Zdravnik

Imajo zdravniki premalo časa za bolnike?
Raziskave so pokazale, da ima večina ljudi občutek, da si njihov zdravnik ne vzame dovolj časa zanje. Zaradi tega pa kar četrtina bolnikov nasvete išče prek spleta in ne zaupa zdravnikom.

Visok krvni prtisk - "tihi ubijalec"
Arterijska hipertenzija ali visok krvni tlak je glavni dejavnik tveganja za bolezni srca, možgansko kap in ledvične bolezni. Ker nima posebnih opozorilnih znakov, jo imenujemo tudi “tihi ubijalec“.

Previdno z antibiotiki!
Antibiotiki so zdravila za zdravljenje bakterijskih okužb. Ker pa jih vse pogosteje uporabljamo brezglavo in neupravičeno, postajajo bakterije nanje odporne, zdravljenje pa vedno bolj neučinkovito in dolgotajno.

VIDEO: Tudi moški imajo menopavzo!
Moška menopavza, imenovana andropavza, doleti vse moške, brez kakšne koli izjeme. Pri moški meni gre pravzaprav za padec moškega hormona testosterona. Pri nekaterih lahko povzroči različna obolenja, največkrat motnje erekcije.

Priklenjena na bolniško posteljo
Si predstavljate, da bi že poltretje leto večino svojega časa preživljali v bolnišnici? Da s prijatelji ne bi mogli niti na večerjo ali v kino? Takšno je namreč življenje 18-letne Alice Halstead z izredno redko obliko sladkorne bolezni.

10 najhujših stranskih učinkov zdravil!
Ste že kdaj pomislili, da bi zaradi zdravil lahko ostali brez spomina, da se vam bodo povečale prsi ali da boste celo želeli narediti samomor? Preberite, katera zdravila lahko povzročijo najhujše stranske učinke in kakšni so!

Sterilizirana babica zanosila
Ne le, da je Debbie Amos že babica, pred 13 leti se je sterilizirala, in to kar dvakrat. Kljub temu pa se je zgodil čudež in Debbie je zanosila.

Namišljeno nosečnost imajo tudi moški
Psevdocieza je redka motnja, pri kateri nenoseča ženska (lahko tudi moški) trdno verjame, da je noseča (oziroma noseč) in ima tudi objektivne znake in simptome nosečnosti.

Razmišljate o sterilizaciji?
Sterilizacija žensk je vse pogostejša metoda preprečevanja zanositve. Gre za operativni poseg, s katerim se prekine prehodost jajcevodov. Ker pa je to za žensko velik korak, mora biti dobro premišljen.

Osemkrat so ji postavili napačno diagnozo
Nicole Witts je zaradi ponavljajočih se težav zdravnika obiskala kar osemkrat, ta pa ji je vsakič postavil napačno diagnozo. Niti posumil ni, da ima v možganih kot pomaranča velik tumor!

Prepoznajte prve simptome raka na mehurju
Rak na mehurju je vse pogostejša maligna bolezen. Po podatkih Registra raka je v letu 2006 za rakom na mehurju zbolelo 258 Slovencev – 189 moških in 69 žensk. A če so tumorji odkriti pravočasno, ima bolnik dobre možnosti za okrevanje.

10 nasvetov, kako se zaščititi pred novo gripo
V Sloveniji je nova gripa že vzela prvo žrtev, kar je povzročilo strah med ljudmi. Namesto, da ste prestrašeni pa zdravniki svetujejo, da raje poskrbite za svoje zdravje preventivno. Mi vam ponujamo 10 nasvetov.

12 nasvetov za tiste, ki ste zboleli za novo gripo
Se bojite gripe in ste svojo domačo lekarno že založili s tamiflujem? Antivirusna zdravila boste dobili od svojega zdravnika, zato ni potrebno, da jih kupujete sami, sploh če jih ne morete uporabljati brez posveta z zdravnikom.

Vsakič, ko se nasmeje, izgubi zavest
Čeprav pravijo, da je smeh pol zdravja, pa to ne velja za Mikea Hallowella. Če sliši dober vic in se od srca nasmeje, ga kar naenkrat zmanjka in izgubi zavest.

Ste izpostavljeni raku debelega črevesa?
Rak debelega črevesa in danke, imenovan tudi kolorektalni rak, je v Sloveniji med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj. Po zadnjih podatkih letno zboli več kot 700 moških in več kot 500 žensk.

Matematika jo je zbudila iz kome!
Čeprav je za mnoge matematika dolgočasna in med urami tega predmeta zehajo, pa to ne velja za Vicki Alex, ki jo je ta, za njo izjemno zanimiva veda, zbudila celo iz kome.

