Vizita.si

Sloveniji

Estetska medicina 19. 05. 2020 15.30

Tjaša Železnik o lepotnem posegu: Naletela sem na mnoge predsodke

Znana slovenska igralka Tjaša Železnik je pred kratkim razkrila, da se je odločila za lepotni poseg, in sicer za korekcijo popka. Prvo korekcijo je prestala že pred nekaj leti, a se je izkazalo, da je poseg zahtevnejši, in Tjaša je vedela, da bo potreben še en. Obrnila se je na dr. Katarino Živec, ki se je bila pripravljena lotiti ponovne korekcije. "Rešitev moje težave s popkom in posledično tudi trebuhom ji je predstavljal izziv," pove Tjaša, ki je o estetskem posegu že od samega začetka tudi javno govorila. Odziv pa jo je presenetil. "Naletela sem na mnoge predsodke (od zgražanj do neprimernih, celo žaljivih opazk na družbenih omrežjih), ki so očitno v naši družbi kar globoko zasidrani. Hkrati pa se je oglasilo tudi veliko žensk, med njimi tudi kakšen moški, ki jih je poseg zelo zanimal." Poseg je že za njo, prav tako tudi okrevanje, ki je trajalo pet tednov, v nadaljevanju pa ekskluzivno objavljamo fotografije njenega popka pred posegom in po njem.

Prehrana 18. 05. 2020 07.15

Zamrznjeno sadje in zelenjava: kako zdravo je?

V tem delu leta, ko je na voljo manj lokalnega svežega sadja in zelenjave, je bolj zdravo poseči po zamrznjenem kot pa po tistem, ki so ga svežega pripeljali iz oddaljenih krajev, pravi prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš. Zamrznjeno sadje in zelenjava ima veliko več vitaminov in mineralov kot sveže, a nesezonsko, ki je prepotovalo mnogo kilometrov.

Prehrana 14. 05. 2020 10.30

Tega o soli mogoče še ne veste

Škodi nam več kot 5 gramov soli na dan. A tudi, če je zaužijemo manj kot 1,4 grama. Pa je bolje poseči po nerafinirani? Ali je povsem zdrava tudi rafinirana? Vse dileme o soli sta nam razrešili dve prehranski strokovnjakinji.

Novice 13. 05. 2020 10.22

Epidemija Covid-19 pomembno vpliva na prehranjevalne navade Slovencev

V Sloveniji so bili po razglasitvi epidemije Covid-19 uvedeni ukrepi, ki so vplivali tudi na področje preskrbe s hrano in način prehranjevanja prebivalcev. V okviru mednarodne raziskave Food-Covid19 je Inštitut za nutricionistiko konec aprila izvedel obsežno raziskavo o vplivu epidemije na tem področju. Prvi izsledki raziskave kažejo, da so gospodinjstva v času epidemije za preskrbo s hrano bistveno manj uporabljala večje trgovine, medtem ko se je znatno povečal obseg naročanja živil na dom.

Zdravje 08. 05. 2020 10.00

Za debelost so lahko krivi tudi hormoni! Preverite, kdaj

Prekomerna telesna teža in debelost negativno vplivata na naše psihofizično zdravje. O tem ni dvoma, in čeprav si težko priznamo, hitro občutimo posledice odvečne telesne teže: boleči sklepi, bolečine v hrbtenici, otekanje nog, utrujenost, slabo počutje in morebitne številne druge hujše, tudi psihične posledice.

Bolezni živčevja in možganov 08. 05. 2020 08.00

Kako najbolj preprosto in zanesljivo prepoznamo znake možganske kapi

Možganska kap je po celem svetu najpogostejša nevrološka bolezen. Samo v Sloveniji jo letno doživi več kot 4.000 ljudi. Smrtnost je visoka, izredno velika pa je tudi invalidnost, ki jo povzroča, saj mnogi utrpijo tudi hude posledice, kar njim in njihovim svojcem bistveno spremeni kakovost življenja. Evropski dan osveščanja o možganski kapi vsako leto obeležujemo na drugi torek v mesecu maju. Tokrat je to 12. maj.

