bakterije

Z ovsom nad holesterol in diabetes
Oves je pravo 'superživilo'. Je odličen za zniževanje holesterola, pomaga pri skrbi za zdravje srca in ožilja ter jeter in je celo v pomoč pri sladkorni bolezni in hujšanju!

Zakaj vedno zbolimo med prazniki?
Saj si vsakdo med letom kdaj zaželi malo vročine, da bi lahko ostal doma in mu ne bi bilo treba v šolo ali službo. A kaj ko bolezen vedno udari takrat, ko jo najmanj potrebujemo – med prazniki!

Kefir – vir zdravja in daljše mladosti
Gotovo ste na policah trgovin med mlečnimi izdelki opazili izdelek z eksotičnim imenom, niste pa morda ravno vedeli, zakaj bi ga izbrali namesto dobrega starega jogurta. Toda kefir je bil že tisočletja nazaj poznan kot superhrana. Zaradi njegovih izrednih zdravilnih učinkov so ga na Kavkazu, od koder izhaja, dobesedno častili.

13 najpogostejših vzrokov za utrujenost
Vzroki za nenehno utrujenost so številni. A da bi izboljšali stanje, moramo najti pravega. Predstavljamo vam 13 najpogostejših vzrokov, ki motijo vašo dnevno storilnost in zaradi katerih čez dan komaj držite odprte oči.

Naj bodo nohti močni tudi pozimi!
Tako kot na lase in kožo, mraz in veter vplivata tudi na naše nohte. Ti postanejo bolj krhki, lomljivi in občutljivi. Kako poskrbeti za nohte, da bodo ti lepi, zdravi in sijoči, ne glede na letni čas?

Boleče grlo? Preverite, kako si pomagati
Namesto z antibiotiki poskusite letos bolečino v grlu odpraviti z zdravilnimi učinkovinami, ki jih vsebujejo določena živila in naravna zdravilna sredstva.

Vzroki za bolečine v hrbtu
Bolečine v hrbtu grenijo življenja številnih ljudi, saj se skoraj vsak enkrat v življenju sreča z njimi. A težava se pojavi, ko so te neznosne in nas priklenejo na posteljo tudi za več tednov. Preverite, kaj so najpogostejši vzroki za bolečine v hrbtu in kako si pomagati.

Šest zmotnih prepričanj o antibiotikih
Antibiotiki so kos bakterijam, ki jih nobena druga zdravila ne uspejo uničiti. A pomembno je, da jemljemo prave antibiotike in da jih jemljemo prav. Predstavljamo vam šest zmotnih prepričanj o antibiotikih.

Devet vzrokov za izpadanje las
Izpadanje las je nekaj popolnoma običajnega, kajti prav vsak las na naši glavi gre skozi tri faze rasti in v zadnji telogeni fazi preprosto odmre in odpade. Včasih je za izpadanje vendarle krivo kaj drugega – tudi nekatera bolezenska stanja. Tukaj je devet mogočih vzrokov za nenadno izpadanje las.

Oče, ki vsake pol ure izgubi spomin
Si predstavljate, da se ne bi jasno spominjali rojstva svojih otrok? Da bi kar sproti pozabili, kje so, in bi bili zato ves čas v strahu, da se jim je kaj zgodilo? Si lahko zamislite, da se ne bi mogli spomniti niti tega, kaj ste zjutraj jedli? Z vsem tem se spopada 50-letni Gerald.

Kako ostati zdrav v mrzlih dneh?
Ko temperature padejo, marsikomu pade tudi odpornost. In namesto da bi uživali v snegu in radostih, ki jih prinaša, potem obležite s prehladom, gripo, angino … Tukaj je nekaj nasvetov, kako ostati zdrav v dneh, ko temperature padejo pod ničlo.

Znebite se aft na naraven način!
Afte so razjede, ki nastanejo na ustni sluznici, spremljata pa jih visoka občutljivost in močna bolečina. Pojavljajo se pri približno 20 odstotkih prebivalstva, najpogosteje pri ženskah. Kako jih odpraviti?

Kako negovati erotične pripomočke?
Če za svoje spolne pripomočke ne boste skrbeli in jih redno čistili, se lahko zgodi, da boste staknili kakšno okužbo. Poleg tega bodo z rednim vzdrževanjem vaše igračke tudi dlje časa uporabne.

Polovica bolnišnične rabe antibiotikov neustrezna
Letošnji evropski dan antibiotikov je osredotočen na bolnišnično rabo antibiotikov. Glede na rezultate raziskav je do 50 odstotkov celotne bolnišnične rabe antibiotikov neustrezna.

Antibiotiki malo učinkoviti pri zdravljenju vnetja ušes
Antibiotiki imajo pri zdravljenju vnetja ušes pri otrocih majhen učinek, poleg tega pa povečujejo tveganje za nastanek stranskih učinkov, je pokazala ameriška študija. Večina vnetij namreč ni bakterijskega izvora.

