Sloveniji

Prvič pri nas vstavili posebni srčni spodbujevalnik
V Kliničnem centru Ljubljana so prvič v Sloveniji vstavili posebni srčni spodbujevalnik, ki je varen tudi pri preiskavah z magnetno resonanco. Z vgradnjo MRI SureScana bodo lahko bolniki opravljali tudi preglede z magnetno resonanco, kar do sedaj ni bilo mogoče.

Nov sistem zdravljenja raka tudi pri nas!
Na ljubljanskem Onkološkem inštitutu je za zdravljenje raka v rabi vrhunski radioterapevtski sistem Novalis Tx, ki je veliko naprednejši in učinkovitejši od drugih radioterapevtskih naprav.

Nohti na nogah razkrivajo rakava obolenja
Nohti na nogah razkrivajo, ali boste zboleli za rakom na pljučih, pravijo strokovnjaki. Ugotovili so namreč, da lahko z merjenjem količine nikotina v nohtih na nogah napovedo, ali boste zboleli za pljučnim rakom.

Kdaj in kako ukrepati ob poškodbi glave?
Poškodbe glave ne obsegajo zgolj bušk, temveč tudi hude poškodbe lobanje ali možganov, ki so pogost vzrok smrtnosti in invalidnosti. Kako prepoznati, za kakšno vrsto poškodbe gre in kako je potrebno ukrepati v primeru udarca v glavo?

Je cepivo proti HPV-ju varno?
Čeprav je pri nas že leto in pol možno brezplačno cepljenje šestošolk proti humanim papiloma virusom, ki povzročajo raka na materničnem vratu, mnogo staršev še vedno ne zaupa cepivu. Profesor Mark Kane, ki že vrsto let preučuje okužbe z nevarnimi virusi, pa zagotavlja, da je strah odveč.

Radosti, ki jih prinaša pomlad
Po več mesecih kratkih in temačnih dni, ko smo tako hrepeneli po soncu, smo jo le dočakali – tako težko pričakovano pomlad. Dnevi so daljši, zunaj je sončno in prijetno toplo. Poleg tega pomlad s seboj prinaša še mnoge druge radosti …

Najstnica je bila štiri mesece ujeta v svoje telo
17-letnica je ostala zatem, ko je zbolela za redko imunsko motnjo, popolnoma paralizirana. Dihala je s pomočjo aparatov, po štirih mesecih vegetiranja pa si je čudežno opomogla.

Tuberkuloza pri nas zelo dobro obvladana bolezen
Tuberkuloza je v Sloveniji dobro obvladana, saj letno za njo zboli manj kot 20 bolnikov, umrljivost pa se giblje med 1,3 in 4,2 odstotka. Zdravljenje te bolezni je pri nas obvezno, traja pa najmanj šest mesecev.

Pomanjkanje spanja lahko resno načne zdravje!
Tako za nemoten razvoj otrok kot za nemoteno delovanje v odrasli dobi je ključnega pomena dovolj kakovostnega spanja. Moten spanec lahko namreč povzroči številne zdravstvene težave – od nihanj razpoloženja, težav s spominom in koncentracijo do oslabljene imunosti ter diabetesa.

Sistemsko zdravljenje raka
S sistemskim zdravljenjem raka so nekateri raki, kot so rak mod in limfomi, pa tudi nekatere druge vrste raka, postali visoko ozdravljivi ne glede na obseg in stadij bolezni. Hkrati se je zaradi sistemskega zdravljenja podaljšalo preživetje bolnikov/bolnic z razsejanim rakom dojk, debelega črevesa in jajčnikov. Več o njem nam je povedala doc. dr. Barbara Jezeršek Novaković iz Onkološkega inštituta Ljubljana.

Dobili bomo Republiški center za možgansko kap
Za bolnike, ki so utrpeli možgansko kap, je pomembno čim prejšnje prepoznavanje simptomov in pravočasno zdravljenje. K njihovi boljši in predvsem hitrejši obravnavi bi pomembno pripomogla uvedba telemedicinskih sistemov, ki so v tujini že stalna praksa, pravijo v UKC LJ.

Špela Močnik navdušena nad tekom na smučeh
Radijska voditeljica proste trenutke preživlja na smučišču in na urejenih prograh za tek na smučeh. Pravi, da enostavno uživa na svežem zraku in komaj čaka proste dni, ki jih preživlja na Gorenjskem.

Letos s programom DORA odkrili 67 rakov dojk
V letu 2010 je bilo v okviru državnega presejalnega programa za raka dojk DORA na presejalno mamografijo vabljenih 11.716 žensk, slikanja se jih je udeležilo 9.974, kar predstavlja 85,13-odstotno udeležbo. Med slikanimi ženskami so pri 67 ženskah odkrili raka dojk.

Nova zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni
Zaradi sladkorne bolezni v Sloveniji trpi 125 tisoč ljudi. Z zdravim življenjskim slogom se je tej bolezni mogoče popolnoma izogniti, bolnikom pa so na voljo nova zdravila in načini zdravljenja.

Imate kronično ledvično bolezen?
Pred jutrišnjim svetovnim dnevom ledvic je Zveza društev ledvičnih bolnikov Slovenije opozorila, da ima vsak deseti odrasel človek kronično ledvično bolezen. Ta poteka tiho in neopazno ter je prav zato pogosto neodkrita. A vse do konca tega tedna imate možnost, da v zdravstvenih domovih po Sloveniji izkoristite brezplačno testiranje za ta obolenja.