Ginekologija in porodništvo 03. 05. 2020 20.30

Kako veste, da ste plodni?

V življenju se nam zdi, da vse poteka po nekem ustaljenem tiru. Šolamo se, hodimo v službo, ustvarimo svoj dom, se poročimo in dobimo otroke. Toda vsak šesti par v Sloveniji ne more zanositi.

Prehrana 03. 05. 2020 20.15

Kaj pa, če tako priljubljen smuti v resnici ni zdrav?

V mešalnik vržemo kar nekaj sadja in zelenjave pa še kakšne oreščke in semena ter imamo občutek, da smo za svoje zdravje kar nekaj naredili. Pa je smuti res zdrav? Sadje in zelenjava in semena in oreščki so vsekakor živila, ki nam izredno koristijo. Toda bi bilo morda bolje pojesti cele? To smo vprašali prehransko strokovnjakinjo Mojco Cepuš.

Bolezni 03. 05. 2020 20.15

To je pri nas najpogostejši vzrok za čezmerno delovanje ščitnice

Bazedovka, tudi tako imenovana Gravesova bolezen, je pri nas najpogostejši vzrok za čezmerno delovanje ščitnice. Gre za avtoimunsko bolezen, pri kateri nastanejo protitelesa, ki spodbujajo delovanje ščitničnih celic, razlaga prof. dr. Simona Gaberšček, dr. med., iz UKC Ljubljana.  “V Sloveniji na leto odkrijemo približno 700 novih bolnikov, kar je nekako od 30 do 35 novih primerov na 100 tisoč prebivalcev.”

Duševno zdravje 29. 04. 2020 07.57

'Če bi zelo imela rada, bi razumela pot nekoga in mu dovolila oditi.'

Paliativna oskrba je celostna obravnava bolnikov z neozdravljivo boleznijo ter pomoč njihovim bližnjim, z namenom vzdrževati optimalno kakovost življenja, upoštevajoč vse bolnikove potrebe, pomagati svojcem med boleznijo, umiranjem in žalovanjem. Slabih deset odstotkov ljudi namreč umre nenadne smrti, ostali pa se imajo čas posloviti od življenja v času trajanja svoje bolezni.

Ginekologija in porodništvo 28. 04. 2020 09.03

Vzrok spontanim splavom, prezgodnjim porodom in med drugim celo smrti ploda v maternici

Nepravilna maternica ali maternična pregrada je lahko v nekaterih primerih vzrok za ponavljajoče se spontane splave, prezgodnje porode, zaplete ob porodu in redkeje tudi bolečine pri spolnih odnosih.

Duševno zdravje 28. 04. 2020 08.58

Ko človeški um napade bolezen - shizofrenija

O številki shizofrenih bolnikov v Sloveniji, lahko zaenkrat ugibamo prek podatkov o pogostosti te bolezni v svetovnem merilu, lastnih epidemoloških raziskav namreč kljub njeni porasti še nimamo. Če ima to bolezen približno odstotek ljudi, pa jih je v Sloveniji torej okoli 20.000. Gre za eno tistih tematik, ki še vedno spadajo pod tabu teme. Med obolelimi za shizofrenijo je lahko tudi kdo od vaših znancev, družinskih članov ali pa ste sami žrtev te zahrbtne psih(ot)ične bolezni. Vkolikor pa jo pravočasno prepoznate in zdravite, lahko z njo živite normalno življenje.

Bolezni 17. 04. 2020 11.06

Stiskajoča bolečina v mečih? Preverite, kako toge so vaše žile

Se spopadate s stiskajočimi bolečinami v mišicah meč med hojo? Vse težje prehodite tudi kratko razdaljo? Potem se morda spopadate s periferno arterijsko boleznijo, ki največkrat prizadene arterije spodnjih udov in se najpogosteje pojavi pri sladkornih bolnikih. Preverite, kako si pomagati.

Zdravje 10. 04. 2020 10.11

Kako zaužiti čim manj ostankov pesticidov?

