Vizita.si

Sloveniji

Imunski sistem 27. 09. 2024 09.19

Pazljivo, če dajete otroku to

Otroci so v jesensko-zimskem obdobju še posebej dovzetni za različne bakterijske in virusne okužbe, zato si starši na različne načine prizadevajo okrepiti njihov imunski sistem. Poleg rednega gibanja na svežem zraku in raznolike prehrane si mnogi pomagajo z dodajanjem prehranskih dopolnil. A preden posežete po dodatkih, se je pomembno podučiti o tem, kateri vitamini in minerali so priporočljivi za določeno starostno obdobje ter v kakšni obliki jih je najbolje zaužiti.

Bolezni 24. 09. 2024 04.39

Ko bolezen napreduje, lahko posamezniki doživijo več simptomov

Kaj je amiotrofična lateralna skleroza, v nadaljevanu ALS? Tjaša Dugulin je za 24UR spregovorila z znanim režiserjem, ki ga je omenjena bolezen prizadela.

Zdravje 23. 09. 2024 08.52

Moški, to so prednosti uriniranja sede!

Urinirate stoje ali sede? Morda se vam zdi to nepomembno, pa vendar vse več znanstvenih študij navaja številne prednosti uriniranja sede. Preverite, katere.

Alternativa 18. 09. 2024 04.57

Kaj je holistična medicina?

Holistična medicina je oblika zdravljenja, ki se osredotoča na celostno obravnavo bolnika. Vključuje obravnavo telesa, uma, duha in čustev. V skladu s filozofijo holistične medicine lahko dosežete najboljše možno zdravje, le če dosežete pravo ravnovesje v življenju vsega omenjenega.

Zdravi zobje 13. 09. 2024 04.22

Zakaj je v zobni pasti fluorid?

Fluorid je mineral, ki ga naravno najdemo v vodi, prsti in zraku. Skoraj vsa voda vsebuje nekaj fluorida, vendar se lahko ravni fluorida razlikujejo glede na to, od kod prihaja voda. V zadnjem času pa se pojavljajo tudi različne trditve, kaj je fluorid, za kaj se uporablja in kako škodljiv je. Poglejmo si, kaj konkretno je fluorid, ali je res nevaren in ali bi nas moralo skrbeti.

Aktivno življenje 11. 09. 2024 04.30

Kako v jesenskem času ostati fizično aktiven na prostem?

Jesenski čas je čudovito obdobje za uživanje v naravi. Kljub hladnejšim temperaturam in krajšim dnevom je pomembno, da ostanemo fizično aktivni. Aktivnosti na prostem v jeseni nam omogočajo, da ostanemo zdravi, izboljšamo svoje počutje in uživamo v čudovitih barvah narave. Pomembno pa je tudi, da se zaščitimo in aktivnosti prilagodimo letnemu času.

Novice 06. 09. 2024 13.24

Raka lahko preprečimo z zgodnjo zaščito pred okužbami s HPV

Onkološki inštitut Ljubljana je imel danes novinarsko konferenco, na kateri so izpostavili pomembnost cepljenja proti HPV, ki lahko prepreči več kot 90 % rakov, povezanih z okužbo HPV, če je cepljene opravljeno pri priporočeni starosti. Poglejmo si, kaj so še povedali strokovnjaki.

Novice 04. 09. 2024 14.38

Po spletu krožijo lažna obvestila o izbruhu nove bolezni

Po elektronski pošti krožijo lažna obvestila, ki naj bi jih pošiljalo ministrstvo za zdravje. Besedilo vključuje opozorilo o izbruhu nove nalezljive bolezni in poziv k cepljenju. Na ministrstvu za zdravje opozarjajo, da gre za zlonamerno sporočilo, na katerega naj prejemniki ne odgovarjajo, prav tako naj ne odpirajo priloženih priponk.

Zdravje 03. 09. 2024 04.34

Ste že poskusili vitaminsko terapijo?

Zaradi zvezdnic in vplivnežev se je v zadnjih letih na veliko začelo govoriti o vitaminski terapiji oz. intravenoznem zdravljenju z vitamini. Kratko dejstvo je, da strokovnjaki poudarjajo, da takšne terapije ne potrebujemo, čeprav se na veliko razglašajo koristi – predvsem od zdravljenja mačka do upočasnitve staranja. Poglejmo nekaj dejstev.

Novice 02. 09. 2024 10.22

Prvi primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila v Sloveniji v sezoni 2024

Nacionalni inštitut za javno zdravje (v nadaljevanju NIJZ) je sporočil, da so bili na severovzhodnem delu Slovenije, v Pomurski in Podravski regiji, potrjeni prvi trije primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila.

Novice 29. 08. 2024 05.00

Brezplačen test vida in sluha na enem mestu – za vaše zdravje!

Vid in sluh sta naši najpomembnejši čutili, zato je zanju treba pozorno skrbeti.

