NIJZ

To se pri pitju alkohola dogaja v srcu
Zdravniki v avstralski bolnišnici so še enkrat ugotovili, kakšno škodo povzroča našemu srcu alkohol. Udeležence svoje študije so glede na to, koliko ga običajno spijejo, razdelili v tri skupine. Posnetki so nato pokazali, da imajo tisti, ki ne uživajo alkohola, čisto drugačno srce kot celo tisti, ki alkohol uživajo zmerno.

Že poznate to živilo in njegove učinke?
Ste že slišali za tempeh? To je živilo, ki ga bolje poznajo vegetarijanci, saj je lahko nadomestek mesa. Vendar pa bi ga lahko vsaj občasno v prehrano uvrstili tudi drugi. Je fermentirano živilo iz soje. Zaradi postopka fermentacije kot kislo zelje ali repa pridobi probiotične bakterije, ki nam izjemno koristijo. Poleg tega je odličen vir beljakovin.

Radijski voditelj preprečil samomor
Britanski radijski voditelj Iain Lee je rešil življenje moškemu, potem ko ga je zadržal na telefonu za 30 minut, poklical rešilca in z njim čakal na liniji, dokler reševalci niso prišli na mesto in ga odpeljali v bolnišnico.

Teh 7 služb ima najvišjo stopnjo samomorov
Ameriški raziskovalni Center za nadzor in preprečevanje bolezni je sestavil seznam poklicev, kjer je najvišja stopnja samomorov med zaposlenimi. Zanimivo se je izkazalo, da gre za različne poklice glede na spol.

To kadilci morajo vedeti!
Kar 15 let traja v povprečju, potem ko človek preneha kaditi, da se pri njegovem srcu tveganje za bolezni in infarkt, vrne na raven, ki jo imajo ljudje, ki niso nikoli kadili. To je ugotovitev, ki so jo predstavili na konferenci Ameriškega združenja za srce.

Uživate mleko, sir, jogurt ali maslo?
Potem delate nekaj za zmanjšanje tveganja za pojav sladkorne bolezni tipa 2, je pokazala študija, ki jo je izvedla britanska univerza Cambridge. To je najobsežnejša študija na tem področju do zdaj. Zajela je kar 63.600 odraslih, ki so jih spremljali 20 let. Na začetku nihče ni imel sladkorne bolezni, na koncu pa jih je to dobilo več kot 15.100. Raziskovalci so pogledali, kakšna je bila povezava z uživanjem mleka in mlečnih izdelkov.

To je prehrana, ki zmanjša tveganje za kap
Ženske, ki uživajo mediteransko prehrano, imajo v primerjavi s tistimi, ki se tako ne prehranjujejo, kar za 22 odstotkov manjše tveganje, da jih v življenju prizadene možganska ali srčna kap. Uživajte torej več olivnega olja, zelenjave, rib, polnovrednih žit ...

'Tudi sama se borim s samomorilnimi mislimi'
Na dan, ko po vsem svetu obeležujemo pomen duševnega zdravja, se je na to temo oglasila tudi pevka Lady Gaga, ki ji ta tematika že od nekdaj veliko pomeni. Pevka, ki je v ta namen pred leti ustanovila tudi fundacijo Born This Way, je opozorila, da vsako leto samomor naredi kar 800.000 ljudi.

Koliko alkohola lahko spijem v nosečnosti?
Nič! V nosečnosti ni varne alkoholne pijače, ni varne količine alkohola in ni varnega obdobja nosečnosti za pitje alkohola. To pomeni, da vsaka alkoholna pijača, v vsaki količini in v vsakem obdobju nosečnosti, predstavlja zdravstveno tveganje za zarodek ali še nerojenega otroka, so opozorili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Kar 411 Slovencev si je lansko leto vzelo življenje
V Sloveniji je v letu 2017 samomor storilo 411 ljudi. Samomor je v veliki meri možno preprečiti in pri tem lahko sodeluje vsakdo. To odraža tudi letošnji slogan svetovnega dneva preprečevanja samomora, ki se glasi: Skupaj za preprečevanje samomora.