Štirje načini, da prenehate gristi nohte
Tako kot lepo negovani nohti dajejo vtis, da je oseba urejena, tako pogriženi in razcefrani nohti dajejo vtis, da oseba ne skrbi dovolj za higieno ali da je živčna razvalina, ki potrebuje nekaj za pomiritev. Prav zato je pomembno, da se te neprijetne razvade znebite.

Nevarnosti na trgovskih policah
Bakterije in mikrobi prežijo na vas na vsakem vogalu trgovine in na vsakem kosu oblačila, ki ga pomerite. Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako se jih ubraniti in poskrbeti za svoje zdravje!

Je izcedek iz nožnice znak za preplah?
Načeloma ne, kajti določena količina izcedka je pri ženski povsem običajen pojav, še posebej v obdobju ovulacije in tik pred menstruacijo. Vendar če je izcedek nenavadne barve, ima neprijeten vonj ali ga spremlja srbečica, pekoč občutek ali bolečina, je čas za posvet z zdravnikom.

Kaj vam o zdravju sporoča vaš obraz?
Obraz nam lahko veliko pove o našem zdravstvenem stanju. Preverite, na kaj morate biti pri opazovanju obraza še posebej pozorni in kaj vam določene spremembe sporočajo!

Naučite se pravilno uporabljati antibiotike!
V Sloveniji zdravniki za zdravljenje akutnih bolezni najpogosteje predpisujejo antibiotike. Ker sebi in ostalim ljudem z nepravilnim jemanjem antibiotikov naredimo več škode kakor koristi, je dobro vedeti, kako in kdaj jih pravilno jemati.

Zaradi zobozdravnika skoraj izgubila roko
Šestletna deklica je obiskala zobozdravnika, zato da bi ji ta izpulil dva mlečna zoba, nekaj dni zatem pa je zaradi okužbe, ki jo je staknila med puljenjem zob, skoraj ostala brez roke.

Malčku okužba razžirala nogo
Pri komaj letu in pol so starši malega Fletcherja opazili, da je z njegovo desno nogico nekaj narobe. Ni mogel več stopiti nanjo, in ko sta ga preplašena oče in mama odpeljala k zdravniku, je ta ugotovil, da mu je okužba v kost naredila ogromno luknjo in mu desno nogo paralizirala.

Gumb v dvigalu 40-krat bolj umazan kot stranišče
Naslednjič, ko boste uporabljali dvigalo, si boste po tem morda želeli umiti roke. Na gumbu v dvigalu je namreč kar 40-krat več mikrobov kot na javnem stranišču, so ugotovili znanstveniki.

Po poplavah previdno z vodo in živili!
Poplavne vode, ki so v preteklih dneh zajele nekatere dele Slovenije, niso povzročile le številne materialne škode, temveč so s seboj prinesle tudi nekaj nevarnosti za naše zdravje. Katere in kako se jim izogniti, smo povprašali na Inštitutu za varovanje zdravja.

Električni obliž, ki zdravi akne
Akne, ki marsikomu grenijo življenje, bodo morda kmalu postale preteklost. Britanski znanstveniki so namreč izumili električni obliž, ki naj bi bil izjemno učinkovit pri njihovem zdravljenju.

V 6 korakih do zdravih oči
Se tudi vam dogaja, da po napornem dnevu v službi pridete domov in vidite dvojno ali zamegljeno? So vaše oči suhe in pordele pa ne veste, kaj storiti? Preverite, s kakšnimi vajami in pripomočki si lahko pomagate!

Se zdravimo s strupi?
Ko smo bolni, potrebujemo nekaj za boljše počutje. Kaj pa, če bi vam zdravnik namesto zdravil predlagal, da spijete nekaj strupa? Preverite, kateri smrtonosni strupi so v vaših zdravilih!

Kako nevarna je superbakterija?
Po tem, ko se je v britanski bolnišnici pojavila nova superbakterija, odporna na antibiotike, so znanstveniki začeli preučevati, kakšne posledice bi ta bakterija lahko imela, če bi se razširila po svetu. Napovedi niso bile optimistične, kljub vsemu pa na ljubljanskem kliničnem centru opozarjajo, da panika ni potrebna.

Salmonela v boju zoper raka
Italijanski raziskovalci so ugotovili, da je bakterija salmonela lahko učinkovita zoper raka. Ta namreč spodbudi imunski sistem, da rakave celice prepozna in se začne učinkovito boriti proti njim.

Nova super bakterija v britanskih bolnišnicah
V britanskih bolnišnicah se je pojavila nova vrsta bakterije, ki je odporna tudi na najmočnejše antibiotike, opozarjajo britanski znanstveniki. Bakterija se je že razširila na indijski podcelini in bi lahko kmalu postala globalna grožnja zdravju, so opozorili.