Zdravnik

V 10 minutah do obraza brez gub
Zadnji lepotni hit med zvezdniki, športniki, celo politiki je le 10 minut trajajoči lifting obraza, kjer zdravnik pacientu v obraz vbrizga mešanico vitaminov, mineralov in hialuronske kisline. Dobra stran tretmaja je, da vam za sijoč in mladosti obraz ni treba pod nož, slaba pa, da zelo boli.

11 najbolj nenavadnih kontaktnih leč
Ste se naveličali barve svojih oči? Ali pa želite zgolj poskusiti nekaj novega, morda nekoliko neobičajen modni dodatek? Potem so kontaktne leče kričečih barv, s svetlikajočimi se kristalčki in z nenavadnimi vzorci prava stvar za vas.

Velika stopala, velik ...
... problem! Velika stopala, dlani, odebeljeni prsti, jezik in usta lahko pomenijo bolezen, imenovano akromegalija. Ta nastane zaradi čezmernega izločanja rastnega hormona.

7 mitov o zdravju
V našem življenju obstaja veliko mitov o zdravju, ki so večinoma neškodljivi. Za vas smo razkrili sedem najpogostejših.

VIDEO: Naj vam krčne žile ne zagrenijo poletja!
3. junija na Dan bolezni ven, je Združenje slovenskih dermatovenerologov in Združenje za žilne bolezni v Cankarjevem domu pripravilo srečanje za vse, ki jih zanima problematika žilnih bolezni. Enega od govornikov žilnega kirurga primarija mag. Andreja Šikovca, smo prosili za nekaj pojasnil.

Vas srbi koža? Lahko imate težave z jetri!
Verjetno tudi vi kdaj komu rečete:” Danes pa dobro izgledaš!” Ali pa vam kdo reče:”Nisi videti najbolje”. In vse to le na podlagi našega videza. Oči so lahko sijoče, ali pa utrujene, koža je lahko sijoča, ali pusta. Vse to lahko odraža različna obolenja.

Zardevate na zdravniškem pregledu? Nikar!
Imate zdravstveno težavo, pa vam jo je nerodno zaupati zdravniku? Vas je sram, ker se bojite, kaj si bo mislil? Brez skrbi! Mi vam ponujamo nekaj nasvetov, kako se čim bolj sproščeno odpraviti k zdravniku in mu vse zaupati težave.

Kako si pomagati, ko peče zgaga!
Zgaga je predvsem težava starejših, a se lahko pojavi tudi pri drugih. Poslabšujejo jo močna živila, kot so alkohol, kava, česen, čebula, mastne jedi in slabo prežvečena ter hitro zaužita hrana. Kako si pomagati pri zgagi in kdaj k zdravniku, si preberite v članku.

Kako preprečimo poškodbe pri športu in rekreaciji?
Topli sončni dnevi kar vabijo, da se začnemo gibati na prostem. Začenja se sezona teka, kolesarstva, nordijske hoje, planinarjenja ... Ne pozabite pa, da vsaka aktivnost zahteva previdnost in primerno pripravo. Kako preprečimo poškodbe, smo vprašali travmatologa.

Z otrokom nikoli na sonce brez zaščite!
Otroške kože do dopolnjenega prvega leta ne izpostavljajte sončnim žarkom! Če se temu ne morete izogniti, pa otroka obvezno zaščitite s primernim sredstvom!

Najhujše zdravniške napake
Tudi zdravniki so samo ljudje. A napake pri njihovem delu so lahko usodne. Predstavljamo vam nekaj najhujših zdravniških napak.

Glavobol je lahko opozorilo
Glavobol pozna vsak. Blag do zmeren glavobol lahko s protibolečinskimi zdravili lajšate sami. Zavedati pa se morate, da lahko opozarja na hujše zdravstvene težave, zlasti kadar se stanje kljub zdravljenju ne izboljša ali se celo poslabša. Takrat je obisk pri zdravniku nujen.

Vnetje ušes je lahko tudi nevarno
Za vnetjem srednjega ušesa najpogosteje obolevajo otroci v prvih štirih letih življenja. Vzrokov, zakaj najbolj pogosto obolevajo prav majhni otroci, je več.

Bolečina v vratu
Bolečina v vratu je pogosta težava, saj jo vsaj enkrat v življenju občuti kar 35 odstotkov ljudi. Lahko je posledica neustrezne drže, dolgotrajnega sedenja, poškodb ali nenadnih gibov vratu.