Bolezni 17. 07. 2024 13.05

Pozor, zaznali so več okužb s tularemijo

Na Gorenjskem so v zadnjem mesecu zaznali več primerov nalezljive bolezni tularemije ali zajčje mrzlice. Večina je povezanih z intenzivnejšim prašenjem ob košnji in spravilu sena. Primeri se zaenkrat pojavljajo na območju Sorškega polja.

Duševno zdravje 14. 07. 2024 04.20

To so znaki alkoholizma

V letu 2014 je bilo v Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta skupaj 3.545 primerov hospitalizacij izključno zaradi posledic škodljive rabe alkohola, v povprečju je bilo vsakodnevno zabeleženih deset primerov zdravljenih v bolnišnici zaradi bolezni in stanj, ki jih je bilo mogoče s stoodstotno verjetnostjo pripisati alkoholu, najpogostejši vzrok za hospitalizacije so bile duševne in vedenjske motnje zaradi uživanja alkohola (72 %) ter alkoholna bolezen jeter (23 %), 184 bolnišnično obravnavanih primerov (5 %) pa so predstavljali mladi do 19. leta starosti. Na NIJZ poudarjajo, da škodljiva raba alkohola v Sloveniji predstavlja velik javnozdravstveni problem, ki pa je tudi družbeni problem, saj posledice nosi tako posameznik kot njegovi svojci, pa tudi lokalna skupnost in celotna družba.

Prebava 04. 07. 2024 04.41

'Filane' paprike na prav poseben način

Polnjene paprike so ena tistih jedi, ki v poletnih mesecih večkrat kraljuje na naših krožnikih. Še posebej priljubljene so v sredini poletja, ko je sezona domačih paprik na vrhuncu. Največkrat jih pripravimo na 'klasičen' način, torej nadevane z mletim mesom in rižem ter kuhane v paradižnikovi omaki, a je možnosti za njihovo pripravo še veliko več. Poskusite nekaj novega, drugačnega, predvsem pa prijaznega do vaše prebave!

Zdravje 31. 05. 2024 12.50

Bolečina se nikoli ne pojavi brez razloga

Slovensko javno zdravstvo se sooča z vse večjimi izziivi in glede na aktualno dogajanje ni videti, da bi se stanje lahko kmalu korenito izboljšalo. Medtem pa so čakalne dobe na specialistične preglede in posege vse daljše, pacienti vse bolj zaskrbljeni. A ni treba, da je tako: s pametnimi odločitvami si lahko zagotovite zdravniško pomoč takoj, ko jo potrebujete!

Zlata leta 31. 05. 2024 04.47

Kako prepoznati artritis?

V Sloveniji imamo okoli 24.000 bolnikov z artritisom in več kot 230.000 oseb z revmatičnimi obolenji. Zaskrbljujoče je dejstvo, da je vedno več bolnikov med otroki. Stereotip, da je to zgolj bolezen starejših, torej že dolgo ne drži več.

Novice 24. 05. 2024 10.25

''Evtanazije ne smemo povezovati z darovanjem organov''

Slovenija-transplant pojasnjuje, da ne evtanazije ne smemo povezovati z darovanjem organov, saj realno ni možnosti zlorabe. Ob bližajočem se posvetovalnem referendumu, ko se v javnosti pojavljajo številne netočne in nestrokovne izjave, so pojasnili celoten kontekst.

Novice 17. 05. 2024 05.00

Izmerite si krvni tlak, nadzorujte ga in živite dlje

To je slogan letošnjega svetovnega dneva hipertenzije, ki ga zaznamujemo 17. maja. Namenjen je ozaveščanju in spodbujanju merjenja krvnega tlaka. Le z rednim merjenjem krvnega tlaka je mogoče pravočasno odkriti hipertenzijo in tudi ukrepati. Maja so zato v nekaterih zdravstvenih ustanovah in lekarnah organizirani brezplačne meritve krvnega tlaka in svetovanje o morebitnih nadaljnjih ukrepih.

Srčno žilne bolezni 14. 05. 2024 10.07

Kdaj ste si nazadnje izmerili krvni tlak?

Zvišan krvni tlak je najpogostejši dejavnik tveganja za nastanek bolezni srca in ožilja, ki ne izbira po starosti. Če se ne odkrije ali se odkrije prepozno, lahko poveča tveganje za pojav hudih zdravstvenih težav, kot so možganska kap, srčni infarkt, odpoved ledvic in izguba vida. Pravočasno jih lahko preprečimo z rednim merjenjem krvnega tlaka v udobju doma ali pri usposobljenem strokovnjaku.

Novice 14. 05. 2024 09.41

Kako izbrati najboljše tekaške copate?

Preverite, katere so najpogostejše napake pri izbiri tekaških copat in kako se jim izogniti. Poiščite najboljše tekaške superge zase že danes.

Prehrana 30. 04. 2024 04.00

Poznate umetna sladila?

Umetna sladila so postala stalnica sodobne prehrane, ponujajoč sladkost brez dodatnih kalorij. Njihova popularnost je vse večja, a hkrati se pojavljajo tudi vprašanja glede njihovega vpliva na zdravje.