Prepoznajte prve znake raka prostate!
Rak prostate je eden najpogostejših rakov pri moških po 50. letu starosti. Po zadnjih podatkih jih v Sloveniji vsako leto na novo zboli več kot 500. A če moški dovolj hitro prepoznajo prve znake bolezni in pravočasno poiščejo zdravniško pomoč, je delež ozdravljivosti visok – okoli 80 odstotkov.

Kako preživeti posilstvo?
Zgodi se lahko komur koli – moškemu ali ženski, odraslemu ali otroku, samozavestni lepotici ali sramežljivi debeluški. In zgodi se lahko kjer koli ter kadar koli – doma ali v službi, v diskoteki ali temačni ulici, podnevi ali ponoči. Žrtev posilstva je lahko vsak izmed nas!

Z vbrizgavanjem krvi v obraz do mladosti
Najnovejša pogruntavščina znanstvenikov je še kako nenavadna. Mladost naj bi nam povrnili z najnovejšo terapijo, kjer pa v kožo ne vbrizgavajo botoksa, ampak kar kri.

VIDEO: Nad bolečine v hrbtenici s fizioterapevtskimi vajami
Tudi vas zaradi nepravilne drže, veliko sedenja, ponavljajočih se gibov vse huje boli v predelu hrbtenice? Ste se obrnili na zdravnika, ki vam je bolečine sicer ublažil, zdaj pa vas skrbi, da se bodo težave ponovile? Z nekaj preprostimi vajami, ki jih lahko izvajate tudi sami doma, je vaših skrbi in težav lahko konec.

Ženske hočejo vse večje prsi!
Umetno povečanje prsi je v zadnjih letih postalo zelo priljubljeno ne le med zvezdnicami, temveč tudi med navadnimi smrtnicami. A estetski kirurgi in zdravstvene organizacije v tujini opažajo zaskrbljujoč trend – zahteve po drastičnem povečanju prsi, ki ima lahko številne negativne posledice.

Resnična zgodba: Življenje z osteoporozo
62-letna Mojca je pred devetimi leti izvedela, da se gostota njenih kosti manjša. A na začetku je kazalo, da ima le osteopenijo, za katero mnogi zdravnik pravijo, da je predhodnica osteoporoze. Čeprav vsi bolniki z osteopenijo ne dobijo osteoporoze, se je Mojčina zgodba obrnila drugače.

Zaradi solarija dobila izrastke na očeh
Sam Laing je bila redna obiskovalka solarija. Želela je imeti lepo in zapeljivo rjavo polt. A je zaradi pretiranega sončenja v solariju brez zaščitnih očal skoraj oslepela.

Manična depresija mi je uničila kariero
Liz je bila uspešna zdravnica, nato pa postala pacientka. To ni nič nenavadnega, zbolevajo namreč ljudje iz vseh področij. Povsem drugače pa je, če si zdravnik in trpiš za duševno boleznijo. „Zdravnik z duševno boleznijo je tako kot policaj, ki je bil v zaporu,“ pravi Liz.

Kako si pomagati, ko se prehladite?
Prehladna virusna obolenja so najpogostejša obolenja zgornjih dihal. Od angine in gripe se običajno razlikujejo po tem, da pri prehladu ni visoke vročine, pojavi pa se izcedek iz nosu, bolečine v grlu, kašelj in kihanje.

Šele po 30 letih zdravniki odkrili, da ji manjka pol možganov
37-letna Michelle Mack je drugačna že od rojstva. Ima težave s kontroliranjem čustev, z orientacijo v prostoru, včasih tudi z govorjenjem. In šele pred desetimi leti so ugotovili, kaj je razlog za njene težave – že vse življenje živi le z desno polovico možganov.

'Pajek' v prebavilih vam lahko reši življenje
Italijanski znanstveniki so izumili nov način pregleda prebavil, s katerim bodo veliko lažje in uspešneje odkrivali različne bolezni. Gre za „tableto pajek“, ki bi jo zdravnik vodil po pacientovih prebavilih in tako pregledal ves prebavni trakt brez kirurškega reza.

Mag. Viktor Švigelj, dr. med.
Nevrolog, usmerjen predvsem v diagnostiko in terapijo možganskožilnih bolezni.

Hrvoje Reschner, dr. med.
Kardiolog in specialist invazivne in interventne kardiologije, ki obravnava predvsem srčne bolnike. Izvaja tudi invazivne kardiološke posege.

Prim. mag. asist. Andrej Šikovec, dr. med.
Kirurg, ki se ukvarja z ultrazvočno diagnostiko ožilja in z žilno kirurgijo. Sem sodijo operacije vratnih arterij, trebušne aorte in arterij udov ter operacije obolelih ven.