"V Sloveniji prisotnost ostankov pesticidov preverjamo pogosto in kar 96,2 odstotka odvzetih vzorcev hrane je skladnih z zakonodajo," nam je pojasnila dr. Urška Blaznik z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Pri več kot polovici vzorcev merljivih ostankov teh kemikalij niti ne najdejo, odstotek je zaradi preseženih vrednosti umaknjen s tržišča. Strokovnjakinjo smo prosili še za nekaj nasvetov, kako čim bolj zmanjšati morebiten vnos teh snovi v telo.

Zdravje 06. 04. 2020 13.10

Krka podarila za 220.000 evrov razkužila Ecocid S za pomoč pri obvladovanju pandemije COVID-19

Tudi v farmacevtski družbi Krka si prizadevajo za omilitev pandemije bolezni, ki jo povzroča koronavirus. Zavodu RS za blagovne rezerve in Upravi RS za zaščito in reševanje so donirali 15 ton vsestranskega visoko aktivnega razkužila Ecocid S v vrednosti 220.000 EUR.

Bolezni 06. 04. 2020 11.38

Petrovec: To je trenutno najboljša in zanesljiva metoda dokazovanja okužbe

Predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec pravi, da si želijo potrditi več okužb z novim koronavirusom. A če bi testirali vse z znaki okužbe, bi lahko ostali brez kakovostnih reagentov, ključnih za izvajanje testiranja. Teh zdaj na svetovnem trgu primanjkuje.

Bolezni živčevja in možganov 06. 04. 2020 07.42

Veste, kaj se zgodi med možgansko kapjo?

V Sloveniji je možganska kap na tretjem mestu glede na vzrok smrti. Zaradi staranja prebivalstva se stopnja umrljivosti zaradi možganske kapi vsako leto podvoji. Okoli 4400 Slovencev se vsako leto spopade z možgansko kapjo, okoli 2100 jih umre. A kaj se v resnici zgodi, ko se pripeti možganska kap?

Zdravje 06. 04. 2020 07.40

Tri hranila, pomembna za zdravje vaše ščitnice

Za optimalno delovanje ščitnice so vsekakor pomembni cink, selen in jod. Cink je nujno potreben element za normalno rast in razvoj organizma, nevrološke funkcije, reproduktivne funkcije, celjenje ran in normalno delovanje imunskega sistema. Preverite, čemu služita jod in selen.

Rakave bolezni 03. 04. 2020 11.31

Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka

V Sloveniji je rak pljuč po pogostosti pri moških na tretjem, pri ženskah pa na četrtem mestu, za njim vsako leto zboli okoli 1.500 ljudi. Raku pljuč pravijo tudi 'tihi ubijalec'. Večino primerov namreč odkrijejo že v razviti fazi, saj se bolezenski znaki pojavijo šele takrat, ko se je bolezen že razširila na druge dele telesa.

Bolezni 30. 03. 2020 11.24

Z njim lajšamo bolečino in zbijamo vročino tudi pri covid-19

Paracetamol je najbolj priljubljeno sredstvo za lajšanje bolečine in zbijanje vročine. Zaradi svoje varnosti se lahko uporablja tudi pri obolenju s covid-19.

Bolezni 31. 03. 2020 10.00

Novartis Sloveniji podaril 500.000 ameriških dolarjev za pomoč pri obvladovanju pandemije COVID-19

Farmacevtska družba Novartis je v okviru svoje globalne pobude za odziv na pandemijo COVID-19 ustanovila sklad v vrednosti 20 milijonov ameriških dolarjev. Finančna podpora je namenjena državam in skupnostim po vsem svetu, ki jih je bolezen najbolj prizadela, tudi Sloveniji.

Okužbe in zastrupitve 27. 03. 2020 14.06

Kakšni so simptomi, vzroki in zdravljenje pljučnice

Pljuča so največji del dihal in skoraj povsem zapolnjujejo naš prsni koš. V njih se iz ozračja izmenjuje kisik z ogljikovim dioksidom iz tkiv. Pljuča ne pozabljajo in se ne obnavljajo, zato je skrb zanje izjemno pomembna.

