoljski hrup negativno vpliva na zdravje in počutje ljudi. Najpogosteje povzroča vznemirjenost in motnje spanja. Lahko moti počitek, koncentracijo, učenje in pogovor. Dolgotrajna izpostavljenost hrupu v bivalnem okolju predstavlja nevarnost za pojav srčno-žilnih bolezni.

Zdravje 22. 08. 2019 10.43

Kaj v petih letih zmanjša tveganje za bolezen srca in ožilja za 39 odstotkov?

Celo ljudje, ki pokadijo veliko cigaret in to počnejo že vsaj 20 let, lahko, ko to razvado opustijo, v naslednjih petih letih zmanjšajo svoje tveganje za bolezen srca in ožilja za 39 odstotkov. Kot poroča Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), so te bolezni tako v razvitem svetu kot pri nas najpogostejši vzrok prezgodnje smrti. Največ jih povzročita srčni infarkt in možganska kap.

Zdravje 22. 08. 2019 07.57

Terapija s pomočjo živali

Terapija z živalmi je ciljno usmerjena pomoč, pri kateri je žival, ki mora biti ustrezno šolana, bistveni del zdravljenja. Terapijo vodi strokovnjak, žival pa mora biti za terapijo ustrezno veterinarsko pregledana in spremljana.

Okužbe in zastrupitve 06. 08. 2019 15.17

Okuženi s to bakterijo, tudi več let ne kažejo znakov okužbe

Marsikateri človek, okužen s sifilisom, tudi po več let ne kaže nikakršnih znakov okužbe. Vendar pa lahko večletno nezdravljenje sifilisa povzroči velike zdravstvene težave.

Bolezni 07. 08. 2019 08.05

Pitje alkohola je v Sloveniji resen problem

Alkohol predstavlja v Sloveniji pereč problem. Predvsem med mladimi je prisoten precej toleranten odnos do pitja alkohola. Negativne posledice uživanja oz. zlorabe alkohola se kažejo na zelo različnih področjih in treba se je vprašati, kaj preveč alkohola pomeni za človekov organizem ter kaj slabega povzroča v telesu.

Zdravje 05. 08. 2019 11.20

Strokovnjaki razkrili, kako zdrava je hrana v Sloveniji

Zadnja najobsežnejša mednarodna raziskava, kjer so strokovnjaki v 12 izbranih državah ugotavljali, kako zdrava so razpoložljiva živila na tržišču, je pokazala, da imamo v Sloveniji še precej prostora za izboljševanje živil. Čeprav imamo na trgu na voljo kar nekaj zdravih živil, pa jih je težko prepoznati.

Okužbe in zastrupitve 05. 08. 2019 07.54

V Sloveniji porast spolno prenosljivih okužb

Najnovejši podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da se tako v Sloveniji kot svetu povečuje število spolno prenosljivih okužb. Raziskave kažejo, da med počitnicami zlasti mladi pogosteje sklepajo nova znanstva in prijateljstva ter tudi intimne stike, pri tem pa se jih še vedno veliko ne zaščiti. Zato na NIJZ mladim in vsem spolno aktivnim pri spolnih odnosih priporočajo dosledno uporabo kondoma, tudi če uporabljajo druge kontracepcijske metode, kajti kondom je najzanesljivejša zaščita pred spolno prenosljivimi okužbami. Tveganje za epidemijo je vse večje. Odstotek obolelih se je v zadnjih letih namreč v povprečju povečal za 70 odstotkov.

Bolezni 02. 08. 2019 10.48

Bi prepoznali prve znake mišje mrzlice?

V Sloveniji je bilo največ primerov mišje mrzlice prijavljenih na Dolenjskem in v Prekmurju, ponavadi se pojavljajo posamični primeri, po sedmih letih pa letos znova beležimo njen izbruh. Smrtnost zaradi mišje mrzlice je sicer v Sloveniji zelo nizka. V zadnjih 35 letih je pri nas zabeleženih 15 primerov smrti. Vendar pa je zdravljenje vsekakor potrebno, v izogib nevarnih posledic, kot je lahko odpoved ledvic.

Zdravje 26. 06. 2019 10.19

Vroči dnevi so pred nami. To so ukrepi, ki jih je dobro upoštevati

Pred nami je vročinski val, ki lahko povzroči številne škodljive učinke na naše zdravje. Še posebej to velja za bolj občutljive ljudi, kot so starejši, otroci in bolniki. Kljub temu vsi lahko občutimo negativne posledice prekomerne vročine. Tu je nekaj nasvetov, kako jih zmanjšati in kako ravnati, ko je vroče.

Življenjske zgodbe 05. 12. 2018 13.07

Ljubljančanki se je kar naenkrat zlomilo šest vretenc

Imela je 45 let, ko so ji po naključju odkrili osteopenijo. To je predhodnica osteoporoze, ko je gostota kosti že manjša. Dobila je zdravila, ki so preprečevala nadaljnje izgubljanje kostne mase, a jih je nekega dne nehala jemati. To napako je ponovila celo dvakrat. Drugič se je končalo tako, da se ji je brez kakršnega koli padca ali dviganja težkega bremena zlomilo šest vretenc.