Vsak 10. Slovenec ima okvarjene ledvice!
V Sloveniji za kronično ledvično boleznijo zboli vsaka deseta odrasla oseba. Ker so pri ledvičnih bolnikih bolezni srca vzrok za 20-krat do 30-krat večjo smrtnost, je letošnji svetovni dan ledvic namenjen ozaveščanju ljudi o povezavi med kronično ledvično boleznijo in boleznimi srca in ožilja.

Kdo pri vas doma čisti stranišče?
Kdo je tisti, ki doma čisti stranišče? Odgovor je v večini gospodinjstev jasen. Ženska. In dokler bo tako, bomo zagotovo potrebovali praznik, kot je dan žena, je prepričana sociologinja dr. Tanja Rener.

Dejstva o raku, ki jih je dobro poznati
Vsako leto za različnimi oblikami raka zboli kar 12.000 Slovencev, umre pa jih nekaj več kot 5500. Tako se rakava obolenja uvrščajo med najpogostejše vzroke smrti pri nas. Več o tem, kako se izogniti rakavim obolenjem in kdo jim je najbolj izpostavljen, nam je povedala vodja Registra raka izr. prof. dr. Maja Primic Žakelj z Onkološkega inštituta.

Polovica moških prenaša virus HPV
Zdravniki pozivajo vse dečke, naj se cepijo proti genitalnim bradavicam, saj so raziskave pokazale, da kar polovica moških v sebi nosi virus, ki povzroča raka na materničnem vratu.

Je Breast Scan metoda res čudežna?
Čeprav proizvajalci Breast Scan metode zatrjujejo, da lahko ta aparat za razliko od mamografije, odkrije sumljive spremembe v dojkah še pred nastankom raka, pa na Onkološkem inštitutu pravijo, da to ni res in da gre za zavajanje javnosti.

Kolorektalnemu raku se lahko popolnoma izognete!
Črevo, zadnjica in izločanje so tema, o kateri se v našem kulturnem okolju ne govori veliko, kar je najverjetneje eden od razlogov, da ljudje s tovrstnimi težavami v Sloveniji ne gredo k zdravniku, dokler niso težave zares hude.

Ste izpostavljeni kožnemu raku?
V zadnjih nekaj letih se je obolevnost za rakom kože močno povečala in danes je kožni rak pri Slovencih eno najpogostejših rakavih obolenj. Preverite, kako prepoznati nevarno kožno znamenje in kako zmanjšati tveganje za kožnega raka.

Pri osmih letih odvisna od alkohola
Šolarka iz Dundeeja na Škotskem je postala odvisna od alkoholnih pijač pri komaj osmih letih in s tem postala najmlajša Britanka, ki se je zdravila zaradi alkoholizma.

Pravočasno prepoznajte simptome kapi
Možgansko kap v Sloveniji vsako leto doživi približno 4.500 ljudi, od 20 do 30 odstotkov pacientov pa se po njej sooča z invalidnostmi, predvsem zaradi prepozne pomoči, zato je treba znake in simptome kapi prepoznati pravočasno. Kako?

8 rakotvornih stvari v vašem domu, ki se jih znebite!
Ne samo da jih drago plačate, stanejo vas precej več, kot mislite. Predstavljamo vam osem najbolj rakotvornih stvari, ki jih imate doma in ki jih čim prej zavrzite.

Simona kljub epilepsiji živi polno življenje
Simona Semenič, dramaturginja in mamica dveh otrok, je prvi epileptični napad doživela pri 11 letih, bolezen pa so ji dokončno diagnosticirali štiri leta pozneje, ko je tudi začela jemati zdravila proti epilepsiji. Zaradi napadov so se njeni vrstniki velikokrat šalili na njen račun, a so ji bili kljub temu v veliko oporo.

Ali cepivo proti novi gripi res povzroča narkolepsijo?
Potem ko je Svetovna zdravstvena organizacija sporočila, da bi lahko cepivo proti novi gripi, ki ga uporabljamo tudi pri nas, povzročalo narkolepsijo, so o možni povezavi spregovorili tudi v ljubljanskem Kliničnem centru. Pravijo, da bi povezava lahko obstajala, vendar bodo potrebne še dodatne preiskave.

Zoperstavite se raku z ustrezno preventivo
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je rak najpogostejši vzrok smrti na svetu. Namen letošnjega svetovnega dneva boja proti tej bolezni je opozoriti na širjenje bolezni in na pomen preventive, zgodnjega odkrivanja ter zdravljenja.

13-letnik seksal in se okužil z aidsom
13-letni Tajec je najmlajša oseba, ki se je pri spolnem odnosu okužila z virusom HIV, poročajo zdravstveni delavci iz Tajske. Fant naj bi se okužil v času, ko je delal za 50-letno gospo, ki ga je silila v prostitucijo.

Cigareti vsako leto pokončajo 2800 Slovencev
Zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, v Sloveniji letno umre okoli 2800 ljudi, ki v povprečju umrejo 16 let prej kot njihovi vrstniki, ki niso nikoli kadili, kažejo podatki Inštituta za varovanje zdravja.