Fotografije, ki vas lahko presenetijo
Te fotografije dokazujejo, da ljudje, ko govorimo o zdravi teži, enostavno preveč pozornosti posvečamo številki, ki jo kaže tehtnica. V resnici ta ni edino merilo tega, ali je naše telo zdravo ali ne. Pomembna je tudi sestava našega telesa. Lahko smo vitki, a, če imamo malo mišic, je naše telo lahko še vedno nezdravo.

Takšna razlika v samo 100 dneh!
Spremenila je štiri stvari in v 100 dneh izgubila 13 kilogramov ter prekrasno preoblikovala svoje telo. Vas zanima, kaj je spremenila? 100 dni je jedla povsem zdravo. Pregrešila se ni niti enkrat. Poleg tega se je vsak dan gibala. Živela je torej zelo aktivno. To pa še ni vse.

Preverite, ali vas sončna krema dovolj ščiti
Če imate svetlo kožo in ste občutljivi na sonce, bi morali za zaščito pred ultravijoličnimi žarki uporabljati več kot le sončno kremo. Ta ščiti pred soncem, a le, če jo uporabljate pravilno. Ker je mnogo ljudi uporablja premalo in se tudi ne namažejo dovolj pogosto, pa bi bilo pametno uporabiti še kakšen drug način zaščite – pokrivalo, oblačila z dolgimi hlačami in rokavi, senco.

Kaj narediti po dnevu na plaži?
Upamo, da ste ta dan preživeli v senci in da ste bili zaščiteni z dovolj sončne kreme, poleg tega pa še s kakšnim pokrivalom in daljšimi rokavi. Ker so bili kljub temu vaša koža in lasje izpostavljeni ultravijoličnim žarkom, pa je, ko se spet vrnete med štiri stene, ki so vsaj trenutno vaš dom, prav, da nekaj več časa kot običajno posvetite negi.

Babica, ki dokazuje, da je starost le številka
Ko je bila Shirley Webb stara 76 let, je komaj hodila po stopnicah. Toda namesto da bi se vdala in si govorila, da je to pričakovana posledica staranja, se je odločila, da se bo borila. S takrat 16-letno vnukinjo je začela hoditi v telovadnico. In štiri leta pozneje jo kličejo kar Herkul.

Zelo preprosta navada pomaga izgubiti kak kilogram
Nemški raziskovalci so ugotovili, da zelo preprosta navada, ki jo lahko privzamemo vsi, pomaga do bolj zdrave teže. In sicer je ta navada, da med obrokom razmišljate, ali je hrana na vašem krožniku zdrava. Za to pa zagotovo lahko najdete čas in energijo, kajne? Poglejmo si, zakaj naj bi nam bilo to v pomoč.

To lahko poveča tveganje za raka dojk
Prenizka teža lahko poveča tveganje za raka dojk pri ženskah, ki še niso v menopavzi, je pokazala britanska študija. Ta bolezen je sicer najpogostejša med 50. in 69. letom, zaradi česar so takrat ženske tudi povabljene v program presejalne mamografije. Toda rak dojk se lahko pojavi tudi prej.

Preprosto zmanjšajte tveganje za raka
Dovolj visoke ravni vitamina D v krvi zmanjšajo tveganje za pojav raka debelega črevesa in danke, je pokazala mednarodna študija, ki jo je vodila ekipa z univerze Harvard. V njej je sodelovalo več kot 20 kliničnih centrov in zdravstvenih organizacij iz ZDA, Evrope in Azije.

To naredi kajenje vašim mišicam
Kajenje poškoduje mišice v vašem telesu, je pokazala študija ameriških, brazilskih in japonskih znanstvenikov. Do zdaj so mislili, da so pri kadilcih mišice šibkejše, ker se zaradi šibkejših pljuč manj gibajo. A zdaj so ugotovili, da je učinek kajenja na mišice neposreden.

Neverjetna preobrazba v manj kot letu dni
Kdo bi si danes mislil, da je 23-letna Mari Llewellyn kadar koli imela težave s težo? Odkar ji je uspelo izgubiti 33 kilogramov, je njeno življenje zelo drugačno. Sama zase pravi, da je povsem druga oseba. A če bi ji kdo včasih dejal, da ji bo takšna preobrazba uspela v manj kot letu dni, mu tudi sama ne bi verjela.