Naj kronična bolečina ne zavlada nad vašim življenjem!
Če si zlomiš kost so bolečine velike, vendar veš, da se bo ta s pravilnim zdravljenjem zacelila, predel pa bo nehal boleti. Podobno je tudi po operaciji, ko se telo zdravi, bolečine pa vam lajšajo protibolečinske tablete. Seveda pa je povsem drugače, ko običajna bolečina preraste v kronično.

Ko te zagrabi!
»Križ me boli.« To je ena od najpogostejših pritožb, ki jih sliši zdravnik, saj se bolečine v križu občasno pojavljajo kar pri 25 odstotkih ljudi, starih od 30 do 50 let, njihovo pojavljanje pa s starostjo še narašča.

Najpogostejše težave s stopali
Bolečine in težave stopal najpogosteje izvirajo iz neprimerne in neudobne obutve, zato je pomembno, še posebej pri športnikih, da izboru primernih obuval posvetite več pozornosti.

Darujmo spolne celice!
Tudi tisti, ki svojih spolnih celic nimajo, lahko zanosijo. A le z darovanimi spolnimi celicami.

Previdno s kontracepcijskimi tabletami!
Tabletka je najbolj popularna oblika kontracepcije na svetu. Kar pa ne pomeni, da je tudi najbolj zdrava.

Norice na pohodu
Norice so v Sloveniji že vrsto let na prvem mestu med nalezljivimi boleznimi. Lahko se pojavljajo preko celega leta, večje število obolelih pa je značilno za pozne zimske in zgodnje spomladanske mesece. Največ otrok zboli med tretjim in petim letom starosti.

Nikar ne urinirajte v "smuk" drži!
Vas neprestano tišči na vodo, ko pa mokrite, občutite pekoč občutek in nikakor ne morete izprazniti mehurja? Najverjetneje gre za neprijetno vnetje mehurja.

Cepljenje proti virusu HPV – ZA
Dr. med. Marjetka Uršič Vrščaj z Onkološkega inštituta zagotavlja, da je cepivo varno in učinkovito. Želi si, da bi se čim več staršev odločilo za cepljenje svojih hčerk proti virusu HPV, saj bi tako zmanjšali obolevnost za rakom na materničnem vratu in nekaterimi spolnimi boleznimi.

Cepljenje proti virusu HPV – PROTI
Predsednik Društva za svobodno odločanje Primož Verbič pravi, naj starši pri odločitvi za cepljenje upoštevajo, da je lahko cepljenje deklic proti virusu HPV celo smrtno nevarno. Zato naj se pred odločitvijo dobro informirajo.

Imate tudi moški meno? Oja!
No, srčki, ne ravno meno, ampak andropavzo. Drugačen naziv pa ne pomeni, da ne greste skozi podobne spremembe kot ženske. Staranje ne prizanese nikomur, upad hormonov pa neprijazno doleti tako moške kot ženske. Lepo po vrsti, preden boste začeli kritizirati.

VIDEO: Nad krčne žile z najnovejšo lasersko metodo
Krčne žile so bolezensko razširjene vene. Strokovnjaki opozarjajo, da ne gre le za estetsko napako, saj so lahko posledice, če jih ne zdravimo, zelo hude. Najnovejša laserska operacija jih odstrani skoraj za vedno.

Ali se res lahko redimo zaradi počasne prebave?
Drži, počasna prebava res obstaja in res, lahko je vzrok povečani telesni teži. Je pa res tudi, da imajo počasno prebavo redki in da so vzroki za povečanje teže drugje, v neprimerni prehrani in premalo gibanja.

Zaprtje je lahko znak bolezni
Zaprtje je lahko precej neprijetna nadloga. Vzroki so običajno nepravilna in neredna prehrana, stres in premalo gibanja. Če je zaprtje dolgotrajno ali če opazite kri v blatu, gre lahko za resnejše težave, ki zahtevajo obisk zdravnika.

Vsestransko uporabna šentjanževka
Šentjanževka je vsestransko uporabna rastlina, ki nam pomaga tudi pri depresiji, glavobolih, nespečnosti ... Predstavljamo vam nekaj uporabnih receptov, s katerimi boste lahko kar sami ustvarili uporabne pripravke iz te rastline.

S šentjanževko nad depresijio
Britanski nacionalni inštitut opozarja na prepogosto predpisovanje antidepresivov. V letu 2008 so angleški zdravniki napisali več kot dvajset miljonov receptov za štiri in pol miljone ljudi in za to porabili petsto miljonov funtov.

VIDEO: Na srce je treba misliti, ko je še zdravo
Od vseh organov moramo najbolj skrbeti za svoje srce, ki v enem letu naredi kar 35 milijonov udarcev. V Sloveniji so bolezni srca in ožilja še vedno na prvem mestu smrtnosti, največ škode pa naredi neprimerna prehrana.