Starostne bolezni 26. 03. 2020 11.02

Bi pravočasno prepoznali Alzheimerjevo bolezen?

Specialistka nevrologije dr. Milica Kramberger nam je razložila, da je napredovanje te sicer neozdravljive bolezni mogoče občutno upočasniti, če je le odkrita pravočasno.

Zdravje 26. 03. 2020 07.27

Kam z napotnico za specialista v času epidemije?

Zajezitev koronavirusa in uspešna ozdravitev vseh obolelih je temeljna aktivnost države, ki je v boju z epidemijo sprejela številne ukrepe. Kako pa je z zdravljenjem doma in v tujini, kako je z napotnicami?

Zdravje 20. 03. 2020 08.53

10 korakov v boju proti koronavirusu

V uredništvo smo prejeli pismo Darka Siuka, dr. med., ki ga trenutna situacija v državi zelo skrbi, saj bo po ocenah pri nas do več kot 5 primerov smrti dnevno zaradi covid-19 prišlo čez 14 dni, do številke 20 do 40 smrti dnevno pa čez štiri tedne. Zato želi opozoriti čim širšo javnost z enostavnimi napotki in koraki, kako znižati tveganje okužbe. Delite besedilo med prijatelje in opozorite čim večje množične slovenskega prebivalstva, saj trenutno vedenje ljudi ne daje vtisa, da so kakorkoli pripravljeni. Opozorite pa tudi svoje svojce, starejše in tiste iz rizičnih skupin (sladkorni bolniki, bolniki s krvnim tlakom, onkološki bolniki, bolniki na biološkem ali sistemskem zdravljenju s kemoterapijo itd.). V celoti objavljamo njegove napotke.

Zdravje 20. 03. 2020 07.33

Bodo cepivo za koronavirus covid-19 odkrili v Sloveniji?

Slovenski Center odličnosti za biosenzoriko, instrumentacijo in procesno kontrolo (COBIK) je pridobil zasebna sredstva za razvoj cepiva za koronavirus covid-19 in razvoj platforme, ki bo omogočala takojšen odziv in prilagajanje na morebitne pojave novih virusov.

Bolezni 17. 03. 2020 07.30

Takšni so simptomi najpogostejše spolno prenosljive bolezni

Genitalni herpes simpleks je najpogostejša spolno prenosljiva bolezen, ki navadno prizadene genitalni predel. V večjem številu so okužene ženske in čeprav se s spolnimi odnosi lahko okuži kdorkoli, so tveganjem za okužbo veliko bolj izpostavljeni tisti, ki imajo več različnih spolnih partnerjev. Kakšni so simptomi in kako ga zdravimo?

Bolezni 10. 03. 2020 08.37

Preverite nove ukrepe za preprečevanje širjenja okužb s koronavirusom

Več kot 111.000 ljudi se je okužilo z novim koronavirusom, več kot 62.000 jih je ozdravljenih. Med Evropskimi državami je največ okuženih in smrti, posledično je italijanska vlada sprejela nov previdnostni ukrep in karanteno razširila na celotno državo. V Sloveniji so prvi primer okužbe potrdili šele 4. marca, od takrat pa do danes jih je novo okuženih skupaj 25. Kakšni so ukrepi?

Bolezni 06. 03. 2020 14.10

Kdaj vas lahko krvni strdek ogroža, četudi ste mladi?

V Sloveniji letno za vensko trombozo zboli okrog 3000 ljudi. Okoli 10 odstotkov primerov je smrtnih. A če bolezen dovolj hitro diagnoziramo, je zdravljenje po navadi zelo uspešno. Čeprav je s staranjem tveganje za krvni strdek v veni večje, pa obolevajo tudi mladi.

Bolezni 05. 03. 2020 08.07

Novi koronavirus: kje so informacijske točke?

V Sloveniji so potrdili prvi primer koronavirusa. Ta virus povzroča respiratorne okužbe, torej okužbe dihal. Ravno tako se lahko pojavijo povišana telesna temperatura, močan kašelj in težave z dihanjem. Povzroči lahko tudi kronično pljučnico ali pnevmonijo.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996