Novice 18. 04. 2024 15.20

V ZD Domžale spodbujajo primarno preventivno zdravstveno varstvo pri ženskah

V prizadevanju za izboljšanje dostopnosti primarne preventivne oskrbe in ozaveščenosti pacientk v ginekoloških ambulantah Zdravstvenega doma Domžale (ZD Domžale) izvajajo cepljenje proti humanemu papiloma virusu (HPV), med nosečnicami pa tudi proti oslovskemu kašlju.

Novice 07. 04. 2024 04.02

7. aprila praznujemo svetovni dan zdravja

Statistični urad Republike Slovenije poroča, da je leta 2022 povprečno sedem prebivalcev Slovenije od desetih, starih 16 let ali več, ocenilo, da je njihovo splošno zdravstveno stanje dobro ali zelo dobro, kar je bilo enako povprečju EU-27. Poročajo še, da so bile ženske v povprečju na bolniškem dopustu približno 27 koledarskih dni, moški približno 9 dni manj. Poglejmo si še nekaj zanimivih statističnih podatkov.

Novice 04. 04. 2024 14.40

Krkine tople zgodbe že 70 let

Tik pred praznovanjem Krkine 70-letnice in tri dni pred svetovnim dnevom zdravja so se skupaj s specialisti pediatrije posvetili dobrim dejanjem, tokrat namenjenim zdravstveni oskrbi najmlajših bolnikov. V preteklih tednih so otroškim oddelkom vseh desetih slovenskih splošnih bolnišnic in pediatričnima klinikama obeh univerzitetnih kliničnih centrov podarili medicinske naprave in opremo, ki jo najbolj potrebujejo in ki bo omogočila še boljšo diagnostiko in zdravljenje otrok.

Aktivno življenje 02. 04. 2024 08.50

Alenka Žigon: "V treh mesecih sem izgubila 10 kilogramov in 104 centimetre obsega"

Čeprav nikoli ni imela težav s prekomerno telesno težo, je gospa Alenka Žigon tako kot številne druge ženske z leti začela opažati, da se ji telo spreminja. Kljub redni telesni aktivnosti so se ji namreč začeli kopičiti kilogrami, posledično je bila njena samozavest na dnu. Ko se je tehtnica ustavila pri skoraj 71 kilogramih, se je zavedala, da mora nekaj spremeniti. Po tehtnem razmisleku se je odločila za celostni pristop in ob strokovni podpori v treh mesecih dosegla osupljive rezultate. Brez stradanja in prenaporne vadbe.

Bolezni živčevja in možganov 29. 03. 2024 04.36

Kdaj so glavoboli lahko nevarni?

Za različnimi oblikami glavobolov v Evropi vsake toliko časa trpi najmanj 65 milijonov ljudi, številka pa se vsako leto veča. A vzroki za glavobol so najrazličnejši. Preverite, kateri so najpogostejši in kdaj je treba takoj k zdravniku.

Zdravje 26. 03. 2024 12.57

Strokovnjak razkriva: kako v trenutnih razmerah najhitreje do zdravnika?

Slovenski zdravstveni sistem že nekaj let pestijo resni izzivi. Pacienti najbolj intenzivno občutimo zlasti dva: pomanjkanje zdravnikov in (pre)dolge čakalne dobe. Situacijo je nedavno še dodatno zaostrila stavka zdravniškega sindikata Fides in ljudje se upravičeno sprašujemo, ali bomo, če zbolimo ali se poškodujemo, sploh imeli možnost ustrezne zdravniške obravnave v doglednem času. Pri iskanju odgovorov na to in na podobna vprašanja, ki se dotikajo zdravniške oskrbe, smo se obrnili tudi na zavarovalnice - in prišli do zanimivih ugotovitev!

Življenjske zgodbe 15. 03. 2024 04.16

Začela je teči pri svojih 50 letih, to sporoča vsem

Karen Guttridge, ki je danes stara 62, je včasih verjela, da je prestara, da bi se začela ukvarjati s tekom. Dokler seveda ni poskusila. To pravi in sporoča vsem danes. Predvsem, da ni nikoli prepozno.

Novice 14. 03. 2024 04.31

Ali smo pred epidemijo oslovskega kašlja?

Število primerov oslovskega kašlja strmo narašča tudi v Sloveniji in podatki so skrb vzbujajoči. V zadnjih dveh mesecih so pri nas ugotovili že več kot 350 primerov, kar je skoraj trikrat več kot v celotnem lanskem letu. Zdravniki opozarjajo, da je precepljenost prenizka. Prav tako pa so se spet pojavile tudi ošpice.

Novice 08. 03. 2024 05.00

Program Svit je med nami že 15 let

Več kot 4100 odkritih rakov debelega črevesa in danke v 15 letih delovanja ter pri več kot 31.700 osebah odstranjene predrakave spremembe – to so ključni poudarki presejalnega Programa Svit, ki je v tem obdobju marsikateremu udeležencu rešil življenje.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996