Rakave bolezni 11. 06. 2019 08.26

Kdo ima večje tveganje za nevarnega kožnega raka?

Uporabo solarijev so kanadski raziskovalci povezali z večjim tveganjem, da oseba prej dobi melanom. Ta je najnevarnejša oblika kožnega raka. Kot zapišejo na strani Onkološkega inštituta Ljubljana: “Maligni melanom predstavlja približno 5 odstotkov vseh kožnih rakov, odgovoren pa je za več kot 90 odstotkov vseh smrti zaradi kožnega raka.”

Duševno zdravje 31. 05. 2019 11.30

Še ena posledica prekomernega uživanja slabih maščob

Prehrana, ki vsebuje veliko slabih nasičenih maščob vodi v debelost. In ne le to – vodi tudi v depresijo, so odkrili raziskovalci univerze v Glasgowu na Škotskem. V obvestilu za javnost so zapisali, da znanost že nekaj časa raziskuje povezavo med debelostjo in depresijo. A šlo naj bi za eno prvih študij, ki je razkrila, kakšen je vpliv prevelike količine slabih maščob.

Zdravje 19. 04. 2019 09.16

Kaj poveča tveganje za drugega najhujšega raka?

Obsežna britanska študija je nedavno pokazala, da tudi uživanje rdečega in predelanega mesa v količinah, ki naj bi še veljale za zmerne, lahko poveča tveganje za raka na debelem črevesu in danki. Ta je pri nas na drugem mestu po smrtnosti, kažejo podatki Onkološkega inštituta, čeprav od leta 2009 deluje presejalni program Svit, ki ga lahko odkrije še v predrakavi fazi, torej še preden se razvije.

Zdravje 12. 04. 2019 08.04

Povečujejo tveganje za prezgodnjo smrt za kar 23 odstotkov

Uživanje šestih rezin slanine na dan ali treh klobas in deset rezin šunke na dan poveča tveganje za prezgodnjo smrt za 23 odstotkov, je pokazala zadnja raziskava finske univerze. Tudi na slovenskem Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da prepogosto uživanje rdečega mesa in še posebej predelanih mesnih izdelkov, škodi zdravju.

Bolezni 10. 04. 2019 13.30

Norovirozam podleglo že 270 ljudi - Kako preprečiti okužbo?

Nenadno in načeloma kratkotrajno bruhanje, slabost, driska in želodčne bolečine, so najpogostejši simptomi okužbe z norovirusom. Ti so navadno na pohodu predvsem v zimskih mesecih, a izbruhom noroviroz smo priča tudi v teh dneh: Tovrstnim virusom je (po do zdaj znanih podatkih) podleglo že 270 ljudi. Zakaj pa se tako hitro širijo ter kako učinkovito preprečiti okužbe?

Zdravje 19. 03. 2019 16.05

Ste eden od 64,3 odstotkov Slovencev?

Po podatkih iz leta 2016 si le 64,3 odstotkov Slovencev, ki so stari od 25 do 74, zobe umiva vsaj dvakrat dnevno, poroča naš Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Po podatkih iz leta 2014 pa enako velja tudi le za 71,6 odstotkov naših otrok in mladostnikov. Z dobro ustno higieno pa je mogoče preprečiti karies, paradontalno bolezen, izgubo zob in še kaj.

Rakave bolezni 01. 03. 2019 11.50

Znate preprečiti četrtega najpogostejšega raka?

"Vsako leto za rakom na debelem črevesu in danki zboli okoli 1400 Slovencev, več kot 700 jih umre," pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). To je še vedno prevelika številka glede na to, da gre za enega redkih rakov, ki ga je mogoče preprečiti. Kako? Z udeležbo na presejalnem programu SVIT, ki lahko odkrije že predrakave spremembe.

Rakave bolezni 21. 02. 2019 11.42

Razvada, ki poslabša zdravljenje raka

Kajenje telesu preprečuje, da bi se učinkovito borilo proti najhujši obliki kožnega raka, malignem melanomu, je ugotovila britanska študija. Znanstveniki so se osredotočili na vpliv kajenja pri zdravljenju malignega melanoma, a sumijo, da najverjetneje kajenje lahko otežuje tudi zdravljenje drugih rakov.

Duševno zdravje 18. 02. 2019 11.24

Lepotica želela narediti samomor

20-letna Jasmyn Anderson je pred šestimi meseci pričela jemati antidepresive, saj se je spopadala s hudo depresijo, anksioznostjo in samomorilnimi mislimi. To je bilo precej neznačilno za mlado lepotico, zato je njena zaskrbljen mati predlagala, naj preneha jemati kontracepcijske tabletke. Izkazalo se je, da je imela prav. Simptomi so nenadno izginili.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996