Tako lahko živite več kot 10 let dlje
Odrasli, ki v svojih srednjih letih skrbijo, da imajo zdrav življenjski stil, živijo več kot deset let dlje, je pokazala ameriška študija. Zdrav življenjski stil zmanjša tveganje za prezgodnjo smrt, tako zaradi bolezni srca kot zaradi raka.

To lahko uniči vaše srce in povzroči infarkt ter kap
Med vsemi boleznimi največ Slovencev umre zaradi srčno-žilnih bolezni. Tudi trpljenje je lahko zelo hudo, opozarjajo zdravniki. A dobra novica je, da jih lahko preprečite. Vedeti morate le, kaj lahko uniči vaše srce in kaj mu lahko pomaga.

Pozor! Uporaba napačne soli lahko škodi našemu zdravju
Jod mora človek dobiti s prehrano. Ker pa ga živila iz našega območja ne vsebujejo dovolj, je že dolgo časa v veljavi ukrep jodiranja jedilne soli. A zadnja raziskava Inštituta za nutricistiko je pokazala, da se v prodaji pojavlja vse več nejodiranih soli, ob čemer se v nekaterih okoljih takšno sol celo napačno izpostavlja kot bolj zdravo izbiro.

Mislili so, da gre za vročinski izpuščaj – resnica je bila smrtonosna
Mislili so, da ima njihova štiriletnica vročinski izpuščaj. V resnici je šlo za meningitis. Če zdravniki širjenja okužbe ne bi pravočasno zaustavili, bi se lahko končalo s smrtjo. Še srečo so imeli, da je bila posledica le 15 presaditev kože na nogicah.

To se zgodi, če med nosečnostjo pijete alkohol ...
Na svetu živi na milijone oseb s fetalnimi alkoholnimi motnjami, katerih kakovost življenja je slabša zato, ker so njihove matere v nosečnosti pile alkohol. Alkohol namreč škodljivo vpliva na razvoj zarodka oziroma ploda in povzroča nepopravljive, trajne poškodbe pri še nerojenem otroku. Preverite, katere.

NIJZ: 'Cepljenje rešuje življenja!'
Evropski teden cepljenja, ki poteka ta teden, letos poteka pod geslom Zavezanost k cepljenju. Svetovni teden cepljenja pa bo po vsem svetu potekal v zadnjem tednu aprila, letošnje globalno geslo pa je Zmanjšajmo razlike - cepljenje za vse. Stroka namreč ugotavlja, da je cepljenje rešilo več življenj kot kateri koli drug javnozdravstveni ukrep.

Število okuženih z virusom HIV v Sloveniji narašča!
Število okuženih z virusom HIV v Sloveniji narašča, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Skupno je bilo v zadnjih desetih letih, od 2004 do 2013 in do vključno 18. novembra letos, prepoznanih 450 okužb, umrlo je 23 bolnikov z aidsom. Do sredine novembra letos pa so prejeli podatke o 43 novih diagnozah okužbe z virusom HIV.

Resna motnja, ki je pogosto napačno razumljena
Tema letošnjega svetovnega dneva duševnega zdravja, ki ga zaznamujemo danes, je Živeti s shizofrenijo, v Sloveniji pa smo jo razširili na Živeti z duševno motnjo in vsakodnevnimi izzivi. Po ocenah iz leta 2011 vsako leto več kot tretjina oziroma okoli 164 milijonov Evropejcev trpi zaradi različnih duševnih motenj.

Večino bolezni srca bi lahko preprečili!
Bolezni srca in ožilja predstavljajo najpomembnejši vzrok smrti v svetu. Večino teh bolezni je mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, ki vključuje redno telesno dejavnost, zdrav način prehranjevanja in izogibanje kajenju (aktivnemu in pasivnemu).

V Sloveniji vse manj kadilcev
Znižanje deleža kadilcev med prebivalci Slovenije stroka pripisuje predvsem rednemu zviševanju obdavčitve in s tem cen tobačnih izdelkov ter tudi pred sedmimi leti uvedeni prepovedi kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih.